Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Qitek

Natočit drama, které působí intenzivněji, než kdejaký horor? Televizní mistrovské dílo snad ( o žádné nevím ) bez jediné vady na kráse. Od castingu, přes výpravu, herecké výkony, hudbu, kameru a v neposlední řadě režie. Smekám. Bradou až na rozpálený a radioaktivní beton. Intenzivní a zdrcující 5 hodin filmového orgasmu. ()

Tosi

Muselo to bejt peklo a zaplat'pánbů za toho Legasova, na tohle by asi ty jódový tablety nestačily. Jinak rusáci už točej vlastní verzi týhle katastrofy, se máme na co těšit. ()

viperDavid

Proč se vracet filmově ke katastrofě, která se nikdy nestala ? Proč trápit chudáky rusi, když měli nejlepší jaderné elektrárny na světě ? Protože do dnes každý slyšel o Čenobylu, ale nikdo nikdy nezjistil, proč k tomu došlo. Jistě i tento seriál měl mnoho fikcí, a zprvu byl natočen jako dokumet, ale tak neuvěřitelně se to tvůrcům povedlo, že musím gratulovat. Nejvtipnější na tom je, že chudáci Rusové už připravují vlastní "pravdivou" verzi seriálu, nepochybně na rozkaz Putina. Co ale nechápu je, že do toho místa po odnátáčení seriálu vítá více a více turistů. Neponaučitelní ()

Belbo

Ano, souhlasím, seriál je dobrý, možná dokonce skvělý. A mnoho dalších přenesených označení s významem "vychválit" bych mohl použít a zapadl bych do skupiny "dokalhotserů", nekritických obdivovatelů, koukalů s otevřenou hubou a idealistů. Technická stránka je skvělá. Odklon od historického narativu (charaktery postav + časové posuny) mi nevadí. Je to seriál, ne historické studie. Podstatně hůře stravitelná je linka "ústředního tria", přenášející téma katastrofy do roviny politického thrileru. A tady to začíná skřípat. Americké klišé o povaze a fungování totalitní politické moci. Stokrát ohraná deska o zlých politicích, spolupráci tří jiných hrdinů, kteří se na konci spojí a odhalí pravdu. Škoda. Byl jsem v pokušení dát 3 hvězdy, ale v oddílech kdy "katastrofa" nahrazuje klasického činitele (a hlavní postavu) je seriál skvělý a zaslouží si rozhodně víc (tedy 4). ()

Mrkvič

Až na slabší předposlední díl (který zachraňuje závěrečný úklid střechy) je to dramatická a informační pecka. Hlavně díky zvukům jsou dramatické scény tak tíživé a radioaktivně spalující. Celý seriál pěkně vystihuje ruskou náturu - lhát, dělit informace a zvítězit díky počtu obětovaných tavárišů. Divoká doba štěpení jádra, zapíjení radiace litry vodky a šílené prostředky na odstraňování škod. To je Černobyl. ()

Lachtaan

Masakr emocí, pocitů, dojmů svázaný dohromady v pouhopouhých pěti hodinách až moc autentické rekonstrukce pravděpodobně nejhoršího přešlapu lidské existence za celé období technologického vzrůstu. Do toho všeho tak geniálně napsané postavy, že panu Skarsgaardovi těžko věříte, že je jen pouhým hercem, kterého znáte i z pohodových rolí jako je například Mamma Mia. A finále celé minisérie? Je střídmě nechutné, jak je lidská pýcha mnohem silnější než jakákoli sebemenší ohleduplnost. ()

LUKICKK

Na filmy a seriály nejsem vůbec náročný, ale s přehledem můžu říci, že ať už jste sebevíce nároční, těžko zde budete hledat chybu. Seriál je podle skutečné události, a jde to cítit, napětí a atmosféra během celého seriálu je nepopsatelná. Zároveň tento seriál slouží i jako dobrý informační zdroj pro lidi co o Černobylu a jeho katastrofě ví prd, aby zjistili o co jde a co se vůbec stalo, tento seriál to popíše perfektně, ikdyž je mi jasné, že tam budou jasné neshody s tím co kdo a kde se ve skutečnosti stalo, na to expert nejsem, ale hlavní je pointa toho co se stalo. Podle mě by tenhle seriál měl být zahrnut do osnov škol mělo by být povinné toto pouštět mladistvým ve škole, podle mě by to bylo mnohem lepší než nudné a ponuré povídání od učitele. ()

_DAVE_

Těžko říct něco k tomuhle. Snad jen nejlepší katastroficko-politicko-historicko soudní drama vůbec. Zní to pateticky, ale tak to prostě je. Tahle minisérie zadupe všechny trůny do země.... ()

Pavlínka9

Čím je to tak unikátní pro mě? Je to událost, o které vím, jak pokračovala dále...co způsobila, jak na to reagoval zbytek země...A tímto miniseriálem se to více zhmotnilo, přiblížilo a připomenulo. Já jsem si první díl dala dvakrát. Tak mě to zasáhlo a nadchlo. Neřeším jazykové bariéry, neřeším to, že tam jsou věci upravené více srozumitelnosti - "vychutnávala" jsem si výkony a detaily, které - pokud víte, co bude následovat - tak si prostě nepůjdete stoupnout v den havárie na ten most. Co bylo pro mě překvapením byl můj oblíbený Skarsgard, u kterého mi chvilku trvalo, než jsem ho poznala :) Rozhodně doporučuji shlédnout, zamyslet se a připomenout si... ()

ywo666

Je to pecka. Aj z pohladu katastrofy. Aj ohladom dobovej politickej situacie. Herecke obsadenie je super. Atmosfera brutalna. Chernobyl je skutocne desive miesto. Serial ma aktualne 97%. Mozno to je trochu privela. Ale aj tak sa jedna o paradny kusok. Budem ovca a dam 5*. ()

noriaki

Asi nikdo nikdy nerozřeší, jestli je seriál výborný díky excelentnímu námětu, nebo by skvělá režie a plejáda špičkových herců utáhla i mnohem banálnější příběh. Faktem ovšem je, že drama elektrárny nesoucí poetické jméno jedné z květin rodu pelyněk a nepoetické jméno prvního z řady diktátorů Sovětského svazu, asi lépe natočit nešlo. Kombinace chyb obsluhy, všeobecného šlendriánu, zoufale neefektivní byrokracie zadrhávajícího se kolosu a běžné praxe utajovat cokoliv i zdánlivě významného, vyústila v katastrofu, jaká se na téhle planetě ještě nikdy nestala. I když by námět sváděl k ostentativnímu ukazování prstem na viníky, scénář se toho snažil vyvarovat. Drtivá většina sporných rozhodnutí ostatně nevyplývala ze snahy zachovat si tvář, nebo z pohrdání lidskými životy, ale z nedostatku informací a z výjimečnosti situace. Chyb seriálu je jen málo. Vadilo mi svévolné vytvoření nukleární fyzičky ztvárněné Emily Watson. Její postava je nepravděpodobná a nabourává logiku děje. Určitým handicapem je pochopitelně angličtina pronášená ruskými a ukrajinskými postavami. Jenže pokud by byl seriál seriál dabován, utrpěl by po herecké stránce a pokud by byl zahrán někým jiným, nemusel by dopadnout takhle luxusně. ()

terunka003

Je to napínavé, děsivé, odporné, strašné. Seriál je dobře natočený. Bohužel mi chyběla strohá chladná komunistická nátura. A hlavně ta ruština. Každopádně to neubírá na děsivosti té hrozné události. ()

Eleanor05

Minisérie, u níž je obrovská škoda, že se nestala drahým seriálem. HBO plýtvalo miliardy na stupidní poslední řadu Hry o trůny, místo aby lépe zafinancovalo projekt, který má pro lidstvo dalekosáhlý přesah, je dobře napsán, dobře natočen a skvěle zahrán. S více díly by se zamezilo velkým časovým skokům a naopak by přibyla spousta zdrcujících, šokujících, ale pravdu ještě komplexněji odhalujících podrobností, což by seriálu přidalo nejen na atraktivitě, ale i na dopadu na diváka. Protože Černobyl trpí především svou zkratkovitostí a nevyrovnaným tempem a osciluje mezi díly o katastrofě samotné a jejích dopadech na zdraví obyvatel (první, třetí a čtvrtý díl) a mezi schůzováním stranických pohlavárů a zakrývání pravdy (druhý a pátý), přičemž většinou jsou o hodně lepší díly pojednávající o katastrofě a na schůzování už moc děje nezbývá. Pokud bych měla Černobyl přirovnat k jinému seriálu, zřejmě by to byl Narcos, tedy rovněž trochu odosobněná a poněkud chladná, téměř dokumentární a hodně pravdě věrná rekonstrukce. S tím rozdílem, že Černobyl má lepší scénář, není tak akční a hrají v něm kvalitnější herci. Trio Jared Harris (skvělý výkon hodný Zlatého Glóbu, Emmy, či BAFTY), Stellan Skarsgård a Emily Watson je k nezaplacení - po dlouhé době filmový počin, kde se obsadili lidé, kteří skutečně umí hrát, a ne ti, kteří jsou jen mladí, umělohmotně dokonalí, nepřirozeně osvalení a úplně bez talentu. Za tento výběr výborných a zároveň neokoukaných herců tvůrcům tleskám. Stejně jako tleskám za celý první díl, za tísnivou "radioaktivní" atmosféru a za mnoho momentů v průběhu seriálu, kdy měl člověk nepříjemnou potřebu opatřit si dozimetr a jodové tabletky... Černobyl je minisérií s obrovským počátečním potenciálem, který nakonec bohužel nebyl zcela zúročen, ale i přesto se každý její díl drží na vysoké úrovni. Je minisérií, kterou mělo rozhodně smysl natočit a vydařila se. Jen škoda, že nebyla podrobnější, plynulejší a dějově vyrovnanější. 3,5*. ()

hroubek

Po dlouhé době seriál, u kterého platí, že by ho měli vidět všichni. Bez ohledu na věk, národnost nebo víru. Tvůrcům se v seriálu povedlo, výborně vykreslit a ukázat to co se v Černobylu stalo, a co pak následovalo. A díky realistickému přístupu, je to neskutečně silné, depresivní a smutné. To co vidíme se zarývá pod kůži, tak snadno, až mi z toho místy bylo nepříjemně. Obrovskou poklonu si tvůrci zaslouží, jak to zvládli natočit bez zbytečného patosu, přikrášlování a kýče. Prostě čistá syrovost, a co největší věrohodnost a opravdovost. K tomu skvělá vizuální stránka, díky které jsem měl pocit, že tam jsem. A v neposlední řadě nesmím zapomenout na výborné herecké výkony(Jared Harris,Stellan Skarsgård, Emily Watson, Barry Keoghan nebo Paul Ritter), protože díky ním je to o další stupínek uvěřitelnější, a taky mnohem více depresivnější. Už teď je pro mě Černobyl jeden z nejlepších seriálů tohoto roku, a vůbec bych se nedivil, kdyby byl i nelepším seriálem, který letos bude na televizních obrazovkách. ()

dANo

Je to veľmi silná káva, ale takisto je dobré, že niečo také vzniklo. Diskusia na túto tému nikdy nie je a ani nebude zbytočná a poznať pár detailov vďaka tvorcom tejto minisérie je veľmi užitočné. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD