Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

Mouchal

Tento film dokonale ukázal, jak moc je kamera ve filmové branži důležitá. Bude si někdo 1917 pamatovat pro svůj příběh? Asi ne. Kvůli hereckému obsazení? Možná, pár hvězd tam je. Ale všichni si tento film stoprocentně zapamatují kvůli dokonalé kameře, která jede bez přestávky (no dobře, možná s jednou malou) po celý film a diváci tak mají dokonale zprostředkovaný příběh z 1. světové války. Ústřední dvojice je v pohodě, mají spolu slušnou chemii a docela rychle si je člověk oblíbí. tomu zde máme takové menší epizodní roličky velkých a známých herců. Několik momentů ve filmu je strašně skvěle natočených (běh mezi trosky, scény v zákopech), ale to všechno jsou jen věci technického rázu. Škoda, že 1917 stojí a padá právě jen na tom. Kdyby se k tomu přidal ještě i výborný příběh, tak by tu nebylo o čem. 75% ()

Atrekan

Rozčilujme se všichni nad tím, jak forma udělala z obsahu svoji bič, namísto, abychom se pozastavili nad očividnou podstatou 1917. Nahrazení klasické střihové skladby skladbou alternativní, kdy je klasický střih nahrazován praktickým opakem střihu. Pokud jsem v kině počítal správně (což je velice nepravděpodobné), skládá se film ze 45 záběrů, spojených dohromady rádoby neviditelnými přechody, jakoby z youtubového tutoriálu na „Top 5 Premiere Pro transitions“. Účel těchto přechodů je samozřejmě minimalizovat rozdíl mezi záběrem A a B, na rozdíl od střihu, kdy například existuje pravidlo, říkající, o kolik stupňů se minimálně musí lišit úhel kamery mezi záběry, aby nedocházelo k jump cutu. Z mého pohledu tedy vůbec nejde o film jednozáběrový (ani rádoby), ale o film se sice relativně dlouhými záběry, avšak řídící se řekněme přechodovou skladbou. Nutno podotknout, že způsob zpracování jednotlivých přechodů není zcela uspokojující - časté nenápadně blízko kamery se pohybující objekty, po jejichž zmizení následuje snaha o navázání na předchozí záběr s tím rozdílem, že záběr B je většinou nepatrně větší než záběr A. Dost možná bych více ocenil klasický film se střihy, protože neustálé opakování triku s přechodem, prakticky stíračkou objektem, se rychle omrzí a člověk si začne říkat, jestli nemohli přijít s větším množstvím diferenciací přechodů. Daleko více než střih na 1917 oceňuji práci se zvukem. Rozhodně ne nadarmo právě za tohle dostal film Oscara. Úchvatná byla i scéna, kdy Schofield běžel před zákopem, zatímco zprava vybíhaly hordy vojáků a rachejtle kolem třískaly hlava nehlava ()

bearmeedek

Film je dobrý, je svým podáním originální a určitě nenudí. Ale už je cítit ve vzduchu to ALE. Asi takhle - film mě dost zaujal, ale úplně neohromil. Dovolím si však tvrdil, že celkem ohromující je zpracování a kamera. Takže celkově za 80%. ()

kailee_

Ke zhlédnutí mě přiměli videa věnované editaci a točení filmu, protože já válečné filmy nemusím a tak ani super recenze nestačily. Film je opěvovaný pro super vizuální stránku mě překvapivě zaujal pouze kvůli vizuální stránce, která ale i tak zklamala oproti ohlasům. Díky tomu, že je film točen a zeditován tak, aby vypadal jako jeden záběr, má strašný problém udržet tempo. Hodněkrát mi projela hlavou myšlenka, že kdyby tahle scéna byla klasicky stříhaná a intenzivněji zeditovaná, byla by mnohonásobně lepší. Paradox je, že i přes to by nebylo dobré mít tenhle film normálně natočen, jelikož je příběh psán přesně pro ten styl točení a v klasickém filmu by byl maximálně průměrný. K těm zeditovaným střihům, aby nebyly poznat, musí i mé lajcké oko dodat, že tak 30 jich je pro mě zcela zřetelných a jedna scéna (padání do vody) největší fail filmu. Z toho chápu, že oné nominace v různých anketách za CGI musí být pravděpodobně za prostředí, které ani nešlo poznat, že by někdy bylo umělé. Herci byli původně fajn při pocitu, že jsou to hodně neznámí herci aby pasovali do role náhodného vojáčka. Zcela mě překvapilo, že jsou to relativně zkušení herci na svůj věk a svojí až neschopností a nevěrohodností pro mě instantně zničili naději na vytvoření vztahu k charakterům. Mé očekávání byly relativně nízké, film tak mohl dost překvapit, to se ale i tak nedělo. Za nadprůměrné se dá považovat hudební podkres, kamera a možná CGI, jestli ho tam bylo dost mimo strašně zpracované střihy. Z toho všeho mi vyplývá, že tehle film byl klasický lov na Oscara, kde jen pár stránek filmu kvalitou extrémně převyšují ty zbylé. Ostatně tomu i napovídá datum uvedení do kin, který byl (v USA) až samotný konec roku. Kdyby 1917 vyšlo v první půli roku, těžko by uspěl tak jako teď, protože by zapadl a málokdo by si ho pamatoval, koneckonců čerstvý zážitek je mnohem kvalitnější než ten vzdálenější. ()

