Mulder pospíchá k sestřelenému UFO, než vláda celou věc ututlá. (Disney+)

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89%_ - Výborný rozjezd nejsilnější řady seriálu, který téměř na nic nečeká a přináší super prostředí, vážnou atmosféru, zábavné dialogy a prostě skoro všechno, co má správná mytologická epizoda mít. Není to nejlepší, ale i tak je to bomba, s hodně silnými scénami z finále. A pravda zase utekla. ()

Jara.Cimrman.jr

"Lidé z FBI říkali, že Mulder zmizel. A kdykoli tu není, krmím mu rybičky." Tak to je skvělá krycí historka, ale mě to nijak zvlášť nebavilo. Mulder je divný, Scullyová kličkuje, Akta X jsou stále zrušená, blízká setkání jsou možná, ale důkazy stále chybí. ()

helraiser

Výborný mytologický díl, který vlastně rozjíždí mytologii na plný pecky. Je tu vše, co hlavní dějova linka potřebuje a oč vlastně jde především. Mimozemské únosy, vládní konspirace a Kuřák rozehravající svou hru. Má to děj, má to akci a v rámci mytologie nás to posouvá dál. Dalo by se říci, že hra právě začíná. Pro mě superovej začátek druhé řady. ()

tron

Ďalšie akvárium! Nebolo to zlé, ale mimozemské epizódy ma nikdy príliš nebavili a táto je obzvlášť priemerná. Punc „inakosti“ jej dodáva exotická výprava (ale beztak sme väčšinu času zavretí v jednej technickej miestnosti, tak čo z toho?), flashbacky súvisiace s Mulderovou sestrou a fakt, že on a Scully sú rozdelení, keďže k zrušenie oddelenia Akty X (pozostávajúceho „až“ z dvoch zamestnancov) došlo na konci poslednej časti 1. série. Potešil ma sympaťák Skinner, ktorý sa z mrzutého čuráka postupne začína formovať na muža, ktorý sa nebojí ukázať svoje gule (ehm) a vyberá si fakt silných protivníkov. Epizóda je pozoruhodná i tým, že do hry uvádza senátora Methesona ako Mulderovho tajného podporovateľa. Je zaujímavé sledovať, ako vysoko siahajú Foxove konexie, hoc táto postava sa napokon ukázala byť trochu slepou uličkou a v budúcnosti sa s ňou nijak extra detailne nepracovalo. ()

Colonist

Kvalitní začátek 2. řady. Je to nenápadný díl, na který si v rámci mytologie moc často nevzpomenu, o to víc jsem pak při sledování překvapen - je to totiž vynikající epizoda. Není to mytologická nálož jako "The Erlenmeyer Flask", vlastně je to trochu krok zpátky (spíše to připomíná tu jednoduchou mytologii bez hlubšího přesahu z 1. série). Ale mně to vůbec nevadí. Jako úvod k nové sezóně je to perfektní. Mulder tu prožívá krizi víry, což je logickým vyústěním beznaděje ze závěru minulé série. Příběh tak plní jasnou funkci - vrátit hlavnímu hrdinovi zápal pro jeho snažení. V téhle mytologii nejde ani tak o mimozemšťany, jedná se o Mulderův osobní příběh. Je to jeho cesta. Cesta z temnoty ke světlu (v podstatě doslova...světel si tu užijeme :-) ). Duchovny tu předvádí skvělý herecký výkon (jako skoro ve všech prvních osmi epizodách 2. série). Je fajn, že tu má Scullyová hodně prostoru, na poměry začátku 2. řady je to až neobvyklé (Gillian Anderson byla v době natáčení těhotná, a tak je prvních epizodách upozaděna - tady byste ale ani nepoznali, že je něco jinak). Tento díl je postavený na charakterech, tudíž jsou samozřejmostí brilantní dialogy. I po dějové stránce je to povedené - máme tu napětí, konspirační paranoiu, trochu akce (únik autem před vojáky) a především slušnou porci děsivosti. Až vám někdo bude tvrdit, že mytologické epizody nejsou strašidelné, odkažte ho na tento díl. Je plný hororových momentů - flashback s únosem Samanthy, smrt hrůzou, Mulderovo blízké setkání. To všechno má mrazivou atmosféru. Mytologie umí být děsivá a tenhle díl je teprve začátek. Třeba hororové vyobrazení mimozemských únosů seriál vyvedl k dokonalosti už o pár dílů dál - "Duane Barry". A co teprve až se od třetí série začne objevovat černý olej, ten už mi za život taky přivodil pár nočních můr...no ale to trochu odbočuji. "Little Green Men" sice hlavní dějovou linii seriálu nikam neposouvají, ale úplně bezvýznamný díl to není. Začíná tu drobný story arc o Skinnerovi a jeho vztahu s Mužem s cigaretou, který se bude prolínat druhou sérií a vyvrcholí na začátku té následující. S tím souvisí i budování Skinnerova charakteru, který už takto na úvod nové řady ukazuje, na čí straně zřejmě bude stát. V této epizodě se také poprvé objeví senátor Richard Matheson, s nímž se ještě několikrát setkáme (pravdou ovšem je, že já tuhle postavu moc nemusím - přijde mi celkem zbytečná, takový pokus o vytvoření nového informátora, od kterého tvůrci upustili tak rychle, jak se objevil). První díl druhé série je důležitý i pro formování stylu mytologických epizod - poprvé tu máme začátek s monologem (oblíbený způsob, ze kterého se stane poznávací znamení tohoto typu dílů). Já s epizodou nemám žádný problém, dost mě baví. Není proto důvod nedat jí absolutní hodnocení. P. S. Ten kluk, co ho obsadili do role mladého Muldera, je Duchovnymu fakt podobný. Dobrý casting! ()

• Deryl Hayes, který si v této epizodě zahrál postavu agenta Morrise, si již dříve zahrál roli Webstera v epizodě Stíny (1993). (Kubaaa97)
  • Dwight McFee, který si v této epizodě zahrál postavu kapitána, si již dříve zahrál roli Davida Gatese v epizodě Tvary (1994). (Kubaaa97)