Mulder pronásleduje muže, jehož fetišem je smrt, protože jeho posedlost by ho mohla dohnat k vraždě. (Disney+)

anicca

Keby som si mala vybrať len jeden diel, ktorý by mal označovať čím sú Akty X Aktami X, asi by to bol tento. Legendárny úchyl Donnie Pfaster, ktorý odstriháva mŕtvolám nechty a vlasy. Keď nemá prístup k mrtvym telám, tak si proste nejaké obete zabije. Napätie, tajomno, ale aj prosté ľudské zlo...Fakt kvalita ()

Jara.Cimrman.jr

"Proč chcete burcovat lidi, když ten chlápek jde pořád jenom po mrtvejch?" Protože vlasový úchyl Donald Pfaster již brzy přestane vykopávat mrtvoly a začne si pořizovat nové dle vlastního výběru. Tomu rozumím já a snad to pochopí i šerif. Jenže já mám slabost spíše pro jiné úchylky a ubrečenou agentku Scullyovou snad ani nechci komentovat. ()

Colonist

Přiznání č. 1: Jsem velkým fanouškem Akt X. Přiznání č. 2: Epizodu "Irresistible", kterou fanoušci seriálu většinou milují a pravidelně se objevuje v žebříčcích nejlepších dílů, já považuji "jen" za dobrou. Není to špatný díl, jak říkám, je dobrý, dokonce hodně dobrý, ale pro mě to TOP není. Záporák je ikonický a výborně zahraný, atmosféra je krásně temná a oceňuji, že se zde tvůrci pokusili ukázat reálné zlo pocházející z běžného světa, avšak na absolutní hodnocení mi tu prostě něco chybí. Scullyová mi v tomto dílu vždy přišla mimo charakter. Viděla a zažila už tolik děsivých věcí, ale sesype se zrovna kvůli "obyčejnému" vraždícímu fetišistovi. A to až natolik, že opustí Muldera a vyhýbá se vyšetřování. To zasazení případu do osobní roviny mi přijde uměle vykonstruované a nucené. Nemluvě o způsobu, jakým si Donnie vybere Scullyovou jako svou další oběť (veliká souhra náhod). Zacílení na Scullyovou je navíc velké klišé (Tooms či Duane Barry zdraví a mávají do kamery). Irresistible je osobní příběh Scullyové, Donnie je jejím démonem, ale u mě to tak úplně nefunguje, protože při psaní si to Chris Carter hodně ulehčil. Téma, atmosféra i záporák jsou na jasných 5 hvězdiček, ale ten scénář to v mých očích snižuje na 4. Kéž by tak tento díl dělali Wong s Morganem...ale ti aspoň přišli s legendární peckou v podobě následující epizody. ()

tron

Spoiler. Ďalší sériový vrah z viac než nadštandardnej ponuky sériových vrahov Aktov X. Ale do panteónu najslávnejších (Tooms, 2Shy) sa predsa len nedostane a to napriek tomu, že ho (zjavne predsa len už troška zúfalí) tvorcovia obohatili o bizarný vlasovo-cintorínový motív (a napriek tomu, že Nick Chinlund sa fakt snaží a je v rámci možností sľubne mrazivý). Čo som vôbec nepochopil, to je pár sekúnd, počas ktorých sa „mení“. Čo to malo znamenať? Prečo to tu bolo, keď s tým následne scenár prakticky vôbec nepracoval? Na čo to bolo dobré? Čo to malo vlastne znamenať? Celkovo je scenár riadna divočina už preto, že na Scullyovú zaútočil šialený sériový vrah už v prvej sérii (epizóda Hniezdo) a teraz znova a to dokonca len zopár dielov po tom, čo bola unesená najskôr Duane Barrym a následne mimozemšťanmi (?). Tomu poviem smola, Dana. Oceňujem sympatickú vedľajšiu postavu agenta v podaní herca Brucea Weitza. Užívateľa Nikolasa, ktorého názory na Akty X si vo všeobecnosti vážim, by som ale rád upozornil, že „halucinácie“ nemá len Scully, ale i zamestnanec pohrebného ústavu, keď Chinlunda vidí ako siluetu v noci na začiatku časti. Ďalšou pikoškou je, že ako niektoré iné diely so sériovými vrahmi (Tooms v dieloch Hniezdo a Tooms, prípadne Modell v častiach Priebojný a Kitsunegari), i magor Donald Addie Pfaster sa neskôr ešte raz vrátil (konkrétne siedma séria siedmy diel, Orison alias Láska Božia). ()

Honza__St.

Chudák Dana. Ještě se ani nestačila vzpamatovat z toho, že si její játra málem dal k večeři mutant Tooms, že jí umřel otec, že se ji Mulderův arcinepřítel pokusil zastřelit, že si na ní pochutnaly lidožravé světlušky, a nakonec ji unesl psychopat Barry a od něj si ji vypůjčila vláda a zaživa ji rozpitvala a zase sešila, a už ji ohrožuje na životě nekrofilní fetišista Donnie Pfaster. Ani se není čemu divit, že se nakonec sesype a jako malá holka vběhne Mulderovi do náruče. Jeden z mála případů, kdy vrahem není žádná nadpřirozená zrůda, ale obyčejný člověk (byť psychopat). Přesto se ale Pfaster všem těm mutantům a jejich derivacím bez větších problémů vyrovná (byť na Toomse je krátkej i on). ()

• Ačkoliv je epizoda zasazena do města Minneapolis, tak můžeme vidět autobus směřující k UBC (Univerzita Britské Kolumbie), neboť se natáčelo v Kanadě. (Kubaaa97)
  • Mark Saunders, který v této epizodě hraje agenta Carla Busche, se již objevil jako doktor v epizodě Lazar (1994). (Kubaaa97)