Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

Worry77

Jedním slovem - krása. Myslím to, jak silnou atmosféru 1917 skrz svojí "one take" kameru má. A ačkoliv musím podotknout, že přechody kamery, sestříhané tak, aby působily jako jeden záběr zejména ze začátku hodně bijí do očí, tak jsem naprosto svolný to filmu odpustit, protože vidět projekt takového typu je prostě kinematografický zážitek. Sam MendesRoger Deakins se jednoduše překonali, protože z toho nakonec vzniklo něco silně filmařsky hodnotného. Taky jsem se zamiloval do zvolených lokací - zničené baráky a rozblácená pole posetá mrtvými těly všeho druhu mi ještě ve válečném filmu nikdy nepřišly tak hezky nasnímané, jako v tomhle snímku (scéna s květama ve vodě byla hodně silná). Jednu hvězdu ubírám jenom za to, že film jako celek nemá téměř žádný emocionální dopad, a tak když si George MacKay v poslední scéně sedá ke komparzisty pomočenému stromu, vyzní to dost na prázdno. (80%) ()

Joedas

Rok 2019 nepřestává chrlit filmovou radost. O filmu 1917 se hodně mluví, vyhrál trochu překvapivě zlatej glóbus, marketing jede na plný otáčky, a tak je na místě trochu tý divácký skepse. A i když jsem si jistej, že někdo tam ten kalkul uvidí, mě to strhlo. Válečný filmy mají po nedávnym Dunkerku dalšího adepta do síně slávy. A stejně jako Dunkerk, i tohle se MUSÍ vidět na co největším plátně s co nejlepším zvukem. Obraz vtahuje do děje. Kamera se netřese, ale klidně pluje prostorem a na drastický změny v tempu a dění skoro nereaguje, čímž diváka nevytrhuje z pozornosti a nenechává ho spočinout ani když se "nic neděje". Hodně intenzivní dvě hodiny času, tvořící dokonale komplexní zážitek, kterej vyčerpává i povznásí. Slzy, smích a upřímná divácká radost jdoucí do maxima při finále, kdy jsem byl zařezanej do sedačky s husinou na rukou. To je 1917. ()

mikhail

Film je výnimočný kvôli záberom bez strihu a detailnému vykresleniu vojnových hrôz. Potešil ma aj výber hereckého obsadenia, kde sa to len tak hemžilo britskými hereckými hviezdami. Som na hrane...udeliť 4, alebo 5? Dobrý vojnových filmov je však tak málo, že tento si najmä za inovátorskú kameru tých 5* zaslúži. ()

stephano

Bohužel opět zvítězila forma nad obsahem, každopádně musim smeknout před tím jak se jim podařilo ten nesmyslný nápad natočit válečný film na "jednu klapku" zrealizovat. Technologicky a hlavně kameraman odvedli skvělou práci. Jenže to je právě i to co ten film sráží, za 120 minut neni možny toho moc dělat než jen chodit za hlavním představitelem. ()

george82

FIlm to není špatný, pokud se vžijete do postav oněch vojáků. Celkově z pohledu akce, děje atd. to není kdovíjak super, ale je potřeba přihlédnout k tomu, jak byste se cítili vy, pokud byste dostali takovou misi. ()

Hemlock

Když si odmyslím tu turistickou pasáž filmu, jedná se o jeden z nejlépe ztvárněných snímků WWI, jež zachycuje nejen hrůzy a osudy postihující jednotlivé vojáky v první linii zákopové války na západní frontě, ale především perfektně vystihuje celkovou mizérii, zmar a dobovou atmosféru, která je více než reálná. Prostě skvělá filmařina, jež vás prakticky okamžitě vtáhne do bahnem a krví nasáklého roku 1917 - jednoznačně doporučuji. ()

Mamlas odpad!

Chlapi chodí v zákopu a pak někam jdou pryč. Jeden nekonečně dlouhý záběr. S přetáčením jsem vydržel 18 minut. (1%) ()

Casull

Bezvadná práce s kamerou (dlouhe záběry bez střihu zde vypadaji skvele) a skvělá hudba doslova vtáhnou diváka do děje. Sam Mendes je skvělý vypravěč, výprava je zde také na vysoké úovni, takže bude asi většina diváků spokojena. ALE: Těžko se hledá, v čem je film originální. Hlavní motiv - doběhnout s rozkazem z bodu A do bodu B a zabránit zbytečnému masakru už byl zpracován v hromadě jiných filmů, zde podobnost např. s Galipoli. První světová válka je navíc o zákopech, hromadě bláta, hladu, nemocech, nekonečných útocích tam a zpátky a pod. To zde sice uplne nechybí, ale tak nějak to zde vnímám jako kulisu, jinak si vojáci běhají po rozkvetlých loukach a pribeh by se mohl odehravat trebas za valky ve Vietnam. Cekal jsem konecne originalni snimek z 1. svetove valky a toho jsem se bohuzel nedockal. ()

kubilov

Jsem moc rád, že jsme se po nestydatě dlouhé době dočkali kvalitního velkofilmu o první světové válce, už to bylo trapné, jak je tento konflikt ve světovém filmu opomíjen. Zvlášť když jeho absurditu dokázal již před dlouhými desetiletími mistrně popsat Stanley Kubrick ve Stezkách slávy. Vynikající filmařský nápad, režie, kamera a výprava okamžitě na Oscara, parádní Mendesova práce. Brutus, maso, existencialismus a hudba, která přijde ve správnou chvíli a zaduní celým sálem. Famózní práce. --- Spolu se Stezkami slávy jde o nejlepší film o první světové válce a rozhodně o nejvíce strhující film o první světové válce. ()

Vera2613

Bola som veľmi zvedavá na tento film a musím povedať že prekonal moje očakávania. Kamera naozaj neskutočná! Príbeh veľmi zaujímavý a napínavý a samozrejme hudba taktiež vynikajúca. Herci podali veľmi dobré výkony najmä ústredná dvojica Chapman-MacKay, ktorí film ťahali takmer celý čas. Myslím, že tohtoročné Oscary sú v kategórii najlepší film viac než nabité. Držím prsty. 5* ()

adamix

Geniálna práca. A to po všetkých stránkach. Či už ide o prenásledujúcu kameru, presvedčivých hercov alebo prvo-vojnové realistické exteriéry. Ani si neviem predstaviť, čo to dalo za námahu sústredenia sa počas dlhých dvoch záberov v rozsahu dvoch hodín. Keď nedochádzalo k žiadnemu prestrihu, mal som pocit, ako by som s hlavnými hrdinami strávil večnosť. Film ako taký okrem vizuálneho prekvapenia nesie veľa posolstiev. Zobrazuje smelú oddanosť vopred stanoveného rozkazu, priateľský vzťah dvoch priateľov poslaných na nebezpečnú misiu, ich prejavu ľudskosti voči sebe i vlastným nepriateľom a obetavosť za životy druhých. Postavy vysokopostavených veliteľov Firtha, Stronga a Cumberbatcha by som však viac využil. ()

Matte27

Tenhle film bych chtěl vidět jako hloupý, naivní divák, který si opravdu myslí, že to všechno bylo na jeden záběr. Takhle mě totiž ze zážitku neustále vytrhávaly záběry, v nichž jsem viděl ty "neviditelné" střihy. Nevyčítám to ale filmu, nýbrž sobě. Je mi jasný, že něco takového asi na jeden švih nikdo nenatočí. Jinak jsem ale převážně nadšen. Zvuk, hudba, promyšlenost každého záběru, precizní kamera, napětí a několik epických scén jsem si náležitě užíval. Občas tomu chyběla dynamika, ale ono to v tý válce asi taky nebyla furt samá akce. Děj je naproti tomu prosťoučký a taky se nabízí otázka, jestli by tu cestu hrdina opravdu za ty dvě hodiny ušel. Navíc jsem u sebe zpozoroval takový zvláštní vedlejší efekt. Jak se na plátně nestříhalo, byl jsem více unaven z neustálého udržování pozornosti. Zvláštní, jak je člověk zvyklý si díky střihům trošku odpočinout. Přirovnal bych to k velmi dlouhé cestě autem, které řídíte vs. té samé cestě, akorát s přestávkami. Tak jako tak jsem si to parádně užil a rád se na film podívám znova. Docela bych chtěl vidět ten samý snímek, akorát s několika (přiznanými) střihy navíc. ()

Mr.Ward

Tady se ani nedá bavit o příběhu, ten je danej, jednoduchej a nepotřebuje žádné kolotoče. O co tu jde v první řadě je to zpracování, a to je famózní. Napětí sem cítil od začátku do konce, a kde jakej horor se může jít zahrabat. A poslední “velká” scéna mi způsobila neskutečnou husí kůži... Nemám rád válečný filmy, nemám rád válku, tenhle film ale s klidem doporučím všem. Pecka! ()

helrohir

1917 je scenáristicky v podstate veľmi jednoduché dielo o putovaní z bodu A do bodu B. Ale v priebehu tejto púte sme svedkami množstva udalostí, ktoré dokážu zapôsobiť po emočnej, vizuálnej či adrenalínovej stránke. Púť hlavných hrdinov sledujeme s extrémnym napätím, ktoré je dané pôsobivo zobrazenou atmosférou vojny, plnej špiny, mŕtvol a nečakaných stretnutí s nepriateľom. Je až neuveriteľné, že takýto jednoduchý príbeh je po dramaturgickej stránke tak perfektne zvládnutý a vygradovaný. Mendesova réžia je veľmi precízna, pričom k dokonalosti jej napomáha toľko ospevovaná kamera. Z tejto perspektívy ide o jedno z prelomových diel kinematografie. Vďaka tomuto štýlu sa výrazne zvyšuje autenticita filmu a celkový vizuálny zážitok. Pri niektorých scénach zážitok zvyšuje kombinácia kamery ale aj hudby, napríklad tá hra svetiel a tieňov v mestečku je dokonalý snový zážitok. Samozrejme treba pochváliť aj také filmové aspekty ako výprava, kostýmy či prácu s početným komparzom. K úplnej dokonalosti (a to budem parafrázovať polovicu miestnych užívateľov) mi chýbali nejaké bojové scény, ktoré sú a vždy boli pravou esenciou vojnových filmov. P:S. V tomto prípade je kino povinnosťou, pretože je to minimálne o polovicu väčší zážitok než doma. 80%. ()

Fronix

Hneď na začiatku sa priznám že nie som veľkým fanúšikom vojnových filmov, no tento ma pohltil od úplného začiatku.Nebudem sa tu rozpisovať o Oscarovom zvuku, vizuálnych efektoch a brilantnej kamere (na jeden zaber) ale skôr o príbehu.Ten bol jednoduchý ale aj tak úžasný.Od prvej chvíle som cítil s hlavnými hrdinami.Každú ich stratu,bolesť a sem tam aj radosť čo sa mi už veľmi dlho pri filme nestalo. Visel som na každom ich slove, vtiahnutý do vojny. Vynikajúce herecké výkony aj vedľajších postav,z ktorých by som vyzdvihol Richarda Maddena aj keď mal priestor cca 3-4 minúty. Za mňa odporúčam pozrieť aj "nevojnovým" filmovým fanúšikom.Moje hodnotenie 10/10 ()

Hanussen

Dva borci mají donést rozkaz za frontové linie přes území, ze kterého Němci ustoupili, do jiného zákopu, aby se zabránilo zbytečnému útoku. A to je vlastně celý "příběh" (jestli se tomu tak dá vůbec říkat) tohohle 2hodinového filmu. Takže jestli vám jde o opravdu story-driven film, tak na 1917 ani nechoďte. Z narativního pohledu je to prostě blbost (a to ani nemluvím o spoustě nelogičností, nedomyšleností apod.). Pokud to ale budete brát jako čistě artový film, který mimochodem ukazuje i nějaké to šílenství 1. světové války, tak je to něco pro vás. Tenhle film jsou prostě umělecké orgie. Každou scénu (a skoro i každý záběr) byste si mohli úplně s klidem nechat zarámovat a pověsit nad postel (pokud vám teda nevadí obrázky mrtvol v blátě a rozbombardovaných měst). A pak je tu ještě ta věc s jedním záběrem (respektive dvěma), kteý vlastně doopravdy de iure jeden záběr není. Mně osobně to úplně nevadilo, ale faktem je, že ten filmový čas je poněkud podivný. Na druhou stranu se tady kamera stává skoro další postavou, která ty ostatní neustále doprovází. Takže asi tak - je to nádherný film, jehož příběh vás v tom lepším případě neohromí. Ale jako celek se to podle mě dá. ***Viděno v Městské knihovně v Praze spolu s následnou diskusí*** ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)