Agenti odhalí experiment zahrnující násilnické pubescenty a mimozemskou DNA. (Disney+)

helraiser

Tenhle díl by se dal zařadit do těch dílů ve kterých se z normálního dílu kde se vyšetřují únosy dětí a následné jejich krvavé označení stane díl mytologický. Takže tu máme vlastně jakési pokračování a vlastně uzavření posledního dílu první řady. Máme tu pokusy na dětech s mimozemskou DNA a konečné zúčtování s vrahem Muže z Pentagonu a jako bonus prapodivná sekta. Pro mě parádní díl. ()

Grogan

Zajímavá epizoda, která je podařenou kombinací epizody samostatné a mytologické. Zprvu tajemné mizení dětí, které se následně objeví označkované, podivná sekta a agresivní obyvatelé městečka působí tajemně a pak, někdy kolem úmrtí doktora, se začne vynořovat konspirace a uvidíme zde i návrat vraha Muže z Pentagonu (tu kulku by si opravdu zasloužil od Muldera, ale dává to smysl, Mulder by ho logicky chtěl vyslýchat a zjistit víc o konspiraci). ()

tron

Slabší, pomerne nevýrazný diel, ale stále solídny priemer, čo by za to iné seriály dali. Mohlo by sa zdať, že táto sektárska (?) časť s mytologickou linkou Aktov X nijako nesúvisí, ale napokon sa pravdaže ukáže, že všetko je úplne inak, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať, viď. účasť vraha Muža z Pentagonu z konca prvej série. Vo vedľajšej úlohe určite neprehliadnite uhrančivým pohľadom obdarovaného Marka Rolstona alias Drakea z Votrelcov. ()

Colonist

Pozor spoilery! Tenhle díl je hezká bouda na diváka. Pokud dopředu nevíte, že jde o mytologickou epizodu, tak by vás to v první polovině ani nenapadlo. Tváří se to totiž jako samostatně stojící epizoda a nic neevokuje, že by to mělo být jinak. Až ve 28. minutě se objeví jedna postava, s níž jsme se už setkali ve finále 1. série. Potom se to celé převrátí o 180 stupňů a o mytologii už nemůže být ani pochyb. "Red Museum" má hodně zamotaný příběh a je až s podivem, že se to všechno vešlo do obyčejných 45 minut. Jen si vezměte, co všechno se tu objeví - únosy teenagerů a jejich následné zdrogování a označkování, sekta rudých turbanů s kraví doktrínou, vtělení duše, problémová mládež, pedofil, experimenty s mimozemskou DNA na dětech a dobytku, havárie letadla, vrah Muže z Pentagonu...určitě jsem na něco zapomněl, je toho fakt moc. A překvapivě to všechno spolu hraje dohromady, není to splácaná bramboračka. Děj epizody je komplikovaný, ale přeci jednoduchý na pochopení. Občas nadávám na scenáristické kvality Chrise Cartera (obzvláště s přibývajícími sériemi), tady mu však musím složit poklonu, je to skvěle napsaný díl. Jak ta mysteriózně-hororová první půlka, tak i ta konspirační sci-fi druhá část jsou povedené. Je to napínavé a má to atmosféru, co víc si můžeme přát? No, jednu výtku přeci jen mám - závěr dílu mi vždycky přišel dost uspěchaný. Ten build-up k mytologickému zvratu zabral možná až moc času, tudíž už nezbyl prostor na nějaké pořádné zakončení. S vrahem Muže z Pentagonu určitě mohlo být zúčtováno lépe (navíc smrt toho parchanta vlastně ani nevidíme, dojde k ní přes dveře mimo záběr). Mimochodem, je docela úsměvné, že ten vrah přijel sám zahladit stopy po rozsáhlém vládním projektu (vždyť už v první sérii jsme viděli organizované týmy likvidátorů). To je jedno z těch typických Carterovských ulehčování si, ale v tomto případě mu to prominu. Pět hvězdiček si díl zaslouží, i když nejsou úplně čisté. ()