Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

VanTom

Doručení důležitého rozkazu přes (opuštěnou) zemi nikoho a ruiny vybombardovaného města ve výsledku dojíždí na onu jedinečnou formu dlouhého nepřerušovaného záběru. Protože tím se film připravil o možnost střihem měnit a diktovat tempo, takto jej rytmizuje pouze (zimmerovská) hudba. Ladná, plynulá kamera se nedopouští žádných prostocviků, logicky se dostane jen k minimu celků, natož epických scenérií, namísto toho v každém stéblu trávy hledá (významovou) poetiku, popřípadě se uměle na efekt vrhá do divoké řeky (nikde žádné kopce-hory, ale najednou, kde se vzal, tu se vzal, 6metrový vodopád!). I přes tyto výhrady, přinášející emoční otupění v druhé polovině (tedy až na intenzivní závěr), se to, jak mě Mendes s Deakinsem špinavou realitou letité zákopové války posadili na zadek a vtáhli v silném úvodu, sakra počítá. 7/10 ()

Sany33

Príbeh: Samovražedná cesta dvoch mladých britských vojakov za záchranou osudu vývoja prvej svetovej vojny. Herecké obsadenie: Stávka na relatívne neznámych mladých hercov sa ukázala ako rana do čierneho. Svieže nové tváre hrali ako o život. A myslím, že o Geogeovi MacKayovi ešte budeme počuť. Prevedenie: Osobne sa nečudujem nominácií kamery na Oscara. Také kvalitné zachytenie bojového poľa som ešte nevidel a všetok ten mord naokolo a dýchalo to na mňa maximálnou dávkou autenticity. Pocity: Samotný príbeh je celkom otrepaný a nepriniesol znalcom tejto masakry relatívne nič nové. Exteriéry sú síce krásne alebo odporné podľa uhla pohľadu ale každopádne podkresľovali atmosféru. Ale aj tak na mňa osobne najviac zapôsobila kamera. Pridaná hodnota: Samotný príbeh je veľmi emotívny. Ale mňa osobne prekvapilo že ma najviac nezasiahol koniec ale plavba v rieke z mesta. Tak to asi nemalo byť. 89% ()

VasaX

Světová válka nemá v kinematografii takové zastoupení, jako ta druhá, která byla přeci jen poněkud rozmanitější, to ale neznamená, že neskrývá spoustu napínavých příběhů - materiálu. Zde máme klasické schéma spěšný posel přes nepřátelské linie. To je rozpracováno a gradováno velmi dobře. Zejména první 2/3 filmu si nemůžu stěžovat, sem tam nějaká ta deus ex mašinka, sloužící očividně režisérovi ke gradaci a zasazující milníky do děje (krysa, pilot,...). V poslední třetině se to už postupně přepaluje s heroismem a velkolepostí (korunováno dělostřeleckou palbou), ale v kontextu celého snímku seto dá jaksi odpustit. Cumberbatch je třešinka na oříšku. Musím ale zmínit vizuál. Výprava je perfektní. Opravdu skvělá, myslí na detaily, vyloženě vtáhne do té bídy bahna a smrt. Druhá věc je kamera - tady ten mód "jednoho" dlouhého záběru je fakt skvělý a člověk od toho nemůže odtrhnout oči. Kamera a záběry, co nám servíruje, to je potěcha. A s tím spojená třetí věc - zpustošené město v noci, hra světel a stínů, kontrastů, je tu opravdu skvělá, až mi běhal mráz po zádech. Ve výsledku - mohl bych se v tom nimrat a hledat nedostatky, ale radši zohledním to, že tohle pro mě byl prvotřídní divácký zážitek. ()

LEGACY

Až se stydím, že se začínám o první světovou válku zajímat až nyní. Je samozřejmě v zástinu té následující, to ji ale neubírá na významnosti a dost možná se jednalo o katalyzátor velkých geopolitických změn v Evropě. Díky filmu si člověk uvědomuje, že válka k naší rase neodmyslitelně patří, byla tu a přetrvá, bohužel. Tohle je audiovizuální epos, světová válka očima jednotlivce, jak by to ruská kolektivistická společnost v kinematografii nikdy neudělala. Člověku se derou slzy do očí, zamýšlí se, hledá naději, ale nakonec odejde s tím, že s každou laskavostí a ušlechtilým manýrem nedojde ve válce daleko. Je to čas, kdy se vracíme k naším prvotním instinktům, kdy se prohlubuje naše zvířecí divokost, kdy se projíždí rozbombardovanou krajinou za vzlyků siroty, vypraví se příběhy na zmírnění splínu a vzpomínáte na rodný kraj a věříte, že se tam vrátíte. Tohle je jen milénium starý konflikt, kde se teprve dali do pohybu chemické zbraně, co na nás čeká za dalších sto let už bude dost možná konečná likvidace. Film mě uchvátil, do kin jak dělaný, herci, obsah, ale hlavně ta řemeslná mistrnost a půvab pro detail a výběr, to vše přičítám tomu, že tenhle film krutopřísně vyčnívá. ()

vyfuk

Bylo v celku zjevné, že film jako tento nebude k zahození. A taky se tak jednoznačně stalo. Mendes se lehce přesměroval, ale rozhodně si svou práci neulehčuje. První světová je záležitost, která se dnes na plátně tak kvalitně jen tak nevidí. Zvlášť, když je to menší Zachraňte vojína Ryana a Dunkirk dohromady. To celé v jednom velkém (jakoby) nekončícím střihu, kde není nic než bitevní pole s dokonalou výpravou, naši dva hrdinové a hudba Newmana, který zde má neuvěřitelnou šanci atakovat Oscara. Z komorních seancí na piáno se dostáváme k jeho genialitě, kde uslyšíte všechno co potřebujete, aby film byl dokonalý. Lehce s podivem zůstane, že film nemá nominace hereckých výkonů, kde minimálně MacKay se ve své kategorii mohl určitě vyjímat. O genialitě kamery snad nejde ani pochybovat. Kouslo se zde ne do krajíce, ale rovnou, do celého bochníků, ale to může přinést pouze úspěch. Pouze scénář je trochu občas mimo, jelikož představa mluvícího Angličana s Francouzkou, aby si v pohodě rozuměli je dosti za vlasy tahající. Jedno velké WAU, které mnoho lidí neosloví, ale další nad ním budou slintat. Silný kandidát na film roku. A je to i díky tomu, že se ve všem sešlo několik geniálních tvůrců, kteří přesně věděli, co dělat. Děkuji! ()

JohnSmith

Není to špatný válečný snímek, ale bohužel trailer byl mnohem zajímavější. Mendes se podobně jako Nolen v Dunkerku držel toho, že v hlavních rolích má neznámé herce a hvězdy v těch vedlejších. Nicméně krom vynikající výpravy toho moc nenabídne. Děj je střídavě svižný a pak zase velice pomalý až nudný. Ve finále, průměr. ()

Killda

Deakinsův pokus o subjektivní, ale vlastně odcizenou kameru, Mendesův pokus o realistický, ale vlastně nelogický a místy až romantický válečný příběh. Jako by se jeden ani druhý nedovedli dohodnout, co chtějí. Takže v závěru jde o dobré kamerové cvičení, ale o zcela průměrný válečný film. 6/10 (btw. Oskara za kameru měl získat Maják! To nepřenesu přes srdce!) ()

drackula

Takto nejak si predstavujem peklo prvej svetovej vojny. Všade samé blato, špina, potkany a číhajúca smrť. Príbeh je jednoduchý a v závere si vďaka Benedictovi Cumberbatchovi uvedomíte, že úplne márny a zbytočný. Kamera je úžasná a dáva divákovi pohľad priamo do centra diania. Jediné čo mi možno chýbalo bol trochu väčší "mlynček" pri nejakom útoku/obrane, ale inak ide o skvelý film. 90% ()

Avari.73

Přehypovaná bída. Technické stránce není co vytknout, ale film by neměl být založen jen na tom. Emoce, postavy i scénář nula. Hned po tomhle bijáku jsem si pustil Údolí stínu a to je prostě jiná liga, ač není filmařinou tak dokonalé. Nepotřebuji fetišistickou načančanou kameru, kdy je vše natáčeno jakože na jeden zátah. To samé jako pro 1917 platí i pro Dunkerk. Zachraňte vojína Ryana je stále nepřekonaný válečný snímek, který má vše. P. S. : Není nad to vidět v první světové, v britských uniformách, černochy bojující ve Francii. ()

svobik

Wow, po dlouhé době zase intenzivní válečnej zážitek, závěrečná noční sekvence mě zvedla ze sedačky - doslova. Technicky fenomenální, na druhou stranu další zhlédnutí tomu asi dost uberou, i vzhledem k logickým lapsům. I tak ale natlakovaných 85 %. ()

Herzeleid

Válečný film nebo pohádka? Toho digitalu všude kolem bylo extrémně a vysloveně mě bil do očí. Holt dnes už bez něj nikdo nedá ani ránu. Škoda. ()

LizianShaw

Na tento film jsem se hodně těšil, a nebýt koronavirové pandemie, nenechal bych si to ujít v kině. Tam by to byl o dost silnější zážitek, i přesto jsem neváhal hodit tak vysoké hodnocení, které si film zaslouží především za skvělou kameru, která po nespočet minut bez střihů přejíždí válečné území ať už po stovky metrů dlouhé zákopy, rozběsněnou řeku nebo vybuchující bitevní pole (škoda, že money shot dali do traileru). U Sama Mendese jsem si zprvu nebyl jistý, nejdřív mě zklamal Skyfallem a pak potěšil Spectrem, tohle je ovšem zase trefa do černého. Hlavní role se ujali celkem neznámí herci (asi jediná podobnost s Dunkirkem), mimo ně také potěšili Cumberbatch, Mark Strong, Madden, Firth a překvapivé cameo - Scott. Nemůžu ocenit jen vynikající kameru, pochvalu si jistě zaslouží i tvůrci kulis (vytvářející ony dlouhé zákopy, či hořící letadla), kostýmů (kteří museli obléct nespočet ''vojáků'') a i make-up artisty, kteří měli hafo práce s líčením zraněných a tvorbou mrtvol, kterých bylo v tomto filmu také nadměrný počet. 90% P. S. Málem bych zapomněl na soundtrack Thomase Newmana, taky palec nahorů. ()

blackJag

Slabší děj a výborná formální stránka, v recenzích tato floskule zaznívá poměrně často a nezbývá než souhlasit. Škoda, že veškeré to nasazení v technických aspektech nebylo vynaloženo také na scénáři. 65% ()

ganz

Vizuální a atmosferické porno. Děj je vlastně docela nuda a nic moc Vás nepřekvapí, ale vůbec to nevadí, protože tohle není klasický film, ale úplně jiná forma zážitku. Syrová, drsná, krutá a nepopsatelná. ()

jitrnic

Vypadá to jako počítačová hra říznutá sovětskými válečnými filmy. Od počátku je jasné, kdo zemře a kdo splní úkol. Nejenomže existují lepší válečné filmy, dokonce existují i lepší válečné filmy od samotného Sama Mendese (Mariňák). ()

Jacob23

Na po 2he jsem si to užil ještě více. Technicky (i zvuk a hudba) je to opravdu brilantní. Potěší všechny skvělá camea ale i výborný MacKay. Celá scéna závěrečného průběhu zákopy do Plukovníkova bunkru je jedna z nejdokonalejších v historii filmu ()

Lukyn007

Lehké zklamání. Po technické stránce samozřejmě dokonalé, ale příběh skřípe a o originalitě tu také nelze mluvit. Zkrátka pěkné, ale kdybych to neviděl, tak se asi nic nestane. ()

cpt.Lynch

Jeden den vojáka na západní frontě. Technicky brilantní. Detailní v každém záběru. Skvělá kamera. Drsný autentický zážitek. Bez patosu a jiných sraček. Únik ruinami za svitu světlic byl vizuálně úžasný. Jeden detail mě dostal: SPOILER: Není to jen o tom, že vás někdo zastřelí, nebo že vás roztrhá granát. Stačí, když si ruku poraníte o ostnatý drát a pak ji omylem strčíte do hnijící mrtvoly. Bez desinfekce široko daleko vám ji za tři dny v nejlepším případě uříznou. Co mi vadilo je, že je to příběhově zkopčený Ryan, ale to se nechá přežít. Slabší pasáž v nočním městě, s malým dítětem a únik řekou. 4,5* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)