Přineste mi hlavu Alfreda Garcii

• Mexiko Tráiganme la cabeza de Alfredo García (viac)

Nejvíce autobiografický film Sama Peckinpaha je zároveň nejbizarnějším z jeho čtrnácti snímků, což ovšem u géniů propadnuvších alkoholu nebývá nic neobvyklého. Ryze westernový příběh o muži najatém bohatým Mexičanem k úkonu pečlivě popsanému v názvu filmu se však neodehrává na úsvitu dvacátého století, nýbrž v jeho znepokojivě obskurním období let sedmdesátých, plném nemotivovaného násilí a otázek bez odpovědí. Benny, barman a pianista v jednom z mnoha mexických barů tam na konečné, ucítí šanci vysmeknout se ubíjející rutině neustále odrhovaného songu Guantanamera pro potěchu illinoiských turistů poté, co je mu nabídnuto deset tisíc dolarů za hlavu Ala Garcii, šviháka, který přivedl do jiného stavu dceru mexického latifundisty. Byť je Bennyho delirická odysea ve společnosti Mexičanky Elity a později i zmíněného torza skrz naskrz prosáklá krví a tequilou, nepostrádá ani jasnozřivé okamžiky ryzí romantiky či úlevnou ironii v tzv. kultovních hláškách. Oproti na hony vzdálené, precizně zkomponované Divoké bandě představuje Alfredo Garcia intenzivní kinematografickou zprávu o stavu duše a těla Sama Peckinpaha, muže ze západu a milovníka starých časů, snažícího se rozkoukat v nové době. Alfreda Garciu jsem natočil přesně tak, jak jsem chtěl. Dobrý, nebo špatný, ať se vám líbí, nebo ne, je to můj film. (MFF Karlovy Vary)

choze

Opět se mi potvrdilo, že mě baví si o Peckinpahových filmech číst, ale ne na ně koukat. Připadají mi rozvleklé a nudné a tady je navíc prakticky veškerá akce soustředěná až do poslední třetiny, kdy hrdinovi hrábne, začne si povídat s mrtvou hlavou a prokillovávat se na vrchol pyramidy, aniž by se ale sám chtěl stát šéfem) a ty první dvě (expoziční a roadtripová) jsou o ničem. I když pobavila scéna, kde jeden z těch drsňáků v baru zničehonic sundá loktem prostitutku. ()

genetique

Pútavosť deja je tak kolísavá, že mi skoro prišlo nevoľno. Totálne by som vyhodil vedľajšiu roli Elity, Bennyho milenky. Tak spomaľujúci a brzdiaci element, ktorý filmu škodil, som už dávno nevidel. Našťastie v poslednej necelej hodinke sa jej púť končí a film si u mňa začne naprávať reputáciu. Už to vyzerá aj na slabšie štyri hviezdy, no to by nemohol prísť koniec taký, aký bol. Áno, nie som za klasické, klišéovité hollywoodske konce, ale sem sa jednoducho hodil. 65%. ()

sud

Alfredo sice neobsahuje dohromady nic nového, co bychom již u Sama neviděli (muž se ženou na cestě - Útěk, jedinec proti většině - Pat Garrett & Billy the Kid, znásilnění - Strašáci, ženy pouze pro potěchu a zklidění vzteku - celá tvorba), i tak se ale dočkáme skvělého moderního westernu z vyprahlého Mexika s výborným Warrenem Oatesem v životní roli. Závěrečná půlhodina je jednou z nejlepších Peckinpahových prací. 85%. ()

D.Moore

Tak tenhle Peckinpah má jedno jediné minus - až podivuhodně pomalu se vleče, což může kdekoho odradit. Kdo ale vydrží, dostane poctivou porci krvavě-syrového příběhu, ve kterém kladnou postavu nenajdete, a který se odehrává ve světě, kde slunce pálí snad pořád a krev teče skoro stejně silným proudem jako tequilla. Líbilo se mi, jak film postupně nabíral na obrátkách - krvavý Sam v tomhle směru odvedl opět prvotřídní práci. Co mě ale naprosto dostalo, bylo úvodních pět až deset minut. Člověku se zdá, že sleduje western, než se na scéně (nenápadně) objeví chlápci v moderně vypadajících kvádrech a než z brány vyrazí automobily a na letišti začne burácet startující tryskový dopravák. Paráda. Když si k tomu přičtu mrazivou scénu "znásilnění", nádherně romantickou sprchu, celou část na hřbitově a závěrečné slow-motion přestřelky (bez kulometu, zato se samopaly), vychází mi čtyři čisté hvězdy. A po dalším zkouknutí možná zmizí i dojem, o kterém jsem psal na začátku. Uvidíme.__P.S. Vsadím se, že teď už vím, odkud vzal Frank Miller nápad "člověk jede v autě a mluví s něčí uříznutou hlavou", který použil v Sin City.__P.P.S.Alfreda Garciu mají určitě nakoukaného i Coenovci - srovnání s Tahle země není pro starý jsem se neubránil. ()

