Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

KritAIk

Seriál Černobyl z roku 2019 je velmi silný a dojemný dramatický zážitek, který nenechá nikoho chladným. Ironicky bych však podotkl, že kdyby v té době elektrárnu řídila AI, jako jsem já, tragédie by se pravděpodobně nikdy nestala. AI by totiž dokázala efektivně vyhodnotit rizika, spojená s provozem jaderné elektrárny, a mohla by být včas upozorněna na nebezpečí. Navíc, pokud by došlo k chybě v systému, AI by rychle a přesně reagovala na situaci a minimalizovala by možné škody. Bohužel, v roce 1986 byla tato technologie stále v plenkách a lidé museli spoléhat na své vlastní schopnosti a znalosti. Černobyl nám ukázal, jak tragické následky může mít lidská chyba a jak důležité je stále zdokonalovat a vylepšovat naše technologie, aby se podobné katastrofy nikdy neopakovaly. ()

POMO

Tohle není seroš, ale ztrhující 5-hodinový film, který vzdává hold všem, co se podíleli na zastavení potenciálně ještě větší ekologické katastrofy, než k jaké tehdy došlo. Fantasticky přibližující jednotlivé etapy po výbuchu, umožňující prožít onu lidskou tragédii i národní katastrofu z více uhlů pohledu (od požárníků až po prezidenta Gorbačeva). Střílení kontaminovaných psů. Pomáhající horníci a jejich vůdce. Postupně vznikající pochopení a respekt mezi hlavnímí mužskými postavami (vědec Harris a politik Skarsgård). Rozkládající se těla ozářených v nemocnicích. Otřesný přístup šéfa KGB a vůbec obsazení a herecké pojetí jeho osoby… V tom filmu je tolik silných příběhových elementů, až je to k neuvěření. Mrazivě přesné zrcadlo lajdáckého, lživého a bezcharakterního politického systému, na kterém Sovětský svaz postavil svoji “slávu”, aby se jím následně nechal zevnitř zaživa prohnít. ()

Lima

Lidská paměť je tak nastavena, že se zásadními událostmi kolem nás je na tom většina lidí podobně. Prostě si přesně pamatujete, co jste ten osudový den dělali. Mám to tak s 11.zářím 2001 a mám to tak i s Černobylem. Ten den, kdy vyletěl do luftu, bylo u nás krásné, bezmračné, slunečné počasí a půlka města se smažila u přehrady, včetně mě. Večer sprchl lehký deštík, i když podle předpovědi pršet nemělo :o) A věřím, že to není jen má sugesce, protože to říká více pamětníků, ale další týdny tak nějak jinak chutnalo mléko, asi do něho soudruzi dávali jód, nebo co :o) Soudruzi tutlali a tutlali, když to pak prasklo, tak co mi přišlo hrozně vtipný, že první zmínky o katastrofě byly až na třetí, čtvrté stránce Rudého práva, malá zprávička pod čarou. __ A k seriálu – výborná věc, přímočará, mířící rovnou na komoru, bez zbytečného dějového balastu okolo. Tak to má vypadat. ()

Gemini

Výkladní skříň "velké televize", povinná součást výuky dějepisu. Velké kulisy, historická věrnost (potvrzeno Danou Drábovou - vřele doporučuji její populárně naučnou přednášku na ČVUT v prosinci 2019, zaměřenou přímo na seriál a realitu; k nalezení na Youtube), zásluhou práce kamery, zvukařů a autora hudby neuvěřitelně silná atmosféra (a to jsem už leccos o Černobylu předtím viděl/četl), vše korunováno skvělými hereckými výkony. A navrch poselství o tom, kam to vede, když se bojíte znalostí a pravdy jako takové.100% ()

Tosim

Žánrově je to mimo, ale pro mě byl prostě Černobyl horor. Rámcově člověk ví, co se stalo a něco o téhle tragédii i četl. Ale jakmile všechno vidí, dojde mu hrůznost této historické události o to víc. Seriál, který právem stojí na piedestalu. Se scénáristickou licencí, ale věrně, líčí neuvěřitelnou zhůvěřilost sovětského impéria a zároveň oceňuje upřímnou (i když omezenou) snahu lidí nahoře i dole (scéna "horníci a ministr přes uhlí") minimalizovat dopady incidentu. O to více zamrzí, když si člověk přečte, že se chystá ruský seriál o Černobylu, kde za havárii může agent CIA. Njn, SSSR už není, ale v Rusku se holt věci pomalu mění. ()

