Přineste mi hlavu Alfreda Garcii

• Mexiko Tráiganme la cabeza de Alfredo García (viac)

Nejvíce autobiografický film Sama Peckinpaha je zároveň nejbizarnějším z jeho čtrnácti snímků, což ovšem u géniů propadnuvších alkoholu nebývá nic neobvyklého. Ryze westernový příběh o muži najatém bohatým Mexičanem k úkonu pečlivě popsanému v názvu filmu se však neodehrává na úsvitu dvacátého století, nýbrž v jeho znepokojivě obskurním období let sedmdesátých, plném nemotivovaného násilí a otázek bez odpovědí. Benny, barman a pianista v jednom z mnoha mexických barů tam na konečné, ucítí šanci vysmeknout se ubíjející rutině neustále odrhovaného songu Guantanamera pro potěchu illinoiských turistů poté, co je mu nabídnuto deset tisíc dolarů za hlavu Ala Garcii, šviháka, který přivedl do jiného stavu dceru mexického latifundisty. Byť je Bennyho delirická odysea ve společnosti Mexičanky Elity a později i zmíněného torza skrz naskrz prosáklá krví a tequilou, nepostrádá ani jasnozřivé okamžiky ryzí romantiky či úlevnou ironii v tzv. kultovních hláškách. Oproti na hony vzdálené, precizně zkomponované Divoké bandě představuje Alfredo Garcia intenzivní kinematografickou zprávu o stavu duše a těla Sama Peckinpaha, muže ze západu a milovníka starých časů, snažícího se rozkoukat v nové době. Alfreda Garciu jsem natočil přesně tak, jak jsem chtěl. Dobrý, nebo špatný, ať se vám líbí, nebo ne, je to můj film. (MFF Karlovy Vary)

Cushing

Tři, nebo čtyři? Prý je z toho vystřižena zásadní scéna hrdinova milostného aktu se zabitou milenkou -- na hřbitově, v hrobě, na těle Alfreda Garcii. Tenhle film má vocas, chtěl jsem říct přesah, a ne že ne. Ovšem vidět ještě jednou ho opravdu nechci. (Pro milovníky Peckinpaha je to nepostradatelná koukanda, už proto, aby si se zápisníkem v ruce zaznamenávali všechny mistrovy poznávací znaky -- které z něho učinily jedinečného mistra tím, že jsou otiskem jeho nikoli filmařské manýry nebo konformismu nebo obecné módy či trendu, nýbrž otiskem jeho OSOBNOSTI.) (Osobnosti třeba i zahořklé a nesympatické, ale plné porozumění pro lidičky přiskříplé druhou půlkou dvacátého století. Mezi které se řadil a mocně to rozpíjel.) ()

Compadre

Celej nápad s uříznutím hlavy a ježděním s ní po všech čertech je milionovej. "Přineste mi hlavu Alfreda Garcii" je film prošpikovanej násilím, podivnými existencemi a takovým tim brutálním kouzlem ála Peckinpah. ()

ZkuKol

Asi nejosoobitější snímek co jsem od Peckinpaha viděl. Zpočátku velmi pomalý, ale postupem času jsem pochopil, že každé "prázdné" místo mělo svůj význam. Depresivnost příběhu ,atmosféra špinavého Mexika a doslovná odpornost všech zúčastněných mi doslova zhnusila celý zbytek večera v dobrém slova smyslu (zní to paradoxně, ale je to tak). Za neobdrženou pátou hvězdu může Warren Oates(podle mě jasné režisérovo alter ego), naprosto chápu, proč roli dostal a že by to asi nikdo nezvládl lépe, ale mě jeho projev zhnusil nad rámec filmu. ()

Sdoom

Tak tohle je jedna velká nefalšovaná nuda a nezachrání to ani slušná závěrečná vyvražďovací půlhodinka. Navíc nebýt úplného konce, tak mám pocit, že hlavní hrdina je převlečený Chuck Norris. Příště by to chtělo míň koz a víc akce :-) ()

Arkanoid

O tomto filme nedokážem hovoriť bez prezradenia jeho scén. Za mňa sú kultové nástup Krisa Kristoffersona, cintorín a všetko po ňom. Dokedy sa rozprávanie nedostane k cintorínu, ide o prehlbovanie romantického vzťahu dvoch ľudí, miestami tak dojemné, až sa čudujete, že to spravil práve tento režisér, no kvalitu poznať aj z týchto scén. Od cintorína ide o priamočiaru akčnú zábavu bez okolkov, čo poteší každého fanúšika exploitation značky Peckinpah. Prvá časť zaujme a druhá nepustí. Veľa toho od diváka nechce, no málo kvality mu nedá. Prvoplánový, no pôsobivý kult. ()

srbak

Po dlhšej dobe neviem, ako okomentovať film. A bude to zrejme preto, lebo to nemám k čomu prirovnať a nedokážem to tým pádom s ničím porovnať. Toto je môj prvý stret s Peckinpahovou tvorbou, a minimálne jeho veľmi, ale ozaj veľmi veľká svojráznosť môže byť pozdvihnutá. Sám neviem ani povedať, či sa mi to páčilo, alebo nie, no tá milostná linka mi pripadala trochu zbytočne rozťahaná a úvod filmu bol dosť brzdený práve románikom medzi ústrednou postavou deja a jeho milenkou. Potom to však nabralo ráz a grády, a tempo filmu sa zcela obmenilo. Len škoda, že to tomu filmu tak dlho trvalo. ()

Tjaden

Stylově drsná mexická road movie o honbě za uřízlou hlavou v zapáchajícím pytli, které srážím hodnocení kvůli poněkud rozvleklé první polovině. ()

Han22

A zase jednou brutálně nadhodnocený Peckinpah, opravdu netuším, co na něm všichni vidí. A tentokrát je to opravdu příšerná sračka u které jsem váhal, zda to nebude jen na 1*. Dcera mafiánského bosse otěhotní a ten vyhlásí milion dolarů za hlavu toho co ji to udělal. Celý quest se dostává k třetiřadému mexickému pistolníkovi, který si pro hlavu již mrtvého rozhodne zajet i se svou holkou, První hodinu a něco je děsivě nudná, laciná, pitomá, zoufale natočená a zahraná telenovela, pak se něco stane, načež pomatený hrdina jezdí, hádá se s hlavou a likviduje jednoho mafiána za druhým. Stále je to laciné, pitomé, zoufale natočené a zahrané, ale aspoň je tu těch pár solidních přestřelek, takže se zavřením očí 2*... ale 77% tady? Proboha za co? ()

Lookass

Bring Me the Head of Alfredo Garcia pre niekoho môže predstavovať len nevýraznú road movie s množstvom násilných a prevažne nudných scén. Pod povrchom sa ale skrýva čosi viac. Moderný "western" je v prvej polovici výrazne umiernený a do popredia sa dostáva zložitý vzťah medzi ústrednou postavou filmu - barmanom Bennym a jeho mexickou priateľkou Elit. Hlavne prvý menovaný na seba strháva všetku pozornosť. Nie je to typický hrdina, vlastne nesie takmer všetky aspekty antihrdinstva. S Bennym ale nie je problém sa stotožniť - aj napriek zápornosti dokáže Warren Oates vniesť do svojej postavy ľudskosť. Dej sa vlastne posúva dopredu len z dôvodu jeho snahy o vymanenie sa zo stereotypu a priemernosti. Ako si neskôr uvedomuje, s Alom Garciom ho spája oveľa viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. (obaja sa dostanú do konfliktu s tým istým človekom, pochádzajú z tej istej spoločenskej vrstvy a milujú -ovali tú istú ženu...) Druhá polovica (konečne) naberá na dychu ale len z dôvodu hromadenia väčšieho množstva akčných scén. Rozhodne ide o jeden z najosobnejších filmov Sama Peckinpaha. ()

duddek

Jak málo – pouhé tři roky! – stačilo Peckinpahovi, aby sklouzl od pěti k jedné... Místy mi to připomínalo Rodriguezův debut, ale ani na něj to nemělo. Hlavní hrdina, se kterým se určitě neztotožníte, se rozhodne vytřískat z příležitosti přijít k velkým penězům, co se dá, a postupuje od periferie až k samotnému centru a celé to doprovází samomluvou, střelbou, pitím a rádobydrsňáckým nadáváním. ()

Slimak

Snímek je to prostý,palčivý a jedovatý....ale velice dobrý.Horko a bzučení rojů much vás znechutí.Na svou dobu dosti krutý a nekompromisní film který je prostě řízný po Peckinpahovsku.Smysl i pointa je již vyřčena v názvu filmu a nezbývá než čekat zda tento příkaz bude splněn či nikoli...a co to bude stát usilí a násilí.Vážně to mám raději než takového Tarantina...ten je oproti tomuhle vyloženej pohádkář. ()

matias32

Vzťah Bennieho a Elity snímku až nezdravo neprospieva, no zato vzťah Bennieho k revolveru je priam ideálny. Škoda, škoda mohli to byť pekné krvavé 4*. P. S. A záveru nemôžem nijak raz prísť na chuť. ()

derryl

Velice zvláštní film i zpracování. Dílo, které ubíhá odnikud nikam a přesto uchvacuje svojí vyrovnanou propracovaností. Byl to další vhled do hlavy tvůrce, který je velmi rozporuplný. ()

Rozjimatel

Moderný western od alkoholického génia, situovaný do Mexika 70. rokov 20. storočia. Táto krajina je tu ohromne štýlovo zobrazená ako pekelne dusná diera, a to tak presvedčivo, že tá špina a ten smrad sa priam tlačia von z obrazovky. Film má dve veľmi rozdielne polovice. Tá prvá je dosť rozvláčna a nezáživná, zo šede ju vytrháva len pár scén (znásilnenie), sympatická dvojica a občas nejaká dobrá mexická hudba. Od polovice (od príchodu do dediny) ale začína úplne iný film, krásne bizarný, plný tarantinovskej černoty a úchvatne prehnitých postáv. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()