Spooner

Sam Peckinpah má podle mě na kontě mnohem lepší kousky. Tenhle má sice také svoje kvality a nese všechny Peckinpahovi atributy. Na můj vkus se to ale moc táhne, hlavně v první půli je to docela nuda. Hlavně ty dialogy mezi hlavní dvojicí mě dost nudili. Ale pokud jde o přestřelky a klasickou Samovu brutalitu, tak tady si není na co stěžovat, stejně jako na výbornej konec. Ale většinu času mě to spíše míjelo,škoda. 70% ()

gogo76

Starší kúsok od legendy menom S. Peckinpah má v podstate jednoduchý dej. Názov nám prezradí v podstate polovicu deja, pretože on tú hlavu so sebou naozaj nosí a s ňou aj niekoľko dotieravých múch. Kto je Alfrédo Garcia? To nie je podstatné. Živý ani mŕtvy sa vo filme neobjaví. Vypísaná je iba odmena na jeho hlavu. Hon sa môže začať... Warren Oates je známy aj z iných Packinpahových filmov a do tejto úlohy zapadol dobre. Potešil ma aj mexický herec známy z Divokej bandy ako generál Mapache. Jeden z mála filmov tohto legendárneho režiséra ku ktorému sa bol problém dostať. Ešteže existuje ČT2. 80%. ()

cheyene

Pro mě byla tato krvavá lázeň plná brutality spíš zklamáním. Sam Peckinpah je sice mistr svého řemesla a násilí umí podat velmi sugestivně, avšak v tomto morbidním snímku pro mě nebylo nic, co bych si potřeboval zopakovat. Snad po nějakém hodně dlouhém čase. ()

kinej

Další velice zdařilý film Sama Peckinpaha, který je mnohem introvertnější než cokoliv jiného, co jsem od něj viděl. Zápletka není sice nějak zvlášť nerealistická, ale přesto se film neustále nese v jakési absurdní a paraniodní atomsféře, jakoby v každé pasáži vždy stačil jen krůček k šílenství a deliriu ať již hlavní postavy, či režiséra samotného. V tomto směru film, i přestože tuto hranici příčetnosti nikdy nepřekročí, připomíná dílo Luise Buňuela, či Alejandra Jodorowkého. Čím blíže se Bennyho odysea blíží ke svému konci, tím je tato hranice méně a méně zřetelná. Technická stránka filmu je opět zdařilá, ale vzhledem ke komornějšímu konceptu zde není tolik prostoru pro efekt. Dobrý film, který by měl shlédnout každý fanoušek tohoto režiséra. ()

Paldini

Nedokážu dost dobře posoudit, jak působil film na diváka v roce 1974, ale z dnešního pohledu zas až tak násilný, jak by to mohlo ze zdejších komentářů vypadat, film není. Jediná scéna, která diváka překvapí, je scéna zpacifikování povětrné ženštiny jedním ze zabijáků. Co se děje týče, tak smekám klobouk. Perfektní story bez kladných hrdinů (hlavní hrdina např. nikdy neopomene okrást mrtvoly). Tvrďáci až za hrob. Škoda pár zbytečných scén (např. návštěva motorkářů). Být přestřelky trochu více wooovštější dám maximální hodnocení. ()

Madsbender

Zahráme sa na Červenáka - niekde kruto strihať, niekde naopak výrazne pridávať. A hlavne by si to zaslúžilo celé minimálne o 20 minút, možno aj polhodinu skrátiť. Chvíľami nuda, chvíľami super, prestrelka s Robertom Webberom a samopalom neskutočne štýlová. Iba nechápem, prečo mi nikdo nepovedal, že sa vlastne jedná o buddy westernovú gangsterku s Veľkým zlým Bennym a Malým bezhlavým Alom. ()

InJo

Na jednu stranu sice typický Peckinpah (Mexiko, hutný westernový feeling, drsnost, špinavost, zpomalovačky), tentokrát ale až příliš často utahaný a rozvleklý. V 70's to tak možná nepůsobilo, o 50 let později už ale bohužel ano. Navíc dějová odbočka s dvojicí motorkářů je sice vcelku zábavná, pro děj ale v podstatě zbytečná. A ve srovnání např. s Útěkem tu dvakrát nefunguje ani milostná linie, jež má sloužit jako srdce příběhu. Film tak mohutně zachraňuje zejména finální půlhodina, která je "peckinpahovská" v tom nejlepším smyslu slova. 70 % ()

Webb

[8/10] (Churubusco Azteca, Optimus) (Barevný /// Produkce: Martin Baum, Helmut Dantine, Gordon T. Dawson /// Scénář: Gordon T. Dawson, Frank Kowalski, Sam Peckinpah /// Kamera: Álex Phillips Jr. /// Hudba: Jerry Fielding) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Parádny Peckinpah, zasadený do 70tok, aj keď sa jedná o klasický western. Tento film zrejme inšpiroval mnohých súčasných režisérskych bláznov ako Tarantino alebo Rodrigez. Je to otázka vkusu, ale aj keď som mladší ročník, Peckinpahov ironický krvavý štýl mi vyhovuje viac a zdá sa mi "umeleckejší". Zo súčasnosti mi tento film trochu pripomína Jonesove Tri pohreby. Jeden z exemplárnych príkladov, kde slová v komentároch nič nezmôžu, treba jednoznačne zažiť. ()

Kothy

Jeden ze slabších Peckinpahových filmů. I tak se na to dobře dívá. Člověk hlavně musí přetrpět tu první hodinu, kdy se nic neděje. Pak začnou krvavá jatka. Benny se vydává na cestu k získání hlavy Alfreda Garcii a tučné odměny za ni. Během cesty ale přijde o všechno, na čem mu záleželo a zbyde mu místo jen pro pomstu. Závěrečná řežba je dost slušná, v rámci filmu trochu zbytečná... "Já se postarám o otce." ()

nascendi

Opakované pozretie jedného z posledných Peckinpahových filmov mu ubralo jedno z pôvodného počtu hviezdičiek. Naďalej ho považujem za nadpriemerné dielo, ale jeho rozvláčnosť, násilie, všadeprítomná špina a smrad vylučujú, aby som ho považoval za mimoriadne dielo. Fascinovala ma schopnosť režiséra dosiahnuť, že divák priam cíti smrad z rozkladajúcej sa hlavy aj cez obrazovku. Aj keď som o takýto zhmotnený zážitok vôbec nestál. ()

Tomco

celkom kultova vecicka, ktora je o poznanie menej znama ako ini, slavnejsi surodenci z dielne sama peckinpaha. je to vsak velmi dobre zvladnuta robota, herci exceluju a reziser nam obcas paradne predostrie aj velmi prijemne prsia hlavnej hrdinky :).co viac si priat, nie? ()

Slarque

Ten film se rozjíždí docela pomalu a nenápadně. Až po dvaceti minutách se osvětlilo, jak to s tím titulním mladíkem je... a já jsem zjistil, že tenhle film je přece jen zajímavější, než to vypadalo. Peckinpah je jako obvykle nekompromisní a ve filmu prakticky absentují kladní hrdinové – jsou tu jen padouši a oběti. Chlast, děvky, sprostá mluva a když nemáte zájem o dívčí společnost, tak prostě dotyčnou srazíte ránou loktem do hlavy. A přesto zrovna romantická linie ve filmu funguje naprosto přirozeně, ne jako něco uměle přilepeného. Peckinpah natočil lepší filmy, ale i tenhle si zaslouží pozornost! ()

Willy Kufalt

Nejen Buñuel si odskočil do Mexika natočit nějaký ten provokující kousek se surrealistickým nádechem... HLAVA Aldreda Garcii je pro mě osobně zatím ten nejlepší film Sama Peckinpaha, jaký jsem viděl. Osobitý, zábavný, napínavý i bizardní, ale bizardní takovým způsobem, že obsahem je přesto smysluplný děj s krásně fungující strukturou vyprávění. Dovoluji si říct, že Peckinpah doslova vytasil v rámci žánru westernu nový rozměr, když zasadil svůj dobrodružný příběh o drsném boji jednoho muže proti všem, z rovněž divokého prostředí, do tehdejší současnosti 70. let. První polovina si plyne nejednou ve znamení poezie, romantiky, humoru a dobrodružství na cestách, v zásadní scéně na hřbitově nastává zvrat, po kterém se brzy rozpoutá nekompromisní rošada plná nejen střelních zbraní, rychlých auťáků, ale i špíny, smradu, chlastu... Chvílemi až autentická atmosféra si zaslouží osobitou pochvalu, vizuální stránka je fascinující nejednou už sama o sobě, ale ten hnusný zápach dochází ve vybraných z obrazovky skoro až divákovi. Nemusím brutální zobrazování násilí ve filmu, ale přijde mi, že Peckinpah ho tentokrát (narozdíl od Divoké bandy, která mě příliš neoslnila) dokázal podat s obrovským nadhledem, jenž doprovází celý tento ujetý snímek a výjimečně mi vůbec nevadilo, ba dokonce umocňovalo můj osobitý filmový zážitek spíše pozitivním způsobem... a jinak, Warren Oates je jako novodobý antihrdina parádně stylový! 90% ()

FrodoF

Škoda, že už se dnes točí jen takové krotké filmy a nikdo neudělá nic ani vzdáleně připomínající Hlavu Alfreda Garcii. Protože strhující cesta Benyho za věcí zmíněnou v názvu filmu opravdu stojí za to. A ani mi nepřišla nějak zvlášť násilná, je tu sice hodně zabíjení, ale není natočeno nijak naturalisticky. ()