Na konci všetkých vojen

• Česko Na konci všech válek (viac)

Snímek Na konci všech válek vypráví příběh spojeneckých vojáků, kteří musí čelit brutálnímu zacházení v japonském zajateckém táboře. Muži jsou nuceni stavět železnici v nelidských podmínkách džungle napříč územím Barmy a Siamu. Vysílené, hladové a na smrt nemocné muže žene kupředu jen touha po pomstě, úniku a sebezáchově. Jen s nadějí a nově nabytou důstojností jsou schopni pomalu objevovat slabiny strnulého a odlidštěného režimu jejich trýznitelů. Pravdivý životní příběh o velké statečnosti a vůli přežít. Natočeno podle vzpomínek skotského kapitána Ernesta Gordona. (oficiálny text distribútora)

Mrkvič

Hned od začátku jsem si říkal, že jde o realističtější Most přes řeku Kwai. Druhá půle je ale pak úplně jiná. Srovnávání kodexu japonských bojovníků bushido s přístupem spojeneckých vojáků ctícíh bibli. Každá část filmu je zajímavá a více než působivá, ale ve výsledku mi ten přechod přišel hrozně absurdní. Navíc mi nepřišlo, že by film nějak zvlášt podrželi herci. Zejména Carlyle, na kterého jsem se těšil, byl buď nevýrazný nebo naopak až přehnaný. Takže ve výsledku průměrný film z prostředí zajateckého tábora, ze kterého si můžete odnést asi hlavně několik lidumilských myšlenek. ()

Piškotka

Naturalistický pohled na bolest v samotném morku kostí. Zajatec ztrácí své člověčenství a je pouhou nickou v zabláceném smetišti momentálních dějin. Pochybuje o smyslu života, při kterém ho možná drží ten a ten spoluzajatec nebo vzájemná soudržnost. V tomhle vidím sílu, která se v nejedné takové situaci osvědčí. Mladí kluci žili v nelidských podmínkách a zacházení s nimi šlo za hranice krutosti. Přesto nepřestávali věřit, že tohle jednou skončí. Vlastně ani já jsem nevěděla, kterým směrem se příběh bude ubírat. Očekávala jsem, že se jim třeba podaří utéct a ne, že se dočkají osvobození. Sice se dočkali, ale s četnými šrámy na duši. Na moment se obrátily misky vah a trýznění trýznili trýznitele. Zaujal mě K. Sutherland a R. Carlyle, kterého stále vidím jako komediálního herce. Celková atmosféra by se dala krájet. ()

gogos

Velmi povedeny a netradicni film z valky. Film ukazuje jakym peklem si museli britsti vojaci projit jako vezni v thajskych a japonskych taborech v dzungli. Film zaroven nastinuje take toleranci a pochepeni od nekterych veznitelu a ukazuje jejich lidkost a priblizuje nam jejich viru. Kulturu ktera se od nasich tradic uplne lisi. Zaroven take podobnost filmu s originalem ukazuje i zaverecna dokumentarni pasaz. take je zde ukazano, k cemu muze vest omyl spojencu (vybombardovali vlastni lidi). Me se film jako celek velmi libil. Ma kvalitni pribeh, dobry scenar, je pekne zahrany, hudebni stranka je take dobra. Proste film na 4* ()

Hopper

Vojnový film o "bojisku" v JV Ázii, teda podobnej lokalite ako v Leanovom The Bridge On the River Kwai. Kto si pod pojmom vojnový film predstavuje akciu v štýle vojaka Ryana, tu tvrdo narazí. Ide najmä o filozofickú záležitosť a stret kultúr a mentalít a o tom, čo znamenalo prežiť. Verím tomu, že pre britských zajatcov muselo predstavovať peklo na zemi a pomerne dobre sa tieto pocity dostať na plátno a k divákovi. Robert Carlyle ako veliteľ Britov Campbell sa snaží, ale nie je nosnou postavou. Odporúčam. ()

tom88

Vcelku slušný film bohužiaľ iba tak na jedno pozretie. Podobné filmy podľa skutočnej udalosti a predovšetkým zo zajatia mám dosť rád. Tento film si odviedol slušný štandard no chýbalo mi tu niečo viac dramatické a pútavé, no tvorcovia sa asi snažili viac o skutočnosť, ktorú akceptujem. Ja som celkom spokojný, herecky je film zvládnutý a natočený je pomerne dobre. Akcie bolo máličko, no atmosféra bola vybudovaná slušne. Film je pomerne neznámy, čo je škoda, reklama mohla byť väčšia. 65% ()

• Ve filmu nevystupuje žádná žena. (SeanBean)
  • Otázky, které si pokládá Ernest (Ciarán McMenamin) při odjezdu z tábora: "Kdo je můj bližní? Kolikrát mám odpustit svému bratru? Co to znamená milovat své nepřátele? Co může člověk nabídnout výměnou za svou duši?" To jsou otázky, které jsou převzaty z Bible. (Kuny27)
  • Tlmočník Takaši Nagase je jednou z dvoch ústredných postáv filmu Koľaje osudu (2013). (magu)