Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

DAPDO

První hodina precizní, kamera se pohybuje tak, že máte pocit, že jste v první linii. Potom ubrání nohy z plynu a trochu přehánění s tím, že němci z tolika pokusů Schofielda ani jednou netrefí. Je to takové válečné drama bez jediné bitvy, ale natočené tak, že Vám to ani nepřijde a díky skvělé kameře a padnoucí hudbě si to užijete. ()

TheSompeque

Když se podíváme na filmy z druhé světové války, máme opravdu veliký výběr. Všemi známé Zachraňte vojína Ryana, Železná srdce, Schindlerův seznam,... mohl bych pokračovat dál. Tohle období je zkrátka na filmy jako dělané. Navíc je pro diváky atraktivnější, jelikož o něm ví zdaleka víc než o Velké válce. Když vyšel trailer na 1917, tak jsem si uvědomil, že neznám žádný jiný film, který by se během první světové války odehrával. (Švejka budeme radši ignorovat) Zároveň jsem si pokládal otázku; jak udělat poutavý film ze zákopové války, kdy se linie posouvala byť o metr celé měsíce? Nevěřil jsem, že by mohlo být něco tak zdlouhavého natočeno a zároveň neunudit. Režisér Sam Mendes překvapil. Využil příběhu svého předka, který se bojů na frontě zúčastnil a tím vznikl film 1917. Zápletka je jednoduchá. Dostat písemný rozkaz o zastavení útoku z bodu A do bodu B. Dvojice britských vojáků se tedy vydává na cestu, která se zdá pro ostatní nesplnitelná. O nějakou komplexnost příběhu nejde. Film je naprosto geniálně zpracovaný pohled do krvavých bojů a nenechá divákovi nic skryté. A to doslova. 1917 je v podstatě natočen bez střihu. (což tak trochu není, párkrát nastane střih, ale je tak nenápadný, že si ho nevšimnete, pokud vyloženě nedáváte pozor) Už díky tomu má pro mě nesmírnou hodnotu, protože už jen samotný styl jak je natočený je nevídaný a zároveň musel být neuvěřitelně pracný. Upřímně si nevybavím film, ze kterého by na mě sála více brutálnost a surovost války, v podstatě jakékoliv, než právě z 1917. Krve se nešetřilo, výbuchy se nešetřilo, zdeformovanými těly se nešetřilo, úmrtími se nešetřilo. Co byste od první světové čekali, to tu dostanete. A tak by to mělo být v autentickém vyobrazení, kterého se ve filmu dočkáte. Audiovizuální skvost, který nemá obdoby. Do detailu promyšlené scenérie, které na sebe plynule navazují, autenticky vypadající prostředí. Zkrátka filmařský magnum opus. Bezchybný masterpiece. ()

geek.ondra

Fenomenálně natočené a zrežírované. Nedá se mluvit o válečném eposu vzhlížející k největším klasikám svého žánru... Na to tu chybí pořádné emoce, silnější herci nebo hutnější scénář. 1917 Sama Mendese je především filmařský experiment který díky zručnosti svých tvůrců přináší nevídaný a pohlcující kino zážitek. 8/10 ()

Dimo

Hlavní pozitiva? Je to vizuální jízda, která usadí na prdel a kontinuální záběr přišpendlí oči. Co dál? Nemálo překvapení, autentických úleků a zajímavá hudba. A rozhodně herectví. A jeden zápor? Tempo. Jedna nejistota přežití střídá druhou a očekávání, co nám kamera ukáže za drnem, rohem, či v díře napíná nervy. No. A pak se z vojáka stane terminátor a strach o přežití je ta tam. ALE! Stejně odcházím z kina spokojen, plný vizuálního obžerství, výborného příběhu a s jistotou, že 1917 se objeví v mých statistikách TOP 2020. Dvě hodiny uplynou jako rozbouřená dubnová voda v řece plných nafouklých a rozstřílených vojáků a já bych zapadl do křesla v kině ještě jednou. Skvělá vizitka, ne? 4tyři a půl. ()

AngelG

Děj se tady moc řešit nedá. Žádný tam víceméně není. Jedná se totiž o "běž z bodu A do bodu B, konec" a tak sledujeme jednoho vojáčka běhat dvě hodiny doslova jako o život. Ovšem to, jak je to celé natočené tomu prostě dává pořádné koule. Protože ty záběry jsou tady něco neuvěřitelného. Mistr Deakins opět dokazuje, že je jedním, možná že i tím nejlepším kouzelníkem s kamerou, kterého může Hollywood nabídnout a toho Oscara si odnesl sakra zaslouženě. Je to naprosto dech beroucí, v doprovodu s překrásnou hudbou, která to vše geniálně doplňuje (ze scény běhání troskami města osvětlenými pouze světlicemi mám doteď husinu). Kdo od toho čekal velkolepější děj ve stylu Zachraňte Vojína Ryana může být zklamaný. Já se ovšem bavila, dvě hoďky uběhly jak nic a až do konce jsem seděla jak přikovaná. ()

caramell

Po vizuální stránce jeden z nejuhrančivějších filmů, co jsem kdy viděl. Každá lokace promyšlená do nejmenšího detailu, který vtahuje do atmosféry západní fronty (mouchy nad mrtvolami tažných koňů budiž asi příkladem za všechny ostatní). Každý pohyb každého herce v daném záběru s chirurgickou přesností upozorňuje na další a další detaily té naprosto monstrózní mozaiky s cílem přiblížit divákovi život na frontě – choulící se vojáci v zabahněných převisech zákopů pod pláštěnkami, snažící se usnout. V jednom záběru shrnutá denní realita vojáků, které byli vystaveni po dlouhé čtyři roky. A takovýchto krátkých záběrů, které náznakem popisují život na frontě, tam jsou stovky. Hotový ráj pro učitele dějepisu... Scény se světlicemi nad rozbombardovaným městem s úžasnou doprovodnou hudbou jsou jedny z těch nejkrásnějších, co jsem kdy viděl. Film není o příběhu, dialozích, nebo hereckých výkonech. Je to o totální demonstraci současných technických možností. Naprostá nutnost vidět to v kině. Vlastně se jedná o velmi podobný film, jakým byla před pár lety Gravitace. ()

emdvojka

Film je zaujímavý už len vďaka prevedeniu dojmu jedného záberu, ktorý Vás dokáže upútať na celú dĺžku snímku. Po technickej stránke je to krásne vypiplaný a do detailov vyšperkovaný príbeh o dvoch vojakoch, ktorý musia splniť dôležitú úlohu. Tŕňom toho všetkého je však samotný scenár , ktorý je nudný a v ktorom sa vlastne nič poriadne nedeje, okrem dvojhodinovej prechádzky cez zničenú krajinu. Žiadne epické bitky, žiadne dramatické zábery z vojenských polí. Cez to všetko je to však pozoruhodné a určite veľmi náročné natočiť takýto walking simulator a preto si zaslúži našu pozornosť a pochvalu. ()

KUFI

Jakz takz se dalo..samozrejme me sral ten rambo efekt co ma 99% valecnych filmu, ze byl imunni vuci kulkam a to klickovani mezi delostreleckyma granatama. Delostreleckej granat zabiji a zranuje tlakem, strepinama a horkem na desitky (az 150) metru daleko a jemu vybuchovali doslova za patama. Taky bylo divny ze kdyz skoci do reky tak je tma a po peti minutach plavani vyleze na breh a je svetlo. Doslova neuveritelny bylo jak si behem nahanecky se skopcakama vlez do baraku a hral si s miminem. Kam na to do prdele chodi. ()

tomik99

Film, který nebude úplně lahodit všem, musíte si k němu najít cestu. Naprosto jednoduchý příběh, který je rozsekán do skvělých scén, kdy poznáme, jak jedna nebohá mise, může změnit životy spoustě vojákům. Asi jsem neviděl válečný film, ze kterého by byla tolik cítit atmosféra války jako tady. Herecké výkony jsou naprosto úžasné, zvlášť Geroge MacKay si dává svou hlavní roli dokonale. Dále bych pochválil kameru. Tolik scén točených na jeden záběr - někdy jsem měl pocit, že i celé minuty jsou točeny na jeden zátah, což už se v dnešní době nevidí Klobouk dolů před tvůrčím týmem a před herci. Opravdu bravurní práce. Další skvělý podtext, který filmu dodává ještě věrohodnější atmosféru, jsou bezesporu kulisy, výprava a pochopitelně hudba. Ta mě taktéž dostala. Thomas Newman odvedl práci na výbornou. ()

Kingjiri

Ukázkový vítězství formy nad obsahem, který rozhodně neni čas od času na škodu. Kamera je famózní, takže Oscar v týhle kategorii putoval do správnejch rukou. Ze začátku jsem měl kvůli kameře menší obavy, jak budou fungovat dialogy nebo akční scény, ale rád jsem nakonec zjistil, že byly moje obavy zbytečný. Příběh je dost jednoduchej, ale slušně funguje i po emoční stránce. Jen si nemůžu odpustit poznámku, že měli hlavní hrdinové zdolat tušim 14 km cestu a zvládli jí pěšky (s pár minutovym pojezdem náklaďákem) asi za hoďku a půl. Trochu jsem se taky podivil nad bezchynou orientací bez kompasu a mapy až se občas zdálo, že ať se děje cokoliv, hlavní hrdina se dostane, kam potřebuje. Při pohledu na herecký obsazení pak může leckoho zarazit, že se nejhvězdnější jména objevěj jenom v malejch vedlejších roličkách. I přesto jsem se však bavil, a to fakt nejsem příznivce válečnejch bijáků. Za což ještě za skvělou kameru, výpravu a hudbu čtvrtá slabší hvězda. ()

bararich8

Není to akční válečný film, ale hlavní roli tu hraje kamera a na pozadí se někde odehrává bitva a příběh je o to dostat z bodu A do bodu B. Nicméně komplet je to mistrně zvládnuté, už jsem zmiňoval perfektní kameru? Určitě jsem jako ostatní čekal více akce, ale o tu nakonec stejně úplně nešlo. Hudba tak velice slušně ladila a podařilo se i v krátkých okamžicích vybudovat napětí či očekávání. Herecky je to silně obsazeno, ačkoliv většina hvězdiček tu má doslova jednu krátkou scénu a konec. Jinak tohle muselo být na natáčení celkem oříšek, jak už ostatně napovědělo behind the scenes. 4,5* ()

Lucas87

Tak jsem si říkal, že Blake bude ten na konci co doručí zprávu...ale omyl! Příběh je jednoduchý, děj dynamický a tak mi ten čas u toho filmu utekl příjemně. ()

Torgal

To, že je tento film natočený kvázi na jeden záber je jednoznačný technický achievement, no vyžiadal si priveľa kompromisov čo sa týka dramaturgie. Príbeh je naozaj jednoduchý, väčšina času sa strávi len pozorovaním dvojice postáv putujúcich cez prázdne scény a keď sa zomelie niečo dramatické, nemá to ani zďaleka veľkofilmový rozmach. Film sa tiež pocitovo odohráva na veľmi malej ploche, ale obsahuje tak veľa rôznorodých prostredí, že som mal pocit ako by som bol v počítačovej hre kde je cesta z Atén do Sparty na koni záležitosťou na niekoľko minút. Sledovať to na veľkom plátne by zážitku asi pridalo, no aj tak by to ostalo len v rovine obdivovania práce kameramana a režiséra. 7-/10 ()

Luisis

Monstrózní až orgazmické dílo.Kamerová exibice.Uzasne detaily a pri tak dlouhych pasazich bez strihu vas to proste vtahne do deje jak zadny jiny film.Za me jednoznacne nejlepsi valecny film za posledni dobu.Uzasne, velkolepé - 90% ()

Stíba

Jak je dokola a dokola zmiňováno, výprava, vizuál a práce s kamerou jsou tu opravdu na špičkové úrovní a jsou hlavním proč má film právě takový průběh dějové linie jaký má. Ten je mu podle mě neprávem často vyčítán jako nepovedená část jinak skvělého filmu. Problém je v spíš určitých dějových podivnostech a za mě malinko hůře zvládnutou prací s emoční stránkou filmu. Každopádně jsem tenhle jeden dlouhá záběr shltnul jako malinu a rád si ho asi dám podruhé. Díky za tak osobitý film, který tu kam až moje paměť sahá doposud nebyl. ()

Davidkkk

Žijeme ve vyspělé době, v níž dokážeme filmy natočit před jediným zeleným plátnem a nikdo to pomalu ani nepozná. Člověk by si řekl, že jsme pomalu na vrcholku možností a je nulová šance přijít s něčím revolučním. O to se pokusil rejža Sam Mendes a především kameraman Roger Deakins ve válečném dramatu 1917. Každý o tomto snímku slyšel jako o TOM, jenž byl natočen na jediný záběr, což ono tomu tak samozřejmě není, ale ve filmu je skutečně přiznán jen jediný střih a zbytek působí jako nesestříhaná kontinuální jízda. Střihy jsou mistrovsky schovány za různými objekty, kterými kamera projede. S tím se však pojí jeden výrazný problém. Sledujeme příliš zdlouhavé, v některých okamžicích snad až nekonečné záběry, v jejichž průběhu někdo někam jde a po cestě se mu vlastně vůbec nic neděje. Jistě to pomáhá se s ústředními charaktery nějakým způsobem více sblížit, ale když už se tak děje po desáté, lehce si povzdychnete. Dean-Charles Chapman a George MacKay jsou dokonalí a ve všem převyšují hvězdy jako jsou Cumberbatch či Firth, protože s nimi putujeme po celou dobu stopáže a v jejich přítomnosti strávíme 2 hodiny čistého času. 1917 je opravdu bez jakýchkoliv nadsázek přelomový film, o kterém se bude i za několik dekád mluvit a on si to vážně zaslouží, jen by to mohlo lehce zvýšit tempo. ()

Hpatrik

Velká poklona tvůrcům, protože postavit film takovým způsobem s sebou muselo přinést nejedno úskalí téměř ve všech aspektech filmu. Velkolepá kamera, dechberoucí výprava, obsazení největšími britskými hereckými esy, skvěle nazvučené s dokonale padnoucím soundtrackem. Nejen hudbou mi to hodně připomínalo skvělý Nolanův Dunkirk. Za mě jen snad příliš emocionálně chladné, ačkoliv byl minimálně závěr velmi působivý, a pak často nelogické chování hlavních hrdinů. Silné čtyři. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)