Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa tron k tomuto seriálu (119)

Tvary (1994) (S01E19)

„Ja len viem, že vy odtiaľto zajtra odídete. Ale ja tu budem musieť zostať.“ Epizódy, v ktorých sa Fox a Dana pohybovali či už v blízkosti lesov, alebo priamo v nich, vždy fungovali. Epizóda Tvary (nepomýliť s epizódou Tiene) oplýva výbornou indiánskou mystickou atmosférou. Potešilo ma tiež to, že téma vlkolaka je spracovaná v rámci možností realisticky. Napriek tomu to nie je úplne ono a pátranie je dosť banálne a tým pádom nudné. Zlovestný koniec „uvidíme sa o pár rokov“ a pohľad na zahmlené lesy tomu výrazne pomáha. Škoda, že sme celý čas trčali v miestnostiach a nie vonku, medzi stromami. Nedokážem tomu s čistým svedomím dať 4*. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

„Pavouček nezbeda.“ Jedna z najmrazivejších epizód Aktov X. Súper je teoreticky veľmi nestrašidelný (svetlušky, ehm), ale vďaka prenikavej réžii a intenzívnej atmosfére je to fakt pecka. Už ten názov. Padá súmrak. Wow. Zvečerievajúci sa les ďaleko od civilizácie (a tým pádom aj akejkoľvek pomoci) je niečo ukážkovo atavistické, desivé, nepríjemné a strašidelné. Začalo sa to už v 30. rokoch, kedy v odľahlých washingtonských lesoch zmizla partia drevorubačov a teraz, v roku 1993, zmizla ďalšia. Keď vám Mulder povie „urobíme si výlet do lesov“, buď vás unesie UFO, roztrhá Bigfoot alebo aspoň napadne čosi fakt hladné. Epizóda je zaujímavá depresívnym koncom, kedy život hrdinov visí na vlásku a dalo by sa povedať, že nebyť náhody, tak zomrú a druhá séria nevznikne (!). Trocha mi nesadlo, že jedna postava umrela a pritom svietilo auto, ale predtým na „ich“ odplašenie stačila jedna žiarovečka uprostred miestnosti. Šerifa si zahral Jason Beghe, ktorého si môžete pamätať z hlavnej úlohy hororu Georgea A. Romera Vražedná opica (áno, o vražednej opici). Najväčšou hviezdou sa každopádne stal Titus Welliver vďaka seriálu Bosch. ()

Tooms (1994) (S01E21)

„Keby som si vzal sivé sako, brali by ma vážne.“ 30 rokov hibernuje a potom sa na krátky čas prebúdza, zožerie pečeň piatich ľudských obetí a znova upadne do „zimného“ spánku. Presne tak, v tejto epizóde sa do hry späť vracia najhrôzostrašnejšie monštrum nielen prvej sezóny! Dej sa odohráva krátko po prvej toomsovčine. Ukazuje, že Tooms sa do psychiatrickej liečebne nedostal za svoje príšerné skutky (ktorý sudca by uveril, že mladík má viac ako 100 rokov?), ale „len“ za napadnutie agentky FBI. Nuž a tak sa milý zlatý netvor vracia späť na slobodu. Hoci hrozilo, že druhý diel s mrazivým „chlapcom“ bude len nastavovanou kašou, nakoniec je plnohodnotným (a logickým) vyústením (či skôr dokončením) jeho životných útrap. Áno, i vinou toho, že už vieme, o čo ide, je výsledok predsa len menej intenzívny, ako po prvý raz. Ale i tak vysoký, znepokojivý nadštandard. A keď sa nad tým tak zamyslíte, tak si uvedomíte, že hrdinovia o jeho minulosti vlastne absolútne nič neodhalili. Kto to je? Kde sa vzal? Koľko storočí žije? Som rád, že sa Mulder a Scully postarali o to, že po ďalších tridsiatich rokoch už Tooms nezaútočí. Pretože najbližší termín, rok 2023, je už za rohom. Mimochodom debut jednej z najobľúbenejších vedľajších postáv Skinnera. ()

Znovuzrozený (1994) (S01E22)

Po epizóde Eva ďalší diel s creepy dieťaťom v hlavnej úlohe z 1. série Aktov X. Kým Evu tvorcovia obohatili o motív klonovania, tentokrát prišiel na rad fenomén telekinézy, čo je obľúbená kratochvíľa napr. Kingovej Carrie. Diel je to trocha nudný, občas fajn, vo všeobecnosti skôr priemer. Najviac ma z celej časti oslovilo, že vedľajšiu rolu dostala Maggie Wheeler, čo v skutočnosti nie je nikto iný, než nezabudnuteľne sa smejúca Janice z Priateľov. ()

Roland (1994) (S01E23)

V puberte som samozrejme letel najmä na pecky ako Hniezdo, Padá súmrak alebo Tooms, ale s odstupom desaťročí si vychutnávam i takéto pokojnejšie, azda civilnejšie diely. V r. 1994 okrem tejto epizódy diváci videli aj Forresta Gumpa. Prečo spomínam slávny Zemeckisov film, to pochopíte asi veľmi rýchlo. Relatívne podobnú rolu Rolanda si v Aktoch X vychutnal Željko Ivanek. Tento chlap má značne divné meno, na krk mu dýcha snáď len Rade Šerbedžija. Ale nikomu, kto má rád hercov špecializujúcich sa na podporné úlohy, určite tohto rodáka zo slovinskej Ľubľany netreba bližšie predstavovať, má na svojom konte viacero skvelých rolí (mojou najobľúbenejšou je asi lecterovčina Hannibal). Scenár epizódy Roland je dosť zaujímavý a nepredvídateľný. Neviete, čo za tým je, čo z toho vypadne, raz to vyzerá tak, potom onak a nakoniec... nechajte sa prekvapiť. Ale tak hej, na najväčšie x-filesovské bomby sa nechytá. ()

Erlenmeyerova nádobka (1994) (S01E24)

Spoilery. Koniec (ehm) ako sa patrí: Akty X ako oddelenie sú zrušené, Muža z Pentagonu drasticky zavraždia a naši obľúbení agenti FBI ziszia, že sú v tom sami. Akože úplne sami. Prakticky je to samozrejme trochu inak: keďže seriál po prvej sérii dosiahol závratnú sledovanosť, pokračovalo sa druhou (a treťou a štvrtou... a tak ďalej), takže oddelenie bolo obnovené, potom zas zrušené, následne opäť obnovené atď. Tým kvalita seriálu postupne predsa len mierne upadala. Takisto na scénu prichádzali noví Mulderovi tajuplní informátori, takže ani v tomto smere to nebolo až také horúce, ako sa mohlo zdať na samom konci prvej sezóny. ()

Season 2 (1994) (S02)

Spoilery. Druhá séria išla, ako to už býva, na väčšiu istotu. Ako prvá sezóna, i druhá ponúka plno sci-fi motívov, ale mojimi najvyhľadávanejšími sa stali hororové časti. A treba dodať, že v tomto smere je druhá séria skutočne výživná a bez debaty kultová. Hoci by sa mohlo zdať, že na Toomsa z prvej sezóny sa len tak niečo nechytí, pravda je, že kanalizačný Hostiteľ je snáď ešte väčší „hnus“. K tomu veľmi zaujímavý, realistický pohľad na upírov (Trojica), mrazivé Mŕtvolné ticho o bleskovom starnutí na rozpadávajúcej sa lodi uprostred mora a fantastický Humbug o freak show, ktorý je úplne šialený, ale v dobrom. Oceňujem aj kanibalské Naše mesto, „haitské“ Čerstvé kosti a Ohniváka - nie geniálnu, ale slušnú variáciu na Ľad z prvej série (ktorý bol variáciou na Carpenterovu Vec). Problém druhej série je v tom, že Gillian Anderson v tom čase bola tehotná, takže jej rola bola najmä v prvej polovici druhej sezóny razantným spôsobom upravená a scenáristi úbohú Danu odsunuli na vedľajšiu koľaj. Najskôr vďaka tomu, že na konci prvej série oddelenie Akty X bolo ukončené (tým pádom bolo čoraz menej dôvodov, prečo by sa Dana a Fox mali stretnúť) a v časti Duane Barry ju najskôr uniesol šialenec a hneď v nasledujúcej epizóde (ono to vlastne bol dvojdiel) Výstup pre zmenu rovno mimozemšťania. Muldera tvorcovia chvíľkovo spárovali s novým kolegom, sympaťákom Alexom Krycekom, z ktorého sa však prudko rýchlo vykľula zákerná sviňa pracujúceho pre Muža s cigaretou. K plnému Daninmu zapojeniu do deja došlo skôr až v druhej polovici série. Novinkou tejto sezóny je takisto príchod ďalšieho Mulderovho informačného zdroja: po v rámci možností temer až otcovskom (!) Mužovi z Pentagonu (Jerry Hardin) prišiel rad na Pána X v charizmatickom podaní Stevena Williamsa (šéf Johnnyho Deppa v Jump Street 21); tento záhadný muž si však zjavne vzal ponaučenie z existencie Muža z Pentagonu, určite nemieni zahynúť pri výkone svojho (značne záhadného) poslania a drží si Muldera oveľa ďalej od tela. Finále druhej série je fakt masaker: mimozemšťania, desaťročia starý dôkaz o existencii UFO, na povrch vypláva šokujúci zvrat, že Mulderov otec sa dôverne pozná s Mužom s cigaretou, Fox dá do držky Skinnerovi (!), zákerák Krycek zastrelí Mulderovho otca, Fox je na dne svojich síl, je postrelený, odzbrojený a obviňuje Scullyovú zo zrady a na konci sa zdá, že zomiera. Dnes už samozrejme poznáme skutočnú pravdu, ale vtedy to bol pre divákov drastický napinák. ()

Zelení mužíčkové (1994) (S02E01)

Ďalšie akvárium! Nebolo to zlé, ale mimozemské epizódy ma nikdy príliš nebavili a táto je obzvlášť priemerná. Punc „inakosti“ jej dodáva exotická výprava (ale beztak sme väčšinu času zavretí v jednej technickej miestnosti, tak čo z toho?), flashbacky súvisiace s Mulderovou sestrou a fakt, že on a Scully sú rozdelení, keďže k zrušenie oddelenia Akty X (pozostávajúceho „až“ z dvoch zamestnancov) došlo na konci poslednej časti 1. série. Potešil ma sympaťák Skinner, ktorý sa z mrzutého čuráka postupne začína formovať na muža, ktorý sa nebojí ukázať svoje gule (ehm) a vyberá si fakt silných protivníkov. Epizóda je pozoruhodná i tým, že do hry uvádza senátora Methesona ako Mulderovho tajného podporovateľa. Je zaujímavé sledovať, ako vysoko siahajú Foxove konexie, hoc táto postava sa napokon ukázala byť trochu slepou uličkou a v budúcnosti sa s ňou nijak extra detailne nepracovalo. ()

Hostitel (1994) (S02E02)

„To ma neprekvapuje. Ktovie, čo všetko sa tam za posledných sto rokov vyliahlo.“ Tvorcovia sa s tým fakt zbytočne nezdržovali a po rozbehovej prvej epizódy z druhej série nazvanej lakonicky Zelení mužíčkovia (človek asi nemusí byť génius, aby mu docvaklo, o čom asi bola zápletka), rapídne kopli do vrtule, otočili o 180 stupňov a už druhá časť je ukážkovo hororová. Hostiteľa považujem za jednu z TOP hororových častí v čele s Hniezdom, Padá súmrak alebo Toomsom. Nie je to diel pre "každého". Treba na to mať nervy... a kadečo iné. Kanály, parazity, hermafroditi, hostitelia, pásomnice, červy. Ústredný tvor je ukazovaný často a je to presne ten typ príšery, ktorú keď vidíte ako dieťa resp. puberťák (tak ako ja), už ho asi nikdy nedokážete vytesniť z temných, traumatizujúcich spomienok. Mne osobne bol tento druh tvora v dobe vzhliadnutia epizódy navyše pomerne blízky, čo asi znie divne, ale mali sme akvárium a okrem iných rýb osadenstvo tvoril i prísavník. Totuo špecifickou rybou sa tvorcovia možno inšpirovali, z predchádzajúcich častí je totiž zjavné, že niekto z nich bol veľký akvarista, keďže akváriá sa nachádzali vo viacerých častiach. Režisér Hostiteľa mimochodom neskôr natočil Sklenený zámok s Woodym Harrelsonom. Herecký predstaviteľ prvého hostiteľa Matthew Bennett hral vo viacerých dieloch Hviezdnej brány a vo vedľajšej úlohe zamestnanca kanalizačnej siete sa objavil Don MacKay, na ktorom nie je zaujímavé ani tak to, že hral v prvom Rambovi, ale skôr to, že si zahral už v prvej sérii Aktov X (konkrétne v Tam za morom), ale inú rolu. Mutant neskôr dostal novinové cameo v 3. sérii v epizóde Průbojný, kde sa ukázalo, že bol znovuvidený v Severnej Karolíne. Proste fujky. ()

Krev (1994) (S02E03)

Spoiler. Toto ma veľmi nezaujalo, skôr naopak - považujem epizódu Krv za podpriemernú. Ale možno je to tak správne, azda to tak malo byť, aby sme si vydýchli a spamätali sa z predchádzajúcej, desivej epizódy Hostiteľ. Scenár je na jednej strane nepredvídateľný (keď už si myslíte, že viete, o čo ide, zrazu na scénu nečakane napochoduje vrah č. 2 a do toho rôzne postreky, podprahové príkazy atď.), na strane druhej ho to nespasilo a je to nuda. Fúzatý George Touliatos si zahral už v 1. sérii (konkrétne v časti Eve), ale inú postavu. ()

Nespavost (1994) (S02E04)

Celkom dobrý diel, miestami dosť hororový. Teoreticky zápletka ide skôr do mystéria, ale akonáhle nabehne na scénu majestátny Tony Todd, skvelý hudobný „vietnamský“ motív a krvavé traumy z vojny, získava štvrtá epizóda druhej série skutočne miestami až hororový fíling. Neprehliadnuteľného Tonyho som mal vždy rád za ikonické úlohy v Candymanovi a Noci oživených mŕtvol, takže ma rozhodne potešilo, keď sa zjavil na scéne. Scenár sa možno inšpiroval populárnou snovou sériou Nočná mora z Elm Street; v r. 1994, kedy bol odpremiérovaný tento diel, sa na jej zjavila Nová nočná mora, v poradí už siedmy diel legendárnej slasherovej série s Freddym Kruegerom. Epizóda Nespavosť je zásadná skôr z mytologického hľadiska celého seriálu, čo je zaujímavé, lebo teoreticky vzbudzuje dojem samostatnej, uzavretej epizódy. To ale nie je tak úplne pravda. Po prvé, spoznávame Mulderovu novú tajuplnú spojku, Pána X (ehm). Zahral si ho charizmatický Steven Williams, čo samozrejme nie je nikto menší, než prísny šéf Johnnyho Deppa a ďalšej omladiny z Jump Street 21. Kvitujem, že Williams je iný, ako jeho predchodca. Muž z Pentagonu za to, že pomáhal Mulderovi, zaplatil cenu najvyššiu a tomu sa sympaticky pragmatický Pán X očividne mieni vyhnúť stoj čo stoj. Drží si Foxa ďalej od tela, dáva si pozor na to, čo povie a naozaj sa nesnaží pôsobiť ako ľudský, chápajúci mentor. No a po druhé: na scéne sa historicky prvý raz objavuje pomerne obľúbená vedľajšia postava a to Mulderov chvíľkový parťák Alex Krycek v podaní kanadského herca Nicholasa Leu (ktorý si už v Aktoch X v minulosti zahral, konkrétne v prvej sérii v časti 14 Opačné pohlavie, ale samozrejme inú rolu). Krycek sa časom vyprofiloval ako zákerná zradná sviňa (dokonca to dotiahol na pekné štvorsekundové cameo v prvom celovečeráku z r. 1998), ktorá to na Foxa od samého začiatku šikovne hrala ako oscarový herec a on jej skočil na lep. O jeho druhej, falošnej tvári, sa dozvedáme už na konci tejto časti, Foxovi však takýto luxus nie je dopriaty a zostáva naďalej v sladkej nevedomosti. Dana Scully tu má menší priestor, nezabúdajme totiž, že v tomto momente je oddelenie Aktov X zrušené a cesty oboch agentov sa rozdelili a scenáristi mali čo robiť, aby vymysleli spôsoby, ako ich aspoň občas dať dokopy. ()

Duane Barry (1994) (S02E05)

Spoiler! Klasická mimozemská zápletka vcelku sviežo nakombinovaná na rukojemnícku drámu. Ale mňa sci-fi diely nikdy príliš nebavili a bez Scully to nie je ono. Áno, na konci sa síce dostaví, ale dosť bije do očí, ako sa tvorcovia snažili stoj čo stoj vymyslieť ťažkopádny spôsob, ako ju začleniť do deja. Plusom je, že sci-fi línia je „vďaka“ rukojemníckej tematike odsunutá takpovediac na vedľajšiu koľaj.  Barry je fakt silná, vydarená postava. Samozrejme i vďaka interakcii s Foxom, ktorého trauma je obdobného zamerania. Neznámy Steve Railsback si rolu užíva, dal jej veľa. Na menšom priestore sa objavuje Mulderov nový parťák, agent Krycek, ktorý debutoval v predchádzajúcej epizóde (Nespavosť s Tonym Toddom). Kasting dopĺňa charizmatická Cch Pouder (RoboCop 3, Tvár toho druhého, Ten, kto sa pozerá). V rámci Aktov X ide o vcelku nečastý úkaz, keďže Duane Barry de facto nie je uzavretý diel, ale jedná sa o dvojdiel. Dá sa povedať druhá polovica (resp. dokončenie) prišlo hneď v nasledujúcej časti. Epizóda Duane Barry končí cliffhangerom, keď Barry unesie Foxovu obľúbenú (ex)kolegyňu. V časti Výstup sledujeme jeho pátranie po šialenom (?) únoscovi, pričom na konci Výstupu je Scullyová pre zmenu unesená mimozemšťanmi (?). ()

Výstup (1994) (S02E06)

Spoiler. Sci-fi linky v Aktoch X ma nikdy nebavili tak, ako hororové, ale toto je zásadný diel. Resp. dvojdiel. Epizóda Výstup totiž tvorí jeden celistvý príbeh s predchádzajúcou časťou nazvanou Duane Barry. V nej sa predstavil chlap s týmto menom, ktorý verí, že sa v minulosti stal obeťou mimozemského únosu a na konci inkriminovanej časti uniesol Danu Scullyovú. V epizóde Výstup verný Fox Mulder vyráža po stopách únoscu až vysoko do hôr (pekná scéna s lanovkou). Parťákom je mu Alex Krycek (fakt som jediný, kto by si vedel na Nicholasa Houlta sa podobajúceho Nicholasa Leau predstaviť v úlohe Foxa?). My vieme to, čo Fox ešte ani len netuší: zákerný Krycek je v skutočnosti tajný informátor Muža s cigaretou a kým na Muldera sa kamarátsky usmieva, v skutočnosti je zjavné, že sa celkom trasie na okamih, kedy mu vpáli guľku do chrbta (doslova). Fox však už na konci tejto časti pochopí, pre koho Krycek pracuje. Akonáhle to Krycek zistí, nezostane po ňom ani závan zradcovského smradu, ale nebojte sa, postava ešte nepovedala svoje posledné slovo (dokonca sa prebojovala do miniatúrneho camea do celovečeráku z r. 1998). Koniec tejto epizódy je šokujúci: kým na konci minulej časti Danu uniesol Barry, vo Výstupe je Barry zákerne zavraždený Krycekom a Dana je... pre zmenu unesená mimozemšťanmi! Alebo je všetko úplne inak? Na samom konci zostáva nezvestnou, za čo môže v prvom rade herečkino tehotenstvo. Takže kým na začiatku druhej sezóny bol jej priestor kvôli tomu zmenšený a vysvetlilo sa to zrušením oddelenia Akty X a tým pádom vcelku logickým rozdelením oboch agentov, na konci Výstupu je oddelenie opäť obnovené (resp. bude obnovené v dohľadnej dobe). Nepostará sa o to nikto menší, než Mulderov sekčný šéf Skinner, z ktorého sa od tejto chvíle začína profilovať naozaj veľmi atraktívna postava, ktorá si zjavne svojráza Muldera istým spôsobom obľúbil a od tejto chvíle sa mu rozhodne čiastočne kryť chrbát, zároveň ale Skinner nechce hrať s otvorenými kartami, aby sa nestal terčom útoku zo strany Muža s cigaretou. Menší priestor v tejto časti dostali aj ďalšie obľúbené postavy: Danina mama a Pán X. ()

Trojice (1994) (S02E07)

„Vy nechcete žiť večne?“ – „Ak sa vrátia do módy úzke nohavice, tak nie.“ Upírov nemám príliš v láske. Nudia ma. Ale to, čo dokázala táto epizóda, prekonalo moje očakávania. S prižmúrenými očami je to určite za 4*. Mrazivá, plnokrvná atmosféra a realistický pohľad na upírov. Sú to zbedačene, chradnúce a zúbožené bytosti zbavené akéhokoľvek romantického hávu, prekliate údelom večného života V tých časoch sa s upírmi roztrhol hrad (Interview s upírom, Drakuloviny, Nadja, Upír v Brooklyne). Táto epizóda je zaujímavá tým, že sa v nej stretli herci Tom McBeath a Malcolm Stewart, ktorí si zahrali už v predchádzajúcich dieloch (McBeath v deviatej časti prvej série nazvanom Vesmír a Stewart v historicky prvej časti). Perrey Reeves si tri roky predtým zahrala hlavnú dievčenskú rolu v Detskej hre 3. Tento zaujímavý pohľad na upírov trochu pripomína Bigelowovej film Near Dark z roku 1987, ktorý tiež upírsku problematiku poňal ako niečo zákerné a realistické, kedy spoločenstvo upírov žije na hranici povšimnuteľnosti, v odcudzených mestách nikto nikomu nepomôže a dvojnásobne neverí na hororové báchorky, takže o to funkčnejšie upíri môžu fungovať. Keďže Scully bola na konci predchádzajúcej časti unesená, v tejto sa nevyskytuje vôbec. Mulder je bez nej len polovičný. ()

Jedním dechem (1994) (S02E08)

„Každý niekedy v živote riskuje. To je život.“ Spoiler. Obvykle ma sci-fi epizódy zas až tak neberú, ale ak uvážime, že dej tejto vychádza z únosy Scullyovej (mimozemšťanmi?), je prekvapivo citlivá, civilná, komorná a zároveň dramatická a trilerová. Scullyová je nájdená, leží v kóme, možno sa prebudí, možno už nikdy. Mulder je z toho samozrejme na dne. Danina matka, akoby to nestačilo, hrá na city a zoznamuje ho s dávnou kapitolou dcérinho detstva, kedy sa zrejme prvý raz ukázalo, na akú dráhu sa Dana v budúcnosti dá. Veľké veci sa začínajú práve takýmito zdanlivými drobnosťami. Ale drobnosťami, na ktorých záleží. Okrem matky sa priestor v ôsmej časti druhej série nájde i pre Daninu sestru a dokonca dávno zosnulého otca v podaní Dona S. Davisa (generálmajor Hammond zo seriálovej Hviezdnej brány). Jazerné scény s Danou nachádzajúcou sa v komatickom svete sú jednoduché a pritom účinné a silné. Mulder si siaha na dno svojich síl, čo vrcholí v scéne z bytu, kedy prekračuje hranicu a prestáva veci reálne zvládať, je toho naňho skrátka priveľa. Práve v tej chvíli sa Dana prebúdza, čo ho samozrejme nakopne. Hneď v nasledujúcej epizóde, v Ohnivákovi (Po Ľade ďalšej jemnej variácii na Carpeterovu Vec), už bez problémov riešili ďalší prípad, čo pôsobilo trochu divne, tak ale zas seriál sa k Daninmu únosu skôr v podstate nikdy neprestane vracať, čiže je fajn, že sme si v Ohnivákovi dali menšiu prestávku. Epizóda Jedným dychom je výnimočná nielen kvôli tomu všetkému, ale i kvôli drsnému trilerovému hávu. Postavy prestávajú hrať hru na mačku a myš a každý ukáže, čo je zač. Či už Pán X (ktorý má naozaj ďaleko od sympaťáka Muža z Pentagonu, ale aj práve v tom drieme jeho čaro), Muž s cigaretou a dokonca Skinner, ktorý sa prezentuje pomaly už až ako otcovská figúra, čo je správna poloha, z ktorej sa už do finále seriálu (česť výnimkám) neodklonil (hoc áno, občas musel voliť komplikované rozhodnutia, ktoré ho čiastočne zašpinili). Do akcie sa zapoja tiež obľúbení Osamelí strelci. ()

Ohnivák (1994) (S02E09)

Tak tu už sú opäť Mulder a Scully v plnej poľnej, Foxova obľúbená parťáčka sa po tajuplnom únose z dvojdielu Duane Barry/Výstup vracia na scénu. Po Ľade z 1. série prichádza aj v 2. sérii „kópia“ legendárnej Veci, tentokrát pod názvom Ohnivák. Znova uzavreté prostredie výskumnej stanice s minimálnou posádkou, medzi ktorej členmi prepukne paranoja po tom, čo do ich radov zákerne vnikne rafinovaný parazit, ktorý ak vás infikuje, nedopadne to s vami najpeknejšie. Zmenilo sa prostredie (sneh a ľad nahradili rozľahlé lesy) a tentokrát sa predsa len hrá viac na Votrelca, než na Vec, hoci si uvedomuje riziko tohto silného prehlásenia. Mňa Ohnivák bavil, ale uznávam, že oproti Ľadu to už nebolo ono napriek tomu, že to de facto bolo o poznanie drsnejšie (finálne štádia parazita sú značne naturalistické). Spomedzi hercov určite spoznáte Shawnee Smith (Sliz a viac dielov série Saw), alebo Bradleyho Whitforda (doktor z Uteč). Najznámejšou tvárou však pravdepodobne bude Leland Orser z Votrelca: Vzkriesenia, Zberateľa kostí s Angelinou Jolie a Denzelom Washingtonom alebo z Daredevila, kde hral Kingpinovu (Michael Clark Duncan) „sekretárku“. ()

Červené muzeum (1994) (S02E10)

Slabší, pomerne nevýrazný diel, ale stále solídny priemer, čo by za to iné seriály dali. Mohlo by sa zdať, že táto sektárska (?) časť s mytologickou linkou Aktov X nijako nesúvisí, ale napokon sa pravdaže ukáže, že všetko je úplne inak, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať, viď. účasť vraha Muža z Pentagonu z konca prvej série. Vo vedľajšej úlohe určite neprehliadnite uhrančivým pohľadom obdarovaného Marka Rolstona alias Drakea z Votrelcov. ()

Excelsius Dei (1994) (S02E11)

„Co myslíš, Máldre?“ – „Jako o jeho trubkách?“ Veľmi dobrá, hoc nie štvorhviezdová záležitosť. Prostredie je tentokrát fakt geniálne: domov dôchodcov. To poteší každého fanúšika podobne ladených projektov (Zámotok 1 – 2, Zelená míľa). Kasting je sympatický, prostredie ponuré a tiesnivé, ale život a istú formu odľahčenia mu dodávajú dôchodcovské hlášky. Aj keď určite nemáme dočinenia s klasickou komediálnou časťou. V prvej polovici je to ale svojím spôsobom (napriek drsnému zločinu, ehm) vtipné a milé. Potom to ale stemnie... a slnko už veru nevyjde. Sú to skutočne neškodní starí ľudia? Za mňa to ku koncu trocha bolo prekombinované, ale uznávam, že tomu veľmi veľa dáva nesmierne dynamická výmena názorov medzi Mulderom a Scully, kde prvý tentoraz prekvapivo (hoc nie prvý raz... a ani posledný) zastáva pragmatický názor a druhá je náchylnejšia k ezoterickým záležitostiam. Páčilo sa mi celkové posolstvo resp. kritika spoločnosti, že pre mnohých mladých je jednoduchšie svojich starnúcich rodičov odložiť do cudzieho prostredia, kde sa o nich za peniaze postarajú odborníci (viď. veľmi pekný a výstižný koncový preslov ázijského opatrovateľa). ()

