Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

chamonix

„Ako ste dospeli k takej technickej dokonalosti?" - "Na-ša ci-vi-li-zá-ci-a je rov-na-ko sta-rá a-ko va-ša. Dostali sme sa však ďalej, (náš vývoj probíhal) bez vojen, neničili sme hodnoty, neničili sme mesta, nemuseli sme znovu stavať a znovu objavovať.“ +++++  Že je mír lepší než válka slyšet místní odpadoví hodnotitelé prostě nechtějí. ()

ricous

Ty vzpomínky - Majka z Gurunu byla snad moje první platonická láska... Nejen že jsem jako 8 letý kluk hltal děj, ale strašně jsem záviděl i dětským hercům, jaké dobrodružství (dle mého) museli při natáčení zažít. Po x letech jsem na STV začal sledovat reprízu, a to jsem neměl dělat... Mé dětské ideály jsou nenávratně zničeny a jenom díky první rance v srdci - milosrdných 60% ()

nobodyx

Hezká oddechovka je tenhle seriál o dobrodružstvích party dětí, které mají u jezírka ve starém kamenolomu svojí boudu a tam si hrají a plánují, že se stanou kosmonauty a také svádí boje se sousední partou pomocí drnové munice. V seriálu je pro děti správné tajemno, dobrodružno i humor. Viděl jsem tenhle seriál, když jsem byl kluk a nyní jsem se díval se svýma dětma, seriál se mi líbil tehdy a nyní se líbí i mým dětem, se kterýma jsem se znovu podíval taky.- / na okraj : nechápu jak může někdo do komentáře k dětskému seriálu psát o politice, jako nějaký Mr.Apache. Ježišmarja co je na dětské seriálu politického? Někteří komentující zde na CSFD vidí politiku i v tom že Freda mravenec má rudý šátek. Co by na to asi řekl Chocholoušek?Je to směšné, trapné a smutné zároveň/ - Pokud si někdo nevšiml, tak tenhle seriál je o partě dětí, která si hraje. Tehdy a naštěstí i dnes si ještě děti hrají a nesedí jen u počítače, aby z toho pak byly pidlovoké, ale s pomocí fantazie se stávají kosmonauty, mořeplavci, lovci. Zrovna dnes těm našim děláme indiánské týpí a budou si hrát na indiány. ()

rozalia1

Nezapomenuteľný seriál, ktorý sme kedysi milovali. Na dnešnú dobu je to, samozrejme, zastaralé, ale svojho času to bol náš hit. Nikdy som v takejto partii ako dieťa nebola, preto som hltala, čo všetko si vedeli vymyslieť. Najviac ma fascinoval Majkin opasok, ako vsunula malú časť do jednej z dierok a už vedela všetko. Michal Suchánek je tu úžasný, slovenčina mu vôbec nerobila problém. Pamätám sa, že som bola neskôr prekvapená, že je to Čech. Úvodnú pesničku si hocikedy zaspievam ešte aj dnes. Je veselá a vie človeka výborne naladiť. ()

yarca

Mezi mnou a tímhle děsem je naštěstí už milosrdná řeka zapomnění..nicméně dodneška mám osypky,kdykoli si vzpomenu na tu příšernou holčičku,která by natrhla prd*** všem strašidelným dětem ze současných hororů!!!-fakt královna všech holčiček z bezvýrazným obličejem - chápu,že to byl asi záměr,ale ve mě to zanechalo děsivé vzpomínky a touhu,aby mý ubohý děti nemusely na nic podobného upřít svůj nevinný zrak ;-)))!!! ()

pyromantik

České komentáre sú jasné...k tým sa nebudem vyjadrovať. Ale my, slovenské deti sme na tomto vyrastali a nehanbíme sa za to. Mudrlanti si zrejme nevšimli, že popri vážnom úmysle tvorcov je (veľmi slušný) dej tohoto detského seriálu obohacovaný i o humor, nadsázku a rôzne dvojzmyselné hlášky. Jasné, dalo by sa to aj lepšie, ale vzhľadom na obmedzené finančné zdroje to je úplne v pohode. Vyzdvihujem výbornú hudbu pana Macourka a mladého Maťa Landla, ktorý mal ešte husté vlasy. ()

MGG8

Ťažko sa posudzuje seriál starý už viac ako 35 rokov. Z dnešného pohľadu sa veľa vecí zdá iných. Ale pamätám sa na neho ako dieťa. Každý diel sme hltali a opakovania sme si tiež nenechali ujsť, proste to bola pre nás pecka. AK si niekto podľa komentárov tu napísaných, myslí že seriál natočený v tej dobe by bol bez "socialistických" klišé, tak sa pekne pletie. Proste dokresľuje dobu v ktorej vznikol. A to že to bol v podstate SCI-FI seriál pre deti, ktorých v tej dobe bolo ako šafranu a možno ešte menej, tak to je pre mňa úplná bomba. Schválne som si ho pred rokom zohnal a opäť pustil a díval som sa aj so svojím 6 ročným synom. A reakcie? Vôbec nie špatné. Dokonca sa aj po dobe stále smejeme niektorým fórom zo seriálu. ()

trevor12

i dnes si na nej cas od casu vzpomenu a majku jsem miloval byla takova zvlastni ale mela pro mne tehdy kouzlo ...je to zvlastni ze ackoliv primitivni efekty mel na mne tenhle serial vliv, dost casto jsem tehdy usinal a pribehy ze serialu rozvijel, byl jednim z nich, podle mne detska fantazie nepotrebuje nejnovejsi hollywoodske efekty .. ale dnesni generace deti uz to asi vnima jinak - davam 5 hvezdicek ()

mamabubo

V pěti letech jsem byl z tohoto seriálu naprosto unešený. Majka z Gurunu, žiara nad Tatrami, paralaxa, kopírovací krystal, chůze po stropě, komunikácia z Gurunom... Musím za toho malého kluka dát aspoň čtyři hvězdičky. (8/10) ()

vadox

To boli casy, ked sme ako deti v 1978 (9 ?) kazdu nedelu netrpezlivo cakali na uvodnu zvucku, hladni, smaedni, bez vecere -) Serial ani nie je az tak kategoria SCI-FI. Ide skuor o vztahy medzi detmi, hry, kamaratstvo, spolupatricnost a to vsetko zasadene do prostredia, ktore bolo pre nas, vtedajsie deti prirodzene. Okorenene zaujimavymi pribehami, ktore viac ako na vizualne dokonale triky davaju duoraz na vlastnu fantaziu deti. Uvodna znelka a zaverecna pesnicka mi doteraz sposobuje prijemne zimomriavky. Pamatam si, ako nas dojala uplne posledna scena, ked nevladna Majka odlieta zo zeme s neviditelnym Fenixom, luci sa s Karolom a potom pohlad na nestastne deti. Smutny dojem umocnilo aj to, ze za zaverecnou pesnickou pustili celu melodiu, uz ale bez spevu, este raz. Silna nostalgia. Zaujimave, ze moje deti, v case, ked mali 9 a 12, sedeli pred TV rovnako bez dychu, ja pred 40 rokami. A to uz su odchovani na inych TV dielach typu X-men a podobne. Aj teraz, ked bezi dalsia repriza, si kazdu nedelu cela rodina spolocne radi znovu pozrieme Majkine pripehy. Za mna nemozem inak, ako 100% ()

PavelKral

O dětech, pro děti... Dnešním padesátníkům to správně připadá, jako odpad. Ovšem v době, kdy se to vysílalo v televizi, byly dva programy, tem první končil denně o půlnoci a ten druhý o dvě hodiny dříve... Takže jsme měli dva záchytné body - denně v půl sedmé večerníček a týdně s sobotu dopoledne v rámci Studio Kamarád s Jiřím Chalupou dětský seriál... Těšili jsme se na to, bylo to dobrodružné a srozumitelně Československé. ()

menzel

Na svoju dobu to bolo pre nás čo sme boli vtedy deti super, dobrodružstvo fantázia, čo iné nám chýbalo. Súčasným deťom je to asi málo. Ale nadávať tomu do rôznych sračiek a pritom byť prisatý na youtube a laikovať iních primitívne počiny to už ano. ()