Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

kklepkaa

Já jsem nadšená. Zbožňuji takové ty čínské "pohádky" alá Tygr a drak či Mistr jinu a jangu: Sen o věčnosti a navíc to mělo celkem jednoduchý příběh, který nebyl zbytečně překombinovaný, o pár postavách... dost mi to připomnělo první marvelovky. Hlavní hrdina je sympaťák a hláškující Awkwafina byla skvělá. A jsem i docela ráda, že tvůrci se tentokrát oprostili de facto od jakékoliv romantiky. Prostě taková (ne)standardní marvelovka :-)) ()

KASUGI

Netradiční Marvelovka, která v podstatě ani nepatří do Marvel universa a kdyby se tam nemihnul na sílu vtlačený Mandarín (Nechápu proč? Cestu jim mohla ukázat kterákoliv jiná čínská postava) a pak ten mnich z Dr.Strange, vůbec by nikdo nepoznal, že se jedná o komiksovku od Marvelu (v jedné větě mám 3x slovo Marvel, ale fakt se mi nechce to slohově upravovat XD))). Způsobem, kdy se americký filmař snaží napodobit atmosféru Wuxia filmů (a daří se mu to), mi silně připomělo třeba Zakázané království. Bavilo mě to hodně, příjemná změna po devíti?!!! Spider-manech a spol. Problém je, že film přišel hrozně pozdě a ono WoW, by zcela jistě přišlo tak před deseti lety. Teď už je to jen - hmmm, pěkné. Škoda. Co se tak ale koukám kolem a kolem, asi to bude jedna z mála povedených komiksovek po Avengers-Engame éře. ()

Ravi

Asi žuju v jiném světě, než mainstream fandové marvelu na csfd, protože tohle dokoukat bylo opravdu utrpení. Horší, než Black Widow to není, ale nemá to k tomu moc daleko. Příběh na 30 minutový díl seriálu, který producenti chtěli prodat tak, že přišli za scénáristou a řekli: čtyřikrát tam dej, že se chtějí děti s otcem povraždit a pak to sklidníme, že si sednou k čaji, protože se nemůžou furt jen vraždit, že jo. Pak tam hoď nějakou rodinnou tragédii, nemusí to dávat moc smysl. Taky tam dej draky, démony, podivný zvířata - nemusej mít účel, ale aby tam byly, elektroauto, nějakou tajnou nejsilnější organizaci na světě, borce co ovládá svět, ale ne zas tak moc, ale jakože hodně. Dej tam taky nějaký zvraty, nemusej mít smysl, ani vývoj, ale ať tam jsou, dej tam milý zvířátko, fajn dědu, třeba toho mandarina, ten byl vtipnej, cool vohozy, bludiště a všechno ať to vypadá hodně civilně, tak borku co poprvé v životě vystřelí z luku rovnou do černýho. ........No, a ten scénarista si sed, s těžkým srdcem si to zrekapituloval a pak vyblil toto. Snaží se snad Marvel dohnat do nejhorší z DC? Vypadá to tak, za mě 35% = 2/5 ()

andalin

Film za mě i dle mého očekávání vytáhla úžasná Awkwafina. Hlavnímu hrdinovi sice fandíte, ale nedostává příliš prostoru pro rozvinutí osobnosti, je tedy trochu nudný. Zápletka je nicméně zajímavá a boje (v autobuse, na leseni) povedené. Zaporáka s hrdinou pojí osobní pouto a dostane se nám tedy celé škály emocí. Barvičky, hudba a digitální efekty pecka. Jen některé scény mi přišly úplně mimo (herec ve sklepě s rádoby vtipnými hláškami se do žánru moc nehodil). Ale určitě doporučuji, bavila jsem se moc! ()

Hollohlaway

První půlka zajímavá a akční, ale potom to děsně zpohádkovatí, už to trochu nudilo a akce byla slabší. Ale je to celkem příjemně jiné a i když by tomu víc akce a humoru místo čínské mytologie prospělo, docela to baví. ()

