Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Bauer

O hodně lepší než Zachraňte vojína Ryana.Je to válečný ale taky trochu psychologický.Hvezdné obsazení je vskutku výborné.Výborna hudba ,výborná ,kamera ,strih ,herecké výkony ( nejlepší mi přišel asi Elias Koteas ) tvoří z tohoto snímku nejlepší válečný film. ()

becki_tu

Obsahově mrazivé, vizuálně nádherné a hvězdně obsazené strhující válečné drama, které se snaží jít do hloubky charakterů hlavních postav a ve většině případů se tak i úspěšně děje. Tudíž o silné momenty rozhodně není nouze. A pokud si k tomu přidám opět famózní soundtrack od hudebního mága Hanse Zimmera, úžasnou kameru a výpravu, vychází mi z toho jeden z nejlepších válečných filmů minimálně 90.let. Nejpůsobivější scéna? Útok na japonskou osadu v džungli. 85% ()

Beastmaster4

Kvalitní válečný film. Dal bych 4 hvězdy za (výběrovou) polovinu filmu, zbytek za 1 - 2 hvězdy. Velmi dobré pasáže střídají nudné utahané scénky se zbytečnými myšlenkami. Film tedy vnímám jako dvě části, jedna velmi dobrá s válečnými scénami a protkaná excelentními hereckými výkony. Druhá zbytečná a naopak prosáklá myšlenkami, které nemají co nabídnout. ()

JASON_X

Nejkrásnější, nejhlubší a nejpoetičtější válečný film všech dob... i když je vlastně spíš filosofující a protiválečný, než válečný. Nejsem pacifista, a radši než s házením chleba místo kamenů sympatizuju s prastarým zákonem 'krev za krev'. Ale tenhle geniální opus mě pokaždé dostane do jemně euforického, slastně meditativního stavu, a to už jsem ho viděl asi pětkrát. Nevím o žádném jiném filmu, kterému by se tak dokonale podařilo ukázat ne snad nesmyslnost války (to by bylo na složitou debatu), ale její naprostou BEZVÝZNAMNOST a NICOTNOST z hlediska Věčnosti, nicotnost před duchem Života a Přírody, před nekonečností Vesmíru, před Nesmrtelností... Ale z tohohle hlediska je samozřejmě nicotné úplně veškeré lidské hemžení a snažení, nejen válčení... Mohl bych o tomhle skvostném díle napsat celý traktát plný všelijakých mých dojmů a myšlenkových asociací, ale pochybuju, že by to někoho zajímalo. Takže ještě aspoň moje oblíbené výjevy: Skupina ostražitých, napjatých a vystresovaných vojáků se na cestě do nitra ostrova míjí se starým domorodcem, který flegmaticky kráčí odněkud někam, a nějaká válka jde zjevně mimo něj... Dva vojáci v trávě tváří v tvář hadovi během divoké přestřelky... Bojující lidé a divoká zvířata, vzájemně se pozorující, ti první v zajetí válečného běsu, ti druzí v blažené animální nevědomosti... Celou tu směšnost a malost nějaké té lidské válčičky jsem si nesilněji uvědomil v jediném krátkém okamžiku - modrý motýl přelétávající před očima pozorovatele (=před kamerou) a v pozadí vyčerpaně útočící vojáci, kteří se nesmyslně hrnou dobýt jakýsi hřeben, protože je ženou neukojené ambice jednoho frustrovaného plukovníka... Co se herců týče, bylo by to také na dlouhé povídání, tak snad aspoň dvě jména ze samotného hereckého Olympu - Caviezel a Penn. Howgh. ()

oLí

Běžej závěrečný titulky a po těle mi nabíhá husina, mám pomalu nakahánku, ten zvláštní zřídka se u filmu dostavující pocit. A vím, že jsem viděl opět něco úchvatnýho. Kdo si u Tenké červené linie stěžuje na nudu a málo "války" ve "válečném" filmu, nad tím lze jen mávnout rukou... Ty záběry přírody, ten její nádherně zachycený zvuk, brilantně zpracované a zahrané postavy - ta plejáda herců... monology a dialogy, spousta filosofických myšlenek, hudba, no je to něco fantastickýho. Ta lehkost, s jakou film plyne a celé tři hodiny se nestačíte nudit, místy jste hlazeni po duši, místy cítíte utrpení, přemýšlíte. Neuvěřitelně bohatej film. Opět doporučuju přečíst si k Mallickovi výstižný komentář uživatele Pohrobek. [10/10 listopad 2009] ()

Sawy

Naprosto dokonalá harmonie obrazu a hudby, zfilmovaná symfonie, režijní vrchol Terrence Malicka a jeden z nejúchvatnějších filmů, jaké jsem v životě viděl. Jedinečný zážitek. 100 % ()

ScarPoul

Malickové filmy sú postavené na jednej myšlienke. Na strate nevinnosti a morálneho presvedčenia. Či už sa jednalo o jeho prvotinu Badlands v ktorej nám ukázal mladíka, ktorý z nevysvetliteľných dôvodov zabíja ľudí, na úteku zo svojou priateľkou, alebo vo filme Days of Heaven, kde snaha podviesť chorého muža vytvorí akýsi žiadostivý trojuholník, ktorý je predurčený na zánik. V tenkej červenej čiary vytvoril kolektívneho hrdinu, ktorý dýcha, myslí a premýšľa. Znáša následky vojny a smrti, ktoré ja všade naokolo a snaží sa nájsť si nejakú pevnú istotu, nejaký pevný bod aby sa nezbláznil a hlavne prežil. Tento kolektívny hrdina je zložený zo zvučných mien a hereckých hviezd, ktoré podávajú civilné, ale uveriteľné výkony. Osobne vojnové filmy moc nemusím a na tie malé výnimky, ako je Shindlerov zoznam a Full Metal Jacket si na ne priveľmi nepotrpím. Na Malickovu tvorbu som si ale brúsil zuby už dlhší čas, takže som sa nakoniec dostal aj k tomuto filmu. Nepovažujem ho za najlepšie Malickové dielo. Tým je pre mňa Badlands. Ale rozhodne ho považujem za najlepší vojnový film, aký som mal možnosť vidieť. Neuveriteľná práca z kamerou, ktorá robila bojovú scénu v kopcoch z vysokou trávou nezabudnuteľnou. Charaktery správne prepracované a uveriteľné. Film postavený na krásnych myšlienkach, ktoré ale divákovi nevnucuje a ktorý aj keď sa zamýšľa a moralizuje nerobí to na úkor príbehu. Nerobí to preto aby podával nejaké posolstvo. Robí to jednoducho preto, lebo blízko smrti sa takéto otázky vyplavia na povrch. Všetko je to dotvorené podmanivou Zimmerovou hudbou. Čo si ale na Malickovi a jeho štýle neskutočne cením je jeho detailizmus. Zachycuje nie len postavy a príbeh ale aj prostredie a vyťahuje z neho maximum. Vďaka nemu som mohol vidieť nie len Texas pokrytý obilím a Americký stredozápad ale aj Pacifik. Jeho cit pre zachytenie skutočnosti a prirodzenosti z neho robí veľmi talentovaného tvorcu. Jeho filmy nemusia byť vždy úžasné, ale sú natočené z citom a majú dušu. ()

Ai.ma

Nejlepší válečný film, nejlepší neválečný film, nejlepší film o lidech, nejlepší film o ostrovech, nejlepší film o kopcích, nejlepší film o obilí, nejlepší film který má 170 minut, nejlepší film který má v názvu slova Thin, red a line, nejlepší film o tracených rájích, nejlepší film ve kterém si někdo ustřelí prdel. ()

PROROK14

Nemal som vôbec tušenia, že tento film sa mi bude tak páčiť. Terrence mi ušil film na mieru. Krásne vojnové zábery. Tento vojnový film sa zaradí medzi najlepšie aké som videl. Herci a hudba boli výborní. Všetko bolo ako má byť. Tak sa mi to páči. 90% ()

malylada

Malickovi se podařilo drsným způsobem a realisticky zachytit bitvu, jaký má ve skutečnosti dopad na všechny zúčastněné a co samotná válka přináší. Vlastně se jedná o dosti nepříjemnou podívanou, kdy jsou hrdinové pod neustálým psychickým tlakem, který se daří přenášet na diváka a hodně to připomíná starší skvělé žánrovky. Akce je komornější, výborně sestříhaná a zvláště v daných lokacích působivá. Mě osobně vadilo, že žádný hrdina nedostal takový prostor, aby na něm člověku záleželo nebo v něm někdo vyvolal emoce. Vidět tolik hvězd na plátně a s tak malým prostorem se jen tak nevidí. Nejvíce vyniká Nolte, který hraje neskutečné kariéristické hovado. Čekal jsem, že po dobytí tíženého kopce a strategického místa film skončí, bohužel se pak táhne další půl hodinu, která má spíše sestupnou tendenci, než aby vygradovalo závěr. Nicméně z těch novějších válečných dramat, se asi nejvíce přibližuje ke kouskům jako Olověná vesta, Apokalypsa atd........8/10 ()

Terva

CITÁT - Třeba mají všichni lidi jednu velkou duši, do které patří. Všechny tváře jednoho člověka. Jednoho velkého JÁ. Každý sám hledá spasení. Každý jako uhlík... vytažený z ohně........... Tento snímek je návratem Terrence Malicka jako režiséra a hned oslavuje úspěch - Ocenění : Oscar 1998 - nominace : kamera, režie, střih, hudba ( drama ), film, zvuk, adaptovaný scénář. .....MFF Berlín - Zlatý medvěd, Čestné uznání ( kamera ). .....César - nominace: zahraniční film ( USA ). .....Chicago Film Critics Association Awards - kamera, režie. .....New York Film Critics Circle Awards - kamera, režie. .....Satellite Awards - režie, film ( drama ), kamera, hudba, zvláštní ocenění pro herecký ansámbl.Režie a scénář : Terrence Malick. Kamera : John Toll. Hudba : Hans Zimmer. Instrumentální soundtrack také oslavoval - 1999 - Academy Awards, USA - nominace ( nejlepší hudba - původní, dramatická, instrumentální ). .....1999 - Satellite Awards - vítěz ( nejlepší instrumentální album ). CITÁT - Člověk vidí umírat ptáka a bere to jako neopětovanou bolest. Ale poslední slovo má smrt. Ta se mu směje. Jiný člověk vidí stejného ptáka a cítí tu nádheru. Cítí, že se zkrze něj něco usmívá.......... Velkolepá válečná freska, která sleduje osudy několika vojáků uprostřed zuřivých bojů o ostrov Guadalcanal v roce 1942. ()

JohnCZ

Pomalé tempo a úmorný postup vysokou trávou při dobývání kopce vůbec nevadí, atmosféra je skvělá, napínavé to je po celou dobu a i obsazení je tak boží, že bych nějaké ty drobné nedostatky rád odpustil. Jenže to nekonečné filozofování pronášené vypravěčem s příšerně otravným jižanským přízvukem šlo totálně mimo mě. Závěrečná hodinka mě tedy dokázala naprosto uspat. Tenká červená linie je oproti Ryanovi ze stejného roku artovka, která se snaží být něčím víc, než jen "obyčejným" válečným filmem. U mě se to ale bohužel minulo účinkem. ()

corpsy

Pravý opak ako ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA. Poetický pohľad na 2. svetovú vojnu a jej moc, ktorá zasiahla každý kút na tejto planéte. Megahviezdne obsadenie a dokonalá hudba Hansa Zimmera. ()

Skrk

Terrence Malick a jeho meditativní válečná báseň o smyslu života. Tohle ovšem příznivci tupého vojína Ryana (a podobných patosů) nikdy nepochopí a nenechají si říct, proto tu neustále píší cosi o tří hodinové nudě. Nerozumím jim. Malick je nepochopený genius, který tento titul potvrdil u nadčasového Stromu života. ()

Marek1991

Uťahaný vojnový film, ktorý som nevidel na prvýkrát, lebo som pri ňom párkrát zaspal. Nebyť silných myšlienok nedopozeral by som ho, čo by bola škoda. Vojnové akcie sa snažia byť hodnoverné, odporovanie a argumentovanie veliteľovi malo svoju silu, taktiež nádherná príroda a život domorodcov. Toto je film, ktorý slúži na premýšľanie, meditácie, zamýšľanie sa nad zmyslom vecí a života, nad jeho krásou a nad mnohými inými vecami. Každému tento film môže priniesť niečo iné, je ťažké napísať nejakú myšlienku z neho, lebo ich tam bolo veľa a treba ich počuť všetky, aby si človek v tom našiel tie svoje. Pre mňa to je akýsi predchodca filmov ako Fontána, či Strom života, naopak akoby to bol zároveň iný pohľad na vojnu, pre tých ktorým film Apokalypsa nesadol. Škoda, že nebol trocha iný, nebol kratší a inak spravený, lebo toto pokiaľ nezohrialo srdce a nezamestnalo mozog bolo niekedy trápenie. Obsadenie dobré, ale naozaj by som si naň nepotrpel, skôr hudba bola tým, čo tomu niekedy dodávalo šťavu. Tento film je pre mňa nenaplneným a nedotiahnutým ašpirantom na ocenenia. ()

Marsik

Uff, dlouho jsem se u filmu takhle nenudil. 3 hodiny přemítání, filosofování a zamýšlení se nad významem války. Ano, pár myšlenkových pochodů nebylo od věci, ale já bych tomu věnoval pár minut, ne však 170 minut! Ještě, že kamera byla taková, jaká byla a akční scény dobře natočeny. Pak jsem to díky tomu jen tak tak ustál a po 3 hodinách si pořádně vydechl, že už je konečně konec. PS: George Clooney a jeho 30 vteřin slávy v závěrečné (naprosto nedůležité) pasáži rulezz. Vtipný, jak je napsaný jako hlavní herec :)) 66% ()

Kryton

Roztáhlé, epické, filozofické válečné drama o bitvě v Tichomoří. Bod navíc za jiné prostředí než věčná Evropa ve filmech. Navíc se film pyšní skvělým obsazením. ()

baribal

Válečný film s poselstvím, pro někoho nuda pro někoho dokonalé drama o bolesti války. Armáda hollywoodských hvězd je trochu bezzubá, s výjimkou Nolteho a Caviezela. K dokonalosti chyběl krůček, více se zaměřit na dva jmenované. ()

Krt.Ek

Výsledek je podobný jako u Coppolovy Apokalypsy a vůbec jako u všech protiválečných opusů. Nevím čím to je, ale tenhle typ filmů mě nikdy pořádně nezaujal. A jak už jsem naznačil i TČL není výjimka. Malick sice pokládá celkem chytré existencionální otázky, zajímavě odpovídá a má ten správný filmařský talent, co ale z toho, když jak už naznačují ostatní komentující, docela nudí. 75% ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)