Aubrey (1995) (S02E12)

Za mňa trúfam si skonštatovať jeden z najnudnejších dielov vôbec. Proste ma to nebavilo, šlo to mimo mňa. Jediné (ale zas treba dodať, že nemalé) pozitívum predstavuje môj obľúbený charizmatický sympaťák Terry O´Quinn, toho času sa nachádzajúci 9 rokov od svojej pravdepodobne najslávnejšej postavy, ktorá z neho v Nezvestných aspoň na pár rokov spravila dá sa povedať celosvetovú hviezdu. Terry si vďaka úlohe v tejto epizóde Aktov X strihol zrejme nejaký čudný rekord. Poďte so mnou: hrá tu policajta, poručíka Briana Tillmana. Avšak v celovečeráku Akty X (ktorý sa dostavil 3 roky po tejto časti) stelesnil agenta FBI Michauda, pričom sa nikto nepozastavoval nad tým, že vyzerá plus-mínus rovnako, ako v seriáli a pritom je to niekto úplne iný, ehm. No a aby toho nebolo málo, objavil sa aj v spriatelenom Carterovom seriáli Milénium, tam ale prekvapivo hral opäť odlišnú rolu a to Petra Wattsa. „Prekvapivo“ z dôvodu, že v Milénium hral samozrejme titulnú rolu nezabudnuteľný Lance Henriksen a jeho Frank Black v Aktoch X aj hosťoval. Akože jasné, v dobe vzniku epizódy Aubrey Milénium ešte nebolo na svete (vzniklo o rok neskôr), ale chcel som sa s vami o toto tu podeliť. ()

Neodolatelné (1995) (S02E13)

Spoiler. Ďalší sériový vrah z viac než nadštandardnej ponuky sériových vrahov Aktov X. Ale do panteónu najslávnejších (Tooms, 2Shy) sa predsa len nedostane a to napriek tomu, že ho (zjavne predsa len už troška zúfalí) tvorcovia obohatili o bizarný vlasovo-cintorínový motív (a napriek tomu, že Nick Chinlund sa fakt snaží a je v rámci možností sľubne mrazivý). Čo som vôbec nepochopil, to je pár sekúnd, počas ktorých sa „mení“. Čo to malo znamenať? Prečo to tu bolo, keď s tým následne scenár prakticky vôbec nepracoval? Na čo to bolo dobré? Čo to malo vlastne znamenať? Celkovo je scenár riadna divočina už preto, že na Scullyovú zaútočil šialený sériový vrah už v prvej sérii (epizóda Hniezdo) a teraz znova a to dokonca len zopár dielov po tom, čo bola unesená najskôr Duane Barrym a následne mimozemšťanmi (?). Tomu poviem smola, Dana. Oceňujem sympatickú vedľajšiu postavu agenta v podaní herca Brucea Weitza. Užívateľa Nikolasa, ktorého názory na Akty X si vo všeobecnosti vážim, by som ale rád upozornil, že „halucinácie“ nemá len Scully, ale i zamestnanec pohrebného ústavu, keď Chinlunda vidí ako siluetu v noci na začiatku časti. Ďalšou pikoškou je, že ako niektoré iné diely so sériovými vrahmi (Tooms v dieloch Hniezdo a Tooms, prípadne Modell v častiach Priebojný a Kitsunegari), i magor Donald Addie Pfaster sa neskôr ešte raz vrátil (konkrétne siedma séria siedmy diel, Orison alias Láska Božia). ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov