Nastáva deň súdu, ktorý má jednoduchú úlohu. Nájsť hrdinu černobyľského príbehu a jeho vinníkov. Hlavnými svedkami pred súdom sú Valery Legasov, Boris Shcherbina a Ulan Khomyuk. (Aktuality.sk)

Novom

Ač to vypadalo, že napětí je pryč a tíživou atmosféru po výbuchu vystřídá typický "proces" s obětními beránky a hrdinnými žalobci, opět se ukázalo, že HBO dovede tyto krátké série vyprávět skvěle. Už jsem ani nečekal, že se v seriálu objeví vysvětlení tolika věcí. Posledních pár minut člověka opravdu chytne za srdce. Když se pak člověk navíc dozvěděl, proč přidali onu jadernou vědkyni, která ve skutečnosti vůbec nežila, a za kterou mnozí fanoušci autory plísnili, mrazení po celém těle dosáhlo vrcholu. Opravdu a skutečně by mě zajímal současný názor soudruhů v Moskvě, protože v tomto seriálu byli ukázání v celé své nahotě. Jestli ani tohle nepřesvědčí lidi o tom, jak je, byl a vždy bude komunismus hrozný, tak už asi nic. Nejlepší televizní počin za poslední dobu!!! ()

Frajer42

Čas od času je zdejší 5hvězdičková hodnotící škála těžce nedostatečná. Tahle epizoda bylo něco naprosto jedinečného a geniálního. Jeden z nejlepších dílu ze všech seriálů, které jsem za svůj filmově a seriálově bohatý život měl možnost vidět. Zřejmě je zbytečné, abych tu vyjmenovával všechny superlativy, které mi přijdou na mysl. Tvůrci tohoto seriálu jsou opravdu geniální. Ještě nikdy jsem neviděl, že by někdo dokázal udělat z vědecké přednášky pro širokou diváckou veřejnost něco tak neuvěřitelně chytlavého a napínavého. Při závěrečné řeči o lžích s obrovským myšlenkovým přesahem, který sahá daleko za seriál a téma samotné, jsem prakticky ani nedýchal. Hodinu trvající husí kůže. Opravdu mimořádný počin, který se vidí jednou za čas. Zřejmě si dám v budoucnu malé opáčko. ()

afrikovsky

Ráno jsem to vzhledl v buse do práce a říkál jsme si, že už tak kvalitní serial nemůže být lepší. A voni tvůrci nám to poslali v plné síle až na konci a pak jsme nějak přepnul ..pak jak bych byl tak 4 -5. hodin mimo realitu a s nikým jsme nemluvit. Spadla na mě depka ... prvně ze způsobu jak byl díl natočen. Klidně můžu říct, že za poslední 5-10.let jsme na nic lepšího nekoukál a možna vůbec nikdy. Dokonále scený s tou komunistickou depresí nemají chybu posílají nám jednu důležitou zprávu.. UŽ NIKDY VÍCE KOMUNISTY A RUSKO....ještě teď v 16:14 mě z toho mrazí. ()

Mejlaprod

Bravůrní! Celá serie ani na chvíli nepolevila a dávkovala divákovi atmosféru přesně tak jak měla. Drobné odchylky od reality, které mi zkraje vadily zcela chápu a patrně bych postupoval v globálu stejně při snaze obsáhnout v pouhých 5 dílech rozsah celé události. Finální autentické srovnání reálných záběrů pak dokonale dorazilo vše co by ještě mohlo chybět. Není co řešit ***** ()

chup44

Od prvého po posledný diel si to držalo kvalitu. Každopádne, som rád, že to HBO dalo len na 5 častí, pretože táto téma by sa dala natiahnuť na 50 častí. Podľa očakávaní bola posledná časť viac "politická", no napriek tomu skvelá. Scéna Legasova pred súdom, kde opisuje čo sa v tú noc stalo bola natočená parádne. Aj keď človek vie, ako to dopadne, bol som napätý celý čas. Sekundu po sekunde + “flashbacky” fungovali neskutočne. ()

• Profesor Valerij Legasov (Jared Harris) počas súdneho procesu povie, že černobyľský reaktor 4 sa stal jadrovou bombou. Toto tvrdenie je značne zavádzajúce, keďže nie je možné, aby v jadrovom reaktore nastal jadrový výbuch. (koba)
  • Když je Valerij Legasov (Jared Harris) po své soudní výpovědi odveden do prázdné místnosti, velice opatrně se rozhlédne a podívá se i za otevřené dveře. KGB totiž na toto místo ráda umisťovala popravčí, aby vězně zezadu zastřelili. (vojtaruzek)
  • Jedna ze scén, která se má odehrávat v Moskvě, je natočena v Kyjevě. (jakubweber)