Fox85

Dokud se jednalo o střet mezi synem a otcem, tak to bylo (i s několika slabšími momenty) na 4 hvězdičky. Ale ten úplný závěr, kde opět (jako už tolikrát) musela proběhnout opulentní bitva s gigantickou příšerou, tak to málem šlo až na 2. Ale bavil jsem se, tak tam 4 nechám ()

remy

Shang-Chi je na první pohled tuctovou marvelovkou, ale při porozumění, o čem film je a jaká témata upřednostňuje před druhými, je to nezvykle osobní podívaná. K lepšímu pochopení Shang-Chiho je zapotřebí chápat jej tematicky jako film v první řadě o rodině (respektive o provázaném vztahu mezi synem, matkou a otcem) a až po té, jak už vyplývá z názvu, o legendě deseti prstenů. V tuhle chvíli (po první projekci) nedokážu říct, nakolik je tahle rodinná linie vývojově funkční, nicméně v něčem mi připadá její nenásilné upřednostnění sympatické. ()

kenkaku

Drahý distributore, ne každý “ring” je nutně hned “prsten”. Tohle není Tolkien. A pokud by někdo viděl alespoň upoutávku (nebo si prohlédl plakátek), viděl by, že ten “ring” se nenavléká na prst, ale na předloktí. Takže opravdu, ale opravdu toho retarda co vymýšlel překlad nepochopím. To už to rovnou mohla být “legenda o deseti zazvonění”. No nic. K filmu… Japonské filmy má má rád, nicméně na čínské “wire-fu” filmy jsem si nezvykl ani jako teenager, na tož teď. Takže úvodní bojová scéna dost srazila očekávání. Pak se (naštěstí) dojem z bojových scén změnil na “něco ve stylu Jackie Chana” (scéna s autobusem doslova fenomenální). Když zhruba v polovině došlo na brutálně nudnou rodinnou pasáž (a nechutně dlouhou) měl jsem zase v puse stejnou pachuť jako v polovině Black Widow. Ještě horší to bylo když se objevila ta “čínská Wakanda”, to už mě to doslova nebavilo. Finále (včetně Čínského draka) dojem sice opět zvedlo, nicméně škoda byla již napáchána příliš hodně. Jako chápu, že Black Panther hrál na strunu černošské komunitě a “Deset kruhů” zase na tu čínskou (by mě zajímalo kdo nepolíbený čínskou mytologií bez Wikipedie dekóduje Morrise). Nicméně i přes nenásilnou snahu integrace do MCU (Wong, Mandarin, plus potytulkové scény) trčí “Deset kruhů” mezi ostatními filmy zpracováním a provedením jako maják na poušti. Kdyby šlo o samostatný film (a měl bych nastavená očekávání jinak), bylo by to rozhodně o hvězdičku navíc. Takhle pouze slušný průměr. Doplněk po druhém shlédnutí: CZ dabing se povedl a hodně obrousil žvanivé pasáže (rodinnou pasáž jsem skoro nevnímal, ale “čínská Wakanda” je hnus furt). Víc je vidět, ze film trpí na “DCitidu” (nepřehledný digitální bordel okolo kterého rotuje kamera) a když už mluvíme o Wakandě… Black Panther mě doslova lezl díky “tlamičkám”krkem, Deset kruhů a jeho “žluté pojetí”, mi nevadí vůbec, i když mi stále do konceptu MCU nezapadá. Rozhodně je ale lepší než zmiňovaný Panter a novější Ethernals. Hodnocení tedy zvedám. ()

KR4T4S

Lehce nadprůměrná jednohubka se sympatickým hrdinou a zábavnou Awkwafinou. Lepší než Wakanda a zároveň jedna ze slabších Marvelovek. ()

Maynard.

Aby to rákosníkům nebylo líto a necejtili se zrasistovaný, tak se musel natočit i šikmovokej Marvel, to je jasný. Ale pro afroameričany byl Black Panter samozřejmě dřív, páč to sou mnohem větší chudáci. Každopádně je to tak jako tak perfektní akční a zábavnej kousek. Oproti Černé vdově mi to přišlo víc chytlavý, asi tím, že to není až tak uplně civilní, že tady sou příšery, krásnej bájnej svět, kouzla a pěkný souboje. Co mi přišlo trošku zbytečný, tak ten rep a k tomu souboje, to se sem nehodilo. Ale zápletka a všecko kolem to do sebe pěkně zapadlo. Pro mě už Marvel nikdy nebudou to co dřív, páč přecijen po smrti Tonnyho je všechno jinak. Ale jestli budou Marvelové pokračovat tímhle způsobem, mohli bychom se dočkat třeba nějakýho islámskýho superhrdiny nebo možná i superhrdinky a z toho by se ty kozupíchalové vopravdu zvencli :o)) ()

sedm.1

Trailerům se vyhýbám, jak můj syn učení, ale prostě sem tam jsem okolnostmi donucen nějaký shlédnout, což se stalo právě v případě Deseti prstenů a musím se přiznat, že jsem z něj byl naprosto zděšený a vlastně jen na základě onoho mizerného dojmu z toho traileru jsem na tento film nešel do kina, což se mi konkrétně u marvelovek děje skutečně jen velmi výjimečně, a výsledkem je, že se veškerým trailerům budu vyhýbat ještě mnohem víc, než doposud, jelikož Shang-Chi si kinonávštěvu samozřejmě zasloužil, protože se jedná o vážně zábavnou jízdu a na velkém plátně to musela být prostě pecka. No, prohloupil jsem, poučil jsem se, čas nevrátím, jedeme dál. Deset prstenů se dá každopádně rozdělit na dvě poměrně odlišné poloviny. Ta první totiž představuje zcela klasický příspěvek do velké marvelovské rodiny, kde je velmi zábavným způsobem skloubená hromada vážně perfektní akce, s výraznými postavami, zatraceně svižnou a působivou zápletkou, a fungujícím humorem a této polovině nemám skutečně co vytknout, já se u ní královsky bavil, hlavně mě tedy ale překvapila ta akce, kde většina soubojů měla takový koule, choreografii a přehlednost, že jsem se u ní tetelil blahem a opakuji, za mě pecka. Bohužel, ona druhá polovina ovšem změnila poměrně zásadně tvář, a to do takové spíš fantasy pohádky, která tedy pořád rozhodně nenudí, a je možná vlastně i více efektnější, než ta první polovina, na druhou stranu v ní ale ubyly osobní souboje a vtipnost, a navíc tvůrci se v ní také z velké části zaměřili na emoce, které ovšem příliš nezafungovali, a ani spád už neměl takové grády, z čehož vyplývá, že ona druhá polovina už taková paráda není, nicméně ve výsledku u mě z tohoto filmu určitě převažuje tedy spíš rozhodně ten velmi pozitivní dojem, a to i díky výbornému castingu, kdy mě hlavně mile překvapil představitel Shang-chi, vážně sympatický a neokoukaný týpek. Legenda o deseti prstenech zkrátka patří rozhodně k těm opravdu lepším filmům v té současné marvelovské fázi a nyní jsem jen upřímně zvědavý, jestli a jak moc se konkrétně tato postava promítne do dalších filmů, já bych každopádně nebyl rozhodně proti. ()

KennyNevym

Poslední dobou mám od Marvel filmů čim dál menší očekávání, ale včera jsem byl opět mile překvapen. Do špiček z oboru to má sice velmi daleko, ale neurazí a celkem pobaví. Taková krásná udržovačka, v mezičase mezi total peckama. Chvílema mě trošičku vadil vizuál bitev, kde Shang doslova klouže vzduchem, trochu jak Black Panter v obleku (CGI), ale jinak cajk. Pokud si Marvel bude držet tuto úroveň, což po tolika filmech asi neni úplně easy, tak super! Orientace na čínské publikum je zjevná, ale to je dnes už standard a obzvlášť u tohohle filmu se to dá čekat. ()

666Carnage

Od Ant-mana asi nejlepší origin. Je to spíš fantasy pohádka, ale je to super. Akce je parádní a choreografie nebyla dlouho u Marvelu takhle povedená. Čína a její kultura je tu hodně upřednostnována a je to znát hlavně ve finále. Je to zase něco jiného, než je u Marvelu obvyklé. Je to krásný a barevný a ikdyz se to je konci změní na spíše digitální efekty, vůbec mi to nezkazí celkový dojem. Určitě nám Shang-Shi má ještě co ukázat a diky potitulkové scéně je jasné, že to přijde brzo. Určitě zajímavá postava do nových Avengers. 90% ()

iXtr3m3

Načreli sme do ďalšieho zaujímavého "sveta" ako v podobe Wakandy a ja za seba musím povedať, že som bol spokojný. Nakoľko už mám napozeraných XY čínskych či kórejských a japonských fantasy, tak ma toto nielenže nemohlo prekvapiť ale ani sklamať. Mytológia daného "inosveta" môže byť zaujímavá, keďže sa predostrel obraz pokročilej civilizácie skrytej pred našimi očami podobne ako je to u Wakandy. Mytológia okolo prsteňov je rovnako extrémne zaujímavá a som zvedavý, čo sa o nich ešte dozvieme, keďže jedna z potitulkových scén nám sícez neprezradila ale pekne zdôraznila ich tajomný pôvod. Akcia a fighty na vysokej úrovni, záporák/nezáporák taká Marvelácka klasika (nič extra, ale zároveň žiadna čiernobiela postava). Kasting by bol fajn až na Awkwafinu, ktorú fakt nemusia tlačiť do každej riti. Jednak je nesympatická, jednak je to drevo, tak načo ju pchať do fighterského komixu? Len ako hlúpu komickú postavičku? Na to mohol postačiť Ben. Čo zaškrípalo viac ako len raz, napriek vysokokvalitnému zbytku, tak to CGI. V niektorých prípadoch bolo super, dostali sme krásny pohľad na ukrytý fantasy svet či vynikajúci fight v autobuse alebo na lešení, inokedy to bolo ako päsť na oko, napr. pri prechode cez stromové bludisko a pád auta do priepasti hneď v úvodnej akcii, alebo exteriérové zábery na fight v autobuse. Myslím, že súčasné hodnotenie na ČSFD celkom objektívne zachytáva kvalitu snímku a očakávam obrovský posun v ďalšom príbehu. ()

wooozie

První část překvapivě zábavná marvelovka s perfektně natočenou akcí. Druhá část jeden velký trikový chaos, kdy to chvílemi nemělo daleko k digibordelu, na který měli dříve patent pouze v DC. Nehledě na to, že příběh záporáka je zajímavější než příběh hlavního hrdiny. Od Iron Manova lusknutí prsty v Endgame (a ihned na Endgame navazujícího výborného Spider Mana) hledá Marvel cesty, kam dál, a musím říct, že ať už jeho seriálová tvorba nebo i ta filmová mě doposud vůbec nechytla. Tak snad příště, za mě Shang-Chi ale čistý průměr. ()

Seti

Podobných filmů se v Číně natočí tak dva až tři do roka a pokud by byl Shang-Chi produktem právě Říše středu, neštěkl by po něm ani pes. Tím chci říci, že se pro diváka, který pár čínských akčních fantasy již viděl, nejedná absolutně o nic zvláštního či extra zajímavého. Velká škoda, že si marvelovská produkce vypůjčila od svých čínských kolegů rovněž jednu z nejhorších šablon tohoto žánru, a to závěrečný opulentní digibordel. Bez něj to mohla být pohodová oddychovka. ()

Elerrina

Cesta tam a zase zpátky, ze San Franciska do čínské pohádky. Simu Liu se úspěšně uchází o post, který zůstal uprázdněný po Jackie Chanovi, a prvotřídní, vyloženě ňamková choreografie akčních scén je taky to nejlepší, co film nabídne. Zbytek je smíchaninou nevěrohodného rodinného pseudodramatu, motivačních tréninkových wushu videí a odfláknuté rychlokvaškové mytologie, které dohromady tvoří povinnou výplň před vizuálně opulentní finální digibitvou. Awkwafina koukám zdárně pokračuje ve své evoluci do Jar Jar Bingse. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)