Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

kpt.Marťas

Velice silné čtyři*. Koukal jsem, že všechno už za mě napsali ostatní. Vychválili Al Pacina za jeho nejednoznačného a utrápeného detektiva a prohlásili Swank za nejhezčí policajtku. Já se můžu jenom přidat. Je to pořádně psycho detektivka s výbornou kamerou. Má švih, spád, nápad i napětí. Takových není moc. ()

Africanus1

Přeceněný. Ani tolik vychvalovaná atmoška mi nijak výjimečná nepřišla. Aljašské městečko je ochrápaný stejně jako detektiv Dormer, jenže mě se u filmu taky klížily oči. Samotná zápletka není příliš zajímavá, a to hlavně kvůli tomu, že se poměrně brzo a nepřekvapivě dozvíme kdo je vrahem a režisér tak vystřílí všechny náboje, aniž by pak přišel nějaký zvrat, který by tomu dal grády. Kdyby mě to drželo v napětí až do konce, je všechno OK, ale takhle se děj strašně táhne až ke konci. Ten měl být asi tragický a dojemný, přesto to se mnou ani nehlo. Pár silných momentů film obsahuje, jenže na to aby se z Insomnie stalo strhující dílo, jich je jak šafránu. Kromě scénáře vnímám jako další slabinu casting. Al Pacino je výborný herec, ale tady jako by mu to nesedlo, prostě to nebylo ono. Hilary Swank chce být za každou cenu sympatická a přesvědčivá, ale její enormní snaha je ve výsledku kontraproduktivní. Největší průšvih bylo ovšem obsazení Robina Williamsa. Tohle bylo úplně mimo, jeho psychotického vraha jsem mu nevěřil ani na vteřinu. 60% ()

merten78

Chvilkama to sice vypadá,že nespavostí trpí i scénář,ale vše vynahrazuje brilantní Al Pacino,který přehrává i výborného Robina Williamse ("Jseš pro mě stejně vyjímečný jako ucpanej hajzl pro instalatéra ")...Nelze přehlédnout režisérovo tíhnutí k tématu ospravedlňování spravedlnosti,na které navázal v Batmanovi. ()

Welsiot

Uvěřitelné výkony hlavních hrdinů, postupem filmu se nad ostatní herecky vytáhne hlavně Al Pacino, který výborně hraje únavu a nespavost. Konec je možná trochu předvídatelný, ale celkově 8/10. ()

adamm90

Já opravdu miluji dobré filmy a tohle rozhodně byl jeden z nich..... Rozhodně jsem měl vynikající filmový zážitek, který jsem si opravdu prožil. Úžasný Al Pacino, jenž se opravdu do své role až neuvěřitelně vžil a detektiv Dormer byl v jeho podaní až velkolepý. Rozhodně zajímavý námět filmu a i ostatní herci jako Robin Williams a Hilary Swank se svých rolí ujali statečně a dodali celému filmu na jeho celkové atmosféře a kráse. ()

Medic.Droid

Konečně kriminálka, ve které není hlavní hrdina bezchybný. Pocity únavy a bezradnosti na vás sahají z obrazovky a příběh vás jen tak nenechá se od něj odtrhnout. Horko těžko by šel zde vyzdvihnout jen jeden herecký výkon, hlavní postavy hráli jako o život. Ale do celých 5-ti přece jen něco chybělo. Přesto velice dobrá kriminálka. 4/5 ()

DJether

Poměrně povedený thriller z prostředí Aljašky, která vytváří díky nikdy nekončícím dnům tu správnou atmosféru. Al Pacino v hlavní roli rozhodně nezklamal. Celkově tedy **** (80%). ()

blick

Mrazivý thriller jednoznačně patřící do povinné výbavy filmaře. Snímek zavrtávající se až do hloubi mysli s jak jinak než výtečným Al Pacinem, kterému cvok Williams (mimochodem klobouk dolů) nedá ani nachvilku spát. Oba udělali podobný zločnin a podobným způsobem se ospravedlňují. ()

Alne

Jeden z nejlepších krimi-thrillerů co jsem kdy viděl. Al Pacino král svého žánru, Robin Williams jako správný psychopat a Hillary Swank, která si zahrála předehru ke svému master-piece MDB. A jako třešnička maestro Nolan. Jasných 5*. ()

Houbos

Vynikající pochmurná detektivka ze staré školy. Právě díky své řekněme neatraktivnosti by nebýt teď už slavného režiséra upadla v zapomnění. Žádní vatičkáři a PC experti, kteří z VHS záznamu bezpečnostní kamery vytvoří fullHD obraz. Rozvláčné tempo, nikdo nikam nespěchá a divák se nechává unést poklidnými záběry střídanými pečlivě dávkovanou akcí. Za 5, více takových! Norský stejnojmenný originál jsem neměl možnost zhlédnout. Podobné: korejské Memories of Murder / Vzpomínky na vraha ()

FireBlader

Jestli se ještě někdy odhodlám k novému shlédnutí, třeba hodnocení upravím, ale pro mě jednoznačně zatím nejméně zajímavý film Christophera Nolana. Uzavřel bych to zatím asi tak, že ani režisérský génius nevykouzlí zázrak ze slabšího scénáře. Nicméně pořád ještě slušně koukatelný filmík. :-) ()

Phes

Tři a půl :) za to, že Robin Williams se dokonale hodí nejen na Jumanji, Táta v sukni... - rodinné komedie, ale s lehkostí umí vystřihnout i jakéhokoliv úchyla :) a samozřejmě skvělý Al :) ()

Tomulka

Když Al Pacino začne bojovat s nespavostí stává se film dosti dobře psychologicky zpracován. Film byl sice místy až tak trošku nudný ale jen velmi krátce. Nejlepší na filmu je opravdu hustá atmosféra a skutečnost, že ve filmu není vlastně žádný hlavní klaďas. Skoro nikdo není bez viny že? ()

Lukkyn

Zatím poslední dílko co jsem od Nolana viděl mě opět nezklamalo. Bravurně zvládnutá režie, herci předvádí skvělé výkony, chybí mi tu jen trošku větší napětí. Jinak jsem dostal od všeho trochu a hlavně děj byl originální a to se v dnešní době počítá. Atmosféra skvělá a konec se taky povedl. Kdyby se dostavilo více napětí dal bych těch pět takhle zústanu u 4 i přesto , že Nolana většinou hodnotím pěti. ()

Alister

Insomnie je filmem s úchvatně vybudovanou atmosférou místa, z něhož mrazí a jež se ospale halí do mlhy, aby umožnilo vrahovi rozehrát vyšší hru, které zdá se sotva kdo stačí, a na smrt unavený, zabitím kolegy frustrovaný detektiv je tak nucen hrát s ním, přestože o pouhý hon za spravedlností zde sotva jde. Brilantní detektivka, která vyniká prokresleností postav a jakýmsi géniem místa, do kterého je děj zasazen. Ačkoli Nolan na sebe výrazně upozornil až později jinými filmy, pro mě je Insomnie jeho nejlepším filmem a jedním z vrcholů žánru. V neposlední řadě nelze opomenout herecké koncerty Al Pacina a Williamse. ()

Naby

Tomuhle filmu opravdu nic nechybelo. Vyborne herecke schopnosti vsech hlavnich hrdinu, napeti i akce a to vsechno v duchu realneho krimi. Paradni atmosfera "konce civilizace" taky udelala svoje :-). Ani me nenapada co jeste by musel mit film, abych ho hodnotil nejlepe jak to jde, takze 4,8* je jasna 5*. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)