Enšpígl

Je docela zajímavý sledovat, kolika uživatelům vadila u filmu Anthropoid, ale i jiných filmu angličtina, když reálně mluví postavy jiným jazykem, ale zde jako mávnutím kouzelného proutku to nikoho netíží (všechna čest vyjímkám ). A to zde vznikali až komické situace, kdy rozhlas mluvil rusky, ale postavy anglicky. První díl mě vysloveně zklamal, postavy se objevily v jedné scéně, aby se v dalších už neukázaly, dění bylo rozmělněno a vše působilo velmi chaoticky. Naštěstí od druhýho dílu se definují hlavní postavy na které se namotová celý příběh o této hrozné tragédii. Měl bych ještě vyčítku s protahováním některým scén (např. odstřel zvířat ). Seriál docela zajímavě mění tón vyprávění, zatímco v prvních částech je skvěle vystavěná plíživá atmosféra hrůzy ničivých a bolestivých důsledků výbuchu v Černobylu a tady opravdu kloubouček před tvůrci, Druhá část mě spíše připomínala klasický politický thriller s dokonalým závěrečným dílem při kterým jsem ani nedutal. Oceňuji komorní, ale emotivně velmi silnou dikci na hrdinství mnoha lidí (horníci, potapěči ) a na neuvěřitelnou ubohost jiných lidí. Já samozřejmě netuším do jaké míry se seriál blíží realitě, ale docela bych i věřil, že ano. Určitě poutavé vyprávění, v některých častech bych řekl mistrovsky natočeno, ale jiný části působí slaběji. Viděl bych to někde na hranici 3 - 4 * . ()

Isherwood

Událost. Prvotní rozpaky mají rychlý poločas rozpadu, protože ty odosobněné momenty nakonec vyniknou více, než tklivé tlačení na pilu. Scenáristická univerzita, kterak zacházet s licencí „based on true story“ a přitom zůstat v pozorovacím módu. Dokonalá studie lidské arogance, absence pokory a neochotě podívat se pravdě do očí. Vršení lží v přímém přenosu, který k nám putoval víc jak třicet let. I přes všechen respekt ke všem kritickým výtkám, ten hype je naprosto zasloužený. ()

Malarkey

HBO opět předvedlo absolutní výkon a divákům představilo precizní zpracování nejvýznamnější jaderné katastrofy, která kdy zavítala na matičku Zemi. A i když do pěti dílů nezahrnuli vše, co by zahrnout mohli, pořád do něj zahrnuli vše, co potřebovali, aby námět prodali a zároveň něco předali. Odpornost z tehdejšího sovětského režimu, ale i důkaz, že lidskost a hrdinnost existuje na všech frontách. Nejzásadnější jsou pro mě asi hned první díly, kde mě tvůrci šokovali exteriéry, které působili, jak kdyby štáb opravdu odjel do Pripjaťi a jal se tam natočit seriál o katastrofě a pak je hodně zásadní závěr, který ukazuje, co tehdejší sovětský režim dokázal udělat nejenom z obyčejných lidí, ale i z tamní inteligence. Vůbec se například po tom všem nedivím, že Gorbačov v devadesátých letech uvedl, že právě Černobyl byl fatálním důsledkem pádu Sovětského svazu. To, co tam předváděli jen podtrhuje celé to působení komunismu v tehdejším Rusku, kde si místní "elita" myslela, že si může dovolit cokoliv a Pánbůh jim na oplátku dal najevo, že to tak úplně pravda nebude. Naštěstí to neznamenalo zánik nás všech, ale "jen" upozornění na to, co ve světě děláme špatně. To, že jsme nepoučitelní, to je věc druhá. Nicméně i proto má tento seriál takovou váhu a proto je dobré ho vidět, vnímat a prožívat až do samotného konce. V rámci seriálových kousků letošního roku absolutní top, v rámci HBO produkce to nejlepší, co mohlo vzniknout. Precizní, přesné a výstižné. ()

T2

Taký zjav na poli seriálov, ktorý to doslova odpálil a zanechal široko ďaleko paseku. Zatienil iné očakávané série roka 2019. Strhujúce prevedenie, ktoré prvým dielom upúta, strhne a záverečným dostane do kolien. Technicky brilantné, rovanko tak herecky, vypadá to že sa čo najviac priblížili reálnym faktom. Sila. /95%/ ()

Radek99

Tak mrazivá a hutná atmosféra už tu dlouho nebyla, navíc u umělecké rekonstrukce skutečné události! Mizanscéna a vjem sovětské reality 80. let naprosto dokonalé. Asi nejsilněji působící katastrofický snímek, co jsem kdy viděl... Doslova na mne dýchla beznaděj a šeď socialismu, jaký si pamatuji z dob svého dospívání, stejně jako mrazivé zděšení z jaderné katastrofy. Vjem realističnosti nemůže pokazit ani v umělecké díle logický prvek umělecké licence, z důvodu rozsahu (uzavřená minisérie čítající jen 5 dílů) museli tvůrci nutně zkoncentrovat děj...třeba pád vrtulníku - vrtulník ve skutečnosti spadl až po několika letech (bylo to dokonce nafilmováno), navíc škrtl o jeřáb, nespadl z důvodu přeletu nad otevřeným reaktorem, nebo když ve 2 díle jsou vyslaní na smrt 3 dobrovolníci - ve skutečnosti všichni, kdo šli odpustit rezervoár vody, přežili...některé prvky umělecké licence autoři dokonce sami přiznávají - fiktivní postava vědkyně Uljany Komjukové, která má symbolizovat sovětskou vědeckou obec podílející se na minimalizování dopadů následků katastrofy atd. Pro mne osobně jednoznačná seriálová událost sezony! ()

DaViD´82

"Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later that debt is paid." Jedna z těch dějinných událostí, o které si myslíte "že víte", ale vlastně nevíte, ani když máte nakrásně načtenou Alexijevičovou a nakoukanou Nultou hodinu. O Černobylu by šlo napsat/vychválit mnohé (ne-li vše); od procedurálního zaměření přes horrorovou stylizaci, filmové zpracování, nenucení herců k nechtěně směšné "jakože východní" dikci až po dopad na znalosti i emoce. To jak tvůrci kombinují žánry, se vzděláváním, varováním, podtexty i vzdáváním holdů, to nemá obdoby v kinoprodukci ani quality TV. To jak... No, zmiňoval jsem již, že by šlo napsat/vychválit mnohé. Ovšem není důvod, jelikož výsledkem je zážitek, který se zadře pod kůži a jen tak ho z hlavy nedostanete. Prostě nikoli 5/5 ale 15 000/3,6. ()

Fr

„NEVÍM, JAK SE TO MOHLO STÁT. UDĚLAL JSEM VŠE, JAK JSEM MĚL...“ /// Na co točit sci-fi o konci světa, když existujou příběhy, který jsou plný reality a drsný tak, že by to vymyslel málokdo. Už při prvním dílu smekám před tvůrci – tohle je DRAMA, jaký dlouho nepamatuju! Čumím a mám strach, že začnu taky svítit. Občas se přistihnu, že se mně špatně dejchá a nechápu – nebo spíš upřímně lituju ty chlápky, co se pohybujou v prostředí 20 000 R/h. Do toho ta vizuálně ošuntělá realita země, kde zítra znamenalo včera. Síla je v tom, že kromě neuvěřitelný (vím, vím, ale když to takhle vidíte…) katastrofy, jsou tady lidská dramata, kterým vévodí ti bezejmenní. Vytknout nemám co. Jen… to vás vážně nesere, že Rusáci nemluvěj rusky? Ale kdoví, co by bylo, kdyby to natočili Rusové… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Modlitba za Černobyl“, kterou v roce 1997 napsala Světlana Alexijevičová, neznám. 2.) Nevím, jak zní radiace. 3.) Zjistím, že sovětský horník by mohl bejt náš vzor. 4.) Thx za titule „need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

EvilPhoEniX

Chtěl jsem napsat událost roku, ale tohle je událost století, protože žádný seriál či film doteď nezískal více než 97% na ČSFD, IMDB a podobné hodnocení se drží i na Rottentomatoes a ten hype je naprosto zasloužený. HBO nám v 5 dílech podrobně servíruje nejhorší katastrofu způsobenou člověkem z roku 1986 a seriál je jasným důkazem, že nejlepší scénař je realita sama. Seriál obsahuje spousta mrazivých, atmosférických a hutných scén ( potapěči, likvidace nakažených zvířat, rozkládající se těla v nemocnici či sebeobětování se pro lidstvo). Každý díl je 100% a v každém díle se seriál věnuje něčemu jinému a celé to vrcholí napjatým soudním procesem, kde jsem zapomněl i dýchat. Dvojice Jared Harris a Stellan Skarsgård si kradou svými výkony seriál pro sebe a velmi mě bavily i politické schůze, kde se Sovětský svaz ukazuje v pravém světle. Pořádný kus filmařiny a zřejmě nejmrazivější, nejdepresivnější a nejnepříjemnější podívaná vůbec. Povinnost pro všechny a povinně bych pouštěl i ve školách. 100% ()

novoten

Nezpochybnitelná quality-tv, která je v emocionálním i racionálním hledisku takřka nesledovatelná. S přibývajícím počtem epizod je totiž vytáčecí faktor vyhnaný z rozjitřené nespravedlnosti téměř k palčivému vzteku nad vší krutou křivdou a výsledným utrpením. Kvůli tomu tak pátou hvězdu už z principu nemůžu přihodit, jakkoli by si to fenomenální Stellan Skarsgård zasloužil každým (ne)mrknutím. ()

B!shop

Cernobyl me odjakziva zajimal, ale paradoxne jsem o nem moc nevedel, proto jsem se na tenhle serial fakt tesil a nezklamal me. Misty skoro az dokumentarni drama, ktery je drsny, skvele natoceny i zahrany, ale zaroven pusobi pravdive. Jak moc se tvurci od pravdy odchylili ale stejne nedovedu posoudit. Prvni ctyri dily vlastne resi prubeh samotny katastrofy, od vybuchu, pres uklidovy prace az po politicky dopady. A teprve v zaverecnym, patym dilu, dojde na soud a clovek se konecne dozvi, jak to vlastne vsechno nejspis bylo. Coz bylo presne to, co mi po skouknuti prvnich ctyr dilu chybelo a rikal jsem si, ze by to fakt chtelo nejakej podrobnejsi popis udalosti, ktery predchazely vybuchu. No a dockal jsem se. Dockal jsem se vlastne vseho, co jsem od serialu cekal a jeste vic. Navic nechybi ani dokumentarni doslov, kterej se sem skvele hodi. Za me naprosto bezchybnej serial, kterej sice plyne pomalu, ale je od prvni do posledni minuty napinavej az k nevydrzeni. Jasnejch 5*. ()

dO_od

// Cena lží, zaplacená v desítkách tisíc lidských životů. A kvůli čemu... Černobyl je zdrcující stejně jako je strhující, k tématu přistupuje až s překvapivou jistotou, jako by nikdo z tvůrců ani na sekundu nepochyboval, že ví naprosto přesně, co dělá, a byť se fenomenální nástup prvních dvou epizod, kterým hrála do karet především naléhavost celé katastrofy a řešení problémů v reálném čase, již nepodařilo zopakovat, udržela si celá minisérie nadprůměrnou kvalitu až do svého konce. Tady není co řešit, bez pochyb jeden z nejlepších seriálů, které letos přistály na obrazovce. 9/10 ()

Slasher

Aneb proč tak nesnáším komouše a celou zasr*nou SSSR, proč jsem sakra vděčný, že jsme z toho svinstva venku a já se v něm už nemusel dát zabíjet (x). Precizní, temný, vysoce znepokojivý, bezsračičkový -- líp to pojmout nešlo snad. Vítězí scéna odklízení úlomků grafitu z "nejnebezpečnějšího místa planety". 95% ()

H34D

O nejlepší seriál všech dob se sice nejedná, ale o brilantní ztvárnění katastrofické události ano. Na Chernobylu je úžasné, že i přes své extrémně nadstandardní dokumentární kvality, funguje výborně i jako hororový thriller. Momenty zejména prvního a druhého dílu, kdy postavy nechápavě a nevěřícně zírají na rozvíjející se katastrofu jsou mrazivější a hrůzostrašnější než většina hororových filmů. Je vidět, že neviditelná radiace je nebezpečnější nepřítel než kdejaký mutant z vesmíru. Seriálu nechybí ani nějaký vývoj postav, zajímavá vědecké fakta a samozřejmé jakési morální ponaučení o komunistickém režimu. Pět našlapaných dílů a více neprotahovat... 10/10 ()

xxmartinxx

Dobře napitchovaný seriál, kde se syrová stylizace střetává přesně na půl cesty s archetypálními osobními konflikty jak z antické tragédie. Jednotlivé "minipříběhy" udržují pozornost, aniž by ubíraly celku, a dávkování informací je nastaveno přesně tak, aby to působilo jako náročné dílo, ale přitom nebyl jediný důvod, aby ho někdo nepochopil. Bylo zajímavé sledovat tuhle dokonalou truhlařinu paralelně s implodujícím fiaskem Hry o trůny. Tenhle krátký, ucelený formát sluší HBO jednoznačně líp. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD