Mulder a jeho nový parťák čelí muži, který dokáže zabíjet pomocí snů. (Disney+)

Tommassi3

"Takže mu vyndali apendix krkem ??" ;) Jednomu by nejspíš lezlo krkem nemoci se vyspat pár dní, natož dvacet čtyři let.. A krkem jednomu brzy poleze i Leaův Saša Kryczek, který se poprvé objevuje právě v téhle skvostné, a to nejen formálně, jak je Bowmaovým dobrým zvykem, epizodě.. ()

Arkanoid

Epizóda má všetko, čo na The X Files baví. Charizmatického záporného hrdinu s priam až nadprirodzenými schopnosťami, narušenie obvyklého vyšetrovania a tajomnú postavu s nejasnými úmyslami, čo doňho zasahuje. Stačí už len pridať scény zločinu so silným emočným nábojom a o kvalitnú zábavu je postarané. ()

tron

Celkom dobrý diel, miestami dosť hororový. Teoreticky zápletka ide skôr do mystéria, ale akonáhle nabehne na scénu majestátny Tony Todd, skvelý hudobný „vietnamský“ motív a krvavé traumy z vojny, získava štvrtá epizóda druhej série skutočne miestami až hororový fíling. Neprehliadnuteľného Tonyho som mal vždy rád za ikonické úlohy v Candymanovi a Noci oživených mŕtvol, takže ma rozhodne potešilo, keď sa zjavil na scéne. Scenár sa možno inšpiroval populárnou snovou sériou Nočná mora z Elm Street; v r. 1994, kedy bol odpremiérovaný tento diel, sa na jej zjavila Nová nočná mora, v poradí už siedmy diel legendárnej slasherovej série s Freddym Kruegerom. Epizóda Nespavosť je zásadná skôr z mytologického hľadiska celého seriálu, čo je zaujímavé, lebo teoreticky vzbudzuje dojem samostatnej, uzavretej epizódy. To ale nie je tak úplne pravda. Po prvé, spoznávame Mulderovu novú tajuplnú spojku, Pána X (ehm). Zahral si ho charizmatický Steven Williams, čo samozrejme nie je nikto menší, než prísny šéf Johnnyho Deppa a ďalšej omladiny z Jump Street 21. Kvitujem, že Williams je iný, ako jeho predchodca. Muž z Pentagonu za to, že pomáhal Mulderovi, zaplatil cenu najvyššiu a tomu sa sympaticky pragmatický Pán X očividne mieni vyhnúť stoj čo stoj. Drží si Foxa ďalej od tela, dáva si pozor na to, čo povie a naozaj sa nesnaží pôsobiť ako ľudský, chápajúci mentor. No a po druhé: na scéne sa historicky prvý raz objavuje pomerne obľúbená vedľajšia postava a to Mulderov chvíľkový parťák Alex Krycek v podaní kanadského herca Nicholasa Leu (ktorý si už v Aktoch X v minulosti zahral, konkrétne v prvej sérii v časti 14 Opačné pohlavie, ale samozrejme inú rolu). Krycek sa časom vyprofiloval ako zákerná zradná sviňa (dokonca to dotiahol na pekné štvorsekundové cameo v prvom celovečeráku z r. 1998), ktorá to na Foxa od samého začiatku šikovne hrala ako oscarový herec a on jej skočil na lep. O jeho druhej, falošnej tvári, sa dozvedáme už na konci tejto časti, Foxovi však takýto luxus nie je dopriaty a zostáva naďalej v sladkej nevedomosti. Dana Scully tu má menší priestor, nezabúdajme totiž, že v tomto momente je oddelenie Aktov X zrušené a cesty oboch agentov sa rozdelili a scenáristi mali čo robiť, aby vymysleli spôsoby, ako ich aspoň občas dať dokopy. ()

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95%_  Bezvadná, psycho epizoda, která nemá šanci nudit, a je vážně dobře vizuálně zpracovaná, příběhově skvěle uchopená, s dobrým záporákem a super atmosféra. Celkově je to příjemně temné, rozhodně více než díl předchozí. Napoprvé se mi to úplně nezdálo, po dalším shlédnutí se mi to extra zalíbilo. ()

Jara.Cimrman.jr

"Chcete říct, že je možný změnit někomu sny?" V Aktech X? Tak tam je možné úplně všechno. I operovat apendix krkem. Mě ovšem potěšila existence vědomí ve světě nevědomí, přestože tomu úplně nerozumím, ale to se ode mne asi ani nedá očekávat. Ale už vím, že Scullyová je hrozba, Krycek je svině a tohle je skvělá epizoda. ()