Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

Makky

Život nie je krásny, ani trochu. Ale človek si ho krásny môže urobiť svojim správaním a postojom k situáciám. Čakal som od filmu niečo iné, no tak či tak som dostal niečo neuveriteľné. ()

Žralok

Úvodních 30 minut filmu je především naprosto šílená komedie. Člověk skoro ani nečeká to co náhle přijde. Hlavní hrdina se svým malým synem jsou odvlečeni do vyhlazovacího tábora. Zde se film stává tragikomickým, i když dost naivním. Je vyloženě nádherné jak se otec ze všech sil snaží zachránit synův život a zároveň mu tvrdí že se vlastně jedná o hru. Stejně jako svým vtipem dokáže vybruslit naprsto z každé situace. Scéna v mlze se člověku zareje velice silně do mozku a jen tak se z paměti nedostane. Samotný konec je též velice dobře zvládnutý. Je nutno nějak přežít úvod a pak film diváka pohltí a nepustí až do samotného závěru. Sice je to především pohádka pro dospělé, ale velice povedeně zpracovaná. ()

kaylin

Tohle je film, který ukazuje člověka, jenž dokáže neskutečně milovat, čistě a bez toho, aby byl zlý. Je to možná trochu naivní, ale zároveň je to nádherná ukázka toho, co je v podstatě ideálem lásky k dítěti i ke druhému člověku. Něčeho, co nedokáže v podstatě nikdo z nás. Tak krásné, až z toho v kontrastu k událostem mrazí. ()

ext_

První půlka takové podivné prosluněné kašpárkovské skotačení. Nic pro mě a nebyl jsem daleko od vypnutí. Každopádně ten připitomělý úsměv mi v druhé půlce poněkud přimrzl. Dost zajímavý film hlavně tím kontrastem. ()

topi

První polovina filmu je vyloženě typická francouzská sranda, která ve druhé půli sklouzne k tématu holocaustu, protkaná též komediálními prvky, ovšem zde už kolikrát hodně zamrazí, zejména u jedné scény, která je hodně pekelně zlá. Poslední půl hodiny jsem fakt už skoro ani nedýchal. Tenhle film je ukázkou, jak se dá skloubit hrůzostrašná věc holocaust s krásnými komediálními až pohádkovými prvky. Roberto Benigni zde hraje takového ztřeštěného šaška, že si ho musí každý zamilovat a předvádí takové kousky, u kterých mě padá čelist dolů. I v tom koncentráku za každou cenu dělat srandu, aby jeho synek nic nepoznal a myslel si, že hrají hru, ve které je hlavní výhra tank. A konec? Nemám slov...Nádhernej film. ()

rt12

Roberto Benigni je tak trochu pošuk, ovšem jeho ,,Život je krásný" byla a je neuvěřitelná bomba. Závěr, kdy pochoduje na smrt a posílá nadšené výrazy synovi, to byla síla. ()

Damiel

Nehodnoťe filmy podle toho, co je a není normální... Tenhle film je alespoň pro mě krásný, a jestli není tak úplně normální v koncetráku dělat si srandu (HoneyBunny), je zbytečná připomínka. Protože kdyby si ji Benigni nedělal a jeho hrdina tam se synkem seděl a tetelil se na palandě, na co byste teda chtěli koukat? ()

stration

Překrásný a dojemný příběh a zasloužený Benigniho triumf jak u publika tak u kritiky. A třešnička na dortu v podání Horsta Buccholta. ()

veronikav

Je to asi jako u knížky - vypadá , že by mohla apo paár stránkách mě nechytí :-( Na tohle jsem se těšila -ale nějak mě to nesedlo :-( ()

džanik

Tak jo: hlavní postava mi po cca 10 minutách začala lézt na nervy. Křečovité, násilné. Fantazie prý nezná hranic, Benigni ovšem nezná svoje. Na mě to nefungovalo. Raději Pierra Richarda v originále. ()

major.warren

Žádný jiný film snad nikdy nedokázal hovořit tak vtipně a půvabně o tak vážných věcech a v závěru diváky dovést k slzám. Roberto Benigni je z rodu herců, kteří se jednoho dne rozhodli postavit se za kameru a všem okolo dokázat, že jsou za ní stejně dobří jako před ní. Spousta z nich vzbudila posměch. Ne však Benigni, který i kdyby už nikdy neměl natočit nic jiného (a že se mu ne vždycky zrovna všechno vydařilo) se tímto filmem navždycky zapsal do srdcí filmových diváků. Jako první si totiž uvědomil, že o hrůzných věcech je třeba vyprávět s nezdolným optimismem i nadhledem, a teprve tehdy bude jejich účinek na diváky stoprocentní. Život je krásný je především o nápadu a síle umělce něco sdělit a přitom nenudit. Krom úžasného Benigniho zaujme zejména charismatický Horst Bucholz v jedné ze svých posledních rolí. 85%. Nejlepší scéna je jednoznačně překlad táborového řádu a samozřejmě i krásné finále. Abbiamo Vinto! ()

JohnMiller

Keby som to bral povrchne z toho čisto vizuálneho hľadiska... Tak áno. Nič moc to teda nebolo. V podstate to nebola ani riadna komédia ani riadna dráma, celé to bolo akoby umŕtvené novokaínom. Avšak keď sa do deja zahĺbim a vztrebám všetky metafory a symboliky ktoré tu boli tak nádherne a detsky naivne zamaskované, doslova sa mi tlačia slzy do kútikov oči. Bola to nádhera a to rozhodne nepovažujem život za niečo krásne, je to podľa mňa viac menej boj do posledného dychu. Ale keď si ho niekto dokáže takto nádherne spestriť dokonca aj v koncentračnom tábore, a dokáže to nakrútiť tak aby ma s tým presvedčil, tak si rozhodne zaslúži moju pozornosť. ()

Trevor

Výstižný komentár Arsenala83 snáď iba doplním o názor, že takýto film vydá za niekoľko tisíc príhovor samozvaných bojovníkov proti fašizmu v dnešnej dobe z prezidentských palácov či už chodia na pánov alebo na dámy, za pretvárku pri kladení vencov obetiam holokaustu členmi šašovlád či za vymývanie detských a teenagerských mozočkov na školách či sociálnych sietiach. Schindlerov zoznam, Život je krásny a Chlapec v pruhovanom pyžame, filmy na ktoré ak natrafím v programe z niektorých staníc neváham ani chvíľu a novinky idú bokom. Tak ako sa tomu stalo dnes na stanici AMC v prípade tohto filmu, ktorý som videl tretíkrát. ()

Skip

Skvělý film, který obsahuje pro mě nejmrazivější filmovou scénu, a to, když malý Jozue přijde do továrny, kde vězni tahají kovadliny, a říká svému otci, že ostatní děti šly do sprchy, ale on nešel, protože se nerad sprchuje, zatímco otec mu přikazuje, aby se šel také vysprchovat a dokonce mu vyhrožuje, že jestli nepůjde, ztratí body v oné "hře", kterou hrají. V první přibližně polovině se divákovi dostane spousty humorných scén, které rozesmějí i pohladí a scéna "zrození" malého Jozua, je prostě nádherná a přitom až primitivně jednoduchá - ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Ve druhé polovině nám Guido servíruje další porce humoru - ovšem tak říkajíc s menší kadencí než dosud -, ale ačkoliv se divák usmívá, zároveň cítí a spoluprožívá závažnost situace. Je to nádherný film, u kterého se člověk může smát i plakat. Já se přiznám, že jsem při závěrečné scéně slzu uronil - a nestydím se za to. ()

willow666

...a tenhle film taky. Jeden z nejroztomilejších filmů, v němž divák sleduje dětskýma očima to nejhorší, co se v novodobých dějinách událo. Neshledanou, princezničko... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů