Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

Stromovous87

Asi nejlepší díl celé série. Když jsem byl malý, tak jsem "první" trojici Hvězdných válek sledoval pořád dokola, ale poslední díl si mi líbil vždy nejvíc. Episody I až III mě už tolik nechytly (a to jsem byl na všech v kině), ale i u nich platí, že poslední (episoda III) byla nejlepší. ()

Paity

Určitě jeden (celá sága) z pěti nejlepších sci-fi snímků. Má sice řadu much, ale jeho velkolepost je impozantní. Osobně mám radši první tři, starší, ale vlastně závěrečné díly. Krásný spletenec. :-) Když si vezmu, že se točilo v 70. a na začátku 80. let, tak je to neuvěřitelné. Myslím si, že ještě v polovině 90. let mělo spousta z nás otevřenou pusu na to, jak tohle Lucas dokázal. ()

Fary

Po patem dilu mi tenhle zase trochu spravil naladu, ale faktem je, ze o tom clovek nesmi premyslet. Jakmile zacnete premyslet, objevuje se velka spousta ALE a ACKOLIV... Faktem zustava, ze cele hvezdne valky jako serie byly vyznamnym pocinem pro vyvoj filmovych efektu, ale gumidky s klaciky a kameny v poslednim dile si fakt mohl Lucas odpustit. Stejne tak mi nejde uplne do hlavy, ze behem vsech 5 dilu padne snad miliarda vystrelu, ale navzodry tomu, ze jde obvykle o "specialne vycvicene", "nejlepsi bojove", "droidi" a ja nevim jake jednotky, tak je uspesnost zasahu zhruba 1:50.000. :-/ ()

Stružák

Zřejmě nejlepší díl původní trilogie, který o maximální hodnocení připraví jenom nesmyslné a infantilní scény s ewoky. Jinak tleskám hereckému výkonu Iana McDiarmida a skvělému hudebnímu doprovodu. ()

spiderakhero

Za mě se jedná hned po epizodě IV o nejlepší epizodu z celé trilogie. Nejen, že je konečně objasněno pouto mezi Lukem a Darth Vaderem (což přináší i docela odlišný pohled na scénu s polibkem mezi Leiou a Lukem v předchozí epizodě :)), ale k tomu všemu je tu dokonalé završení trilogie, ze kterého by si měli tvůrci sci-fi filmů podobných těmto vzít příklad. Akční scény, postavy - to vše, co se mi líbilo na předchozích epizodách jsem tu našel taky. Spokojenost s velkým ''S''. ()

SpaceOdyseus

Oproti predchozim dvoum dilum dostaneme tolik akce, ze moc nezbyde cas na oblibene charaktery. Akce je ale vyborna a vyvrcholeni trilogie v rozestavene hvezde smrti je prodano skvele. Cely konflikt Luke versus Darth Vader, ktery se tahne tri filmy by ani nemohl byt zakoncen lepe. Diky vyvrcholeni v tomto dilu je Darth Vader tak ikonicky zaporak. ()

Janega

Keď som tento film videl prvýkrát mal som rozporuplné pocity z neho. No čím viackrát som ho videl, tým viac sa mi páčil. Najskôr ma iritovali tí plyšoví medvedíci, no potom mi to prišlo ako dobrý ťah. Skrátka Ewokovia malé bytosti, od ktorých by človek nič nečakal a podstate by ich len podcenil, ukážu čo je v nich a vlastne zachránia celú misiu. Pripomenulo mi to scénu z Pána prsteňov, kedy entovia nečakane zaútočia na Isengard a Saruman je z toho paf, lebo skrátka tieto tvory podcenil, nerátal s nimi a práve oni ho dokázali poraziť, rovnako ako Cisár s Darth Vaderom nepočítali s Ewokmi. Vesmírne strielačky sú fajn, hlavne keď jeden z krížnikov narazí do druhého a potom samozrejme lietanie v útrobách Hviezdy smrti. Tie strielačky vesmírnych stíhačiek však mohli byť lepšie zostrihané. No a zlatý klinec je samozrejme finálny duel Luke vs. Vader. ()

farfalla

V tomto, třetím, filmu se všechno, co jsme poznali dříve, propojí. Celá parta se vrací na planetu Tatooine, aby zachránili Hana Sola z nechutných spárů pána zločinu zvaného Jabba the Hutt. Princezna Leia má u Jabby několik dosti nahých scén. Luke bude muset bojovat s jeho domácím monstrem. Závěrečný boj s Jabbou se odehraje nad propastí pouštní stvůry Sarlacc. Luke se vrací na planetu Dagobah k Yodovi. Konečně uvidíme Emperora (Ian McDiarmid) v plné kráse. Je to spíše zapšklý stařík, čekala jsem někoho charismatičtějšího nebo spirituálnějšího. Také jeho smrt byla celkem směšná. No, ale teď staví novou Death Star a to musí Rebel Alliance překazit. Na měsíci Endor je prozatimní operační centrum Hvězdy smrti. A tak se tam hrdinové vydají. Najdou tam kmen malých a přátelských Ewoků. Po konečném boji s Emperorem a Darthem Vaderem bude mít Luke čas promluvit si s otcem. V tomto filmu už se příběh cítí pevný v kramflecích, a tak si dovolí i více rozvíjet vztahy mezi postavami. [‘Star Wars: Episode IV – A New Hope’ (1977), ‘Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back’ (1980), ‘Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi’ (1983), ‘Star Wars: Episode I – The Phantom Menace’ (1999), ‘Star Wars: Episode II – Attack of the Clones’ (2002), ‘Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith’ (2005), ‘Star Wars: Episode VII – The Force Awakens’ (2015)] ()

Hanys_

Zase za tři, ikdyž pocitově mě tenhle díl bavil nejvíc. Nejsilnější scéna staré trilogie (imperator, vader, luke) boužel zabita prostřihy na boj gumídků s vojáky. ()

Sancty

Pôsobivé zakončenie veľkého príbehu. Len škoda toho úvodu na Tatooine, pridlhého a pomalého (čo sa navzájom nevylučuje) a vlastne zbytočného. Miesto v prológu by mu svedčilo viac. S týmto mám ale problém od prvej chvíle čo som éŠestku videl. Keď sa potom dej konečne rozbehne, do veľkolepého finále zakopne už iba raz. Nemám problém s roztomilým národom Ewokov ako takým, len neverím tým činom pri ich nemotornosti. Veď stačilo iba málo, pridať im ešte aspoň za hrsť obratnosti. Alebo skôr dve. Na samotný záver patrí už iba dodať, že vynovená verzia pôvodnej trilógie je so svojimi CGI zásahmi otrasná. ()

Miller

Úchvatné zakončení jedné z nejgeniálnějších trilogií všech dob. Příběh je takovýto (obsahuje spoilery): Han Solo je uvězněn v karbonitu a předán vesmírnému mafiánovi Jabba Huttovi. Luke Skywalker se ho vydává zachránit, a proto v přestrojení navštíví sídlo Jabby Hutta, aby ho požádal o Solovo propuštění. Tam ale zjišťuje, že princezna Leia se stala Jabbovou dvorní otrokyní. Jeho mise se ale nakonec nezdaří a všichni jsou Jabba Huttem odsouzeni k trestu smrti. Jsou předhozeni pouštnímu tvorovi a málem jsou sežráni zaživa. Luke se s pomocí R2-D2 dostává ke svému světelnému meči a i se svými přáteli uniká. Luke Skywalker poté odlétá na planetu Dagobah, kde se snaží najít mistra Yodu, a dokončit tak svůj výcvik. Mistr Yoda krátce po jeho návratu umírá, ale Luke se ještě před tím stihne dozvědět, že jeho výcvik byl ukončen, a tak se tak vrací ke svým přátelům. Od velitelství rebelů se dozví, že nová imperiální Hvězda smrti se staví na oběžné dráze měsíce Endor a není ještě zcela dokončena. Protože vzbouřenci ukořistili přístupové kódy, mohou se dostat přes ochranný štít kolem Endoru, surovinové základny pro stavbu Hvězdy smrti. Na měsíci narazí povstalci na Ewoky, mírumilovná stvoření, podobná medvídkům. Ewokové potom pohostí Luka, Hana a ostatní ve svém městě, nacházejícím se vysoko v korunách stromů. Tam se také Leia dozví, že je Lukova sestra, že i ona má stejné schopnosti, a proto může být rovněž rytířkou Jedi. Luke se rozhodne přesvědčit svého otce, Darth Vadera, aby se vzdal Temné strany Síly – ten ale odmítne opustit císaře a rozhodne se bojovat se svým synem. Luke sice Darth Vadera porazí, ale odmítne ho na pokyn imperátora zabít – tuší, že přesně takhle ovládl kdysi jeho otce. Imperátor začne Luka mučit blesky, v tom mu ale zabrání Darth Vader, kterého ohrožení jeho syna konečně přiměje přejít zpět na stranu dobra. Díky jeho robotickému tělu ho imperátor nedokáže hned zabít a Darth Vader ho shodí do energetické šachty Hvězdy smrti, čímž ho usmrtí. Sám je ale tak poškozen, že záhy umírá – předtím ještě přiměje Luka, aby mu sundal masku a požádá ho, aby o všem řekl i Leie. Flotila povstaleckých lodí mezitím zaútočí na celou stanici Hvězdy smrti a těsně poté, co Luke unikne, ji zlikviduje spolu s velkou částí flotily Impéria. To představuje zásadní zvrat v průběhu galaktické občanské války, převaze povstalců a vzniku Nové republiky. Konečně v galaxii zavládne mír. "JÁ BUDU JEDI, JAKO MŮJ OTEC DŘÍV, NEŽ SE STAL TVOU LOUTKOU, PALPATINE!". Mé hodnocení tohoto dílu se super rozkošnými ewoky, kteří mě baví dodnes, je 100% ()

Blondsky

Větší osudovost a důležitost ve filmu jsem v životě neviděl. Excelentní zakončení jednoho z největších milníků kinematografie. ()

shimpy(CZ)

Lepší zakončení celé ságy jsem si nemohl přát. Podle mě jde o jeden z nejlepších dílů. Finále je správně velkolepé, a každá scéna má svůj účel. Nic zde není zbytečně. Když to shrnu, tak Star Wars se staly jedním z mých nejmilejších sci-fi. Díky, pane Lucasi... ()

Káronoš

Sci-Fi "pohádka" o dobru a zlu vrcholí a nejen síla ji efektivně doprovází. Příběh si udržuje potřebné tempo a silný filmový potenciál, aniž by poskvrnilo příjemnou béčkovou atmosféru z předešlých dílu. Epizoda VI přidala na velkoleposti a působila celkově temněji (ikdyž Impérium vrací úder už temnotou taky výrazně "oplývalo"). C-3PO a jeho věrný přítel R2-D2 opět sršeli vtipem ( R2-D2 sice nečekaně jenom pípal, ale i to mi ke štěstí stačilo=) Luke už při prvním výstupu oplýval silou a jeho změna na vyspělého bojovníka (jediho) snímku doslova "slušela". Konečné setkání s otcem a císařem prostě mělo hloubku a definitivně prosadilo Star Wars mezi zaslouženou elitu Sci-Fi filmů. Je povinností tuto klasiku shlédnout a spatřit tu krásu, co George "toyboy" Lucas vymyslel a hlavně prosadil na filmová plátna. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi je ukončení jedné z nejlepších filmových ság, podle mých nejinternějších představ. Hodnocení: 9/10. ()

Wishkah

Ať se na mě Lucas nezlobí, ale ačkoliv se styl boje rytířů Jedi v epizodě I-III trochu zrychlil a vypiplal tak nikdy neodsáhne ani hloubky ani krásy souboje otce se synem v této epizodě. Vynikající zakončení originální trilogie, jejíž sílu a krásu se snaží Lucas zničit novou trilogií.....dodnes nechápu proč strčil do závěrečné scény ducha Haydena Christensena, když tam logicky vůbec nepatří. To by tam logicky musel stát místo Aleca Guinesse a vůbec celou jeho roli v tomhle filmu přehrát Ewan McCregor ne?...ale ticho aby to Lucas ještě víc neprznil ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)