Priatelia

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

Viktooorka

Pochlubte se, kolikrát jste je viděli vy?? Já radši pomlčím :) I když je znám nazpaměť, těším se na každičkou epizodku jako bych čekala, co se zas bude dít. Těším se na vtípky Chandlera, Joeyho, který zase vypustí nějakou perlu, Moniku a její dobroty, Rosse a jeho dinosáry, Phoebe, která zase zazpívá smraďocha a Rachel s jejími pokusy někoho zbalit :) Prostě příběhy s humorem , který mi je tak blízký :) ()

novoten

Železně pravidelná salva smíchu, životní vzory a svého času i můj nejoblíbenější seriál. Každá postava je přesně charakterově daná, každá má nějakou svoji slabost, na kterou ji lze nachytat a určitě každý z nás zná někoho, kdo balí holky na potkání, dělá nervozní vtípky, miluje vědu, nenechá si ujít žádný módní časopis, zbožňuje uklízení nebo je prostě jen mimo. Těžko říct, jestli by se Přátelé ujali i dnes, vždy když se na ně začínám dívat od začátku, tak se u prvního dílu přistihnu, že bych mu možná nevěřil, že to dotáhne tak daleko, na deset naprosto krásných let. O málokterém výtvoru platí tak moc, že se v něm poznáte, že je ze života. A dívat se na poslední díl je jako byste nechávali odjet nejlepší kamarády. ()

tron

„Hmmmmmmm. Polievka. Rezancová. Dofrasa!“ Vysoká škola sitkomovosti a kto tvrdí opak, nerozumie tomu. Keď štartovali Priatelia na Markíze, písali sa 90. roky, chodil som na základku a šestica newyorských tridsiatnikov bavila skôr moju staršiu sestru. Ja som frčal na Alfovi a Kroku za krokom. Až s pribúdajúcimi rokmi som im prišiel na chuť. Odvtedy sú so mnou. Kultové postavy, nezabudnuteľné hlášky, skvelé dialógy. Ku koncu to predsa len jemne slablo. Či už Bruce Willis, ale moment, v ktorom to tvorcovia začali riadne divoko kombinovať (Joey a Rachel, to ako vážne?), našťastie z tejto slepej uličky vyšli rovnako rýchlo, ako do nej vošli. A občas to bolo mierne WTF najmä vinou Perryho odvykačky, kedy to zjavne tak úplne stopercentne nezvládal, pôsobivé ale je, že kolegovia ho nikdy nehodili cez palubu, stáli pri ňom a pomohli mu preniesť sa cez ťažké obdobie. Každopádne legenda. O to viac si vážim, že s tým tvorcovia nakoniec dokázali prestať v pravý čas, čo robí z Priateľov jeden z mála plnohodnotne, dôstojne a dojemne ukončených televíznych projektov. O tom, že toto bol viac, než len biznis, svedčí nielen to, ako sa tvorcovia postavili k Perrymu, ale aj to, že všetci šiesti dostávali rovnaké honoráre a nedopustili, aby niekto z nich dostával menej alebo viac. Výrazné podporné roly vytvoril Giovanni Ribisi (Phoebin popletený brat), Danny DeVito (striptér), Jean-Claude Van Damme (dojemne zavedúci Rossovu opicu Marcela do jagavého sveta kinematografie) a Brad Pitt (Rachelin nenávidený ex-spolužiak, čo je vtipné  najmä z dôvodu, že v tom období Pitt a Aniston tvorili pár) a fakt fest brutálny je tu Jon Lovitz. Fanúšikom stačí povedať zopár slov a sú doma (žraločie porno, kvapky do očí, hádzanie loptičky, robenie falošných fotiek zo svadby, vynáška gauča, Chandlerov úsmev pri fotení, nahá Rachel, Joeyho pátranie po sexy obyvateľke náprotivňajšieho činžiaku, medúza, silvestrovské televízne tancovanie, plieskanie Chandlera šéfom po zadku). Zaujímavé je, že obrovské množstvo patrí prekvapivo (?) Rossovi (kožené nohavice, dvojník, spoločné driemkanie, mrazivé balenie baby čo doniesla pizzu, samoopaľovací nástrek), u ktorého sa svojho času ťažilo z toho, že býval oproti dievčatám, takže vzniklo viacero nezabudnuteľných "oknových" nápadov (pozeranie TV, žralok, stráženie syna, ktorý však nie je doma, ale Monica sa to nesmie dozvedieť). Phoebe sa naopak prekvapivo špecializovala na športové výkony (beh v parku, bicyklovanie). Všetci sú skvelí, ale ja by som najviac ocenil asi paradoxne (?) práve spomínaného Rossa, ktorý je, keď sa to tak vezme, de facto arogantný kretén, ale David Schwimmer ho zahral ako sympaťáka (gajdy alebo spoločné scény s Joeym, kde tvorcovia ťažia z brutálnych inteligenčných rozdielov, pekné na Rossovi ale je, že sa nad jednoduchšieho kamaráta česť výnimkám nikdy nevyvyšuje!). Skvelé je, že sa scenáristi sem-tam nevyhli ani citlivým témam, ako je adopcia, neplodnosť alebo postupné usadzovanie sa a s tým súvisiace riziko straty priateľov, ktorí proste už do našich "nových" životov nepatria. Slovenský dabing kultový (tento sitkom bol svojho času u nás dokonca taký populárny, že šestica dabérov reálne uvažovala o nacvičení divadelnej hry Priatelia, napokon z toho nič nebolo), no prekladateľovi nikdy neodpustím, ako z Phoebe Buffay urobil fakt netuším prečo Phoebe "Bufetovú". () (menej) (viac)

B!shop

Tady neni moc co resit nebo co psat, protoze stejnak uz vsechno bylo napsany, absolutni serialova klasika, na kterou jsem furt dokola cumel v televizi a ted na to budu furt dokola cumet na dvd, vynikajici herecky obsazeni a pro vetsinu zivotni role, skvely camea a perfektni forky. Sice se situace zacnou postupem casu opakovat, precejen tech dilu tu je docela dost, ale to nic nemeni na tom, ze jsem si uzil beze zbytku vsechny dily, at slo o prvni nebo desatou serii. Jeden z mejch nejoblibenejsich serialu. ()

dO_od

// Když člověk jako malý spadne do kotle s kouzelným elixírem zvaným Friends, má tak trochu doživotní problém. V budoucnu pak totiž stačí jen kapka a krom římských legií se okamžitě válí smíchy i on sám a co hůř, válí se smíchy zhruba měsíc, protože samozřejmě KAPKA nikdy nestačí! Je to dar a zároveň i prokletí. Anyway, dabing nebo originál, takový člověk už nepozná rozdíl mezi "Oh.. my.. God.." a "Ach.. můj.. Bože." Obojí je dokonalé. Stejně jako ta sedačka v Central Perk, Joeyho křeslo, nebo Rossův gauč, který říká "vítejte, děti" ale taky "pojď blíž." Vlastně si teď tak uvědomuji, že mám podivnou úchylku na většinu nábytku z toho seriálu. Takže radši změníme téma, "Hm, co říkáte na virus Ebola? To je ale prevít, co?" ()

Boss321

Pro mě mezi seriály absolutní číslo jedna!! Chandler, Rachel, Joey, Ross, Phoebe a Monika kdo by je neznal??!!!!!........Nezapomenutlné gagy, scénky a skvělý český dabing. Kéž by se ještě jednou sešli na natočení alespoň jedné série........ Nemám co bych dodal prostě kult mezi seriály. ()

Jara.Cimrman.jr

"Byl jsem v koupelně a zrcadla jsou po obou stranách. Když tam stojíš, čurají s tebou zástupy." Dávno pryč jsou doby, kdy jsem každodenně usedal do červené sedačky, požádal Rachel o kafe, pokecal s Rossem o dinosaurech, nechal si od Monicy vynadat za nedbale pověšený ručník, požádal Joeyho o pár sexuálních rad, přežil Phoebin skřehotavý pokus o zpěv a duševně splynul s mistrem trapného vtipu Chandlerem. Avšak ani při diagnóze Alzheimerovy choroby doprovázené jackpotem ve formě amnézie nezapomenu, jak mi s touto partou bylo dobře. ()

H34D

To co Simpsonovi znamenají pro animované sitcomy, to představují Přátelé pro ty hrané. Dnes známe i další seriály, které jsou naplněny hláškami k prasknutí, můžeme ojediněle nalézt i pár kousků s perfektně vyváženými postavami, ovšem vše najednou v kompaktním balení, které se dá rozbalovat znova a znova, přičemž vždy spolehlivě zvedne náladu, to již nemá obdoby... Navíc pro Přátelé neexistoval takřka žádný precedens, nejedná se sice o dílo úplně dokonalé (vlažnější rozjezd), ovšem to co zde předvedli scenáristé i další tvůrci nemá obdoby... Zasloužený kult! 9/10 ()

xxmartinxx

Cítím se jako vyvrhel, ale tenhle šablonovitý seriál mě nebavilo sledovat. Jeden dva díly ano, ale neumím si představit sledovat to soustavně. ()

igi B.

Střídavá kvalita scénářů a tím i problémů, co naše parta za všechny ty sezóny řeší a tím i o čem vede řeči. A řeči se vedou a všichni musí k tomu mít velká gesta, šklebící se mimiku, trhavé pohyby a emotivní hlasy - a musí přehrávat a hrát si na emoce a hrát si na život - a já fakt tyhle sitkomy nemusím, protože jsou umělohmotné, jak to žrádlo od McDonalda - a falešné a vylhané, byť samozřejmě s latinskoamerickými telenovelami a českými seriály se to nedá srovnat... Takže to tříhvězdičkové hodnocení mi připadá poctivé za všechnu tu faleš... Průměrné hodnocení za průměrné dílo... ()

Mr.Apache

Vlezlá, křečovitě rozjuchaná a politicky korektní sračka o naprosto nesympatických lidech, se kterými bych nenašel společnou řeč ani omylem. Postavám nevěřím ani dobrý den, a na jejich hru na přátelství odmítám přistoupit. Jednu hvězdičku dávám za stopové množství humoru, který se do toho podařilo scénáristům dostat. Určitě jim to muselo dát řádnou fušku. ()

Melies

9 / 10 Sukničkár Joey, pojašená Phoebe, ukecaný Chandler, poriadkumilovná Monika, rozpačitý Ross a naivka Rachel - šesť nezabudnuteľných postavičiek, šesť úplných indivíduí, jeden vynikajúci seriál. Päť hviezdičiek plným právom. ()

Arx

Jednoznačná špička mezi seriály, kterou už zřejmě v mých očích žádný jiný seriál nepřekoná. Pro mě navždy No.1 ()

Djoker

Velice těžko se mi popisuje vztah k tomuto seriálu, jenž je tím prvním, který jsem kompletně zhlédl, a po kterém sáhnu vždy, když nemám do čeho píchnout. Jejich příběhy jsem prožíval, nebojím se to říct otevřeně, víc než svůj život. Bavili mě totiž hodiny a hodiny a nejen díky tomu mi všichni tolik přirostli k srdci. Nejsem schopen z této party vybrat jednu postavu, kterou bych preferoval před ostatními. Nikdo nevyčnívá, lépe řečeno jeden bez druhého by nevytvořili takový fenomén. Co se týče humoru, tak Přátelé gradují okolo páté série, kde každý díl překypuje geniálními scénkami. Emocionálně silnější okamžiky však přicházejí až v pozdějších sériích. Za nejsilnější pasáž považuji vztah Joyeho a Rachel, který mě chytil za srdce od prvních okamžiků. Pro mě už víc než jen seriál. 1. série: 90%, 2. série: 95%, 3. - 7. série: 100%, 8. série: 95%, 9. série: 90%, 10. série: 95%. ()

flanker.27

Čím víc se na to teď koukám, tím víc si uvědomuju, jak mě štve ideologie seriálu. Nechutnej feminismus (ženský blahosklonně odpouštějící mužům vyprávějícím vtipy ponižující ženy, chlap nikdy nemá proti ženský pravdu apod.) a takřka oslavování omezenosti a nevzdělanosti (zvlášť u Rachel, kterou bych po deseti minutách asi vyhodil z toho jejich balgónu). Postavy se zhusta chovají tak debilně, že to zkrátka není vtipné, jen uboze směšné. Proč anpř. Phoebe nikdo neřekne, že nebude slavná, protože umí hovno. Oproti tomu vedlejší postavy, který jsou v seriálu považovaný za magory/inteligenty/muže co nenávidí ženy, mi přijdou vesměs normální. A ta nechutná podbízivost celebritám - "Jé, můj syn chodí do školy se Stingovým synem." Bléé. ()

gudaulin

Přátelé byli a zůstávají vlajkovou lodí všech sitcomů a už od počátku je doprovázel výjimečný komerční úspěch prakticky všude, kde byl seriál uveden. Podílela se na něm scénáristická špička, šlo o týmovou práci deseti až dvanácti scénáristů a seriál měl i silnou reklamní podporu. Jeho úspěch jednak stál na modelu šesti vyhraněných protikladných charakterů a na druhé straně stavěl na humoru vyplývajícím z postojů a myšlení teenagerů, který si hrdinové uchovávají i v dospělosti. Typická je neměnnost chování slavné šestky i v pozdějších sériích. Stále se zamilovávají, rozcházejí, hádají a usmiřují, jako by jim bylo šestnáct let, i když protagonistům už táhne na třicítku. Dítě nebo manželství je pouhou kulisou. Pohodovost, která ze seriálu čiší, spolu s řadou slovních hříček a hereckým výkonem hlavních hrdinů pochopitelně vedly k úspěchu. Po první sérii bych dal 95 %, ale časem se mi seriál poněkud přejedl opakováním stále stejných schémat. Celkový dojem: 65 %. ()

choze

To se takhle v polovině 90. let člověk nudí na víkendové návštěvě u prarodičů na venkově, kteří mají jen tři základní programy, když co neobjeví na ČT2 - neznámý, docela příjemný sitcom od tvůrců mého oblíbeného NA ZDRAVÍ (které předtím uvedla Nova), z něhož se záhy vyklube jeden z největších televizních fenoménů dekády, který vyplní prostor mezi BH90210 a DAWSONOVÝM SVĚTEM. A postačí mu k tomu jen dva byty přes chodbu, jedna útulná kavárna a šestice skvělých komediálních herců coby sympatických newyorských třicátníků se sklony k pubertálnímu chování. A pravidelné dojemně lidské momenty, bezprecedentní camea (van Damme, Willis, Julia Roberts...) a romance mezi Rossem a Rachel, samozřejmě. Rosse a v těsném závěsu za ním pak Chandlera jsem měl nejradši (a z duše nenáviděl Phoebe) a když jsme si s kámošem po jejich vzoru udělali kartičky s top 5 svých milostných objektů z řad celebrit, na mé samozřejmě nemohla chybět Jennifer Aniston. Vítejte ve světě vyznávajícím kult věčného mládí, ve světě chlapeckých mužů, kteří se ze všeho nejvíc děsí toho, že by snad mohli působit homosexuálně a kde je naprosto běžné, že vám žena uteče s lesbičkou a vychovávají vašeho syna nebo, že vám děti porodí vaše sestra. ()

Segrestor

Komedie na tři doby. Jedna hvězda za Rosův humor, druhá za pomyslný New York a třetí za občasnou účast oblíbených hereckých hvězd. Ostatní, těch pět tisíc minut scének o přátelství, vzájemných radách, rozchodech a svatbách, jakoby ani nestálo za řeč. Nechci být nějaký kritik jdoucí proti proudu, ale mě se to opravdu zas tolik nelíbilo... A nechci zdržovat výčetem nejlepších scének, ale pro ty, co rádi čtou: Ross a kožené kalhoty, Ross předstírá sledování televize, Ross splyne se zemí s příchodem Bruce Willise a Jennifer Aniston. Ross neví o Chandlerovi a své sestře. Ross stěhuje gauč. Ross dělá vánočního pásovce. Ross se napije mateřského mléka. Ross přednáší na univerzitě a další a další a další... ()

Sarkastic

Přátelé se stali za těch 10 sérií i mými přáteli a setkání s nimi u obrazovky počítače či televize mě dokázalo dostat do dobré nálady. Smekám před herci a tvůrci seriálu, kteří dokázali přes 200 dílů udržet vysoký standard vtipu (kromě trochu slabší poslední série) a přitom mně nezevšedněli. Po zhlédnutí posledního dílu jsem byl upřímně dojatý a smutný, že už jejich příběh nebude pokračovat. Ale vím, že do budoucna se k nim budu rád vracet. Dlouho jsem přemýšlel, kterého ze šestice přátel mám nejraději (samozřejmě všechny), ale nejvíc asi Rosse. ()

Psema

Pro mě jednoznačně nejlepší komediální série, jakou jsem kdy viděl. Seríál si po celou dobu 10 let držel stejně vysokou úroveň a díky skvělým hercům byla každá epizoda něčím jiná. Ani jednou se nestalo,že by epizody byly podle kopíráku. Sice v poslední řadě je znát, že seriál bude končit, proto se ubírá na vtipu a nastupuje více vážnosti, ale i přesto je to prostě skvělá záležitost. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry