Smallville

USA / Kanada, (2001–2011), 154 h 46 min (Minutáž: 40–84 min)

Réžia:

D.J. Caruso, Rick Rosenthal, Greg Beeman, Michael W. Watkins (viac)

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bill Finger (komiks) (viac)

Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Allison Mack, Eric Johnson, Annette O'Toole, Erica Durance, Shawn Ashmore, John Schneider, Justin Hartley (viac)

Jednoho dne postihne zapadlé městečko Smallville neštěstí, déšť meteoritů změní život spoustě lidí. Syn bohatého a bezohledného Lionella Luthora, Lex, je ozářen a přijde o vlasy, malá Lana Langová ztratí oba rodiče a bezdětní a po dítěti marně toužící manželé Kentovi naleznou uprostřed kukuřičného pole malého chlapečka. Adoptují ho, přičemž už tuší, že malý Clark nepochází z této planety. Střihem se dostáváme o 12 let později, kde dospívající Clark překvapuje své okolí i sám sebe svými neobvyklými schopnostmi - svou rychlostí a silou. Začíná si uvědomovat, že je jiný, a rodiče mu odhalí tajemství jeho příchodu. Při autonehodě se seznámí s Lexem Luthorem, zachrání mu život a mezi oběma muži vzniká přátelství. Mezitím se v místní nemocnici probouzí z komatu Jeremy, hoch, který byl rovněž postižen ozářením v kukuřičném poli, když jej předtím jeho spolužáci připoutali ke kůlu jako tzv. strašáka roku. Mstí se svým bývalým kamarádům, dostává je do komatu elektrickými výboji. Jeho běsnění dokáže zastavit jen superman Kent Clark. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa MasterD k tomuto seriálu (55)

Chameleon (2006) (S05E20)

Tolik chyb, tolik zbytečností. Naprosto trapné dialogy o vztazích zajímavé jen pro teenagery. Clark navíc nemusel nechat Chameleona uprchnout z jeho bytu, protože díky jeho rentgenovému vidění by ho viděl vždy. Všechno do sebe zapadá až příliš pohodlně a ty náhody (jako když se Chameleon "doslechne" o Clarkově slabině o meteoritech) jsou opravdu k smíchu. Really? Přepadení Lois *ve sprše*? Jak originální. Jeden z nejhorších dílů Smallville. Ne pro zápletku nebo záporáka, ale pro zpracování, blbost a neoriginalitu. Finále páté řady se jim opravdu moc nedaří, a to ta řada byla až do S05E17 tak vydařená! ()

Třídní sraz (2006) (S06E05)

Opět naprosto parádní dějová linie ukazující Lexovu minulost a psychologii jeho osobnosti. Dlouho jsem nevěděl, která bije. Čemu se opět směju jsou ty pády. Lana spadne, je v bezvědomí. Lex spadne, a hned omdlí. Ach jo. A ta astrální projekce, to si mohli odpustit. Je mi líto Clarka, pořád musí lhát a lhát, aby vysvětloval svá náhlá zmizení. ()

Season 7 (2007) (S07)

Celkově se mi vůbec nelíbí uvedení Kary (jako Supergirl) do seriálu. I s jejími efekty vypadá neuvěřitelně lacině (jasně, těch šest předchozích let byla prostě pod přehradou…). A proč tu vůbec je? Aby s koncem série zase zmizela? Vůbec mi do seriálu neseděla. Podobně lacině mně přišla Clarkova matka v E08. Kruh Veritas také nevypadal úplně uvěřitelně, a některé epizody na předchozí špatně navazovaly (E09, E13, E19). Zakoneční story arcu Lionela tak přišlo jako deus ex machina. Konec série by byl skvělý, pokud by se ovšem Lex v osmé sérii objevil znova. Ovšem ta E18, to bylo něco! ()

Season 8 (2008) (S08)

Bez Lexe a Lionela to fakt už není ono. Ještěže ta Lana to aspoň trochu zachraňuje. Z Davise a Mercer mám spíš pocit jako kdyby zrovna vypadli z kriminálky Miami. ()

Oddanost (2008) (S08E05)

První část na čtyři hvězdičky. Plná humoru a vtipů. Druhá část plná láskyplně nudných replik už jen za tři. Ovšem záporák měl příjemnou motivaci. Závěr Clarka a Lois ve výtahu už jen za dvě. Od sedmé série se mně skutečně nelíbí, kam se seriál vydal. I když hlavním postavám (nikoli hercům, kterým je mnohem víc) bude brzo 23 let, stále je seriál zaměřen výhradně na publikum teenagerů. ()

Pravá podoba (2009) (S08E18)

Zdá se mi, že to byla jen zoufalá změna jedné dějové linky. Indianská povídka o dvouhlavé bytosti byla ještě na konci sedmé série naznačována, že má skutečně něco společného s Lexem. Vsadím se, že měli být (Lex a Clark) antagonisty. Že Lex měl získat nějaké superchopnosti a být Clarkovým věčným nemesisem. Namísto toho potřebovali tento příběh pozměnit, protože přišli o M. Rosenbauma, a tak došli k závěru, že je Clarkovým protivníkem Davis. Skutečně nesnáším epizody jako je tato, kde retrospektivně vnášejí do příběhu starého nejméně sedm let další detaily (absurdita další bytosti z Kryptonu, která přiletěla s Clarkem, a ještě tvrdit, že o tom Lionel věděl, protože hledal cestovatele, to fakt ne). Pokud by toho na začátku Lionel tolik věděl (tolik, kolik prvních několik řad rozhodně nenaznačovalo), pak by rozhodně nebyl ve čtvrté a páté řadě natolik překvapený z toho, kým je Clark. Tohle fakt zkazili. ()

Stiletto (2009) (S08E19)

Co mě stále dostává, že je to vlastně Chloe Sullivan, kdo založila Isis. Kdyby se to vysílalo jen o pár let později, už by ten název museli změnit. ()

Doomsday (2009) (S08E22)

Za všechno může Chloe. Kdyby před dvěma epizodami nechala Clarka uvěznit Doomsdaye ve Phantom Zone, nebyly by žádné oběti. ()

Běsi (2009) (S09E03)

Clark nechá pomalého zombíka, aby pokousla Lois! A taky nevím, proč jen pro příběh potřebovali Clarkovi brát krev do stříkačky s kryptonitem (aby omdlel, že jo). Přece už dávno víme, že k němu stačí dát meteorit a je stejně zranitelný a krvácející jako každý člověk ze Země. A to už jsem se těšil, že dám opět pět hvězdiček. Zombíci jsou ale moc fajn. Velice oceňuju novou vizualní stránku deváté série. Vidím, že Smallville konečně dostal dost peněz na efekty. "Oliver? What are you doing here?" "I was looking for Tess when the whole building went Resident Evil." ()

Absolutní spravedlnost (2010) (S09E11)

Divák musí brát epizodu v kontextu seriálu Smallville (a to předchozích a nadcházejících epizod 9. řady). Ze zdejšího hodnocení a negativně laděných komentářů předpokládám, že tak učinilo snad jen 1% diváků, a tak se vůbec nedivím tomu všemu, co se zde píše. Nemůžete to brát jako standalone film, je to stále "jen" seriál, a pokud neznáte návaznosti a spád a styl běžné epizody, Absolute Justice se vám skutečně jako film líbit nemůže. Pokud chcete vidět pořádné vyústění a pokračování, podívejte se na S09E16 Checkmate! ()

Přesvědčivost (2010) (S09E13)

Snad první díl Smallville, o kterém jsem uvažoval, že jej přeskočím. Nakonec jsem u některých scén nechal jen spodní část obrazu s titulky (a bez zvuku), abych herce téměř neviděl a nezešílel z nich. Scéna s chill-Emilem byla moc fajn, stejně jako způsob, jak do příběhu s valentýnským kryptonitem zapojili Zoda (i když to smrdí telenovelou). Za ty dva pány a zejména za první dialog se Zodem bych dal čtyři hvězdičky. Parádní byla též Clarkova stinná stránka. Ale epizoda jako celek je odporná. U šarvátky Chloe a Tess jsem se nehorázně smál její blbosti a nezamýšlenému vtipu, ale to zdaleka nebylo nejhorší. Nejhorší byla Lois. ()

Rukojmí (2010) (S09E20)

Kdo bude "Red Queen", kdo to jen bude? Tak jsem se těšil. U jejího odhalení jsem jen vybuchl smíchy. Really? Smallville má ‘new low’ a to už ta devátá řada občas vypadala na pět hvězdiček. Zdá se že Martha Kent získala ve Washingtonu superschopnosti, protože ničeho takového by vůbec na žádné úrovni nebyla nikdy schopna (podle toho, jak byla vyobrazována do šesté série). Ale jen to není důvodem pro mé dvě hvězdičky této epizodě. Celý příběh je inconsistent, zejména příběh Chloe (s Clarkem a Wachtower) a taky Lois. Navíc ta scéna se záchranou Perryho byla taky jen k smíchu, příliš laciná. ()

Štít (2010) (S10E02)

Daniel Jackson jako Carter v příběhu o Supermanovi, Egyptská mytologie, superhrdinové, žena jménem Sheyera (jako Sha're!), žhnoucí oči. Co víc si přát? Už vím, lepší příběhovou linku Clarka Kenta, kde nehraje roli úmyslně odpudivá Cat Grant. ()

Luthor (2010) (S10E10)

Vysoké hodnocení za Clark Luthora a zejména za brilantní plot device, jak vrátit Lionela do skutečného světa! "Wouldn't wanna miss how it all turns out." Také se těším na uzavření skutečné Lexovy dějové linie, která vlastně skončila na konci sedmé série (ty různé klony byly zatím jen chabou náhražkou!). Od desáté řady jsem neměl moc velká očekávání, protože z nějakého důvodu tu na CSFD má nižší hodnocení, ovšem zatím si stěžovat rozhodně nemůžu. ()

Nadvláda (2011) (S10E19)

Vidím, že Justinu Hartleymu (Green Arrow) režie fakt nejde. Nejhorší díl desáté série. Je to totálně jinej seriál s naprosto jiným nádechem. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Addamsova rodina se vrátí

Addamsova rodina se vrátí

23.10.2020

Slavný režisér Tim Burton si poprvé v kariéře vyzkouší televizní tvorbu. A nevybral si k tomu žádný jiný projekt než kultovní Addamsovu rodinu. Nová verze seriálu z roku 1964, jenž se následně dočkal… (viac)

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

22.09.2019

Seriálový Smallville byl ve své době tak trochu napřed co se práce s komiksovými předlohami týče. Od té doby, co však stanice CW rozjela svůj vlastní komiksový vesmír Arrowverse, čítající seriály… (viac)