Přineste mi hlavu Alfreda Garcii

• Mexiko Tráiganme la cabeza de Alfredo García (viac)

Nejvíce autobiografický film Sama Peckinpaha je zároveň nejbizarnějším z jeho čtrnácti snímků, což ovšem u géniů propadnuvších alkoholu nebývá nic neobvyklého. Ryze westernový příběh o muži najatém bohatým Mexičanem k úkonu pečlivě popsanému v názvu filmu se však neodehrává na úsvitu dvacátého století, nýbrž v jeho znepokojivě obskurním období let sedmdesátých, plném nemotivovaného násilí a otázek bez odpovědí. Benny, barman a pianista v jednom z mnoha mexických barů tam na konečné, ucítí šanci vysmeknout se ubíjející rutině neustále odrhovaného songu Guantanamera pro potěchu illinoiských turistů poté, co je mu nabídnuto deset tisíc dolarů za hlavu Ala Garcii, šviháka, který přivedl do jiného stavu dceru mexického latifundisty. Byť je Bennyho delirická odysea ve společnosti Mexičanky Elity a později i zmíněného torza skrz naskrz prosáklá krví a tequilou, nepostrádá ani jasnozřivé okamžiky ryzí romantiky či úlevnou ironii v tzv. kultovních hláškách. Oproti na hony vzdálené, precizně zkomponované Divoké bandě představuje Alfredo Garcia intenzivní kinematografickou zprávu o stavu duše a těla Sama Peckinpaha, muže ze západu a milovníka starých časů, snažícího se rozkoukat v nové době. Alfreda Garciu jsem natočil přesně tak, jak jsem chtěl. Dobrý, nebo špatný, ať se vám líbí, nebo ne, je to můj film. (MFF Karlovy Vary)

swed

Přiznám se, že Peckinpahovy filmy nevyhledávám (pro mě je králem westernu Leone), ale naskytne-li se my příležitost, nejsem proti. Tenhle film má pomalý rozjezd a chvilku trvá si zvyknout na jeho styl, popravdě jsem tak půl hodiny netušil, jakým směrem se bude příběh odehrávat a proč vlastně. Přitom je to tak jednoduché: všechno je totiž obsaženu už v názvu. Někomu může vadit Peckinpahův způsob vyprávění a násilí, pro mě je tohle právě plus, je to totiž nezaměnitelný rukopis tvůrce a zároveň jeho podpis. Přineste mi hlavu Alfreda Garcii je vlastně jinou formou westernu, je plný brutálních jatek, kultovních hlášek a scén (že by pozdější inspirace pro Tarantina?), ale i poeticko-romantických momentů. Možná je čas se o Sama začít více zajímat. 9/10 ()

salalala

Mně se ten film docela líbil, to zas jo, ale přesto musim dát tři. Hrozně se to táhne, je tam až moc dialogů a někdy prostě divák tápe, co se jako bude dít dál. Na druhou stranu tam jsou výborný hlášky, cool hrdina, kterým se evidentně inspirovali Tarantino s Rodriguezem a hlavně perfektní přestřelky. Peckinpahova nekonvenčnost je to, co tenhle film drží. Brutální přestřelky, efektně natočený a ani k ženám se tam nechovaj v rukavičkách. Netradiční western kombinovaný s road movie. Škoda, že se to tak táhne, ale rozhodně to stojí za vidění. ()

Skip

Pro mě tak trošku zklamání, i když Peckinpah mě doopravdy zklamat nemůže. To zklamání spočívalo v nic moc hereckých výkonech a sem tam až trapných scénách. A ten skoro přiblblý závěr! No ale i tak je to v jednotlivostech dobrý film, který stojí za zhlédnutí, protože tenhle režisér prostě to své řemeslo opravdu ovládal. ()

Foma

Jiný Peckinpahovo filmy se mně líbily víc, ale i tak... Střídání násilných scén s romantikou á la Peckinpah je kouzelný. Beznaděj, smrt, hrůza a přesto za tim všim tak nějak vyčuhuje ten Indián, kterej si neví s lidstvem a sebou samým rady, ovšem tuší, že láska by mohla bejt lékem. ()

radektejkal

Otrhaný rodokaps s vypadenými listy nebo starozánní příběh o muži, který chtěl získat mnoho (nikoli všechno), ale všechno postupně ztratil. To první asi po hrob Alfreda Garcii, to druhé po zbytek filmu. Tam u hrobu se stalo něco, co všechno změnilo; co všechno, to se dozvídáme v dalším průběhu filmu, co ale bylo předtím, to se jen můžeme domnívat. Násilí jako zdůraznění určité výpovědi známe z bible také, tam se ale aplikuje na celých národech (včetně dobytka). Ještě je třeba dodat, v jakém stavu jsem byl při sledování filmu: zánět horních cest dýchacích, slabá horečka... (původně bylo na tu dobu plánováno štípání dřeva, pak bych se asi díval na jiný film). ()

Sheldra

Chlápek, kterýmu celej svět sere na hlavu (a on mu to usilovně vrací) se rozhodne zlepšit kvalitu svýho života tím, že jistým lidem doručí hlavu Ala Garcii. Tržní hodnota téhle věcičky je ale dost vysoká, takže není divu, že se po ní shání víc lidí. Jenže náš chlápek je umíněnej parchant a hned tak něco ho neodradí - myslí si totiž, že když dosáhne svýho cíle, jeho život bude konečně za něco stát. Je ochotnej obětovat cokoli - až když o to "cokoli" přijde, zjistí, že je pěknej idiot a že to vlastně už nemá smysl. Teď už není hamižnej, ale nasranej. A tak se hlava-nehlava piňoží Mexikem, který vypadá jak peklo na zemi a kde ho chce každej zabít. Dost mi to připomíná McCarthyho atmošku, a McCarthyho atmošku ve směsi s údernýma hláškama já můžu. Warren Oates je boží, na Peckinpaha si odteď počíhám. ()

kagemush

Teda taková zbírka pošuků je i na filmy pana Peckin paha fakt dost ( třeba Kristofferson v roli násilnickýho macho motorkáře je opravdu koblížek). -Můj (Divoká banda promine) nejoblíbenější film od tohoto režiséra. ()

Martin741

Stale tvrdim, ze zivotne filmy Sama Peckinpaha su Wild Bunch a Straw Dogs, a ze po roku 1971 uz nenatocil nic, co by sa spominanym dvom kultom dokazalo priblizit. Pat Garrett a Billy Kid mal nakrocene dobre, ale ani ten film sa nedokazal priblizit tym dvom kultom. Film Bring Me the Head of Alfredo Garcia je najviac biografickym filmom Sama Peckinpaha, ktory dovolil divakovi nahliadnut do jeho duse, stavu mysli a tela. Vysoko vyzdvihujem temnu a dost obskurnu atmosferu 70. rokov 20. storocia, je to doba, v ktorej nasilie nema presne vytycene motivy a mnoho otazok ostane bez odpovede. Zaroven vsak film ma urcity pribeh, ktory sa sinie celym filmom. A mna ako divaka nenudil tento pribeh /dobre, tak 10 minut ma fuckt nudilo/. V hlavnej roli sa predstavil vyborny Warren Oates /In the Heat of the Night, Wild Bunch/, vo filme sice nenajdeme obdivuhodne herecke koncerty /Peckinpah bol dusou i telom kovboj a stara skola/, ale najdeme tu zaujimave momenty : znasilnenie, clovek sam proti vacsine, cintorin a ta znama scena na nom. Plus nadherne okamziky romantiky so samicou a este stale pokus o tzv. kultove hlasky, ktore su aj v tomto filme. Celkovo vidim v Samovi Peckinpahovi stale kovboja, cloveka, ktory ide v mnohom proti prudu, mylovnika starych dobrych casov, ale aj alkoholika a fandu prestreliek - predsa len western bol Peckinpahovym oblubenym zanrom. Zaverecna scena - to bol zase peckinpahovsky masakrozny /rozumej spravne : zase sa striela na vsetko, co sa hybe, a co len prejavi naznaky pohybu + tecu potoky krvi/ zaver. Vdaka, pan Peckinpah za tento uhol pohladu a vdaka za moznost nahliadnut do stavu vasej mysle a duse v roku 1974. 89 % ()

MrPierc

Zklamání, prázdnotu během filmu nevyplní ani drsné hlášky či chvilková akce. Film je moc rozvláčněný, ale přesto se tu najdou dobré věci, jako touha prostitutky po manželství, či špinavé prostředí Mexika. Monica Miguel je nejlepším, co ve filmu je - je přirozeně krásná a i když falešně zpívá, tak mě to bavilo. Zbytečně zde nadhodnocený film. ()

tomtomtoma

Syrový příběh o všudypřítomnosti násilí a brutality v životě. Cesta za nadějí a vybřednutí ze všeobjímající beznaděje, která místo za lepší budoucností míří pouze do většího bahna zmaru a totální destrukce. Americký barový pianista v Mexiku Bennie (dobrý Warren Oates) se chytá nabízené šance na dostání se z bezvýchodné životní situace, aby prošel svou největší katarzí života, plnou násilí a smrti. Přichází o smysl života, bere pochybnou spravedlnost do svých rukou a vydává se na krvavou cestu pomsty a totální destrukce všeho, co stálo za jeho naprostým zmarem života. Z dalších rolí: Bennieho přítelkyně Elita (Isela Vega), podléhající silným mužům, gangsteři Sappensly (Robert Webber), Quill (Gig Young), Max (Helmut Dantine), Cueto (Jorge Russek) a Chalo (Chalo González), společně způsobující Bennieho pád do hlubin marnosti, velký vůdce s neomezenou mocí El Jefe (Emilio Fernández), vypisující osudovou odměnu, chlípný násilnický motorkář (Kris Kristofferson), mající choutky na Elitu, a Theresa (Janine Maldonado), dcera velkého šéfa s osudovým pokleskem. Život, plný marnosti a prohlubující se beznaděje, vyvolává odpor proti všemocným lidem, kteří jim oplácí stejnou měrou. Výsledkem je zmar, smrt a země plná krve a slz, které ještě více zatvrzují již tak tvrdá lidská srdce. ()

zette

Solidni lovestory s peknym pribehem a westernovou atmosferou mexickeho zapadakova. Kteremu chybi lepsi tempo, akce i napeti. Ale diky sveraznemu pojeti si ctvrtou hvezdicku udrzi. ()

