Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Rockerman

Válka v Tichomoří trochu jinak. Tento film je skutečně trochu jiný, než běžné válečné filmy. Ne, že by tu chyběly bojové scény. Jsou tady a některé dost drsné. Film se však na válku dívá spíše z psychologického hlediska, než z hlediska strategických válečných akcí. Sledujeme tu, jak se který voják vypořádává s tím každodenním stresem.S tím napětím a strachem. Vidíme tu otupělost citů k padlým kamarádům, která je ovšem nezbytná k přežití. Velké plus filmu je také v doprovodném komentáři, který slyšíme po celý čas. Ten čas je možná zrovna to jediné, co bych tomuto filmu vytknul. Je to opravdu hodně dlouhé. Jinak je to silný zážitek, na který se jen tak nezapomíná. ()

Fr3nk

Válečný film jak má být, kde mě trailer nabudil a okamžitě jsem film musel vidět. Úplně nejlepší obsazení, bezkonkurenční kamera a scénář. Zatím asi nejlepší válečná atmosféra jakou jsem kdy ve filmu viděl, ani u Ryana mi tolik nelezl mráz po zádech. O hudbě ani nemluvím, Zimmer nezklame. Jediné co bych vytkl tak délku filmu, mohlo to být trošičku kratší. ()

drankeryth

Velkofilm ohromnej dlzky som zgustol velmi rad, aj ked sa v nom nasli aj nejake hluche miesta. V rovnakom roku aj vysiel vojak Ryan, ktory sa odohraval v Europe a tento film sa odohrava v Pacifiku, kde su nepriatelmi fanaticki Japonci. Uvod filmu ma len trosku nudil na tom bezvyznamnom ostrove, ale potom sa dej presunul na lod a coskoro sa aj uskutocnilo vylodenie, kde sa pomalicky vyvijal dej pri dobijani kopca obsadeneho japonskymi gulometnymi hniezdami. Boj nebol kratky, ale skor dost dlhy comu som len bol nesmierne rad. Dobre napredovanie americkych vojakov plaziacich sa vo vysokej trave ich znervoznovalo a bolo na ich tvarach vidiet, ze maju strach z moznej smrti, ktora ich moze cakat na tomto kopci. Zahranie mimik tvari a vyrazov zo strachu vyzerali presvedcivo a bolo vidiet, ze vyber hercov do tohoto filmu sa vydaril a nikto z nich to neodflakol. Po zdolani kopca v takej mensej osade sa len dej rozvazoval este viac do podrobnosti vojakov, o ich sukromnych veciach, ktore mi trosku vadili a aj nudili. Zdalo sa mi to nejake zdlhave a asi aj zbytocne zakomponovane. Pri zavrsovani finale sa pri konci filmu tiez odohrala mensia bitka, ktora netrvala dlho a hlavny hrdina bol coskoro mrtvy, ved ani nemal sancu proti takej presile sikmacov. Ked to mam porovnat s filmom Zachrante vojaka Ryana, tak jasnym kandidatom na vitaza sa stava vojak Ryan, ktory ma o nieco viac bavil pozerat a europska tematika je mi viac milsia, ako bitky v dzungli pocas druhej svetovej vojny. ()

Páně

Mnoho k přemýšlení i k vidění. Malickovy trademarky v podobě mistrovského podání obrazu i myšlenky povstávají v každé vteřině aby naplnily vaši duši tou největší těžkostí ze všech. Obtížně se i dýchá když prožijete tento nejvíce a zároveň nejméně válečný film ze všech. Přidáme-li si i Zimmerovo hudební mistrovství, vychází nám jen jediné - absolutorium. ()

Fridecka

Protiválečné dílo s pátráním po smyslu lidského života a lidského konání s nezaměnitelným Malickovým rukopisem. Nemám ráda válečné filmy. Tento film se tváří také jako jeden z nich, ale je úplně jiný. Je v něm poezie, hluboké zamyšlení. Malick je obdivuhodný člověk, je to vidět v jeho dílech. Válka a lidské hemžení na pozadí krásné přírody tichomoří. Scény a výjevy byly sice hrůzné a odstrašující, ale ne beze smyslu, ale ve zcela jasném kontextu. Uprostřed bitevní vřavy záběry plazícího se hada, umírajícího ptačího mláděte.., to vše střídané pohledy na nebe skrze koruny stromů. To je T. Malick, který se nám snaží svým dílem něco sdělit či spíše nás přimět k přemýšlení jak je to s naším životem a bytím v tomto světě. Co jsme to za tvory, kteří si neváží bohatství tohoto světa a existence své i jiných tvorů? Dílo o válce, skrzeníž zkoumá Boha, svět, lidstvo. Téměř tříhodinový film o válce, ale nedal mi šanci se nudit, naopak bych se takovým rozjímáním nechala unášet dál. Asi jediný film o válce, který má opravdu co říct. Jen zamrzí, kolik lidí toto dílo nepochopilo, stejně jako Strom života. ()

helloween93

Tenhle válečný film mi dostal, a to proto, že není až tak o bojích na Guadalcanalu, jako spíše o podstatě lidskosti. Film se hodně zamýšlí nad tím proč jsou vlastně války? Kde se bere to zlo, které je vyvolává? Dá se vůbec tohle zlo v lidech samotných ovládat? Proč lidstvo svými válkami ničí všechno okolo? Je zde vidět krásný kontrast mezi hrůzou na bojišti a panenskou přírodou tichomořských ostrovů. Do tohohle tragického obrazu války hraje nádherný soundtrack Hanse Zimmera. Další zásadní věc je obsazení filmu, což mě velmi překvapilo a zároveň nadchlo. Zejména výkony Jamese Caviezela a Seana Penna. Cameo Travolty mi jako jeho fandu rovněž potěšilo. Malickovi se vykreslení postav povedlo na výbornou. No a vojín Witt asi opravdu našel svůj vysněný svět... ()

NikaLango

Válečný film na motivy cyklů Zázraky přírody a Cesty víry! Kamera a hudba výborná, ale souhlasím s ostatními ve věci délky. Kdyby film nebyl tak "utahaný", ztratil by na svém kouzlu, ale pro představu: na začátku filmu jsem obědvala, uprostřed jsem šla péct bábovku (později u filmu polosnězenou) a na konci jsem měla hlad. Jinak nádhera :) ()

bulbasaur

priveľa pátosu a nudy. Alebo len nemusim americky patriotizmus ktorý sa snaži viac rozplakat ako zaujat. Niektore sceny fajn ale ja som sa vacsinu casu tesil az to cele skonci. po dvoch hodinach mi neikto šuškol že ešte taka hodka... a ja sa neusmial. Kvality však tento film rozhodne má. ()

char_t

Špičkové obsazení, to jako né že né. I tu nejmenší roličku hraje herec, který by v "běžném" filmu měl hlavní roli. Ale celé je to nechutně dlouhé, roztahané a nekonzistentní. Kdyby tvůrci proškrtali některé zbytečné roviny (a rozhodli tak, jestli dělají spíš naturalisticky válečný nebo spíš psychologická film), bylo by to na mnohem víc, než lepší tři. ()

Kirman

Pod vlivem Malickova Nového světa jsem si více jak po 10 letech pustil Tenkou červenou linii - jako kdybych to viděl prvně (přeci jen jsem asi trochu dospěl a získal nadhled - no jen počkejme co budu říkat za dalších 10 let). Ač bych řekl, že tento snímek má s Novým světem společné některé motivy (příroda, láska, bytí), rozhodně je asi stravitelnější pro mainstreamovýho diváka (pokud ten vůbec narazí na tyto snímky). Příroda je krutá a my jsme jen součástí přírody a je jedno zda "mezi" Novým světem a Tenkou červenou linií je nějakých cca 330 let, ať je to třebas tisíc nebo dva tisíce let, pořád je to stejný - pořád je to příroda... A to mi připomíná větu z jedné povídka od Š+G (Moje jízda tramvají): "To je koloběh života," prohlásil opět filozof. Ale lidé už neměli náladu na filosofii a ušlapali ho. ()

MickeyStuma

Poněkud zvláštní a nezvyklý válečný snímek, kde se nejen tvrdě bojuje, ale i formou vypravěče značně filozofuje. Morálka, soužití, život a smrt. Američané dobývají kopec a umírají a ve stejné chvíli se kousek dál rodí noví život. Co je peklo a co je ráj? Kde je ještě radost ze života a kde už je strádání? Má tohle všechno vůbec nějaký smysl? Snímek poodhaluje absurditu i přirozenost života a osudu. A tak si divák může zapřemýšlet, kdo je na tom na světě líp. Civilizovaný člověk a nebo domorodec žijící souběžně s přírodou? Nechť si každý po zhlédnutí toho protiválečného počinu odpoví sám. ()

P.J.2

Kdyby to bylo osekaný na akčnější verzi bez těch rodinných keců okolo a mělo to 100 minut tak by to byla válečná pecka, takhle je to hrozně roztahané, jako pardon ale 170 minut? vždyť se tam 90 minut jen kecá. ()

brumbrum

Vyborne spravene, paci sa kazdemu - az na bezduche hovado. Hodnotne su najma tie dialogy, zamyslenia ludi s dusou, ked musia vrazdit a konzumovat celu tu skazu. A prave toto nie je kazdemu dane pochopit. 4* v pohode. ()

skeptic

Protivojnový film. Tým, že demonštruje na viacerých ľudských charakteroch ich deformáciu vojnou, rozpad vzťahov a pod. Zároveň ukazuje, že na každého je dopad vojny trochu iný, ale v zásade negatívny. Niektoré charaktery cítia, že sa stali vrahom, niektorí na sebe pozorujú citovú otupelosť. Terrence Malick je dokonca tak dobrý režisér, že niekedy nás (divákov) doslova "vbuduje" do deja a cítite sa akoby ste sami stáli, chodili a bežali popri ostatných vojakoch. Robí to hlavne tak, že kameru nastaví akoby do "first person" módu, ale nesledujete okolie z pohľadu iného vojaka, ale zo svojho - stávate sa ďalším "vojakom". Jednoducho dá kameru do výšky očí, prispôsobí jej pohyb vojakom pred vami (respektíve za vami) a máte zážitok z "prvej ruky". Terrence Malick spolu s kameramanom sú jednoducho "kamerový virtuózy". Určite je to jeden z najlepšie nasnímaných filmov, aký som kedy videl. Často je filmu vytýkaná (vzhľadom na jeho dĺžku) dejová vyprázdnenosť, že je to naťahované, nudné... Osobne som sa vôbec nenudil. Myslím si, že (nazvime to) stredná, najdlhšia časť filmu, ktorú tvorí príchod na ostrov a dobytie "hlavného" úseku, je v podstate dokonalá, a to nielen vizuálne. Práve v tejto časti Malick najintenzívnejšie načrtáva a rozoberá charaktery (ako som už spomínal vyššie). Trochu rozumiem, že "posledná" časť filmu sa zdá byť nasilu časovo nafukovaná, ale osobne mi to vyhovuje viac, ako keby sa film "utol" už pri obsadení "hlavného stanovišťa". Vyhovuje mi to (pre niekoho naťahované) "rozjímanie". Mohol by som ešte vyzdvihnúť vhodne zakomponované flashbacky, tiež natočené s veľkým citom. Možno niekedy to "filozofovanie" postáv úplne nebolo podľa mojich očakávaní, ale to si teraz netrúfam rozoberať. 100% ()

Besyn

Holt,já jsem chtěl vidět působivý válečný film o bitvě o Guadalcanan,ale coto ?Minimum akce,dlouhé pohledy kamerou na tváře hrdinů,kteří dlouze filozofujou o natolik nezajímavých věcech,že se pokračování Matrixu může jen krčit v koutě.Kamera i hudba jsou na druhou stranu perfektní,stejně jako herecké výkony všech hvězd ( teda myslím jen těch,co se tam zdrželi aspoň trochu déle).Celkově tak slabší 4 hvězdičky,ale vzhledem k tomu,že byl v tomto roce natočen Ryan,tak musím jednu ubrat protože,to prostě ve srovnání s ním naprosto vybledlo. ()

Raaavenek

Oproti ostatním dávám velice nízké hodnocení, protože se podle mě celý film nic zajímavého neděje. Oproti Ryanovi je prostředí Guadalcanalu nepřitažlivé a zapojení herců Travolty a Clooneyho vynáší jednoduchou otázku. Proč, když se objevili jen na pár vteřin, navíc obtloustlý Travolta se do své role vůbec nehodí, stejně tak jako Clooney... ()

mutace

Bojové scény jsou slušné. Dost k nevydržení jsou ale rádoby umělecky hodnotné, nekonečně dlouhé záběry, doprovázené nudným monologem filozofujícím o čemsi nablblém. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)