Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Remedy

Zručně zrežírovaná a skvěle zahraná (zejména kvůli opět fantastickému Al Pacinovi) kriminálka, které podkopává nohy (chvílemi) nevyrovnaný scénář. Atmosféře a poměrně dobře propracovaným charakterům není už co vytknout. ()

movieband

Skvělý a velice působivý film. Al Pacino se tu ujal role starého los angelského policisty, který jede na Aljašku, aby pomohl s vyšetřováním sedmnáctileté dívky, která byla zavražděna. Díky změně podnebného pásu začíná trpět nespavostí, která ho přivádí do nebezpečných situací, kdy už ani on sám neví co je skutečné a co ne. Jednoho večera mu zazvoní telefon v němž mu podivný hlas zdělí, že je na tom stejně jako on a že ví jak se cítí. Detektiv se tímto telefonátem dostane do šíleného plánu sebevykoupení, ze kterého se dostane buď bez úhony a nebo s poznamenáním do konce života. Působivý film se skvělou poslední čtvrthodinou. Psychologický thriller, který se zprvu zdá jako obyčejná detektivka, která jen odhalí vraha. Nolan natočil tuhle "obyčejnou" detektivku se zajímavým dějem s dobrou pointou. Al Pacino svou roli unaveného detektiva zvládl dost dobře a Hilary Swank se role mladé detektivky hledající pravdu zhostila skvěle. Robin Williams, měl zvláštní charakter stejně jako detektiv Dormer, ale nijak zvlášť na mě nezapůsobil. Konec ve mě však zanechal něco, co snad ani nedokážu popsat. Dokonalé. ()

MATADOR

Příběh chytrého detektiva, který stojí proti rafinovanému vrahovi. Dobře natočený krimi thriller, který sází na vzájemnou nenávist dvou neznajících se protikladů. Policista a vrah, tak stojí proti sobě a snaží se dostat jeden druhého. Slibných policejních naháněček tu je mraky, s dobrou atmosférou už jich je méně a originální tu skoro žádné nejsou. Insomnie je někde na půli cesty, má dobrou atmosféru, dokáže udržet ve slušném ději, ale na druhou stranu, že se jedná o thriller, postrádá jakoukoliv atmosféru, která by vtáhla do děje, škoda. Krimi s klidného prostředí, které drží v obraze, ale nenabízí prakticky žádnou atmosféru. ()

vanadium

Tkanina prosakující krví prostřídaná mrazivými záběry aljašského ledovce. Už od prvních záběrů upoutala Insomnie mou pozornost a neztratila ji až do závěrečných titulků. Děj, založený na originální zápletce, je bez jakýchkoliv hluchých míst, nic není zbytečně natahováno, nadto je prostoupený skvělými hereckými výkony a okrášlený Hilary Swank. Sice se dá odhadnout, že v mlze se určitě stane nějaká nehoda nebo jak bude vypadat trumf v rukávu, to ale nijak neubírá na vskutku koncentrované mrazivé a drsné atmosféře, která výborně ladí s nádherným prostředím Aljašky, na které se film odehrává. Je zde množství vynikajících scén, jako pronásledování vraha v mlze nebo neskutečně tísnivě působící uvěznění pod kládami. Al Pacinovu neschopnost usnout a jeho následné balancování na hraně kolapsu snad ani nemusím zmiňovat. ()

Thomassi

Chris Nolan už u prvních filmů dokázal, že mu to za kamerou jde. Insomnie ješně není tak promakaná a tak pro diváky hltavá jako jeho pozdější díla, přesto je na co se dívat. Příběh je dobře propracovaný, má to spád a je svým způsobem originální. Ze záčátku mě ani nenapadlo, jak se to všechno obrátí. A právě proto jsme to z velikým zájmem sledoval, aníž bych se někdy nudil. Al Pacino je klasicky dobrej a ten jeho výstup, kdy šest dní nespí a ke konci už jen tak chodí jako omráčená mucha, až uvěřitelně zahrané. A dokonce i Robin Williams dokáže zahrát zápornou roli a právě jeho bylo zábavné sledovat. Nolan prostě neumí točit žádné sračky a tady je to minimálně za 4*. ()

katuska138

Je to zvláštní film. Aljaška je nádherné prostředí. Al Pacino je úžasný herec. Ale Robin Williams v roli největšího záporňáka mi tam prostě moc nesedí. ()

Aiax

Opravdu originální thriller, Al Pacino, který prostě ne a ne zahrát špatně, a zručně vystavěná atmosféra tahají tento film ze solidního průměru do zajímavého lehkého nadprůměru. ()

AlistairMir

Pro mě osobně lepší než norská záležitost, ale oba dva filmy mají něco do sebe. Každopádně Al Pacino mi jako vyšetřovatel sedl více a i delší stopáž jsem uvítal bylo díky tomu více času na depresivní atmosféru. Al sžírán obrovským pocitem viny se propadá do stále hlubších depresí. Připočtěte fakt, že honí vraha a k tomu nemůže díky podnebí, kde je 24h denně světlo, spát. Je tedy celkem jasné, že se objevují halucinace a jeho mozek má čím dál větší problémy rozeznat realitu od fantasmagorie. Brilantně natočený snímek s perfektním hereckým obsazením mě sevřel a nepustil. Scéna s kládama na vodě nemá chybu, ale nejlepší pro mě osobně je naháněčka vraha v husté mlze, kdy právě dojde k tragédii, která změní vše a odstartuje pád, kterému se nedá zabránit. ()

salalala

Nolan poprvé (a pravděpodobně i naposledy) zpracoval scénář někoho jiného než svůj, nebo svého bratra a na počátku velké kariéry se stal "pouhým" vypravěčem. A nutno říci, že i s odstupem dvanácti let film funguje naprosto báječně a úplně z něj čiší pozdější tvůrcův potenciál (zejména naháněná v mlze a na kládách jsou absolutním vrcholem filmu). Atmosféra je tu velmi hutná, prostředí Aljašky, kde se vůbec nestmívá, je těžce depresivní a "schizoidní" a v kombinaci s nádhernou kamerou Wallyho Pfistera a hudbou Davida Julyana je všechno dost působivé a divákovi v tom nejlepším slova smyslu ne úplně příjemné. K tomu si můžeme připočíst famózního Pacina, jenž nespavostí a pocitem viny sužovaného detektiva vystihl na výbornou a zcela uvěřitelně, charismatického a proti typu obsazeného Williamse, který hraje úsporně a přesto je řádně děsivý a solidní Swank, která sice nemá moc co hrát, ale méně místa využívá na maximum. Je tu tedy znát, že Nolan nemá nad scénářem moc velkou moc a chybí tu jeho klasické velké překvapení a jakási hra s divákem, takže jde vlastně "jen" o výborný a mrazivý psychothriller, který je spíše než detektivkou soubojem šílejícího policisty a maniakálního vraha. Negativy budiž snad jen pozvolnější tempo, které se zejména v začátku dost táhne a relativně konvenční a "alibistický" konec. Insomnia je nicméně pořád vynikající žánrovka, kterých zas tolik není a ani za těch dvanáct let se na tom nic moc nezměnilo. 80% ()

JohnMiller

Prekvapuje ma také relatívne nízke hodnotenie na CSFD. Dokonca sa táto snímka ani nenachádza v top 250 IMDB. Zaujímalo by ma ako je to možné? Je to jeden s posledných filmov ktoré som od Christophera Nolana videl. A radím to do mojej top trojky od neho. Ako v každom ohľade to je absolútne dokonalá kriminálka. Prípad a únava s nespavosti sa každou jednou minútou zamotávajú do seba. Zločinec a vyšetrovateľ sú na jednej lodi.. sledoval som to neskoro v noci takže som mal podobné stavy ako Al Pacino, v jednom momente som vnímal a v druhom som už lietal v iných sférach. Skvelé ba oscarové herecké výkony.. Robin Williams ma konečne presvedčil, že vie hrať. Možno niektorých rozčuľoval fakt, že sa to podobá na film rovnakej kvality a kadencie, a to film Sedem... Ale ja nie som s tých... Takto má vyzerať audiovizuálne umenie. ()

Skip

Z toho filmu se až drasticky přenášela šílená únava detektiva Dormera. Nevím, čím to bylo, ale působilo to velmi silně. Jako bych byl v Pacinově kůži. Velmi dobrý film, nejen jako krimi. Hlavně tak nějak po psychologické stránce. Ovšem Robin Williams mi tom vůbec neseděl. ()

Colonist

Zpočátku to vypadalo jako standardní thriller, okořeněný přítomností Al Pacina v hlavní roli, ale s přibývajícími minutami se z toho vyklubal originální snímek. Vyšetřování vraždy v malém zapadákově, kde denní svit nikdy nekončí, hlavní hrdina blouznící z nedostatku spánku a netradiční vztah mezi pachatelem a vyšetřovatelem, něco takového tu zkrátka ještě nebylo...ehm tedy kromě původní severské předlohy, ale tu jsem zatím neviděl. Robin Williams v pro něj neobvyklé poloze dokázal, že není jen tím usměvavým chlapíkem z rodinných komedií. Je to tak na 4 a půl hvězdičky, ale kvůli mnoha silným momentům (už dlouho jsem neviděl tak klaustrofobickou scénu jako byla ta, ve které Al Pacino spadne do vody a cestu k hladině mu blokují klády) a skvělému obsazení zaokrouhluji na 5. ()

higuain

I guess it's about what you thought was right at the time. Then what you're willing to live with. Vlastně je to (zatím) jediný Nolanův film, kde se režisér nepodílel na scénáři. Znát to ale vůbec není. Prvotřídní psychologická krimi s pevně budovanou dusnou atmosférou a třemi skvělými herci. ()

Dont

Filmu prospívá nezvyklé prostředí Aljašky, a nejen z toho důvodu, že je se od něj odvíjí název filmu a nic moc forma detektiva Dormera. Toho Al Pacino ztvárnil přesně a velmi civilně, svým výkonem dominuje hereckému obsazení. Jednoduchá zápletka se záhy komplikuje, do vyšetřování vraždy přibývá další oběť, ta v kombinaci s nespavostí znásobí se psychické vypětí hlavního hrdiny, který v pudu sebezáchovy začne kličkovat za hranicí zákona. Trochu mě mrzelo, že pachatel vraždy byl odhalen relativně brzo, ale vyplývalo to ze scénáře, který následně umožnil naplno rozjet dvojí hru detektiva Dormera. Líbilo se mi závěrečné poselství profesí a prostředím poznamenaného a deformovaného policisty k mladé nezkušené vyšetřovatelce. "Don't lose your way". ()

radektejkal

Když má člověk náladu na napětí, tak zde se ho rozhodně dočká. Otázka je ovšem co potom, až ta nálada pomine. Idea, i když asi ne originální, která na čas spojí zájmy policisty (dílem zločince) a zločince (dílem policisty) je dobrá, stejně jako celé provedení. Dobrá, tedy za tři. ()

Fanucci

Výborná atmosféra, skvělý Pacino + Williams, napínavý a originální příběh, ale nebylo to úplně ono. Dost mi vadil závěr. 70% ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)