Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Jinny

Kdysi to byl velký seriál a kdyby zůstalo řekněme při čtyřech sériích, pamatovali bysme si ho právě tak. Takže co mi zbylo v hlavě: "žlučák", "pan rakovina" a dvě hlášky: "Své přátele si držte blízko. Své nepřátele ještě blíž." "Jednou tě zabiju. Dneska ještě ne." ()

honajz

Zatím ničím nepřekonaný seriál s charismatickou ústřední dvojicí, který srážely díly o konspiračních teoriích a ke konci neúčast Davida Duchovnyho. ()

MM11

Dnes s odstupem času už se dají snadněji monitorovat zásadní milníky, které po příchodu Akta X nastaly. Tenhle duchařsky seriál podle mě znamenal příchod nové éry televizní zábavy. A snad se schodneme, že důstojné éry. Problém charismatických vyšetřovatelů paranormálních jevů je postupná okoukanost. Bylo by však krajně nespravedlivé kvůli pár "z vody vařícím" epizodám zaříznout celý seriál, to zcela jistě ne. Poznávací znamení seriálu, inteligentní scénář a všudypřítomná atmosféra se v zásadě držela až do konce. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.1995+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.1997+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (s novým dabingom): JOJ Plus = 9.3.2012 - Ak sa bude niekedy hľadať séria ktorá najviac ovplyvnila televíznu a v podstate aj filmovú produkciu v rokoch 90-tych, budú to jednoznačne AKTY X. Tvorca CHRIS CARTER komerčne zúročil boom okolo TWIN PEAKS a postavy MULDERa a SCULLYovej vraj inšpirovala agentka STERLINGová z MLČANIA JAHNIAT. Po prvýkrát sa AKTY X objavili v roku 1995 v piatkovom večernom (okolo cca 21.45h) vysielaní televízie NOVA, na Slovensko doputovali až v roku 1997 kedy ich MARKÍZA reprízovala v popoludňajšom vysielaní (a spôsobila tým silné protesty "rady" ohľadne šírenia násilia a brutality). Postupom času sa AKTY X stali obeťami peoplemetrov a záverečné série pre SR a ČR ostali nedostupné (ja sám som sériu dopozeral na PRO 7). --- CARTER pôvodne plánoval iba jednu sériu, ktorá skončila bez happyendu, dokonca vraždou jednej z najkultovejších postáv (DEEP THROAT alias JERRY HARDIN). Závratná sledovanosť ale otvorila dvierka konceptu z ktorého CARTER vyťažil maximum a udal tak tón pre všetky nasledujúce seriály a série. V jednotlivých epizódach kombinoval "uzavreté" zápletky s akousi generálnou líniou (konšpirácia ohľadne mimozemskej invázie) ktorá sa tiahla celou sériou ako Ariadnina niť. Kult ktorý séria vytvorila umožnil vzniknúť množstvu viac-menej úspešných mystery nasledovníkov (PSI FACTOR, DARK SKIES, STRANGE LUCK, ...) a dovolil tvorcom nevídané experimenty so žánrami, formou či manipuláciou s jednotlivými postavami. Navyše sa podarilo posunúť hranice toho čo je schopný akceptovať tzv. primetimeový divák (explicitné zobrazovanie krvavých detailov, mŕtvol, pitvy a ďalších hororových "chuťoviek"). Aj preto sa dnes - aspoň na Slovensku - už žiadna "rada" nepozastavuje nad brutalitou CSI pred 22.00h. AKTOM X patrí aj jedno nevídané prvenstvo. Ako prvá séria na svete sa v prestávke medzi 5. a 6. sezónou dožila priameho pokračovania v podobe celovečerného filmu pre kiná. Po tomto filme začala popularita klesať a dnes už AKTY X poznajú v podstate len "pamätníci". Tvorcovia však ohlasujú pokračovanie celovečerného filmu, a ja si tajne želám obnovenie tohto kultu. Nuž ... uvidíme. (17.5.2007) ()

Pítrs85

Mám docela málo seriálů, u kterých jsem si nenechal ujít jediný díl. Akta X však mezi ně patří, tedy abych to upřesnil, díly, kdy byly ještě hlavními postavami Fox Mulder a Dana Scullyová. První série je ještě taková rozjezdová, samozřejmě je napínavá, plná různých vše(ne)možných existencí a i ten ufounek na nás vykoukne, ale je to hlavně série číslo dvě, která mě k mysteriózním příběhům připoutala tak silně, že jsem se vždy těšil na každou nadcházející část. Škoda, že se tvůrci nedokázali odhodlat ukončit seriál, když měl ještě co dát, ta natahovaná a provařená pokračování, kdy už chyběl jeden, druhý nebo rovnou oba hlavní agenti, už byly hodně pod úrovní prvotní myšlenky Chrise Cartera. Proč si tím však kazit to dobré, co nám tento ve svém žánru špičkový seriál během devadesátých let přinesl. A ta hlavní hudební znělka... Tak nezapomeňte- The Truth Is Out There aneb Trust No One ;-) ()

Hurley

"Říká se, že strach z neznámého je iracionální reakcí na přemíru fantazie, ale náš strach z každodennosti, z plíživého cizince a ze zvuků kroků na schodech, strach z násilné smrti a prvotní touha po přežití jsou děsivé jako kterákoliv Akta X a stejně skutečné jako fakt, že se to může stát i vám." ()

eraserhead666

První dvě řady na televizní poměry povedený sci-fi horrorový seriál, jež sice postupně přežvýká všechny možné nejen horrorové zápletky, ale díky Scullyové k nim podává střízlivý a materialistická pohled (čímž ho v tomto žánru činí trochu originálním). Asi bych k nim přiřadil ještě třetí řadu, která mi však přišla hlavně komediální (vzájemné škádlení Muldera se Scullyovou a jejich vzájemné žárlivé scény). Od čtvrté série to začíná trochu upadat, nastupuje stereotyp, občas nuda. Navíc, začíná se projevovat spiklenecká dějová linie a ta mě na seriálu strašně štve. Pátá série je fakt divná. Nesourodá, přeskakuje obřími skoky z jednoho místa na druhé, věškeré dějové zápletky, odbočky a zvraty předchozích sérií ji nutně zavedly do docela velkých sraček. Místy si snad ten seriál dělá prdel sám ze sebe a to mu rozhodně nesvědčí. Mulderova sestra Samantha (taky vás trklo, že když spojíte její a jejího bratra jméno dohromady, získáte někdejší prsatou zpívající ikonu Samanthu Fox?) mi fakt už leze krkem, přeji si, aby všichni chcípli a seriál dál pokračoval v samostatných dílech. U šesté série se stal zázrak, vypadá to, že jsem byl vyslyšen (i když tomu nevěřím) a světe div se, obsahuje zatím vůbec nejlepší aktovský díl, co jsem viděl. Asi bych měl jednu hvězdičku ubrat, ale ty první dvě (tři) série jsou fakt parádní. Uvidíme, ještě mě čeká 7, 8 a 9 série. 2.12.2011. Mám za sebou sedmou sérii a jsem velmi potěšen návratem ke kořenům prvních tří sérií. Ani ten stálý sebeironický nadhled a humor tolik nevadí (díly o zombie a počítačové hře). Zajímavostí je vyský obsah dílů trefujících se do křesťanství. Tato série mne velmi potěšila. 11.12.11 Tak jsem dokoukal osmou sérii a takřka mlátím hlavou do stolu. Nový agent je fajn, ale skoro celé je to o ufonech a oné spiklenecké linii a já už toho mám fakt plné zuby a Danino výjimečné dítě? Ty vole, to už fakt nedávám. Poslední sérii dám snad už jen ze setrvačnosti. Tu hvězdičku nakonec ubírám. 2. 1. 2012 A poslední sérii jsem dal přesně jen z té setrvačnosti. Tragédie. Ztratilo to dech, pořád to samé dokola, ovšem bez Muldera a Scullyové to prostě není ono. Supervojáci snad ještě horší než ufounské spiknutí. Štěstí, že i samotným autorům zřejmě došlo, že už to dál nemá cenu. Poslední díl jsem čekal konečně nějaké rozuzlení, nějakou odpověď, místo toho jen zbytečná rekapitulace. Jediné pozitivní na celé sérii je Anabeth Gish. Ta herečka má něco do sebe (zdůrazňuji že po všech stránkách!!!!!!!!). Velmi sympatická. KOnečně už to mámt edy za sebou. Příště jen 1,2,3 a 7 sérii. ()

AlfaNumerO

TOP10 seriálové tvorby. Co každý týden jsem odchytával téměř na tajnačku díl za dílem až do nějaké třetí série, co se v té době vysílala v TV. Když k tomu připočtu, že mi bylo někde kolem 10 let, je vcelku jasné, proč je SCI-FI doposud můj nejoblíbenější žánr. A Akta-X k tomu nemalou měrou přispěla a můj pohled na něj formovala. Nezapomenutelný seriál s nezapomenutelnými hrdiny. Velikou škodou je, že zrovna jejích tvůrce posledními sériemi (10. a 11.) celý seriál plně pohřbil. Zde víc než kde jinde platí, že některé seriály (či filmy) pokračování mít nemají. 92% bez posledních sérií, s přihlédnutím k nim bych musel jít někam k 70%. ()

Dharter

Akta X jsou kultem, a je povinností se alespoň pokusit do něj dostat. :) Spousta věcí, co se dějí, dává hned větší smysl. :) ✔ ()

ARI50

Je to dobrý Sci-Fi ufonský seriál který nabídne skvělou dvojici a každý díl má hodně do sebe a mám ho celkem i rád ()

mm13

Dempsey a Makepeace v mysterióznom opare. Kultúrny fenomén, ktorý má všetko, čo divák potrebuje a nič, čo nutne nepotrebuje. Kánon modernej seriálovej (a hrubozrnnej) TV zábavy. ()

duklak2

Mulder a Scullyová. Mě ty jejích příběhy moc nechytly. Ale zase na druhou stranu musím uznat, že v některých příbězích se autoři snažili a dokázali mě přivést k uvažování o tom, jestli přece jenom mimozemšťané existují? ()

Sifaka

Skvělý mysteriózní seriál mě zaujal a hlavně první 2 série jsem neskutečně hltal. Výborný výběr hlavních představitelů ! ()

Beastmaster4

Pro mě osobně nejlepší seriál, který jsem kdy viděl. Nemám naprosto nic, co bych vytknul. Snad až na poslední díly, které byly slabší a chyběla jim originální, napínavá síla těch předchozích. Někteří mohou seriál odsoudit pro jeho obsah, mě osobně tohle téma říká hodně. Záhady a nevysvětlitelné jevy jsou součástí našeho světa od počátku věků, zaznamenané snad každou civilizací. Akta X toto téma oživila ve vhodnou dobu a naprosto perfektním způsobem. Obsazení dvěma, do té doby neznámými herci byl klíčový tah. Atmosféra některých dílů měla až hororový nádech. Každý si mohl najít v seriálu to své, bylo to krimi, bylo to záhadné a bylo to strašidelné! ()

JASON_X

Tenhle seriál je přesně můj šálek čaje. Rád vzpomínám, když jsem kdysi vždycky natěšeně čekal na každou další jeho epizodu. Je pravda, že jeho kvalita s přibývajícími řadami malinko klesá, ale i té nejslabší sérii bych dal za pět. Tak svrchovaně oddechové a zároveň zajímavé dílo to totiž je. A vpravdě kultovní, i když dnes se tímhle termínem označuje kdeco. Nejsem záhadolog, naopak se u záhadných a tajemných jevů snažím hledat to nejpravděpodobnější a nejpřirozenější vysvětlení, ale moc rád se nechávám vtáhnout do Mulderova paranoidního světa a oddávám se v něm blaženému snění... ()

Lucasion

"Vaše oči jsou otevřené? - Ano jsou otevřené, ale nějak to nefunguje. - Zkuste otočit hlavu. - Nemůžu. - A proč? - To nevím, nemůžu se pohnout. Tak jenom ležím. - Vidíte svou sestru? - Ne, ale slyším ji. - A co říká? - Volá moje jméno...Znova a znova mě volá. Prosí mě o pomoc, ale já jí pomoct nemůžu, nemůžu se pohnout. - Máte strach? - Vím, že bych měl mít, ale nemám...- A víte proč ? - Kvůli tomu hlasu. - Hlasu? - Hlasu v mojí hlavě. - A co vám říká? - Abych se nebál...říká mi, že jí nikdo neublíží a že se jednoho dne vrátí... - A vy...tomu hlasu věříte? - Chci mu věřit..." Akta X jsou pro mě kult. Od pilotu, ve kterém celé to pátrání začne, až po finální díl The Truth. Fox W. Mulder (David Duchovny) je prostě neskutečně poutavý charakter a v Duchovneho podání je to zkrátka masterpiece. Jeho hláškám jsem se vždy smál. Daina K. Scully (Gillian Anderson) jsem si taktéž u tohoto seriálu moc oblíbil. Akta X za svých neuvěřitelných 200 epizod stihli potkat všemožnou havěť ať už mimozemskou, nadpřirozenou či lidskou. Nicméně seriál není pouze o nevysvětlitelných případech, ale zároveň se zde objevuje velmi spletitá mytologie, která staví celkový příběh a seriál na jinou úroveň. "Když člověk hovoří k Bohu, je to modlitba. Když Bůh hovoří k člověku, je to schizofrenie." Snad není tak velké tajemství, že Mulder ke konci seriálu zmizí a zastoupí ho John Doggett. Robert Patrick je výtečná náhrada za Duchovného. Ovšem Mulder to není a tak seriál se dostává do jiných sfér. Finále není utahané, jak mnozí smýšlejí, ale je velice emotivní a vygradované. Seriál je pro mě jeden ohromný příběh, který ať se vypráví z jakékoliv stránky, tak je báječný a oblíbený. Co na tom, že několik dílů byla nuda. Epizody, ve kterých je tma, zábava a Mulder/Scully je opravdu požehnaně. (98 procent) ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov