Neľútostný súboj

• Slovensko Horlivosť (viac)

Neil McCauley (Robert de Niro) sa živí ako profesionálny lupič. Jeho posledná akcia však nedopadla celkom podľa jeho predstáv, jeden z jeho bandy totiž postrieľal celú posádku prepadnutého obrneného vozu. Po ich stopách sa vydáva detektív Vincent Hanna (Al Pacino). Začína sa neľútostný súboj dvoch mužov, ktorí patria v tom, čo robia, k tým najlepším. Obaja tušia kroky toho druhého a obaja majú svoj plán ako toho druhého dostať... (RTVS)

Razzor_82

Mann dokázal geniálně a s klidem natočit akční a emotivní film. Zápletka je chytrá a i přes delší stopáž to má spád a není čas se nudit. Herecký koncert Al Pacina a De Nira je špičkový. Oba dva dodají filmu nevšední zážitek. Hlášky Al Pacina jsou syrově cynické a odhodlání po přežití De Nira je neskutečné. Ostatní postavy jsou báječně charakterově vykreslené včetně Kilmera. Hutná akční přestřelka s policisty v ulicích je prostě brutální. No a konec už je jen krásným zakončení toho kdo z koho! 9/10 ()

Redix

Tady nemá smysl nic psát, jasných *****. Dal bych i ****** za scénu z banky a následné přestřelky. De Niro, Al Pacino, Sizemore, Kilmer, hudba, kamera, scény, režie... Dokonalý ()

kondor77

Takřka dokonalý film. Vzpomínám, kterak se při některých scénách (průlet letadla nad vyhrocenou situací atd.)se mé kulky zmenšily na velikost hrášků (poznámka pro ženy, takto tělo některých mužů reaguje na něco neviděného a zároveň úžasného). Filmová báseň, která občas nerýmuje, ale volný verš není na škodu. ()

junxi91

Akcí natřískaná devadesátková klasika, ve které proti sobě stojí dvě velice silné a schopné osobnosti, které jsou sice na opačné straně zákona, zato však mají spoustu společného co se zápalu pro jejich povolání týče. Neil McCauley je profesionální lupič, který sídlí v L.A. a má své věrné kumpány - pravou ruku Chrise Shiherlise, vymahače Michaela Cheritta, řidiče Gilberta Treja a čerstvě najatého pomocníka, psychopata Waingra. Na začátku spáchají promyšlenou loupež za bílého dne, během které ukradnou z obrněného auta 1,6 milionu dolarů v dluhopisech. V obrněné dodávce cestují také tři policisté a vyšinutý Weingro bezdůvodně jednoho z nich zastřelí, a pak přijdou o život také dva zbývající. McCauley je na Waingra pěkně nasraný a v restauraci mu omlátí hlavu o stůl a na parkovišti ho zkope a chystá se jej zastřelit, ale díky projíždějící policii se tomu šmejdovi povede utéct. Poručík LAPD Vincent Hanna se svým týmem vyšetřuje loupež dluhopisů. Hanna je studovaný právník, který vystudoval postgraduál a sloužil u mariňáků, má třetí ženu Justine, se kterou má napjatý vztah a také nevlastní dceru Lauren, se kterou se snaží dobře vycházet. McCauley má jasnou zásadu: "Nedovol, aby se ve tvém životě objevilo něco, od čehož bys nemohl odejít do 30 sekund, když se objeví policie". McCauley však tuto zásadu poruší, protože se v restauraci seznámí s mladou Eady, která se živí jako grafická designérka a naváže s ní rom-sex vztah. McCauleyho spojenec a opora, starý Nate, navrhne, aby prodal uloupené dluhopisy zpět jejich původnímu majiteli, který pere špinavé peníze, jménem Roger Van Zant. Van Zant na oko souhlasí, ale místo toho plánuje podraz. Během předávání vyleze z dodávky týpek, který chce McCauleyho a jeho muže zabít, a je z toho přestřelka, během které Van Zantovi nájemní vrazi umírají. McCauley pak volá Van Zantovi a říká mu, že je "mrtvý muž". Psychopat a odporný vrahoun Waingro mezitím zabije mladou prostitutku na hotelovém pokoji, a vraždu vyšetřuje Hannah a musí při tom utěšovat její brečící matku. Hannův tým objeví důkazy, které vraždu spojují s vraždami jiných prostitutek a tudíž tu řádí sériový vrah. LAPD má svého informátora, kterého Hanna navštíví u něj v klubu a dozví se od něj o Cherittovi, kterého pak začnou sledovat. Ten je přivede ke zbytku McCauleyho gangu a také k jejich dalšímu cíli, depozitáři drahých kovů (proto si McCauley četl knihu o kovech). Hannův tým místo sleduje z kabiny v dodávce, ale díky jednomu neopatrnému policajtovi a jeho hluku McCauley zbystří a raději celou akci zruší. McCauley a jeho tým se tedy rozhodne pro poslední bankovní loupež, během které si mají přijít na 12,2 milionu dolarů. Hanna sleduje McCauleyho na dálnici, zastaví ho a pak ho pozve na kafe. Během toho si povídají o oddanosti své práci, osamělosti a mizerném osobním životě a mají pro sebe jisté sympatie a vzájemnou úctu. Přesto si přísahají, že jeden druhé zabije, pokud se mu připlete do práce. Waingro navštíví Van Zanta a nabízí mu, že zlikviduje McCauleyho a jeho gang. Trejo se na poslední chvíli na loupež vykašle, protože jej prý sleduje LAPD; McCauley tak naverbuje starého známého Dona Breedana, který zaujme Trejovo místo řidiče. Gang se tedy vydává do banky spáchat loupež a během ní je McCauley na personál a návštěvníky banky docela drsný a nešetří ránami. Van Zantův bodyguard dá LAPD tip na loupěž, a tak je gang zaskočen během útěku z banky. Dojde k masivní a brutální přestřelce s automatickými zbraněmi a brokovnicemi a je při ní zastřeleno mnoho policistů. Jedna z nejlepších akcí, jakou jsem kdy kurva viděl! McCauley se zraněným Shiherlisem utečou, zatímco Cheritto utíká s penězi a jako rukojmí si vezme malou holku, ale Hanna má přesnou mušku a zastřelí ho. McCauley dorazí do Trejova domu, kde ho najde smrtelně zraněného a jeho ženu mrtvou. Trejo mu prozradí, že do podrazu jsou zapojeni Waingro a Van Zant a požádá McCauleyho, aby ho zastřelil. McCauley tak vleze k Van Zantovi do jeho luxusního sídla a zde jej zastřelí. Hannova jednotka se dozví o McCauleyho spojení s Waingrem a také to, že se Waingro skrývá v hotelu. A tak mají jasný plán: použijí Waingra jako návnadu pro dopadení McCauleyho. Krásná Eady mezitím odhalí McCauleyho kriminální identitu, ale přesto s ním zůstane a rozhodne se, že s ním opustí zemi. McCauley chce odejít ze země nejpozději za 6-7 hodin a Hanna tuší, že za 7-8 hodin bude McCauley v trapu. Shiherlis chce odejít s ním, ale před tím se chce usmířit se svou ženou, která se skrývá v hotelu pod dohledem LAPD (která jí za spolupráci slibuje nový život) a také slouží jako návnada. Ona jej však nezklame a z okna mu dá gestem ruky najevo, že je pod policejním dohledem, a tak Chris uteče s pomocí falešné identity. McCauley by mohl s Eady v klidu opustit zemi, to by ale nesměl být hnán pomstou Weigrovi a také by na něj nesměl čekat všudypřítomný Hanna... Co více dodat? Skvělá strhující akční podívaná, poctivý film se skvělými herci a jimi ztvárněnými postavami a obzvláště  u něj oceňuji to, že kromě Nelítostného souboje dvou silných postav film zahrnul do příběhu také jednoho sériového vraha a psychopata s naprosto odpornou vizáží. () (menej) (viac)

JohnnyKladno

Tento film snad vůbec nestárne. Fantastické obsazení v čele s De Nirem a Al Pacinem a to opravdu snad nemůže nefungovat. Za mě, téměř dokonalé a nemá cenu se babrat v detailech. 10/10 95% ()

Dan

Dokonale vykreslená atmosféra, krásné kompozice, propracované detaily na pozadí; jenom trošku delší stopáž. ()

Arequipa

Marně bádám nad tím, proč mě tenhle film tak trošku zklamal a hodnotím jej jako průměrný. Možná přílišná délka. Přitom oba hlavní hrdinové patří mezi mé nejoblíbenější herce. ()

Wencek

Tak na to, že je tento film mezi TOP 200 nej filmy, tak jsem od toho čekal mnohem víc. Ale na druhou stranu tento film zachránilo velmi dobré herecké obsazení a hlavně R. De Niro, ten byl opravdu skvělý a předčil svého neméně dobrého kolegu A. Pacina. Jinak jde o trochu lepší krimi, kterých je v podobném ražení opravdu dost a jsou i mnohem lepší. Proto pro mě slabší 4*. Konec se zbyteče vlekl jak špagety a konec byl takový dosti, ehm jak bych to řekl - vláčný a dost o ničem. ()

Saimon

Fantasticka bitva dvou nadprumerne inteligentnich a sve praci zcela oddanych muzu. R. De Nirovi jsem fandil o chlup vice,ackoli se objevil v roli zaporaka a Al Pacino sehral,co mel - lehce neuroticko-blazniveho detektiva,ktery zna jediny smysl zivota a tim je jeho prace. V zaveru jsem zcela spravne odhadl,ze si tito dva souperi nakonec podaji ruce...(Za jakych okolnosti? To uz musi zjistit kazdy sam,pokud mu tato perla doposud unikala) ()

BDMarty007

Tohle je film s velkým F. Vynikající krimi-thriller, ale navíc s velmi kvalitně rozpracovanými postavami s konkrétní osobností a charakterem, k nimž si stihnete vytvořit vztah. 171 minut tady vůbec není zbytečných, žádná vata, stálé napětí. Vynikající scénář bez zjevných slabin, výborně vytvářená atmosféra různých míst (návštěva Vincenta v černém klubu s hudbou House of Pain; kavárna ...). Navíc neuvěřitelná koncentrace těch nejlepších herců. Nemám co dodat, pokud bych tady nedal plný počet bodů, pak už skoro nikdy. ()

jda23

Žijúci Kráľ(The King has come) medzi akčnými áčkami. Dlhá strieľačka na ulici a jedna strana lepšia ako druhá. Profesíjny kriminál. Odporúčam všetkým od 15+(bez tragédie) a je to za nezahodených 5 *****.. ()

Bakemaster

Dokonalý film se stárnoucím Pacinem a De Nirem v hl. rolích nemůže nechat chladným nikoho, ja osobně jsem byl tak horlivý, že jsem si to pustil znovu. Velice se mi líbila i Amy Brenneman a Val Kilmer. ()

mdouglas

Klasika a jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Film jsem viděl asi po 7mi letech a zácěrečnou scénu jsem měl stále v paměti. 92% ()

cyright

Poctivá a syrová kriminálka, které téměř není co vytknout. Téměř. Od dokonalosti ji dělí několik dějových oslích můstků, které jsem ze začátku byl ochoten překousnout, ale díky jejich gradaci ke konci filmu jsem si to rozmyslel. To máte za to, scénáristi ;). Velmi silné 4*. ()

Highwayking

Film, který přestože staví na spoustě ověřených principech tohoto žánru, je zcela vyčnívající. Už jen neobvyklý důraz na psychologii dává filmu další rozměr. Strany dobra a zla zde neurčuje zákon, neurčuje vlastně nic. Každý jde svým směrem, dělá to co umí ale vlastně nemá na výběr. Herci, akce, zápletka, prostředí, atd... - všechno vyladěné k dokonalosti. ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

03.11.2023

Pro hollywoodské režisérské matadory evidentně není vysoký věk žádnou překážkou v další tvorbě filmových spektáklů. Své o tom ví osmdesátiletý Martin Scorsese (Zabijáci rozkvetlého měsíce, Casino),… (viac)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore