Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

• Česko Mission: Impossible Odplata - První část (viac)

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac,  ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority. (Cinemart SK)

Vavča

Film, kde samozřejmě mohu ronit slzy, že jsem ho během léta neviděl v kině, protože takhle skvostná akce a velkolepě pojaté záběry prostě na plátno patří. I ten největší odpůrce Toma Cruise musí uznat, že ten chlap nepatří do starého železa. Jeho partička sidekicků funguje skvěle, stejně jako krásné top herečky, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby jsou osvědčené persóny. Ale nejvíce překvapila Hayley Atwell. kterou prakticky vůbec neznám, navzdory její úctyhodné filmografii. Film zvládá doručit kulervoucí akci, kaskadérství nejlepší kvality, ale zároveň nenápadně vpašovat humor. Zápletka opět ukazuje, jak moc současná technologická tyranie ohrožuje lidstvo, které bere "pokrok" v technice jako pouhé zábavné nedopatření, aniž by si uvědomovalo nevratné následky. Charaktery jsou skvěle napsané, prostě jsem jásal, jak perfektně si tvůrci počínají a nezabřednou do žádné křečovitosti, ani ztráty tempa. Pár překvapení po cestě potkáte, za mě skoro 5 hvězd. P.S. potřebujeme genovou terapii, aby byl Cruise, kdo v Hollywoodu je natolik oddán svém řemeslu a chce hrát nadoraz? Potřebujeme nějakou další akční hvězdu, snad se dočkáme dvojky. ()

kingik

Udatný a nepřekonatelný agent IMF Ethan Hunt opět na scéně. Tentokrát svoji misi rozložil do dvou částí. A už ta první nabízí hutnou akční jízdu od začátku až do konce. Ta sice nemá rozuzlení, ale přes dvě hodiny srší dynamikou a neutuchající akčností. Diváci se mohou těšit na to, v jaké fyzické formě je stárnoucí idol Tom Cruise, a jaké vykutálené kaskadérské kousky si pro ně připravil tentokrát. A bude to hlavně železniční trať a nosnost mostu takové vlakové soupravy, co otřese nervy jeho příznivců. Ale i skoky padákem z nebezpečně malých výšek mají šanci zaujmout. A kdo trochu rád příměs parodie, tak bude ve svém živlu v římských uličkách, kde hlavní hrdina šoféruje legrační vozítko Fiat. A nesmím zapomenout, že na to není sám. Dostal totiž novou parťačku. Je to sice prohnaná kapsářka, ovšem Hayley Atwell je dost možná jedinou zástupkyní ženského pohlaví, která mu zbyla. Životnost ženských postav zrovna na této misi není nikterak vysoká. Tentokrát budeme svědky přetahované o speciální klíč, o němž není tak úplně známo co přesně otvírá, ale je dobře známo, že má o něj eminentní zájem pěkná řádka padouchů. A nemálo z nich prošlo Huntovou minulostí. Režisér Christopher McQuarrie se rozhodl být co nejakčnější, takže akce stíhá akci a na zadumané proslovy není prostor. A své místo dostanou i obličejové masky, nad jejichž kvalitou by plesal i zloduch Fantomas. Kdo má rád akční rejdy, originální tvůrčí postupy a fyzický fond Toma Cruise může být na výsost s touhle misí spokojen. 10/10 ()

dr.horrible

Ja sa často dostanem do kina, až keď už je film na torrentoch, ale Cruisea (ktorý to vďaka Barbenheimru schytal kasovo) som podporiť chcel. Najviac sa mi páčilo nasnímanie Rebeccy Ferguson so sniperou hneď v úvode. Z bitiek asi nožíkový súboj Ferguson s Moralesom. Najvtipnejšia mi prišla naháňačka na Španielskych schodoch. Z neakčných scén stretnutie v klube, kde sú okrem Cruisea a Moralesa všetky štyri herečky z plagátu. Top. Skrátka top. ()

Kudly4

Nesplnitelná mise, mi je tak nějak ukradená již od prvního dílu. Ale je zajímavý, jak a kam, se to od roku 96 posunulo. Za mě opět ale jen další lehce nabušený akčňák, se sympatickým Tomem, který ve svém věku stále válí a nepolevuje. Každopádně, až vyleze part II, klasicky si vůbec nebudu pamatovat, jak to tenkrát tady skončilo, i když příběh s nefyzickým záporákem, na mě zapůsobil ze všech dílu nejvíce, tak uvidíme. Čtvrtá * za slušný tempo filmu, nestihl jsem se nudit. Scéna v Římě výborná. ()

Anderton

Táto partia to snáď nikdy nemôže pokaziť. Pardon, dve partie, ako tím okolo Ethana Hunta, tak tím okolo Toma Cruisea. Tentokrát je to "trochu iné", ako môže divák vopred čakať a chvíľu môže trvať, kým sa na nové okolnosti naladí, avšak akcia sa rozbehne veľmi rýchlo, medzi postavami to iskrí taktiež hneď od začiatku a film graduje k výbornému finále, "tak trochu" odkazujúcemu k prvému dielu. No a do tretice trochu v úvodzovkách uvediem ešte pri tom, že mi to "tak trochu" pripomenulo seriál Westworld, i keď bez robotov. Nakoľko je Dead Reckoning silná aj po tematickej stránke a vo využití motívov, ukáže až vo svojom dvojdielnom celku. ()

Kothy

Snad nikdo o tom nemohl pochybovat. Každý díl MI je šílenější jak ten před ním. Nezašli ale tentokrát tvůrci až příliš daleko a dá se to vůbec ještě překonat? Celkově jsem s filmem spokojen, až na pár výhrad. Celé mi to přišlo zbytečně dlouhé a dost přezvratované. Kdo je vlastně s kým a proč? Časem se v tom člověk může začít ztrácet. Celý závěr s vlakem v Alpách si klidně mohli nechat na další díl. Benátky jako finále podle mě fungují skvěle. Jinak nápad s umělou inteligencí mi přišel celkem v pohodě, i když ne každému musí sednout. Hlavní záporák podle mě taky funguje dobře, akorát možná mohli obsadit někoho známějšího. Opět se zachraňuje svět, střídají se lokace a masky. Třeba honička v Římě mi přišla naprosto úchvatná a hravě strčí do kapsy tu z Rychle a zběsile 10. O kaskadérských kouscích se asi není třeba bavit. I nové postavy v podání například sympatické Hayley Atwell mě bavily. Teď už stačí jen rok čekat na další díl a doufat, že to nějak smysluplně skončí. "Přijmeš volbu?" ()

DwayneJohnson

Vůbec se nenechte zmást těmi vysokými procenty. Není to vůbec perfektní ani dokonalé. Má to troufnu si říct herecky nejhoršího záporáka, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl ( V Ozarku byl ok), mdlou Rebeccu a na mě dost upištěného Simona, přesto nakonec pálím pěkně za čtyři. Hlavně za svěží premisu příběhu a také fakt, že Tom tenhle film stále utáhne, i když už má přes šedesát jařin. A pak hlavně za vedlejší roli, jež vytvořil Henry Czerny. Kdykoliv byl na obrazovce, nemohl jsem z něj spustit oči, což mi spolu se solidní akcí dnes na moje  hodnocení bohatě stačilo. ()

Zodd

Pořád se něco děje, oproti současnému digitálnímu bordelu to vypadá vlastně hodně “autenticky” a nonstop jízda. Jen nevím, kam to vlastně vede a jestli rozdělení bylo nutné… ()

silentname

Druhý júlový film, ktorému sa podarilo spraviť, že sa neviem dočkať pokračovania. Kedy chcem vedieť ako to celé na konci dopadne a keď nabehli titulky, nebránil by som sa sedieť ešte rovnako dlhú dobu v kine. Tento júl skutočne priniesol niekoľko vynikajúcich kino hitov, ktoré stáli za pozornosť a "Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One" rozhodne jedným takým filmom je. Myslím si, že nemusím sa ani vyjadrovať, že Tom Cruise je vynikajúci, že film má skvelú dávku atmosféry a akčné momentky stoja za to. No realita je, že som si počas sledovania skutočne začal uvedomovať, že silné stránky Mission Impossible filmov nie sú práve v akcii, ktorú si často pod slovom akcia predstavíme. Nejde o obrovskú dávku mega výbuchov alebo strieľanie hlava nehlava. Ide o to, že sa neustále niečo deje a prežívame to spolu s našimi hrdinami, ktorých chceme vidieť z celej tej situácie vyviaznuť so zdravou kožou. Natočené je to fenomenálne, občas by som sa normálne rád zúčastnil natáčania tohto filmu len aby som vedel pochopiť ako boli jednotlivé scénky nasnímané. Pretože to pôsobí absolútne prešperkovane. Myslím si, že Hayley Atwell je dobrou novou posilou do tímu Ethana a hlavne je vidieť, že Ethan stále nestratil nič zo svojej snahy ochrániť všetky civilné a ľudské životy, ktoré môže. Nie je žiadny akčný hrdina, ktorý by chcel dokončiť misiu za každú cenu. Pretože niekedy je tá cena vysoká. Úprimne si myslím, že je niekedy v tomto lepším agentom ako James Bond. Zloduchom filmu je umelá inteligencia a úprimne vie byť celkom hrozivá. Najmä keď vie prepočítať všetky možnosti, ako reagovať a čo všetko sa môže stať. Proste supermozog. Okrem toho je tu toľko momentov, ktoré ostanú v hlave dlho po dopozeraní, že to ani nespočítam. Naháňačka v Ríme s Fiatom 500, súboj na moste, prvé stretnutie s Entitou, záverečná časť vo vlaku... mohol by som pokračovať. Toto je film, ktorý je potrebné vidieť a teším sa na druhú časť. Dúfam, že to nepokazia. Majú našliapnuté vysoko. Hodnotenie: A+ ()

Yoshitsune

Tak jo, zatímco u Falloutu mi Henry Cavill, jako záporák prostě neseděl a dle všeho, to byla změna na poslední chvíli, tak zde sou záporáci zase ohraný a nudný.  Máme zde AI, které má být ten největší nepřítel, proti kterému Hunt bojoval, ale spíš mi to příjde jako bohatý hacker, pořádá párty, posílá falešné bomby na letiště a hackuje vládní sítě. A pak je tady Gabriel a Paris, Gabriel má být nějaký dávný nepřítel z minulosti, protože před lety zabil Huntovi holku, heh těžko říct, film má 164 minut, ale nic víc sem se o Gabrielovi nedozvěděl. A Paris.....ta toho sice moc nenamluví, ale aspoň v Římě byla slušně psycho. A co se týče příběhu, je to komplikovanější než by si jeden myslel a zároveň neni, ono se to má tak, je tu asi trilion postav a všichni hledají klíč, všichni ho chtějí, nikdo neví co odemyká (až na vyvoleného) a ani kde to je, ale přesto ho všichni chtějí a tak si ho navzájem kradou, vyměnují a každý hraje na vícero stran. Na to, že to má tak jednoduchou zápletku, tak je to dost zamotaný a přitom dost zbytečně. A co akce, povedla se aspoň akce ? Jako jo.....ale zase, co měl předchozí díl fajnové, byla právě ta různorodost akčních scén, bitka na záchodě, bitka na skalní římse, honička po svejch, honička na motorkách, pak honička v helikoptérách, zde se jen utíká a bitky, nejsou moc dobré. Ano závěr ve vlaku, je i docela ucházející, ale zase je celej okopírovaný z druhého Uncharted, takže zase to neni velká slává. A abych byl umpřímný, chce se mi i dát dvě hvězdičky, ale dám tři a dám je Hayley Atwell aka Peggy Carter aka nedivím se, že se do ní Steve zabouchnul. Hayley zde prozměnu hraje Selinu Kyle aka Catwoman aka nedivím se, že se do ní Bruce zabouchnul. Dobře, dobře, už toho nechám, ale Hayley je zde nová postava, bez jakékoliv předchozí návaznosti, tak jak to že je na tom lépe, než Gabriel ? Gabriel je nudná postava, ona zde má úžasnou proměnu. Nejprve má všechno na háku, pak si postupně začne uvědomovat do jakého průseru se to dostala, pak se z toho průseru snaží nějak dostat a následně příjímá tu zodpovědnost, za to co udělala a čeho byla součástí. S trochou nadsázky se dá říct, že si Hayley ukradla film pro sebe aniž by si toho nikdo všiml. ()

Arsenal83

Nemožná misia v oddychovom tempe s dobrými scénami, za tak dlhý čas sa človek nenudí a zároveň má dostatočnú lehotu na uvažovanie o priľnavosti a dekompozícii botoxu, pretože Tomášovi Výletnému Plavebníkovi naozaj tá maska, ktorú nazýva tvárou, akosi už dáva vizáž Fantomasa. Zábava je tu kúskovaná dostatočne a pripomína až návrat ku koreňom, akčné kúsky našťastie väčšinou nesklamú. Možno chýba trocha viac nebinárnych a intersexuálnych postáv, ale zase Tomáš robí, čo môže a naozaj je možné čoraz viac spochybňovať jeho identitu, čo je v dnešnej dobe silne pokrokové, progresívne, až žiadúce. ()

Claw

Přál bych si, aby se mi tento film líbil víc, než se mi líbil. Nechápejte mě špatně, je to solidní akční film s dechberoucími kaskadérskými kousky (jedny z nejlepších v sérii), ale v rámci série mi to přišlo jako malý krok zpět. "Fallout" měl dechberoucí akční sekvence a kaskadérské kousky, spolu s rozvíjením Ethanova vztahu s Ilsou, uzavřením vztahu s Julií, ukázáním toho, kam až je Ethan schopen zajít, aby ochránil své nejbližší, a předvedl ty nejlepší souboje v sérii s impozantním záporákem (pořád mi v hlavě rezonuje fight na toaletách s Cavillem). Nový záporák Gabriel je slabší záporák, než měly předešlé díly a nemá ani příliš prostoru, přišlo mi, že je tu méně high tech vychytávek a rozhodně ubyly kontaktní souboje. Na druhou stranu je zde velmi neotřelá a originálně pojatá automobilová honička v Římě (nicméně na honičku s motorkami ve "Falloutu" nemá). Všechno vyvrcholí výborným finále ve vlaku (scéna, kde Cruise musí přestupovat z vagónu do vagónu patří mezi nejlepší sekvenci dost možná i celé série, to byl vskutku parádní eye candy moment). Příběh se mi líbil. Myšlenka, se kterou si zápletka pohrává, samozřejmě není úplně svěží, ale tvůrci dokázali z daného konceptu vytěžit hromadu spektakulární audiovizuální zábavy. Také příběh Ethana Hunta jako postavy je docela dobře napsaný a skutečně ukazuje nějaký vývoj. Ale jako celek to hodně působí jako první díl, ve smyslu, že vše působí jako build up pro další film, tedy je to zábava, ale rozhodně build up. Kvůli tomu jsou zde určité příběhové prvky, které nejsou dostatečně prozkoumány nebo vysvětleny, proto film působí trochu nedotaženě a genericky. Postavy, které jsem si během celé série oblíbil, mi připadaly odsunuté na vedlejší kolej, ignorované nebo promarněné. Nová postava Grace (Hayley Atwell) sežrala většinu času na plátně, a i když byla fajn, chtěl jsem vidět víc z původního týmu. Druhý díl by mohl vše propojit a díky němu si zpětně více užít díl první. Kdybych měl udělat žebříček téhle jedinečné série, vypadal by následovně... MI6 >......... MI5 >... MI4 >... MI7 > MI1 > MI3 >.................. MI2. /75%/ ()

Rocky62

I s ohledem na všechna drobná klopýtnutí v dialozích, ději a postav samotných, se v mých očích jedná o jeden z nejlepších dílů poslední dekády. Zápletka "magor se supermocnou zbraní, která ovládne celý svět" samozřejmě nikoho z trenek nevystřelí, ale díky zručnosti režiséra, sympatické party, totálnímu nasazení Toma Cruise a neuvěřitelně hutného dynamického děje, vznikl skrz na srkz zábavný snímek, který potěší vytříbenou akcí a nejednou ikonickou scénou. Pravda, některé z nich jsme už někde viděli, ale to je aspekt, který vzhledem k množství vznikajících filmů jsem ochoten přehlédnout. Naopak jsem překvapen, že film, který má 164 minut ani na vteřinu nenudí a už jen to má velkou váhu. ()

Chrustyn

McQuarrie a Cruise to tam pořád mají. Tentokrát s většími výhradami, ale pořád výrazně před konkurencí. Nová M:I bohužel hapruje v příběhu a zvláštních motivacích některých postav vč. nevýrazného záporáka, u kterého jsem fakt netušil, jaké jsou jeho záměry. Stále ale boduje audiovizuálem (i přes značně více využité CGI) a přestože nepřináší žádné wow momenty (honička v Římě zbytečně dlouhá a spíše sebeparodická než napínavá) ani akční scény posouvající žánr někam dál (scény s vlakem jsou slušné ale bitka na střechách vizuálně špatná a hlavně zbytečná), pořád je jistotou a precizním dílem v žánru chytřejší akční zábavy. Mission: Impossible Odplata není nejlepších dílem série a pohybuje se spíše v té druhé polovině, ale vzhledem k tomu, kam se filmová produkce dlouhodobě ubírá, je tím nejlepším, co nám zatím kino tenhle rok přineslo. Ne na dlouho ale i to se počítá. ()

dopitak

Už dávno není MI o příběhu, ale o tom, jaký odvaz zase natočili a s počítačem doladili. Začátek není zábava, až na útok na poušti, Benátky mě moc nebavily, ale Orient Express byl dobrý (až na to trapný unikání z pomalu se propadajícího vlaku). Ať mi třeba nadávají, ale oba seriály byly prostě lepší. V tomto dílu už je Tom hodně vyžehlenej. ()

Marze

Pres neustalou hloupost to je to zabavne. Film ma sve vysiny i niziny ,ale uspokojuje vsechna ocekavani. Kdyz prijde akce, nema to chybu. Zapomenete, ze sledujete film. ()

mcb

Poprvé, kdy M:I působí dojmem, že se nejdříve vymyslely kaskadérské kousky a až poté uspokojivé příběhové spojeni mezi nimi. Pryč je dynamika a osudovost Falloutu, který zůstavá stále nepřekonatelnou metou akčního blockbusteru, Odplata se skládá pouze z nápaditě natočených set pieces, mezi nimiz se až příliš dlouho rozvíjí překombinovaná zápletka, protkaná devadesátkovou naivitou, bondovskými homages (Dnes neumírej někdo?) a nevítanými humornými složkami, z nichž některé zřejmě ani nebyly záměrem (duo agentu CIA jakoby vypadlo z Bláznivé střely). McQuarrieho předposlední zásek v nemožné sáze postrádá promyšlenost předchozích dílů a svou žánrovou jednoduchostí směřuje k druhé části, o které (na rozdíl od jine animované první části z letošního roku) ani tvůrci neví, jak bude ukončena. Jako poctivé řemeslo v rámci podvyživeného popcornového roku v pořádku (dlouhá stopáž není překážkou), v rámci celé série a zejména McQuarrieho trilogie spíše průměr. 7/10 ()

sharky

bavilo mě to víc než Fallout, kterej byl tak hrozně vážnej, drsnej  a osudovej a tak strašně tlačil na pilu až působil místama sebeparodicky. V sedmičce se víc vrátili k nadhledu pětky, občas je zas nějaký vtípek nebo pomrkávání do kamery, ale přesto dokáže film být ve správnou chvíli osudovej. Akce i filmařský řemeslo jsou spičkový a deset levelů jinde než digibordelová konkurence. ()

Flego

Globálny konflikt je na spadnutie. Predmetom sváru sa stáva manipulácia s pravdou. Moderne natočený akčný blockbuster reflektuje na súčasnosť, resp. blízku budúcnosť. Perfektná práca vo všetkých smeroch. Christopher McQuarrie patrí v súčasnosti k najnápaditejším režisérom. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny