Smallville

USA / Kanada, (2001–2011), 154 h 46 min (Minutáž: 40–84 min)

Réžia:

D.J. Caruso, Rick Rosenthal, Greg Beeman, Michael W. Watkins (viac)

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bill Finger (komiks) (viac)

Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Allison Mack, Eric Johnson, Annette O'Toole, Erica Durance, Shawn Ashmore, John Schneider, Justin Hartley (viac)

Jednoho dne postihne zapadlé městečko Smallville neštěstí, déšť meteoritů změní život spoustě lidí. Syn bohatého a bezohledného Lionella Luthora, Lex, je ozářen a přijde o vlasy, malá Lana Langová ztratí oba rodiče a bezdětní a po dítěti marně toužící manželé Kentovi naleznou uprostřed kukuřičného pole malého chlapečka. Adoptují ho, přičemž už tuší, že malý Clark nepochází z této planety. Střihem se dostáváme o 12 let později, kde dospívající Clark překvapuje své okolí i sám sebe svými neobvyklými schopnostmi - svou rychlostí a silou. Začíná si uvědomovat, že je jiný, a rodiče mu odhalí tajemství jeho příchodu. Při autonehodě se seznámí s Lexem Luthorem, zachrání mu život a mezi oběma muži vzniká přátelství. Mezitím se v místní nemocnici probouzí z komatu Jeremy, hoch, který byl rovněž postižen ozářením v kukuřičném poli, když jej předtím jeho spolužáci připoutali ke kůlu jako tzv. strašáka roku. Mstí se svým bývalým kamarádům, dostává je do komatu elektrickými výboji. Jeho běsnění dokáže zastavit jen superman Kent Clark. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa MasterD k tomuto seriálu (55)

Proměna (2001) (S01E02)

Rozhodně se mi líbí, jak se seriál rozjíždí, ale na druhou epizodu si mohli vymyslet něco víc nóbl než Bugmana. I když podobným problémem trpí ze začátku víc seriálů… Lex je parádně ambivalentní, což se mi ostatně na něm líbilo už zamlada. Žádnej black-and-white hero/antagonist. ()

Rentgenové oči (2001) (S01E04)

Tomuto říkám parádní sci-fi! Shape-shifting a co teprve ten finálový zápas Tiny a Clarka. Skvělé! ()

Tajemství mládí (2001) (S01E06)

I přes podivnou zápletku jsem velice ocenil finální scénu s Cassandrou a Lexem. Z dětství si nepamatuju, na co to přesně odkazuje, takže jsem na další epizody a řady víc než zvědavý. ()

Podivná dieta (2001) (S01E07)

Oukej, další filler episode, která nemusela být. Pořádně odporná slátanina. Vidím, že stejný režisér pracoval i na druhé epizodě první řady. Jsou v podobném duchu, trapné. Ale co. "Je to Smallville." A Clark je fakt šílenej stalker. Ani za mladou Amy Adams nedám hvězdičku navíc. ()

Ztráta schopností (2002) (S01E12)

Perfektně zasazená epizoda. Nejdřív sem měl zato, že se budu celou epizodu cítit trapně za Clarka. Ovšem způsob, jakým do děje zapojili Luthora a vlastně i Superboye, zároveň s Clarkovým štastným úsměvem, že je konečně normální, to je něco! "You seem more relaxed, like you haven't got the weight of the world on your shoulders." Zároveň též vidíme, co by se stalo, kdyby Clark své schopnosti neskrýval. ()

Nehoda (2002) (S01E19)

Je to fajn epizoda s hezkou zápletkou, ovšem ty dialogy… Tom Welling blížící se 23 letům se snaží o repliky šestnáctiletých (když se s Lanou baví o Chloe), tomu se občas fakt jen směju. Tak doufám, že si z toho nikdo z náctiletých či starších nebere inspiraci. A taky jsem čekal trošku lepší finálový souboj, potenciál to opravdu mělo. Ale přece jen to (ještě) nebyl žádnej Magneto… ()

Cizíma očima (2002) (S01E20)

Fajn epizoda. Zaslouží si ovšem konečně popsat tzv. "Clark move": 1) Zjistit, kde je bad guy, ideálně pár minut předtím, než chce někoho odprásknout. 2) Přisprintovat na místo (neví, kde je nepřítel) 3) Chvíli se rozhlížet, pak použít X-ray vision. 4) Vtrhnout za nepřítelem 5) Schytat kulky / motorovou pilu / nůž do hrudi, která byla původně mířena proti oběti 6) Schytat jednu či dvě další rány, aby nepříteli ukázal, že je neporazitelný 7) Hodit padoucha proti zdi / karavanu / stodole a už si nezkontrolovat, jestli to přežil / je při vědomí, protože je jisté, že padouch pokaždé omdlí. Je to sranda! :) ()

Svůdkyně (2002) (S02E02)

Pět hvězdiček bych dal jedině za tu scénu s sex-education videem, tak parádně jsem se dlouho nenasmál. Nevím, jestli to tak scénáristi zamýšleli, ovšem působilo to jako parodie superhrdinovského žánru jako takového (když Clark na své schopnosti 'heat vision' přijde právě takovým způsobem)! :) ()

Tajemství (2002) (S02E03)

Jedna z nejlepších epizod od začátku seriálu. A to díky tomu, že se děj konečně někam posunul (Pete o něm ví a Luthorovi větří po jeho lodi). ()

Básník (2002) (S02E05)

The hell…, tak Clark už stalkuje Lanu i na hřbitově? (14.-15. minuta) Damn… A Martha Kent by Lionela taky tak náhodou potkat nemohla. Je to takové starší Stmívání. ()

Rodina (2002) (S02E07)

Většina epizod Smallville se mi líbí, ovšem tuto hodnotím zatím jako jednu z nejlepších! Líbí se mi úvodní scéna, kde Clark ukazuje svoje schopnosti, je to vtipné. Pak také spletitost mezilidských vztahů a zejména výlet do minulosti (co se stalo po meteor shower a Clarkova adopce). Finální scéna, kde Lionel poslouchá sopranistku a divák se dozvídá, že Lexův nevlastní bratr je naživu, ta je parádní! Ovšem též si zas musím trošku postěžovat: 1) Kentovi nepotřebují zámek? Bummer. 2) Do Smallville High School se dostane každý. U Lexe bych to pochopil, ale random woman? Jsou to ptákoviny, ale proč se tomu scénáristi prostě nevyhnou tím, že ta žena ho najde nějak jinak a taky ho potká někde jinde než ve škole? 3) Opravdu nikomu nepřijde divné, že víko chladničky s vzorky DNA se našlo ohnuté a chladnička tak poškozená a nefunkční? Přece to mohl otevřít jinak (ale ne, je nutné ukázat, že Clark má super sílu, jinak by to nebyl Smallville). 4) Lex je strašnej trapák (když mu ženská píchne injekci do krku). Slouží to příběhu, samozřejmě, ale normální chlap by jí vrazil nebo se hned zvedl, chytil ji za ruku a zpacifikoval. Samozřejmě kdyby to udělala rychleji, nestihl by zareagovat, ale tak to natočené fakt nebylo. (Lex v autě nebyl připoutaný) A pak jak na konci omdlí, haha. Samozřejmě nemůže vidět Superschopnosti Clarka, ale to už je fakt moc. 5) Vsadím se, že dům, kde žena vězní Lexe, je naprosto stejný s tím z S02E05 (ale to je jen perlička :) ) ()

Ryan (2002) (S02E08)

Smallville má naprosto famózní hudební výběr. ()

Rozdvojení (2002) (S02E09)

Hahaha, Lex Luthor na anger management class. Sranda. "Hey girls, what about a double date?" Absurditě těchto sci-fi situací se pořádně a positivně směju. A je vidět, že Clark z Kryptonu má větší terminal velocity než Chloe ze Země. ()

Rukojmí (2003) (S02E12)

To, že Martha (ze začátku) pracuje pro Lionela, si opravdu mohli odpustit. Po tom, co Lionel provedl Jonathanovi pro adopci Clarka, by se s nikým takovým nechtěla nikdy vidět. A proč by do háje Martha neřekla nikomu o tom, že našla ten osmihran? Začíná se podobat Luthorům. ()

Adrenalin (2003) (S02E14)

Čtyři hvězdičky za humor, tato epizoda je ho plná. ()

Horečka (2003) (S02E16)

Jak mohli mít Kentovi ve sklepě spory meteoritů, když: (1) Jejich farma a sklep tam byl dávno předtím, než meteority během Clarkova dětství spadly. A zejména: (2) Pár dílů nazpět se Clarkova loď probudila, aby zneutralizovala Lanin náhrdelník (meteorit). Zároveň musela zneutralizovat veškeré části meteoritů okolo, a to jistě i pár centimetrů v zemi. (Dosah na to mít musela, zejména to jde vidět v této epizodě ve scéně, kdy loď z parkoviště vyléčí Marthu až na nemocničním lůžku.) Ovšem plusy za Jonathana, jako padouch by byl parádní. Epizoda celkově byla skvělá. ()

Strom života (2003) (S02E17)

Clark: "You think aliens wrote it? I'd keep that to yourself, Lex." A pak ten Lexův výraz! Parádně jsem se nasmál. Swann: "Then you will never know the second part of the message." A Supermanova znělka, skvělé! Možná zatím nejlepší epizoda Smallville. ()

Svědek (2003) (S02E20)

Clark je skutečně rozervaný teenager a Lex se nám začíná hezky vybarvovat podle své předlohy. Ovšem vidím, že nevraživost Chloe vůči Clarkovi moc dlouho nevydržela, protože hned v další epizodě jsou ok. ()

Duch (2003) (S02E21)

Takovej brutální horror ze Smallvillu, to jsem nečekal! ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Addamsova rodina se vrátí

Addamsova rodina se vrátí

23.10.2020

Slavný režisér Tim Burton si poprvé v kariéře vyzkouší televizní tvorbu. A nevybral si k tomu žádný jiný projekt než kultovní Addamsovu rodinu. Nová verze seriálu z roku 1964, jenž se následně dočkal… (viac)

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

22.09.2019

Seriálový Smallville byl ve své době tak trochu napřed co se práce s komiksovými předlohami týče. Od té doby, co však stanice CW rozjela svůj vlastní komiksový vesmír Arrowverse, čítající seriály… (viac)