Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

Ryuuhei

Spíš než strhující snímek jsem to vnímal jako předvedení netolik užívané filmařské techniky, resp. pokus o natočení filmu na jediný záběr. Samozřejmě, něco takového není reálně možné a bylo poznat, kde si tvůrci vypomohli efekty a pouze navázali. I tak si ale myslím, že záměr se vydařil na jedničku. Zbytek? Příběh o cestě napříč bitevním polem a rozbombardovanou krajinou neurazil, ale jak jsem řekl na začátku, ani nestrhl. Určitě si budu pamatovat několik silných okamžiků, napětí zejména ke konci, nebo úžasnou hru světla a stínů v pasáži s ruinami města. Ale kromě toho si snímek zapíšu jako řadovější počin, který mezi velikány jako je Vojín Ryan, apod., bohužel zaniká. ()

Kamkon

Na tu nejlepší oscarovou kameru jsem se prostě do kina musela jít podívat - naprosto zasloužená a nejen to - hlavní voják na hereckého Oscara, pacifismus ze všech stran, překvapení, tempo, jeden oddech (ne, není to natočené jako Ruská archa) a to nejlepší - NAPROSTO NESKUTEČNĚ PARÁDNÍ, MRAZIVÁ, MONUMENTÁLNÍ, TRADIČNÍ A POHLCUJÍCÍ HUDBA - JDU SI KOUPIT SOUNDTRACK - ZNÁM A MÁM V OBLIBĚ HUDBU THOMASE NEWMANA, ALE JEHO HUDBA K TOMUTO FILMU HO DEFINITIVNĚ POSTAVILA MEZI NEJLEPŠÍHO SKLADATELE - TOHLE ŽE JE NĚKDO, JEHOŽ SNADNO ROZPOZNATELNÉ TÓNY JSEM POZNALA PO 2 VTEŘINÁCH? NE, TOHLE JE BŮH. Film začne udělá neskutečný kruh a skončí........ - jak prosté :-) A tehdy Vám dojde, jak to byl technicky neskutečné :-D ()

Mrkvič

Jedním slovem - dechberoucí. Moc mě mrzí, že jsem propásl film v kině. Doma mi efekt alespoň umocnila sluchátka, protože zvuky a hudba jsou u filmu parádní. Po většinu filmu jsem měl dokořán otevřenou hubu a prožíval neskutečně výstižnou atmosféru filmu. Vždy mě potěší dlouhý záběr na jeden zátah, takže jsem zde byl přímo nadšený. Přemýšlím, co by se filmu dalo vytknout. Nic mě ale nenapadá. ()

viperDavid

No ty vole. Četl jsem a slyšel komentáře, jak ten film zklamal. Tak mě teda ne. Od začátku až do úplného vrcholu jsem byl jak na trní. Jestli se někdy povede válečný film, který umí zachitit hrůzu a občas i srandu, tak je to vrchol umění. V dnešní době si málo kdo může představit co to bylo a co znamenalo pro přeživší. Tento anglácký film beru jako vrchol jejich tvorby a pokorně děkuji ()

Honzíno

Já naopak myslím, že herecky je 1917 velmi slušný počin na mladý kluky s ikonickou podporou veteránů jako Firth, či Cumberbatch (jenž neměl na konci nejmenší chybičku). George Mackay se počíná stávat mým oblíbencem. Celý film je velmi povedená a intenzivní šleha. Tlačilo to na mě určitě tak, jak Sam Mendes zamýšlel a já zůstal jen kousek pod nejlepším zážitkem. Příběh samozřejmě nemůžeme očekávat v případě survivalu nikdy v komplikované, či prevratné rovině, přesto ten film může být skoro perfektní (viz Gravitace, Potomci lidí atp.). ()

KRYSIOPICE

Po technické stránce výborné a tím končí výčet veškerých kladů, (kromě digitálních krys, které se nechovají jako skutečné krysy). Mendés se zaměřil na filozofovaní a předani svých pocitů pomocí ohraných klisché a tak poslal Froda se Samem na zcela nerealné dobrodružství. Předně proč posílat bežce přes zemi nikoho, když mohli poslat spojku na motorce přes týl, nebo holuba nebo rádio depeši...Chování postav postradající logiku, němečti vojaci za linemi kde nemaji co dělat, polni nemocnice hned za zakopy. a tekhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. Zkrátka celý film vnímám jako zahozenou šanci, je to lepší jak válečný kůň ale zároveň horší jak Bitva o Hill 60 nebo stezky slávy. ()

Qitek

Jak už je zde psáno, film je natolik dobrý, nakolik o něm víte jak je technicky pojat. Do doby kdy si hlídáte "kde je asi skrytej střih" a nebo do doby, kdy vás baví sledovat všechny soustředěné herce v záběru, snažíc se neposrat scénu. Ve všem ostatním je 1917 naprosto zbytečným filmem, který mě sice začal ke konci nesmírně nudit, přesto respekt za určité napětí v této kamerové exhibici "bez střihu". ()

dzira

Nikdy jsem nepochopil, jak se může někdo dívat na video, jak někdo hraje nějakou přitroublou počítačovou hru. A tento film působí přesně jako takový záznam... ()

oveckaoa

Asi takhle 2 vojáci (proč jen 2 , když na tom závisí životy tolika vojáků netuším) jsou poslání s rozkazem odvolat útok spojenecké armády proti Němcům, kteří ustupují , ale ve skutečnosti se přeskupují a čekají na ten útok (proč sami nezaútočili nevím a ani nikdo z tvůrců tohoto filmu ). A to je ve zkratce celý film zhruba do 30 minuty je to hodně dobré pak po jedné scéně (letadlo) to jde do kopru a stane se z toho Star Wars v válečné verzi (pamatujete ten vtip, že stormtroopeři nikdy nic netrefí tak nově to samé platí i o německých vojácích člověk si tak říká proč ta válka trvala tak dlouho, když stačil jeden spojenecký voják a navíc ti nepřátelští vojáci jsou tak marní ). Nemám problém s tím, že třeba v Rambovi postřílá jeden člověk 500 vojáků a pouze ho při tom zraní sklo třeba, ale ve filmu kde každý druhý blbeček píše v komentářích jak je to realistické a jako by tam byl to působí jako pěst na oko. Každopádně pořád je to více realističtější než Dunkirk kde jeden pilot letěl bez paliva a sestřeloval na počkání německé letadla. P.s. zdálo se to jenom mě nebo zde byl velký výskyt muslimských vojáků? ()

noriaki

Deakinsova kamera je opravdu bravurní, takže bych se obešel i bez oné vychvalované iluze dvouhodinového filmu bez jediného střihu. To že se pro ni Sam Mendes rozhodl, mu však vyčítat nebudu. "Švy" nebyly vidět ani když jsem je hledal a příběh tím neutrpěl. Historka je zdánlivě banální, ale na zhuštěném prostoru ukazuje téměř vše, s čím se museli vojáci na frontě potýkat. Výprava je vypiplaná do nejmenších detailů a sama se postarala o velkou část atmosféry. O ten zbytek se porvali skvělí herci, přičemž vedlejší postavy jsou znatelně působivější než hlavní hrdina. Zvlášť Andrew Scott perfektně vystihl k smrti unaveného, otupělého vojáka bez iluzí. Největší zápor filmu v něm paradoxně ani není. Tedy pomyšlení na to, kdo sloužil jako nosič zpráv na německé straně. ()

Pavlínka9

4* dávám hlavně proto tu kulisu ticha. To, že ten zvuk je tak speciální. Přidávalo mi to neskutečně na autenticitě a bylo to tímpádem určitým způsobem více "kruté" a reálné. A to je na tom filmu super. Skvělý příběh, kde je hlavně vynikající motivace (spoiler) - "Dones ten rozkaz, máš tam bratra, který, když to nestihneš včas, by mohl zemřít!" Výborný tah, který jednoho z hlavních hrdinů nutí jít a jít a jít...A když se situace změní - i tak je to obdivuhodné, když si vybavíte, jací muži - převážně podle dochovaných zdrojů a informací, byli. Ten charakter a osobnost byla prostě jiná než dnes.... ()

Unnamed

Za mě bohužel asi zklamání roku. Deakinsovy záběry sice jako vždy přenádherné, ale shtick "na jeden záběr" se rychle okouká a omrzí v milionu záběrů, kde není zajímavé prostředí a nic se neděje. "O čem to mluvíš, vždyť jsou na bitevním poli a v zákopech, ne?!" To možná pár minut ano, ale my nic moc z toho prostředí nemáme, protože kamera je v 90% scén upřená na to jak jdou směrem k ní či paralelně s ní, takže vidíme hlavně věci co už nehrají žádnou roli. Účinně to fungovalo asi tak jen ve třech napínavých scénách filmu (a minimálně jedna z nich byla vážně fantastická). Myslím si ale taky, že i ty by byly o to silnější, kdyby byl "jeden záběr" použit jen tam kde něco mohl přinést (a scény tak mohly vyniknout), a ne sledovat 119 minut rotující kamery zachycující převážně jen chůzi a občasný běh. Snaha za každou cenu držet "jeden záběr" se nakonec zdá ústředním motivem filmu, což je u válečného dramatu hrozná škoda. Vůbec jej nezužitkovali. Příběh slabý. Akce pramalá. U filmu Birdman to nepřetržité sledování kamerou dávalo smysl (film se mi sice nelíbil, ale kamera byla fakt něco), v tomto filmu je to ale na sílu tlačené a kontraproduktivní, jelikož se tím nechali příliš svázat a možnosti pohybu kamery diktovaly i vše ostatní ve filmu. Těch pár dobrých scén rozhodně stojí za to vidět na velkém plátně a přimlouval bych se i za IMAX... ale nominace na nejlepší film? Nejlepší scénář? To mi hlava nebere stejně jako minulý rok obdobné nominace u filmu Roma. Zabitý potenciál, 3*. PS: Hudba byla nádherná a filmu dala více než scénář, režie a kamera dohromady. ()

Kicune

1917 není žádný náročný válečný velkofilm, ale je to neuvěřitelná dvouhodinová válečná jízda. Relativně jednoduchý příběh o doručení vzkazu je odvyprávěn na jedech nádech a výdech a tak, že dvouhodinovou stopáž si stěží zaznamenáte. Pokud si ovšem po pár minutách všimnete, že se vlastně jede na ‚jeden záběr‘, pochopíte fintu a sledujete spíše než příběh technické provedení, postavení scén a záběrů, jen hádáte, jak to vlastně udělali a modlíte se, aby o tomhle natáčení vyšel dokument. A proto je to za 4**** a ne za 5. ()

JohnSmith

Není to špatný válečný snímek, ale bohužel trailer byl mnohem zajímavější. Mendes se podobně jako Nolen v Dunkerku držel toho, že v hlavních rolích má neznámé herce a hvězdy v těch vedlejších. Nicméně krom vynikající výpravy toho moc nenabídne. Děj je střídavě svižný a pak zase velice pomalý až nudný. Ve finále, průměr. ()

hroubek

Film stvořený pro kina, kde nejlépe vynikne fantastická kamera. Mám moc rád Sama Mendese a jeho filmy(tedy až na Spectre). Mendes patří mezi nejlepší režiséry současnosti a jeho nejnovější film je toho jasným a nezpochybnitelným důkazem. Hodně se mi líbí jakým způsobem Mendes přistupuje k filmu jako mediu na vyprávění příběhů. Dost mi sedla forma vyprávění, kterou si pro film připravili, jelikož díky ní je film nepříjemnější, opravdovější a bez zbytečných okázalostí prodává hrůzy války a její zbytečnosti. Oceňuji, že Mendes nikdy netlačí na pilu a to co vidíme vždy slouží k příběhu. Film vypadá po technické a vizuální stránce fantasticky. Mendes, Roger Deakins a Thomas Newman dokáží vykouzlit neskutečně působivé scény. Jeden svou režií, druhý bezchybnou kamerou plnou nápadů, a třetí skvěle padnoucím soundtrackem, jenž umocňuje to co vidíme. Další parádním aspektem filmu jsou herci. George MacKay a Dean-Charles Chapman naprosto přesvědčivě odehrají všechno, a to co se jim děje je napínavé a dokáží si naší přízeň získat během pár minut co jsou na plátně. Potěšili mě herci v cameo rolích, protože jsou na scéně pár minut, i tak si jí dokáží ukradnout pro sebe(Firth, Scott, Strong, Cumberbatch a Madden). Film má úžasné tempo a furt se v něm něco děje. Má hodně působivých a silných okamžiků. Dokáže vyvolat nepříjemné pocity, ale i špetku naděje. Jsem hodně moc spokojený, přesto mě tam něco málo chybělo, aby to bylo za plnou palbu hvězd. 1917 je velmi dobrý film a pokud budete mít možnost ho vidět v kině, tak do toho běžte, jelikož za ten zážitek to stojí. ()

Brain-D

Atmosférický audiovizuální survivor z prostředí 1 sv. války. Epický konec (běh), který jako by vytáhl jakoukoliv utahanost, které se děla uprostřed snímku. ()

Timak

Jako jo, Mendes je vážně borec, MacKay i přes nesympatický ksicht zahrál parádně, kulisy úžasné, britská hollywoodská esa současnosti (i když teda asi tak na 3 minuty všichni dohromady), úchvatný (ne)střih - asi jen na 3 místech bylo patrné, báječná hudba, ale přesto se nemůžu zbavit hořké pachuti na konci, že jsem chtěl něco víc. Neumím to popsat, ale nebylo to ono. Místy jsem se i nudil a posouval děj dopředu. Spíše jasný 3*, ale za tu úchvatnou kameru tam tu jednu přidám. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)