Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

Laxik

U tohohle dílu nejvíc váhám, jestli čtyři nebo pět. Lukeovi černá sekne a sebedůvěra jakbysmet, ale méďové v jungli jsou sice vtipní a roztomilí, ale jinak mi dojem spíše kazí. Ale to mínus je především za tu praštěnou snahu Imperátora překecat Lukea na temnou stranu síly. Může být rád, že zvládá ovládat jednoho Skywalkera, ale dva by jen těžko udržel. A on to ví. Na druhou stranu je ten souboj a přemlouvačka tak efektní, že bych tu hvězdičku přidat mohl... ne, nedám, ale jen s těžkým srdcem. ()

Mr. Filuta

Ve speciální release verzi na rok 2015 bude místo oslavy na Endoru a ducha Haydena Christensena pouze duch stormtroopera, kterého análně znásilňuje duch George Lucase, jenž je análně servírován duchem Mickeyho Mouse... Ve special features bude Lucasův komentář, že takto si to vždy představoval a že je nyní se svým odkazem zcela spokojen. ()

PKD

Abych parafrázoval velkého Shakespeara-zabte všechny Ewoky!!! Ale jinak,bomba. Vzpomínka na absolutně osudový a s tehdy ještě geniální Williamsovou hudbou,souboj otce a syna,snad z paměti všech,kdož viděli,nikdy! nevymizí. Ony vůbec všechny scény Luka a Anakina(?) Vadera jsou naprosto bez debat,doslova psychologicko/psychogenickou hostinou. Takhle by to asi nějak mohlo vzdáleně vypadat,pokud by se Bergman vrhl na SW.:) Já budu stále tvrdit,že to Lucas neměl prodávat. Byla to blbost! ()

Pierre

Tak gratuluji. Když pominu pár scén s Hanem Solem z pětky, tak se tady SW podařilo poprvé ve mě vyvolat nějaké skutečné větší emoce. A to při té slavné scéně, kdy si Darth Vader sundá masku a střetne se na vlastní oči se svým synem Lukem. To je emotivní, funkční. A celkově má tady to dění na s Darthem  Vaderem a Císařem svoje kouzlo, i nějaké myšlenky, uznávám. Ale mezitím se děje furt to samé co předtím.  Skoro by mi k té úvodní trilogii stačil jeden krátký komentář, který by mohl být nějak takto: Moc dlouhý,  moc přeskakující mezi dějovými liniemi, podivně rozkročený mezi hlubokým podobenstvím a naprosto infantilní podívanou. Obecně ani proti jednomu nic nemám,  ale tady mi to dohromady nešmakuje. Možná ještě ta přehlídka příšerek v úvodní půlhodince je tak bizarní, že občas osloví, ale následně se i rychle omrzí.  Snad vše s Vaderem je ovšem tentokrát překvapivě dobrý.  Jinak mě to ale opět moc nezaujalo. ()

buldock

Myslím si že je to vcelku důstojné zakončení celé ságy , triky jsou opět o chlup lepší , vytratila se ovšem tajemnost a nastoupila pohádkovost a stupidita. Naprosto zásadně mi ovšem vadili ti Ewoci , nebo co to je! Proč poroboha proč? Celý třetí díl je už celkem dost natahovaný , některé scény zbytečné , děj poněkud zdlouhavý , film trochu upadá do průměru. Co se týče děje , Luke se dozvídá pravdu o své rodině od umírajícího Mistra Yody , Leia se vydá zachránit svého milovaného Hana Sola ze spárů Jabba Hutta. Potom se dlouho nic moc zásadního neděje a film dostává obrátky až při závěrečném útoku na Hvězdu smrti spojeného se soubojem Luka se svým otcem nyní Darthem Vaderem , který ovšem stále váhá na kterou stranu síly se připojit a nakonec zvolí stranu dobra a nedokáže zabít svého potomka. Darth Vader později zachrání Luka před jistou smrtí při souboji s Lordem Sidiusem a císařem v jedné osobě , temného lorda po dlouhém váhání zabije a sám těsně po souboji umírá také. Mezitím je hvězda smrti zničena při útoku povstalců a svoboda galaxii je obnovena. Luke Skywalker zůstává posledním a jediným žíjícím Jediem. Hodnocení po delším váhání - horší 4*. ()

speedy3

Po shlédnutí celé série SW musím konstatovat, že si nevzpomínám na jinou vícedílnou minisérii, která by si udržela tak vysokou kvalitu.5* ()

Bat55

Záverečná časť výbornej vesmírnej série. Lucas skvelo odštartoval, Marquand skvelo dokončil. Myslím, že najlepšie možné zakončenie prvej trilógie, v ktorej sa podarí zničiť Impérium a temnú stranu a vyslobodit tým republiku. Po epizode Impérium vracia úder som čakal poriadne zakončenie a dočkal som sa ho. Ako malý som túto ságu hltal a čím je staršia, tým je lepšia. Nie, že by bola v dobe premiéry málo úspešná, ale svoje kúzlo u mňa proste nestráca ani po dvadsiatich siedmich rokoch. Záverečná bitka v lese je síce trocha naivná a nedokonalá, ale úplný záver Vader versus Luk je opäť senzačný. Samotný koniec filmu, kde Luk pozerá na pohreb svojho otca je vrcholne dokonalý. K tomu ešte Williamsov hudobný motív a hneď mi začnú naskakovať zimomriavky. Star Wars: Return of the Jedi uzaviera Lucasovú sériu a dáva priestor k tomu, aby mohol Lucas nakrútiť vznik Darta Vadera a temnej strany sily, Anakina a jeho výcvik a priblížiť nám celkovo celú republiku pred zničením demokracie a nastolením Sithskej krutovlády. /95%/ ()

gogos

Zakončení trilogie bohužel nedosahuje kvalit prvních dvou dílů. Po scénáristické stránce slabší, místy značně nelogické používání, resp. nepoužívání Lukových schopností jsem fakt nechápal. A medvídci v dětském věku působí určitě intenzivněji, než v dospělosti. Bohužel. Nic to ale nemění na parádní výpravě, přehlídce ras, i po letech slušných efektech a hlavně na skvělých vykreselních vztahů Luke - Yoda, Luke - Vader a hlavně Luke - Leia (- Han). Závěrečná část se naprosto zbytečně uchyluje dosti často k fantasy, než ke sci-fi a to je docela škodu. I přes pomalejší začátek se ve výsledku jedná o slušnou zábavu se skvělou hudební stránkou. Hodně slabé 4*... ()

Alementina

Nejslabsi dil, jehoz shlednuti nehodlam opakovat. Cela moje rodina mi dnes omlatila o hlavu, ze ze solidarnosti s moji touhou videt kompletni serii stravili vlastne 12 hodinz vanocnich svatku sledovanim techto filmiku, kterym vubec nerozumneli a tenhle jim prisel uplne blbej. Nejvtipnejsi byly komentare spise me rodiny nez trapna smesnost tohoto dilu. Vsechny sceny s muncicaky bych zkratila na 10 minut, protoze tam nemeli, co delat... vzdyt je to neskutecne smesne, jak mali medvidci s drevenymi klaciky a totalne nesmylnymi hadriky na hlave (proc do haje na hlave, to nemeli pohlavni organy, aby to treba pouzili jako bederni rousku... no proste proc ty hadry na hlave?!) premohli armadu se zbranemi...Lukovi jsem zadnou extra "silu" neverila ani omylem, proste takove ucho... Jsem mela velky problem co delat, abych to vydrzela dokoukat... coz se sice stalo, ale moje pozornost utikala behem sledovani stale nekam jinam, protoze to bylo fakt hloupe. ()

kaylin

Když se řeknou "Hvězdné války" nebo "Star Wars" většinou si vybavím tenhle film, protože mám pocit, že jsem ho viděl jako první. Jako dítěti se mi Ewokové líbili, a tak mi asi učarovali. V dnešní době je tohle ale pro mě nejslabší díl původní trilogie, i když konečný souboj, kde se rozhoduje o konci celé války, je pořád impozantní a krásný. Ne, ten vesmírný, kde se bojuje zbraněmi, ale hlavně ten mezi třemi postavami, kde se bojuje hlavně emocemi a Sílou. ()

..Lucas..

Pro mě je jednoznačně nejlepší druhý díl, první i třetí mám tak na stejné úrovni. Něco málo jim chybí. Ale i tak se pořád jedná o skvělou zábavu. ()

Helo

"Auuuuááááá!!!" Někomu (zatím) poslední díl přijde příběhově slabý, ale tak se tváří možná hlavní kostra. Při detailnějším pohledu tomu tak není (viz. například téměř dokonalý imperátorův plán na konvertování Luka). Závěrečná bitva je jedna z nejlepších sci-fi filmových bitev ever. A Ewokové? SW byly původně zamýšleny pro mladší publikum a dle mého tady rušivým elementem nejsou. Naopak. ()

MATADOR

Jsem jeden z těch, kteří mají rádi první (IV) díl pro svou pohádkovost a dobrodružnost. Zbytek se mi zdá jako zbytečně natahovaná "paráda", která skáče od jedné scény ke druhé bez sebemenší návaznosti. Alespoň že to finále bylo jakžtakž ucházející. ()

JohnMiller

Fantastický záver trilógie pre mňa najlepšia časť.Už úvodná pól hodina patrí k mojim najobľúbenejším scénam vôbec. Boj medzi dobrom a zlom je tu naozaj neuveriteľne vyrovnaný. Bude to znieť čudne , ale keď som tento film videl prvý krát nebol som si istý čo si Luke nakoniec vyberie keď videl ako jeho priatelia padali v boji. a prosil som Vadera nech niečo spraví. A aj spravil. Ja si stojím za názorom že Richard Marquand vynikajúco Zrežíroval tento OPUS . Bol podľa mňa najlepší s troch režisérov hviezdnych vojen. George Lucas sa akosi nechytá pretože nie všetko sú iba efekty. ()

major.warren

Parádní uzavření původní trilogie "Hvězdných válek." Docela mě zajímá, co se hrdinům stane dál, ale vzhledem k tomu, že nová trilogie vznikala pod vedením Disney, tak nevím jestli se mi chce riskovat zklamání a ztráta nadšení z prvních třech epizod. Návrat Jediho je zřejmě z původní série tím slabším dílem, byť z hlediska narace je právě on tou vůbec nejzásadnější částí, která příběh dovádí k náležitému rozuzlení a konci. I přes menší dějovou rozvolněnost je to pořád vynikající film, kde vše patřičně vrcholí a směřuje k silnému závěru, který následně uzavírá celou ságu. Legendární film. Super zážitek! ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)