Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Nikolas__ k tomuto seriálu (229)

Tvary (1994) (S01E19)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100%_ Atmosférický zázrak, jeden z absolutních vrcholů sezóny, parádní parafráze na vlkodlaky, temná zápletka, jedinečná atmosféra, super postavy, báječné efekty a masky... Prostě totální nářez, který je kvalitou výše než nějaké Howling atd... A to je to "pouze" díl seriálu! Doslova mysteriózní bomba, která je povinností pro všechny fanoušky. Škoda že jsme se podobných epizod nedočkaly více. O to více zase zamrzí, že jsou Shapes brány jako jeden ze slabších dílů. Takže je to zase klasicky podhodnocený klenot, který sice nemá nějak extra originální zápletku, ale je celkem originálně pojatá. Takže to v základech není jen o "vlkodlačím monstru". Taky efekty a vizuály, hlavně masky, jsou zde skvělé, a hlavně tu vévodí ta temná atmosféra. Je to pravá hororová epizoda, která patří k těm nejlepším MOTW epizodách první série. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Musím všechny potencionální nové diváky, kteří se seriálem začínají až teď, tohle rozhodně není nejlepší epizoda, jak naznačuje žebříček epizod na ČSFD. Vlastně nepatří ani mezi ty nejlepší. Každopádně je pořád extrémně povedená, se super prostředím, izolační thriller / horror atmoškou. Mohly vybrat zajímavější záporáky, ale i tak to nebylo ani náhodu mě to nenudilo. ()

Tooms (1994) (S01E21)

Pečeť  úžasu - 90 - 95%_ Výtečné pokračování třetí epizody, kde se Tooms objevil poprvé. Ta je sice o něco lepší, ale tahle je možná zábavnější, vážně se mi líbilo finále, kde má Spoiler, Tooms velmi nepříjemnou a skvěle natočenou smrt. Povedené MOTW ano, nějak extrémně legendární epizoda ne. ()

Znovuzrozený (1994) (S01E22)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Parádní nedoceněná epizoda, kde se objeví creepy panenky, děsivé scény, a dobrá zápletka. Originální to je, napínavé velmi, zábavné taky. Takže si není skoro na co stěžovat. Taktéž je zázrak, že našly do castingu nějaké neotravné dítě, to se tak často nevidí. ()

Roland (1994) (S01E23)

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Hele, jo, bylo to fajn. Zápletka, pokud si dobře vzpomínám, tentokrát není příliš nadpřirozená. Bavilo mě to, líbilo se mi to. Místo této epizody se možná mohla objevit nějaká zajímavější, ale mě tahle neva. Jen to šlo udělat o trošičku lépe. A bez nějakých divných scén. ()

Erlenmeyerova nádobka (1994) (S01E24)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Epický a úžasný závěr, se scénami neuvěřitelně povedenými, napínavými, nebo nečekanými. Není to tak silné jako finále druhé řady, přesto se to úspěšně drží v pomyslném žebříčku nejlepších X-files konců (posledních dílů). Na to jak se ještě v první sérii mytologie teprve rozjíždí, je tato vážně nakopnutá povedenou akcí. ()

Season 2 (1994) (S02)

Nejlepší série Akt X, přeplněná legendárními, ale i skvělými a nedoceněnými epizodami. Všechny epizody jsou skvělé, to se u každé série X-files říct nedá. Perfektní. Little Green Man 4/5 - Úžasný začátek sezóny, je vidět že se mytologie oproti první sezóně ještě zlepšila, a celé to v závěru dostane i, doslova, dávku akční jízdy. Mulder je tu fantastický. The Host 5/5 - Tak první MOTW epizoda druhé série dopadla naprosto výborně, s ještě výbornějším monstrem, je to kult, takže co bych měl dodávat? Carter umí. Blood 4/5 - Další samostatně stojící epizoda nese jednoduchý název "Krev" a pojednává o celkem originálním tématu, bohužel to není jedna z top epizod, i tak je ale vážně solidní. Sleepless 5/5 - Tato nenápadná pecka je temně kouzelná epizoda, ve které dostaneme opravdu zajímavou zápletku, a neméně poutavé zpracování. Taky se tu poprvé objeví Agent Krycek. Duane Barry 5/5 - Výtečná první část slavného dvojdílu, který opět dost zamotává už tak dost obsáhlou mytologickou linku. Velmi povedené. Ascension 5/5 - Famózní pokračování, které rezonuje do dnes, emocionální scény, je to doslova našlapané od začátku a opět dobře zahrané. 3 4/5 - Úžasná epizoda, která se zaměřuje na Muldera, a obsahuje kvalitní scénář i zpracování. Jsem vedle z toho že zrovna tuhle epizodu většina lidí nemusí. One Breath 5/5 - Další emocemi nabitá epizoda, která je opravdu super a nezastiňují ji ani ostatní mytologické epizody této sezóny. Firewalker 4/5 - Slavná kopie Ledu z první série. Rozhodně to není tak dobré jako již zmíněný Ice, ale i tak je to parádní epizoda, která je asi jedna ze slabších MOTW druhé řady, ale rozhodně to není nic slabého. Red Museum 5/5 - Výtečná kombinace mytologie a samostatného případu, až se docela divím že nemá tento díl silnější fanbázi. Skvělé! Excelsius Dei 4/5 - Tahle epizoda je nějaká paryba vole. Je to vlastně takový předchůdce komediálních epizod. A jo, není to nejlepší díl, ale je solidní a občas vážně zajímavý a zábavný. Aubrey 5/5 - Jeden z nejtemnějších a nejvíce nedoceněných dílů druhé série. Je to pecka jak vyšitá a potenciál na takový aspoň menší kult. Super atmosféra a herci. Irresistible 5/5 - Díl, který nemá nic společného s nadpřirozenou zápletkou. Což poté trošku zamotalo podobně povedené pokračování ze sedmé sezóny, Orison. Tohle je vážně dost silná a ukázková epizoda a mám jí hrozně rád. Die Hand Die Verletzt 5/5 - Doslova pekelně atmosférická a povedená epizoda, možná i jedna z nejlepších za celou historii X-files. Drsné, temné, tíživé, nápadité. Fresh Bones 4/5 - Není to zlatý klenot, spíše taková klasická solidní MOTW epizoda. Asi nějak zásadně nenadchne, v této sérii patří rozhodně k tomu nejslabšímu, každopádně i tak je to skvělé. Colony 5/5 - Další mytologie, opět skvělé. End Game 5/5 - Výborná epizoda, nejlepší možná mytologie to asi není, každopádně i tak paráda. Nějaké scény vážně dost napínavé a skvěle zpracované. Fearful Symmetry 5/5 - Výtečné MOTW, které je mimořádně ujeté a šílené, a ve své podstatě vážné. JE mi líto těch co to nedokáží ocenit! Dod Kalm 5/5 - Tohle je ještě úžasnější než díl předchozí, je to vážně pecka a jedna z nezapomenutelných epizod, legenda. Humbug 5/5 - Humbug by neměl být vnímán jako počátek komediálních epizod, ale jen jako šílená, bizarní, ujetá, přesto hororová a zatraceně působivá epizoda, která má i ten humor, a to dost trefný. Jedna z nejlepších epizod vůbec. Calusari 5/5 - Výborná, drsná, a dosti přehlížená epizoda. Skvělá scéna vymítaní, prostě neviditelný klenot. F. Emasculata 4/5 - Super jedinečná akční epizoda. Soft Light 4/5 - Vážně dobrý díl, kde máme co dočinění s velmi neuvěřitelnou zápletkou. Navíc hlavní "hrdina" je zahrán vážně dobře. Our Town 5/5 - Další hororový díl, tentokrát o kanibalech. Tohle se v seriálu určitě mělo objevit!! Anasazi 5/5 - Jedna z naprosto TOP epizod seriálu, a společně s Requiemem ze sedmé sezóny asi nejlepší mytologická epizoda vůbec. Droga od začátku do konce. Komplet série - 10/10 () (menej) (viac)

Zelení mužíčkové (1994) (S02E01)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ - Výborný rozjezd nejsilnější řady seriálu, který téměř na nic nečeká a přináší super prostředí, vážnou atmosféru, zábavné dialogy a prostě skoro všechno, co má správná mytologická epizoda mít. Není to nejlepší, ale i tak je to bomba, s hodně silnými scénami z finále. A pravda zase utekla. ()

Hostitel (1994) (S02E02)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100% Jedna z naprosto nejlepších a nejnechutnějších příšer ze seriálu. Báječný design, celkově má díl super zpracování. Je to klasicky napínavá epizoda se skvělým průběhem. Takže opravdu po právu legendární díl, s monstrem které se mi líbí natolik, že chci aby žilo a bylo hodné, a výborným fázováním. PS: Poslední scéna TOP. ()

Krev (1994) (S02E03)

Solidní pečeť - 80 - 89%_  Tenhle díl je vážně dobrý, a týká se jednoho psychopata, i když on to není úplně psychopat, ale pšššt... Tohle by byla třeba v sedmé sérii absolutní pecka a totální nářez (myslím tak že v sedmé by to lépe zpracovali), takhle je to jen skvělá epizoda. Ke konci je to i celkem napínavé a zápletka je slušná. ()

Nespavost (1994) (S02E04)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_  Bezvadná, psycho epizoda, která nemá šanci nudit, a je vážně dobře vizuálně zpracovaná, příběhově skvěle uchopená, s dobrým záporákem a super atmosféra. Celkově je to příjemně temné, rozhodně více než díl předchozí. Napoprvé se mi to úplně nezdálo, po dalším shlédnutí se mi to extra zalíbilo. ()

Duane Barry (1994) (S02E05)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ První část jednoho z nejslavnějších a také možná i nejlepších dvojdílů seriálu. Celý díl má velmi dobré tempo, zajímavou zápletku a prostě téměř vše co má mytologická epizoda mít. Jen až na divný úvod. Každopádně jinak málem absolutní spokojenost, a není divu že si tolik fanoušků tento díl oblíbilo. ()

Výstup (1994) (S02E06)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Kvalitativně zhruba na úrovni předchozí části, jen akčnější, vyhrocenější, a pokud si dobře pamatuji tak možná zábavnější. Herec Barryho  pořád super, nějaké scény mohly být natočené lépe, ale jinak je to opět povedená epizoda. ()

Trojice (1994) (S02E07)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Tahle nesmyslně shazovaná epizoda, je podle mě jedna z těch nejpodhodnocenějších z této sezóny. I když téma upírů tu bylo myslím i potom vícekrát, nebo aspoň něco podobného, tak tohle je celkem originálně zpracované, nadmíru zábavné, a líbilo se mi že tu má Mulder celý díl pro sebe. ()

Jedním dechem (1994) (S02E08)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Další mytologická nálož, která navazuje na nedávný dvojdíl o Duannu Barrym. Tahle se taky dost povedla, kdybych měl tak jí přirovnám například k Beyond the sea z první sezóny. Záběry s kuřákem velmi dobré, Mulder skvělý jako vždy, takže jsem spokojen. ()

Ohnivák (1994) (S02E09)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Parádní díl ve stylu Ledu (Ice), z první série, akorát možná o něco originálnější. Prostředí je zde velmi zajímavé, vývoj děje dobrý, a je to napínavé. Ne tak jako Ice, ten měl i lepší hudbu, a mrazivější atmosféru (logicky), ale tohle je taky dost povedené. ()

Červené muzeum (1994) (S02E10)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Temný čistě detektivní díl, který opět nemá nějak extra paranormální zápletku, ale o to je jedinečnější. Asi jeden z méně zapamatovatelných dílů, série, i tak je ale úžasný. Dobrý scénář, napínavý děj, jedinečná atmosféra. ()

Excelsius Dei (1994) (S02E11)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Pamatuju si, jako by to bylo včera, jak jsem si četl obsah tohoto dílu, před prvním shlédnutím. A přišlo mi to až úsměvné. Každopádně tohle je jedna z nejnemilovanějších epizod, které fanoušci moc nemusí. Perfektní bomba to není, a je to dost ujeté a šílené, ale pořád je to dobré. Nejsou to úplně klasická Akta X, ale rozhodně je to nadprůměr. ()

Aubrey (1995) (S02E12)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Drsná, temná, nepředvídatelná, a napínavá Akta X. Přesně takové mám nejradši já a pravděpodobně i většina fanoušků. Nevím na kolik je to originální, každopádně je to extrémně záživné a při tom nepříjemně znepokojivé. Škoda že si Aubrey nezamilovalo více fandů. ()

Neodolatelné (1995) (S02E13)

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Parádní díl bez nadpřirozena, který se mi opravdu velmi líbí. Epizoda se dodnes těší tak obrovské fanouškovské základně, že v sedmé sérii jsme se dočkaly nepřímého pokračování (Orison), které bylo taktéž nadmíru povedené, i když těm rádoby "pravověrným" fanouškům se tento vymodlený návrat samozřejmě nezamlouval (podobný osud potkal i Modella). Díl hraje na drsnou atmosféru, a i když tu není vysloveně nadpřirozeno, tvůrci se to snaží divákům vynahradit jakýmisi halucinacemi Scullyové, kde vidí pachatale jako démona. Ten vypadá vizuálně vážně skvěle, a je docela škoda že není v epizodě více vidět, naštěstí jsme se ho dočkali i v již zmíněném pokračování. Funguje tu skvěle i finální rozhovor Muldera ze Scully, i když Mulder je celkově v této epizodě takový nevýrazný, ale má to být spíše o Scully a hlavně Donniem, a ti jsou tu výborný. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov