Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Taffey

Radyo napsal : .....Zmíněná atmosféra sice může leckoho netrpělivého ukolébat ke spánku,....... to je přesně můj případ. Pustil jsem si film už v osm večer, což nemám ve zvyku a probudil jsem se v jedenáct......Budu muset zasednout k bedně spíš, řekněme kolem šesté večer. Verdikt vynesu až po shlédnutí celého filmu. Dávám trojku, na víc se nezmůžu. O pět let později. Napadlo mě, že bych mohl kouknout na insomnii. Jsem marod, jsem jako tumpachový, takže jsem tomu nedával moc šancí. Ovšem spaní mě rychle přešlo a obzvlášť druhá půlka filmu senzační. 5* tomu nedám, ale 90% ano, Takže 4,5*. Vzhedem k tomu, že si začínám v podobných psychologických dramatech rochnit, nemohu říct jistě, že příště už nedám plný knedlík. Al Pacino vynikající jako vždy, Hilary Swank úžasná. Miluju tuto ženskou. No, a když k tomu vezmu HD rozlišení a skvělý zvuk, vše samozřejmě s titulky a úchvatná Aljaška, nemá to chybu. ()

donkocicak

Díky tomuto napínavému thrilleru jsem se přes Robina Williamse dostal k Al Pacinovi, který mne zde doslova uchvátil. Skvěle zahrál postavu inspektora, který nemůže spát. Jde o remake tuším, původní norský snímek jsem neviděl, nemohu porovnávat. Když jsem film shlížel poprvé, velmi jsem se těšil, jak uvidím Williamse hrát vraha, nebyl jsem do té doby na to u něj zvyklý. Nebyl jsem rozhodně zklamán. U finále jsem ani nedutal a takový konec jsem nečekal. Musím dát pět hvězdiček za to úžasné napjetí, strhující herecké výkony a grandiózní finále. Děkuji za tento film. ()

Strider

Christopher Nolan je génius! Všechny filmy co jsem od něj viděl se s jistotou zařadily mezi jedny z nejlepších ve svém žánru co jsem kdy viděl. A nejinak je tomu u Insomnie. Ačkoliv námět není původní, jedná se o remake norského filmu, nic to nemění na tom, že podobné krimi budete hledat těžko. Velmi k tomu dopomáhá famózní Al Pacino, překvapivě také Robin Williams, který jen dokazuje, že v komediálních blbostech je ho škoda. Mě osobně také překvapila Hilary Swank. Ale co filmu dodává jeho jedinečnost je jednoznačně prostředí malého aljašského městečka, kde půl roku není vůbec tma. Výborné jsou také scény v mlze. Opravdu není moc co vytknout. Snad jen někdy mírná ztráta tempa. ()

stiewe

Oproti Mementu lehký pokles úrovně. Na můj vkus málo prohloubená problematika psychologických problémů Dornera a jeho výčitek svědomý. Taktéž nepropracovaný profil Byrda. Jediné co potěšilo byl skvělý Al Pacino, jenž nezklame. ()

Rodin

Tři hvězdy hlavně proto, že originál byl výrazně lepší (tedy v mých očích). Jsem zvědav, kdy Američani přestanou s těmi zbytečnými remaky. ()

Tiiso

Nolan vstoupil tímto snímkem pod mou kůži hned od prvních vteřin, prvního záběru. Perfekcionalisticky kladl důraz na všemožné detaily svého díla a výsledek se dostavil v naprosto skvěle vytvořené, hutné atmosféře. Efekt temné scény navíc podpořil minimalistický soundtrack doprovodné hudby, který spíše kvílením a hučením, než nějakou jasnou hudební linkou, či motivem, doráží nesmlouvavě na obě uši a výborně dokresluje načrtnutý obraz zápletky. Al Pacino je profesionál a role Domnera mu nedělala problémy, ačkoliv nespavost a několik probdělých nocí, nedokázal spolu s maskéry více povytáhnout nad úroveň, lehkého uvěření. Naopak rozporuplné chování jeho postavy ztvárňoval bez menší chyby a díky jeho projevu, jsem neměl problém se sblížením Los Angeleského policisty. Dějová linie je plná zajímavostí, a to hlavně díky zmíněnému motivu - nejednoznačnému chování hlavního hrdiny.To je skutečnost, která táhne a dělá tuto detektivku více než průměrnou. Postava pachetele, zahraná hercem Williamsem, je ve filmu použitá jako nutné zlo a samotný snímek se nezajímá moc o jeho charakter, či osobní průřez zločinnou povahou. Oba dva se sice opakovaně setkávají a jejich cesty jsou v některých okamžicích skoro shodné, ale přeci jen v jiném slova smyslu. Hilary Swanková zde funguje jen jako člověk do počtu a jen jakési zrcadlo, sloužící k odrazu některých, nehezkých myšlenkových pochodů Domnera. Její výkon nebyl zahazující, ale nikoliv ani oslňující. Dvě třetiny filmu šlapou velmi dobře, umí zatáhnout do děje a cyloženě mě bavili. S přibývajícím časem, hutnost příběhu uvadá a ztrácí na síle. Nolan chtěl děj zakončit happy endem, což snímku jen uškodilo. Pointa tak pracně vykreslená, závěrečnou přestřelkou dostává na frak a dělá z filmu, přeci jen klasický produkční hollywoodský výtvor. Ovšem beru tuto věto jen jako můj subjektivní pocit. lepší čtyři hvězdy, hlavně za zpracování, herecký výkon a zajímavý hudební doprovod. ()

M4rkl4r

Slušný thriller , jehož kvalita stojí nejen na poměrně vydařeném scénáři se zajímavou zápletkou , ale především na vynikajících hereckých výkonech. V čele s nepolapitelným Al Pacinem a jeho ,,svěžím" výrazem v obličeji, jenž nám vždy připomene důležitost spánku. V těsném závěsu se drží Robin Williams, jenž protentokrát vyměnil svůj úsměv filantropa za úsměv bezcitného vraha a neudělal chybu. Ambiciózní a sexy mladou policistku ztvárnila Hilary Swank. Myslim , že dokonce velmi dobře. Přece jenom byla ambiciózní i sexy, co bych mohl chtít víc. Filmu nechybí Nolanovské napětí ani svižný děj. Myslim , že už jenom pro toho Al Pacina stojí za to zůstat chvíli vzhůru. ()

Euchrid

Insomnie rozhodně není špatným filmem. Jak by taky mohla, když Pacino tak válí. Fakt, že skoro oskarově. Ale (a naprosto netuším jak se to mohlo takové kombinaci výborně-předpokladových faktorů povést) prostě mě atmosféra i příběh, což mají být ty tahouny filmu, tak nějak nechaly chladným a vlastně jsem si přesně uvědomil, proč už sem si z filmu starého pár let nepamatoval ani žblept. Proto! ()

john.h

Takový standard. Od Nolana jsem teda čekal víc. Každopádně atmosféru to mělo a ani zápletka nebyla obvyklá. Al Pacino na první pohled Policajt roku, ale na ten druhej vyčůranej parchant, kterej je kvůli sobě a své kariéře ochotnej i spolupracovat s úchylným vrahem. Nakonec se však ukáže, že jeho duše má přece jenom blíž k dobru než ke zlu. ()

nicneznam

V několika komentářích se píše o skvělé akční scéně na kládách. No ale co na ní bylo akční nebo skvělé? Pacino běží po kládách a spadne do vody. To si děláte srandu? Já už některým věcem přestávám rozumět. Insomnie je slabý zážitek vystavěný na hodně ujetých momentech. Od vyplašení vraha megafonem po nešťastný výstřel v mlze a samotné odfláknuté finále. Do toho bláznivý detektiv, který celý film šachuje s důkazním materiálem a dělá z toho šaškárnu. Obsazení se vůbec neukázalo v dobrém světle a o nějakých skvělých výkonech nemůže být řeč ani za mák. Někdo by rovnou dával všem oscary. No je vidět, že to mnoho lidí hodnotilo ještě v době, kdy byli unešení z každého detektivního příběhu Jakea a Tlusťocha. Nolan si zkrátka vybral špatný scénář a vůbec nechápu, proč do toho šel. Navíc je to remake. Klasické šlápnutí vedle. ()

DonTommy

Two man show Pacina a Williamse, do poslední chvíle nejistý souboj chladnokrevnosti jejich hereckých výkonů. Vysoce atmosférický příběh morálních pochyb a pochybení, kde do poslední chvíle nevíte jestli zvítězí zlo, nebo ranami osudu zkoušená čest. Detektivní lahůdka! ()

yerdua

paradni :) , film, pri kterem, v jistych situacich napeti mackate bud sousedovu ruku nebo cokoliv co mate prisob (v mem pripade viz. perina) ;) ()

Kubaaaa

Jestli si nějak představuju člověka co 6 dní nespí, tak bude rozhodně vypadat jako Al Pacino v Insomnii. Perfektní výkon detektiva, ale i záporáka v podání R. Williamse v kombinaci s výtečným scénářem a režií dělají z Insomnie jednu z nejlepších detektivek, či thrillerů, jaké kdy byly natočeny. Tohle dílo se dá snad jen chválit, jednoduše proto, že nemá žádnou slabinu. ()

dj_kure

Skvělá atmosféra s výbornými hereckými výkony. Asi bych měl s Alem stejný problém usnout za bílého dne ;). Trošku mi vadila občasná ztráta tempa, tudíž hluchá místa, ale ve výsledku to filmu až tolik neublížilo. 72% ()

Knor

Inteligentní kriminální drama s vynikají hutnou atmosférou. Robin Williams byl konečně vidět i jinak než obvykle a překvapivě mu to sedlo. Místy to bylo utahané, ale nic co by film vyloženě kazilo. ()

iKosser

Tvrdá krimi, a zároveň obrovskej koncert od prvního záběru do posledního. Nic není navíc, všechno je tam kde má být. Casting no.1. Možná škoda že Nolan trochu nezabředl do ještě hlubšího psychologičtějšího pojetí, ale těžko něco takového vytýkat...Po Mementu ale určitě odpočinek pro mozek a Nolanovo vyzkoušení jednoduššího pojetí filmu, které mu sedí ještě více! ()

Neuge

Po téměř geniálním Mementu nám Nolan servíruje temnou kriminálku z Aljašky. Všechny žolíky v podobě kvalitního obsazení, neokoukaného prostředí Aljašky a (na papíře) slušného scénáře má v rukávu. Jaktože se to nepovedlo? Al hraje dle očekávání. Mnohem více jsem se těšil na Robina, který bohužel zdaleka neměl možnost předvést svůj standardní, tedy velmi kvalitní, výkon. Nemastný, neslaný záporák, jehož pohnutky se z určitého hlediska dají pochopit a odůvodnit, u mě prostě nefungoval. Spíše mi byl místy, díky svému racionálnímu jednání a přístupu, i sympatický. První ještě i tak solidní 2/3 definitivně sráží obyčejný "přestřelkový" konec, který je na Nolana absolutně bez pointy a naopak disponuje pěkně směšným klišé. Zde zmiňovanou drtivou atmosféru jsem nějak nezaregistroval. Horší 3*. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)