nathaniel 29

Wau. Tak tomuto hovorím filmový zážitok. Call of Duty. Film natočený na jeden záber? Pán Mendes to dal. Chalan sa s tým nesral a prekonal svoju Bondovskú úvodnú niekoľkominútovú scénu bez strihu a nasnímal tentokrát takto rovno celý film. Jeden z najvýraznejších filmov roka určite, ak nie úplný Top 2019. ()

Likan7

Upřímně ani nevím za to ty 3 dávám, protože ten film mě prostě nebavil, nudil a po prvních minutách, kdy jsem si zvykl na kameru, mi už nenabídl absolutně nic. Říkal jsem si proč se netočí víc filmů z První světové války, ale ona by to pro diváka byla dost šílená nuda. Kamera je skvělá, o tom se nemůžu ani bavit. Po té technické stránce je to paráda, jenže ten film je nezajímavej, prázdnej, dlouhej a pár scén, které měli drajv, tempo i atmosféru zase tolik nebylo. ()

LordMysti

Po Zachraňte vojína Rayena jsem si říkal, že těžko někdo přijde s novým a jiným vizuálem válečných filmů. A to se k mému překvapení stalo. Pokud se soustředíte na kameru, uvidíte tu neskutečně těžkou práci v pozadí. Navíc díky tomu budete vnímat mnohem více detailů a kolem toho se točí celý tento film. Vše je uděláno velice věrohodně a parádně. No ale bohužel to zde končí, protože celý příběh je jít z bodu A do bodu B a film je o ztvárnění té cesty. A to je na mě trochu málo. I tak jednoznačně film který musí vidět každý fanoušek válečných filmů. Za mě 70%. ()

balcazar

Nápad v spracovaní na jeden šup s kamerou zaujímavý, aj myšlienka s putovaním a jasnou úlohou. Prvú polhodinu som bol s filmom v pohode s dodatkom, že uvidíme, aké zvraty prinesie, keďže ich bude musieť priniesť, aby to neboli len dve hodiny nudného putovania. Viaceré nápady, myšlienky a hlavne ich spracovanie boli pre mňa tak chaotické, čudné, nepochopiteľné a mnou nepochopené, že som vlastne stratil veľa času tým, že som nechápal, na čo sa to vlastne dívam. Grafická stránka parádna, o tom potom, ale na kvalitu a lepšie hodnotenie potrebujem viac. ()

Franc1s

Těšil jsem se na tenhle film jako malý kluk, když jsem slyšel o co půjde. A musím říct, že malinko jsem zklamán... Samozřejmě výprava, atmosféra, výborná kamera, nemám nic proti...Chápu, že se zde běží z bodu A do bodu B, ale v druhé půlce už jsem si říkal: "Kdy bude ta finální scéna, jak tam běží kolem zákopu...?" Do kina bych na to šel: 1.Kdybych měl možnost a za 2. Kdybych si chtěl dát souboj s kámošem, kdo pozná více střihů... Jsem rád, že jsem to viděl, několik scén mi zůstane v hlavě, ale film už nepotřebuji vidět. 7,5/10 ()

radeckator

Příběhem filmu byla samozřejmě pouze cesta z bodu A do bodu B, nelze nic víc v tom hledat ani najít, nutno ale podoknout, že technicky naprosto skvěle zaznamenána. Kamera na jedničku. ()

E lan

Krásný film s originální live kamerou, kterou jsem tak zručně natočenou ještě neviděl. Skvěle utlumené herecké výkony a neskutečně depresivní scény pak podrehují nevšední zážitek. ()

Lupes

Inu, vizuálně dech-beroucí, kamerou úžasná, detailně propracovaná... počítačová hra. Je sice únavné, jak už dnes nelze natočit film bez komiksové či herní inspirace. Ale tady se to docela povedlo. Postupně vstupujete se svými postavami do zákopu, abyste s nimi byli neustále v pohybu. Pokud už přijdou zastavení, jsou to vizuální i symbolické orgie. Muzika skvělá. Super-hrdinové se nekonají. Téměř samá pozitiva! A nevyčítal bych ani absenci nějakého hlubšího příběhu, mementa či poselství. Prostě válka. Jenže... Jenže na pět * by se hlavní hrdina neměl chovat jak zmatený blb, obzvláště je-li to válečný mazák. A vizuálně byste měli zkrotit své hráčské tužby a neprocházet freneticky jeden level za druhým. Je to historický film! Krajina, místo i čas měly být trochu konzistentní. A pokud chvíli bojujete v ruinách města, abyste vzápětí prchali před hořícím letadlem, plavali v alpské řece a kochali se širými lány francouzského venkova, s realitou jednodenní vojenské mise roku 1917 to má společného pramálo. Škoda. **** ()

nwx

Docela OK počin a je na něm hlavně vidět, že válečný film nepotřebuje roztřepanou nestabilizovanou kameru, ze které bolí oči. Tady perfektní stabilizovaný obraz, a to i v akčních scénách. Jde to! ()

Khamsin

Válečné filmy z 20. století nepatří mezi můj nejoblíbenější žánr. Proto jsem tento snímek tak nějak odkládal a nechtělo se mi do něho. Ale nakonec jsem dostal film, který jsem prožíval od začátku do konce. Možná právě proto, že té pravé válečné akce nebylo přehnaně mnoho a osobnosti obou hlavních hrdinů byly skvěle vykresleny. Možná proto, že ústřední postavou nebyl hrdina, který by kosil nepřátele na potkání a ještě by ho to nesmírně bavilo. Ale právě pro to syrové vykreslení hrůz, které válka přináší. A pro příběh, který není banální, ale ve své podstatě takový, který na filmová plátna dozajista patří. Tedy příběh, kdy dva bezvýznamní vojáci se snaží odvrátit tragédii takovou "drobností", jako je doručení včas zprávy tomu muži, který má tu moc tragédii odvrátit. Nechápu komentáře, které tvrdí, že film neměl příběh. To tedy zatraceně měl. Skvěle natočeno, skvělý vizuál, skvělí herci, skvělá hudba. Z mého pohledu brilantní práce. >| ()

Inozuka

Film, kde zdánlivě vítězí forma nad obsahem, ale při druhém pohledu tu ten obsah je tak silně obsažen, že při závěrečných titulcích bude nejeden divák tupě zírat s otevřenou pusou. Ač děj není moc složitý, je tam toho řečeno mnoho a tam, kde jiní potřebují krkolomné zvraty a filozofické rozpravy, zde si Sam Mendes vystačí s málem, ale možná proto je vyznění 1917 tak intenzivní. Napomáhá i využití neokoukaných herců a intenzivní s obrazem dokonale propojená hudba. Velice působivé a tohle tour po zákopech a bojišti Velké války si svůj plný počet oprávněně zaslouží .... ()

gemi

Příběh je v zásadě triviální, ale to provedení! Celý film se tváří, že jede na jeden záběr. Ani jeden přiznaný prostřih. Začne to v zákopu na jedné straně fronty a skončí to o pořádný kus výpravy dál na druhé straně fronty. Místy docela strhující, syrové drama. ()

Nix

Bomba, užíval jsem si tu nádhernou kameru a scenérie, kulisy, všechno. Ano, možná už ten příběh někde byl hodně podobný, ale proč nevyužít základ něčeho a udělat to po svém, já to srovnávat určitě nebudu, pro mne to byl naprosto jiný film, ale neméně kvalitní, celé putování ústřední dvojice (nebudu spoilerovat) bylo naprosto kulervoucí a nikdy jsem si nebyl jistý, co je tam čeká a při každé akci jsem to taky nečekal. Kvůli tomuhle válečné filmy získávají další kouzlo. ()

Sharpooter

Neuvěřitelně povedený film! Válečné filmy mám rád a proto musím říct, že tento snímek je jeden z těch nejlepších. Velmi se mi líbilo, že je to natočeno tak, aby to vypadalo, že zde není jediný střih. Prostě to vypadá jako kdyby to bylo natočeno v kuse. Ze začátku jsem se toho celkem bál, když šli asi dvě minuty na začátku a v podstatě nám jen ukazovaly zákop a skoro nic neříkali. Ale nakonec jsem byl mile překvapen jak i v akčních scénách nepoužily jediného střihu. Prostředí bylo úžasné, úplně jako kdybych tam byl. Mělo to prostě skvělou atmosféru a já se do filmu úplně vžil. Příběh byl taky skvělý, celé se to točilo v podstatě kolem dvou vojáků, kteří jsou sympatičtí a já jim fandil. 9/10 ()

samkko

Vyloženě špatné to nebylo, ale 81%??? To se mi fakt nezdá. Příběh je až moc jednoduchý (chápu mě se to říka když na film koukám pěkně doma a nemusím se vláčet sto kilometrů se zprávou). Ale jakožto fanoušek válečných snímků musím říct, že to byla fakt nuda. Po vizuální stránce ovšem film zaválel. To ne že ne. No a herecky to byl naprostý průměr. 6,1/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)