Juto

Film nie je len produktom jedinečnej vízie režiséra, ale aj virtuálnym oknom do zlomenej, mučenej duše jedného muža. 8/10 ()

mortak

Peckinpah vidí svět jako jeden veliký psinec. Ženy jsou dle něho háravé feny, které stráží hejno hlídacích psů seskupených okolo vůdce smečky. Feny (anglicky se fena řekne "bitch") jsou přitahovány toulavými psy a nechávají se od nich zbouchnout, což vůdci smečky nesnášejí a tak vyšlou hlídací psy po stopách toulavého psa. Na honitbě se chtejí přiživit i jiní toulaví psi, kteří toho hodně prožili a musí myslet na stáří. Jenže z toulavého samotáře se rychle může stát vzteklý pes... Peckinpah ví, co chce natočit, Oates je ve své roli skvělý, Vega ukazuje své dvě veliké přednosti, jenže film se vleče hlemýždím tempem. Není divu, psí dialogy jsou prázdné a mělké a Peckinpahova "macho" představa "znásilňované" feny je spíše k pláči. ()

Aquarius

To násilie už dnes nepôsobí moc šokujúco, ale to viac vypovedá o nás ako o filme. Viac ma zaujalo šialenstvo, ktoré sa postupne zmocňovalo Bennieho. Jeho rozpravy s "Alom" nemajú chybu, rovnako ako ten unavený pohľad do zrkadľa, keď si na chvýľu dá dole slnečné okuliare. Smutný film, ktorý vás nenechá chladných (-dvojzmysel-). ()

SoolenJV

Psychologický western, který se odehrává v sedmdesátých letech. Rozhodně zajímavý film, ve kterém se poměrně šetří typicky Peckinpahovskými trademarky (zpomalené záběry...), zato je ale pečlivě vykreslený drsný svět mexického pohraničí. ()

Radiq

Tak nevim, mám z toho takovy smišeny pocity. Něco na tom určitě bylo, ale abych si u toho uprdl štěstíčko, to vubec. Hlavní, z čeho jsem měl nechápačky, tak z toho jeho chování. Nejdřiv je ta jeho postava klasickej drsná škola cedící dialogy skrz zuby, se slunečníma brejlema chodí aji spat, furt chlastá a tak. Ale pak najednou začne trpit samomluvou a já jako divák si připadal divně, jak kdybych to jeho chování potřeboval vysvětlit. A to nejhorší přišlo nakonec - to jeho rozhodnutí mi vůbec nedávalo smysl, že najednou chtěl zabít všechny ty zly a on zabil všechny a neschytal ani jednu kulku. Jinak pobavil zvrhlej motorkářskej Kristofferson, Emilio Fernández, kteryho jsem už někde viděl a ty seňory, co se nestyděly už tenkrát ukázat kozy. No ale celkově je to pro mě zklamání. Podle názvu jsem čekal lepší odvaz a né že si bude z šulina sbírat filcky nebo co to bylo (ale to bylo aspoň vtipny). ()

Mol

KILL HIM! Strhující příběh o hlavě Alfreda Garcii se špičkově špinavými přestřelkami, jaké uměl jen mistr Sam "kořala" Peckinpah. Benny je sympatický člověk a jeho seňorita má určitě co nabídnout, i když mi připadala dost do větru. Fantastický jsou killeři v sáčkách, který jsou drsný jako štuková omítka. Scéna, kde jeden z nich dá loktem do hlavy místní barové společnice za to, že mu pohladila nádobí, je opravdu fascinující. ()

LeoH

Sedlo o mnoho víc než Divoká banda nebo třeba Bonnie a Clyde, neb méně okázalosti, cool póz, akce pro akci a drsnosti pro drsnost, více člověčiny, uchopitelných motivací a v neposlední řadě opravdové špíny. Taková oživlá písnička od Toma Waitse. ()

Mirokukii

Zprvu vláčící se film s pokusem o romantickou linii, která nevychází a nudí. Tohle Samovi nejde. Poté už se vše prozměnu vrácí do klasických kolejí a Peckinpah stihne dohnat téměř vše, co v první půli zameškal. Zpomalovačky. Špinavý, dobře vyzbrojení Mexikánci. Breptání Bennyho směrem k Alfrédovi. ()