Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiálny text distribútora)

Shitonit

Knížka patří k mým top. Film se dost snaží, na svou dobu dobrý, v dnešní době to asi už nemá moc co říct. Pro ty co znaj příběh to ale pořád zůstává fajn podívaná... Poopravuju po několika letech a dalším shlédnutí.. Má to stále co říct. Člověk člověku vlkem, zde krysou, Král zůstává Králem a Král krysa zůstává dobrým filmem. Zde je jasný důkaz, že kvůli něčímu hodnocení není třeba film zatratit. ()

mortak

Kdybych srovnával film s knihou, hodnocení by bylo nejméně o hvězdu dolů. Scénář jen inscenuje určité kapitoly knihy, některým se vyhýbá (sex v táboře a přerod Marlowova kamaráda na "ženu"),a hlavně je váže bez ladu a skladu za sebou, nijak je nepropojuje jako v knize, natož aby nějak stupňoval tempo až k finále. Jenže ono stačí, že se režisér snaží zachovat realističnost, a že hudba, kamera či herecké výkony slouží plně co nejvěrnějšímu zobrazení děsivé reality v rámci možností filmu. ()

nascendi

Clavellovu knihu som samozrejme čítal a mám ju vo svojej knižnici, ale aj tak sa nemôžem stotožniť s pohŕdavým porovnaním knihy a filmu niektorými komentátormi. Na prstoch jednej ruky by sa dali spočítať filmy, ktoré prevýšili svoju literárnu predlohu. Veď nejde o nejaké súperenie literatúry a filmu. Kráľ Krysa poskytne zaujímavý zážitok aj divákom, ktorí knihu nečítali. Vďačí za to autentickému prostrediu i postavám a takmer dokumentárnemu prístupu k boju o existenciu, o ktorú vlastne vo filme ide. Dobre sa podarilo vystihnúť živočíšnosť vzťahov, disproporcionáciu väzňov na predátorov a ovládaných naprieč národnostiam a vojenským hodnostiam. Iba schopnosť adaptácie rozhodovala, kto sa vyšvihne hore a kto ostane na spodku. Užil som si tento film a mal som z neho lepší dojem, ako z Mostu cez rieku Kwai a Veľkého úteku. ()

Boogeyman

Vyjímečný film, podle prý úžasné knihy - nečetl jsem, nemohu soudit. Ale to co se odehrává na plátně mě přímo strhlo. Hutná atmosféra, které pomáhá černobílé natočení, skvělé herecké výkony všech zúčastněných a vyjímečný a silný příběh dělají z tohoto filmu skvost, který se často nevidí!...A opět je to kousek, na který jsem náhodou narazil odpoledne na ČT2! ()

Mikino00

Jedná se o vcelku zdařilou adaptaci knihy, film má onu atmosféru, zajímavé postavy i poutavě vykresluje život v táboře. Co však nemá, je ona dějová celistvost, která vznikla vypuštěním příběhu s druhým rádiem a hlavně ohromným zkrácením ústředního knižního příběhu s prodejem diamantu. Příběh tak ztratil své dvě úvodní napínavé linie, což je hodně na škodu. Z knihy jsem měl také pocit větší bezradnosti a bezvýchodnosti. I tak ale příběh a vztah Krále a Marlowa je velice silný a působivý, také výborně herecky obsazen. ()

• Slangový výraz „cobber“ je australsko-novozélandský termín, který znamená „přítel“ nebo „kamarád“, a je běžně používaný mezi muži. (sator)
  • James Clavell napsal předlohu podle vlastních zážitků. (Hans.)

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (viac)