Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

bourec

Hodně vysoký hodnocení má tenhle film. Ale já tak vysoký nedám. Nesporný plus filmu je jeho obsazení. Skoro všichni hrajou perfektně. Další plus je aljašská scenérie, ta je opravdu nádherná. A teď k samotnýmu filmu. Začátek zasazenej do městečka někde na Aljašce je opravdu působivej a když sem film viděl poprvé, byl sem doslova unešenej. Ale jen do chvíle, než se objevil v obraze Robin /táta v sukni/ Williams a začala hra mezi ním a Pacinem. V tu chvíli ztrácí film na tajemnosti a mění se spíš na drama. Dlužno podotknout, že Williams se na tuhle roli pramálo hodí, spíš vypadá jako když mu uletěly včely. Když si uvědomim, co dokázal vytvořit Nolan s Batmanem, jakou parádní jízdu nám nabídnu ,tak je hrozná škoda, že na tomhle nádhernym místě nenatočil depresivní krimi, která by nás nechala v nejistotě až do konce. Takhle je to jen lehce nadprůměrnej film, a to je dost málo. 60%. ()

O´Neill

Christopher Nolan nám předvedl, že to skutečně umí, a k tomu, aby jej snímek měl co největší kvality si pozval Al Pacina, jehož výkon je naprosto úžasný, a skoro týdenní nespavost mu věříte. Vedle něj máme Robina Williamse, co by psyhopata, jehož výkon je tak přesvědčivý, že jsem ani nemyslel, že to takhle dokáže zahrát. Trio zakončuje Hilary Swank, která je stejně výtečná jako její kolegové. Úžasná hudba, perfektní scénař, vynikající herci. Přesto mi ale něco brání dát plný počet. ()

Makaronka

Narůstající frustrace z nevyspání a tragického omylu je v Al Pacinových očích tak znatelná, že z toho mrazí a člověk si říká, kam až to všechno zajde. Zašlo to daleko-pronásledovatel se pod tíhou vlastního svědomí láme a stává pronásledovaným, psychopat rozehrává partii hodnou psychopata a policistka odkrývající celou tu rošádu málem sama přijde o klidný spánek během aljašských "denních nocí". ()

starbrejkr

Jsem poměrně velkým fandou původní Insomnie se Stellanem Skarsgardem a Nolanův remake mi dlouho unikal. Popravdě jsem ani moc nevěřil, že by mohl překonat původní film, protože titulní postava je tam tak dokonale a působivě vykreslená, že v Hollywoodu mohli těžko udělat něco zajímavějšího a v nejhorším případě to okopírovat. To se naštěstí neděje a Nolan přišel s dost vychytávkami, mezi které patří hlavně faktor napětí mezi oběma parťáky a taky úplně jiný konec. Mrazivou atmosféru filmu se naštěstí taky podařilo zachovat, přesto norský originál je norský originál. Nepopírám, že kdybych viděl tohle první, asi by to dostalo pět hvězd, protože ten film sám o sobě nemá chybičku, jen byl zkrátka druhý. Takže ať už jste tento Nolanův film viděli nebo ne, rozhodně doporučuji původní film, věřím, že vás rozporuplností titulní postavy a překvapivějším koncem určitě dostane. ()

zuzinka2

Nadprůměrný thriller ze zajímavého prostředí Aljašky, v době kdy tam nezapadá slunce, což způsobí, že hlavní vyšetřovatel vraždy mladé dívky trpí několik dní nespavostí (insomnií) a také to vytváří velmi depresivní atmosféru. Al Pacinův výkon je tak uvěřitelný, že mi přišlo, že opravdu pár dní nespal a R. Williamse v roli jeho protivníka předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů (nějak mi příde, že ve vážných rolích se mi líbí víc než v komediálních, do kterých je většinou obsazován). To vše pod režijní taktovkou CH. Nolana prostě nemůže dopadnout špatně. ()

nithiel

Jsem strašně rád, že tenhle snímek skončil tím jediným možným správným způsobem, který přitom nebyl americky dokonalý. Al Pacino klasicky skvělý, jemuž je Williams přinejmenším vyrovnaným protivníkem. Nikdy bych neřekl, že nekonečný den bez chvíle tmy, může být natolik ponurý a depresivní -v tom je asi největší přednost insomnie. Pacinovy beznadějné souboje s oknem, jímž stále proniká to odporné světlo jsou pro mě asi nejlepšími scénami filmu. ()

tomtomtoma

Kvalitní kriminální thriller s jednou nehodou, přiznáním z porušování svých práv při své práci detektiva, úchvatnou honičkou v mlze, obviněným nepravého, nakonec potrestání pro vraha, vykoupením smrtí z nepříjemností a z pocitů viny. Temný příběh v krajině stálého světla. Detektiv Will Dorner (dobrý Al Pacino) opět odhalí pachatele, ale zároveň se smrtí vysvobozuje ze svých hříšků. Policistka Ellie Burr (půvabná Hilary Swank), která je svým vzorem Dornerem k vypátrání práve příčiny smrti Dornerava partnera Hap Eckharta (Martin Donovan), i když jde rámcově o nehodu. Spisovatel Walter Finch (dobrý Robin Williams) bojuje za své neodhalení velmi urputně, vynalézavě a lstivě. Z dalších postav: policista a kolega Ellie Fred Duggar (Nicky Katt) a bývalý přítel zavražděné Randy Stetz (Jonathan Jackson). Je to napínavé a poutavé. Ale kdo je bez viny? ()

DruidKarel

1055. hodnicený film: O tomhle filmu jsem nevěděl zhola nic a bylo to dobře. Neviděl jsem ani trailer, nečetl jsem si ani stručný obsah filmu a tak jsem se do toho vrhnul. Nedovedl jsem si ani dost dobře představit Robina Williamse jako vraha, který se rafinovaně bude skrývat. Robin však zafungoval skvěle a byl hodně přesvědčivý. Pak tu ještě ale byli Al Pacino a Hillary Swank, která vše rozkrývala. Al Pacino je starej mazák a žádná role pro něj není problém. V roli drsňáka se mi ale líbí nejvíc a tahle role mu sedí skvěle. 5* si film jistě ode mě odnáší a proto jej zařazuji i do TOPu měsíce. 5* ()

C0r0ner

"Nejhorší" Nolanův film. A tím nejhorší myslím, že ode mě nedostane plný počet procent. I tak se ale jedná o úžasně atmosférický thriller s parádní dvojicí Pacino/Williams a zdatně sekundující Hilary Swank. Jen mi tam chyběla taková ta nolanovská přidaná hodnota, která by člověku vyrazila dech. 90% ()

Cheeter

Al Pacino jako by se pro tuto roli narodil. Opravdu neustále vypadá tak, jako by měl co chvíli usnout a hodně dlouho nespal. Příběh je místy trochu táhlý, ale to zde dobře přibližuje život na Aljašce, kde takový asi bude. Jinak dobře zfilmovaná normální detektivka. ()

Wormboy

Priklad kedy je remake lepsi ako original. Nolan dava postavam vacsi priestor na profilovanie, ich motivacia je transparentnejsia a tym aj ich konanie uveritelnejsie. Duo Pacino - Williams je skvele a ked su na obrazovke, ma film obrovske grady, aj ked sa len spolu rozpravaju a napriek pomalemu tempu film za celych 120 minut absolutne nenudi. No a Nolan nam dokazal, ze vie ucinne rozpravat aj kontinualne sa vyvijajuci pribeh. ()

lilina133

Zaujímavá kriminálka, no od Christophera Nolana som čakala viac...Keby som nepoznala režiséra (prípadne by to bol niekto iný), pridala by som jednu *, ale na Nolana málo prekvapenia, trochu iný štýl a navyše film stojí hlavne na výborných hereckých výkonoch...Zničený Al Pacino a neuveriteľne slizký Robin Williams sú skutočne vynikajúci... ()

necisty

Slušný Nolanův rozjezd na větší pecky. Dobrý námět, kvalitní soundtrack a herci. Hledal jsem v tom bombu, která ani na konci nepřišla, škoda. Ale účel světí prostředky. ()

PainM8

Nenapadá mě nic originálního. Zkrátka bych v tomto filmu jen velice těžko našel sebemenší chybičku, tedy jasných 5 hvězd. ()

zette

Prostredi Aljasky libive, slusne budovani atmosfery a dobre herecke obsazeni, v cele s Al Pacinem, ktery bojuje s nespavosti... Nolanova rezie taky dobre zvladnuta, presto me film z nejakeho duvodu moc neoslovil. ()

Juto

Zriedkavý prípad amerického remaku, ktorý v skutočnosti vylepšuje európsky film. Je to vynikajúci psychologický thriller. 8/10 ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)