Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Biopler

Majstrovský výkon Al Pacina v roli detektíva, ktorý nemôže spať, a na vine nie je len polárny deň. Nolan má pod rukami opäť výborný príbeh, no až na Pacina a Swank si nevybral vhodných hercov. Slušáci Williams či Donovan mi popravde nesadli. Aj tak sa jedná o hodnotný thriller vďaka réžii najlepšieho režiséra súčasnosti. ()

redwik

Nie som veľký fanúšik detektívok, no táto sa mi celkom pozdávala. Zápletka sa počas filmu poriadne zamotala. Trošku mi ale vadil Al Pacino, respektíve jeho hlas, ktorý bolo zle počuť a ešte horšie rozumieť. Ale bolo zaujímavé vidieť Robina Williamsa v roli padoucha. Ja si ho pamätám vždy ako nevinného a dobráckeho človeka. Každopádne Insomnia pozerateľná je a i keď asi nepatrí medzi Nolanove najlepšie filmy, isto nesklamala. ()

Whannell

Výborná komorní kriminálka s atmosférou, zajímavě podanou zápletkou a dobrou psychologií postav. Všechno to podtrhává dobré obsazení pod vedením oduševnělé Nolanovy režie + snad ještě lepší Pfisterova kamera. A pokud vás tohle nezaujme, tak se aspoň můžete spolehnout na to, že na scénu v mlze nezapomenete. Top 10 ()

FanKalEl

Špičkový originál vo svojom žánri. Počas prvých 45 minút ma film veľmi nezaujímal a trochu som sa nudil, ale potom neskôr ma film vtiahol do deja a atmosféry. Druhá polovica filmu bola geniálna, celkovo aj herecké výkony, dobre gradujúce napätie a aj pekná myšlienka. Nolan má aj dokonalejšie diela, ale toto je tiež super. (85%) ()

Jajar

Skvělý krimi thriller s depresivní atmosférou letní Aljašky, kde svítí slunce 24 hodin denně, a hlavním hrdinou, který trpí insomnií, tedy nespavostí. Geniality jiných Nolanových filmů Insomnie ovšem nedosahuje. ()

Kingjiri

Drsnej kraj (Aljaška), Al Pacinův bezmocnej výraz a ledově klidnej Robin Williams dělaj společně s originálnim příběhem svý a můžů říct, že "severská" atmosféra byla i v americkym pojetí hodně znát (ačkoliv jsem neviděl původní skandinávskej film ani nečet knižní předlohu). Možná bych pro ještě hutnější atmosféru přidal víc explicitnějších / krvavějších scén a víc využil Nolanovy filmařský schopnosti pro víc akčních scén. Kriminálky ani detektivky moc nevyhledávám, Insomnia je ale fakt dobrá. ()

Kubeska

Někteří tu píší, že je to originální kriminálka. Nechápu, vždyť je to předělávka norského filmu z roku 1997. Přitom Nolan mohl změnit insomnii za somnambulismus a situovat příběh do nejvyššího patra nějakého mrakodrapu, to by bylo teprve napínavé! ()

tomik99

Na Nolana jeden z těch normálnějších filmů, kdy se vám úplně nezaškvaří celý mozek. Vlastně bych ani nepoznal, že je to jeho film. Poměrně klasická detektivka, která je ovšem velice napínavá, že prakticky nevíte, komu fandit. Každá postava je černobílá a ne úplně správná. Z obyčejné detektivky se ovšem stal vynikající příběh o člověku, který sešel z cesty, a byl nucen uzavřít dohodu s ďáblem. Al Pacino byl v roli skvělý a v trochu netradiční úloze se ukázal i Robin Williams. Od rozuzlení příběhu jsem přeci jenom čekal něco víc (asi něco víc nolanovského), ale to se nedostavilo. Nicméně film to byl i tak velice dobrý, patří mezi střídmější a přímočařejší dílo z Nolanovy tvorby. ()

Razzor_82

Nolan dokázal natočit skvělí thriller z magnetického prostředí Aljašky. Al Pacino je tahounem celého příběhu. Robin Williams se popasoval skvěle v pro něj nezvyklé záporné roli.  Oba předvedli výborné  temné charakteristiky postav. Psychologický nátlak a napětí až do konce. 8/10 ()

Urukhaj98

Na Christophera Nolana překvapivě "normální" film. I tak se ale jedná o výbornou kriminálku, kterou táhnou dopředu především vynikající Pacino a ďábelský Williams. 8/10 ()

vla_kor

Jestli se na tenhle film budete dívat a čekat na Memento, tak máte smůlu. Tohle je psychologická detektivka natočená s důrazem na herecké výkony a ne na experimentální formu. Williams umí zahrát zápornou postavu ve vážném snímku s přehledem a Swanková je výborná. Ale třešničkou na pomyslném dortu je Pacino. Před vašima očima se z lehce ironického zkušeného policejního profíka stává lidská troska, která si přeje jen jediné - konečně usnout. Vrchol žánru a doufám i kandidát na Oscara. ()

Lord Fuck

Tak nevím, super scénář, super komorní (místy usínající-ale to je dobře) atmosféra, vynikající režie, normální herecké výkony (i když Al trochu vybočuje z řady-v tom lepšim slova smyslu), a zajímavej konec, trochu hůř poslepovaný ale jinak lepší průměr ()

cyright

Shlédnutí norského originálu poněkud podlomí této americké kopii nohy. Remake si dokázal vyrobit srovnatelnou atmosféru a je také velmi dobře zahraný. Je však oproti originálu mnohem jednodušší a prostší a neubránil se hollywoodské profilaci na hodné a zlé a tomu odpovídajícímu závěru. Celkově vzato je to dobrý film a 4* si to asi zaslouží, ovšem vezmu-li v potaz norský originál, pak tato americká verze je vlastně úplně zbytečný počin. ()

marshall

Nááááástupovááát! Náááástupovááát! Odjíždí poslední vlak z nástupiště Hollywood, směrem do vašich kin či televizních přijímačů. Dnešní cestou vás budou doprovázet strojvůdce Christopher Nolan, a přímou společností vás budou obšťastňovat Robin Williams (jehož výkon nebudu hodnotit, protože ho k smrti nenávidim) a Al Pacino, ochotný a úkladný policista s očima jako tenisáky. Připravte se na dvouhodinovou, rozvleklou jízdu; ve svém vlastním zájmu se pevně připoutejte, abyste neměli nutkání opouštět svá sedadla předčasně a pro rozptýlení si laskavě povšimněte panenské přírody Aljašky, která vám dopomůže zahnat nekalé myšlenky na neřízený úprk... NUDA, NUDA, ani mě nebaví psát ten komentář, jak jsem znuděnej ()

Arequipa

Robin Williams v netypické roli záporáka a neméně skvělý Al Pacino => vynikající psychothriller, jehož největší devizu spatřuji v jeho atmosféře. P.S. Ještě, že se u nás večer stmívá... ()

jda23

Musim sa priznat, ze podľa obalu (plakátu), hercov a hlavne režiséra, som čakal ešte trochu lepši watching. Za to môže samozrejme samotný scénar, takže výsledok je takýto : nie každý film sa točí kvôli zlatým soškám a netreba zabúdať na showbiz. priemysel. Režisérová práca je aj thak bezpochyby viditeľná. ()

Ceberus

Zápletka a Robin Williams - to jsou dvě věci, které mě na filmu zaujaly nejvíc. Na začátku filmu to vypadá na další z milionů detektivních příběhů, které plní celé detektivní seriály, ale od scény v mlze se situace zcela mění a nabírá nový směr. Zoufalství hlavní postavy je jeho nespavostí jen podtrženo - raději se na film nedívejte pozdě večer, jinak by vás Pacinův neustále ospalý výraz mohl uspat před koncem filmu. :-P Proč mě zaujal Williams? Znám jej jako komika s mírně Polívkovským alkoholickým nádechem, takže jeho introvertní upjatý kriminálník byl pro mě překvapením, a to velice příjemným, protože herci jinak obvykle dostávají stále tytéž typy rolí (viz Gere, Seagal,..). ()

Primavera

Výborne urobená kriminálka, v ktorej Robin Williams so svojou dobráckou tvárou hrá presvedčivo záporáka, tak to sa nevidí tak často. Klobúk dole! A ešte raz dávam klobúk dole pred hereckým výkonom Al Pacina. Tiež som trpela urputnou nespavosťou a poznám dokonale stavy s tým spojené, takže - Al, buď si to zažil tiež alebo to vieš tak zahrať, že si ma fuckt presvedčil! ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)