Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

Djoker

Epizoda I má jistě mnoho záporů, které jsou hystericky zveličovány všude kolem, takže raději zmíním klady, kterých také není málo. Lucas představil další várku ikonických postav v čele s Padmé Amidalou a Darth Maulem. Herci pod vedením Nessona, McGregora a Jacksona hrají rozhodně vyšší ligu než jejich předchůdci z první trilogie. Závody kluzáku patří mezi highlighty celé ságy a epický závěr je nejlepším soubojem světelných mečů, který se kdy ve Star Wars odehrál. ()

flanker.27

Už chybělo jenom Jar Jarovo hudební číslo ve stylu disneyovek: "Já jdu s velkými džedáji, svět zachráníme, federaci zničíme, olé, zpívejte s námi děti." ()

Morien

Dobrý tak leda ke strašení mladých filmařů, nicméně je fakt, že nikdo nešermuje světelným mečem tak sexy jako Darth Maul. Užvatlanost a infantilnost je ale něco, co se prostě neodpouští ve filmech, kde se lidi (humanoidi?) rozřezávají vejpůl. Nicméně Ian McDiarmid podává skvělý výkon. ()

gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy. ()

Sarkastic

Je těžké srovnávat novější 3 díly s těmi staršími. Ty staré mají svoje kouzlo, nové mají úchvatné efekty, ale drží se velkolepého příběhu (ikdyž to ocení hlavně znalci). Jsou tu závody kluzáků (které nejsou v žádném dalším díle), dokonalejší souboje světelných mečů (ty z dílů 4, 5, 6 působí trochu legračně) a strhující hudba (Duel Of The Fates). Prostě 5*. ()

Dudek

A je to tu, Hvězdné války pokračují, či spíše začínají. George Lucas se ukazuje jako schopný obchodník, nové přírustky do své hvězdné ságy uvádí jako nutnou část příběhu, kterou je ještě třeba dovyprávět, zároveň je však jasné, že útočí zejména na komerční potenciál. Nemám mu to za zlé, jen je škoda, že se pod přívalem nových efektů ztrácí kvalita příběhu. Rozhodně nechci tvrdit, že nejsem spokojen, neboť tento díl je vcelku slušný a mám ho rád, přesto nesnese srovnání se svými staršími předchůdci, v němž vyznívá jen jako velmi slabý příbuzný. Mezi jeho největší klady patří krom skvělého zpracování vizuálních efektů zejména vykreslení minulosti některých starých známých, zejména pak Obi-Wana Kenobiho a mladého Anakina Skywalkera, který tu však zatím figuruje na velmi trapné úrovni (avšak je zřejmé, že seznámení se s touto jeho etapou života je nutné zejména k uvědomění si jeho vztahů s matkou a dalšího vývoje postavy). Na druhou stranu jsou zde postavy nové, které jakoby měli nahradit původní hrdiny, jenže neuvěřitelně ubohý Jar Jar Binks na Chewbaccu prostě nemá (a to ani omylem); lepší je to pak s Darth Maulem, kterého jsem si velmi oblíbil a je mi docela líto, že moc dlouho nevydržel. Dalším kladem jsou zejména souboje, které získaly oproti předchozím dílům na dynamičnosti a jsou velmi zábavné. Každopádně chápu důvody natočení této nové trilogie a ačkoli se nevyrovná té původní je nutné poznamenat, že má očekávání i celkem splňuje, navíc co čekat od prví epizody, která je okolním dílům na míle vzdálená. ()

Gilmour93

Emočně prázdné galaktické politikaření zalité kvantem dětinskosti, triků a pohádkových barviček, ale i titěrné záblesky temnoty či atraktivní VC Tattoine. Budu slepě věřit, že zaměření na desetileté děti byla jen úmyslná hra, vedle které měla za čas vyniknout osudovost sithské vendety.. Ať je to tak, či onak, jsem si jist, že George měl při režírování v jedné ruce figurku Chewbaccy, druhou měl položenou na počítadle bankovek a na tváři úsměv člověka, který si plní sny a ještě je za to slušně odměněn (co na tom, že ty sny za moc nestojí).. P.S: I v moudrých, vnitřním klidem naplněných očích mistra Yody jsem četl větu: „Zabít ušatého kreténa, já chci.“ Jar Jar Stinks! ()

Psema

Proč Georgi. Tohle bylo kopnutí do slabin a tví věrní Jediové si to nezasloužili. Nebýt výborných triků a kolonky Star Wars, ke které mě váže cit a obdiv, musel bych jít možná i níž. Samá vata a je to znát. ()

Hal_Moore

Fenomén SW mi nic neříká, stejně jako ST nebo SG... Ale uznávám filmovou hodnotu těchto děl a nemůžu jít pod průměr. Tenhle díl je navíc druhý nejhorší ze všech.. S přimhouřeným okem za tři. ()

Mertax

Ach, jak je ten Darth Maul charismatický a démonický. Ach, jak jsem chtěla vytáhnout svůj lightsaber a změřit síly s jeho dvoučepelovým mečem./// Ach, těch stupidních a infantilních legrácek./// 3D konverze je zdařilá a jen naivní člověk může očekávat třetí dimenzi na úrovni Avatara. Postavy (předměty, budovy) jsou plastické a vystupují z plátna, aniž by však trapně trčely ve stylu technologické tragedie v Souboji Titánů. Škoda však poměrně neostrého obrazu (taková horší dvd kvalita) a také ztmavení, které má u podvodních scén za následek nepřehlednost dění. Divácky nejvděčnější je z hlediska 3D samozřejmě závod kluzáků, tím však výčet končí. Geniální scénou nadále zůstává finální souboj Darth Maul vs. Qui-Gon Jinn. Jar Jar je po každém dalším zhlédnutí ještě otravnější. Český dabing z něj navíc dělá jakéhosi "čačara" a dabér Anakina je na ránu do brady./// Nejslabší epizoda... Skrytá hrozba jest, mhmh. Lepší je, když si ji pustíte doma na blu-rayi, protože na kino tento film nenabízí dostatečnou míru epičnosti. Na Pomstu Sithů se však do kina nesmírně těším. A Lucas mezitím vymyslí, jak by mohl za pár let sextalogii vylepšit a zabezpečit tak dalších deset generací jeho potomstva. [Kino, 3D s dabingem] ()

TheDarKnig

Měl sem trochu chut dát tomuto veledílo 3 hvězdy, ale že to režíroval Lucas, že tam byl ten skvělý závod a souboj Neesona (resp. McGregora) s darthem Maulem za tónů stále úžasné Williamsovy hudby, nechám ty 4. Nejsou to ale takové 4 jako u Návratu Jediho, tam to byly 4 těsně pod pěti, tady to jsou 4 těsně nad 3. Jar Jar Binks neskutečně otravný, vizuál se mi po první trilogii ani za mák nezamlouval, dokonce mi přišel mnohem víc umělý a strojený. Velké bitvy díky zmiňovanému Binksovi v háji, malý Anakin nic moc a někdy i otravný. Pozitiva: obsazení McGregora do Obiwana a moje první střetnutí s ním. Charismatický Neeson, krásna Natalie Portman, která hraje stejně dobře jako v Leonovi a později se stala dokonce oporou nové trilogie tam, kde kolísala a nudila. Stačí jeden pohled na ní a hned je dobrá nálada zpět. Jinak tady ještě protivníci až na totálně cool Maula jdou v šlépějích Trapnosti a Unylosti, ještě že se to v těch dalších dílech zpravilo. Stejně jako se spravily triky, zpočítačoval Yoda, vyrostl Anakin, zmoudřel Obi-Wan a přibyly lepší postavy a atmosféra blížící se zkázy. ()

sportovec

Klady a přínosy jedné z nejzářivějších filmových sci-fi ještě více vyniknou v 3D verzi, kterou jsem nedávno zhlédl. Působí to až neskutečně: dialogy i záběry jsou totožné, ale přesto se nelze zbavit dojmu, že člověk viděl dva zcela různé filmy. Ten dvojrozměrný, který je vzdálený a uvědomujeme si ho jako to, čím skutečně je: tj. jako pohádku, která je zajímavá obsahem a strhující výpravou a stavbami (filmovou architekturou, trikovými prvky). Ten druhý je důvěrnější: chvílemi jako bychom se pohybovali mezi starými přáteli, společně s nimi sdíleli jejich radosti i strasti a - poučeni znalostmi dalších pěti dílů - tušili hrozné konce většiny těch, kteří nám tolik přirostli k srdci. Také komerce má - povede-li se - co říci, rovněž ona dokáže vděčného diváka přivinout do své mateřsky teplé náruče. Nová technologie může být i objevným pohledem. ()

TeeAge

|| Scenár: George Lucas | Hudba: John Williams | Produkcia: Rick McCallum | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Lucasfilm | Rozpočet: 115 miliónov $ | Tržby: 1,027,044,677 $ || Lucas to mal nepopierateľne ťažké, znovunaštartovať megaúspešnú ságu, ale vlastne zase od začiatku. Padol do pasti modernej techniky, keĎ sa sústredil omnoho viac na výpravu a vymoženosti novej doby, než na herecké akcie, ktoré pôsobia umelosťou, bez prirodzených reakcií. Ono i staré 3 časti disponovali určitou infantilnosťou hereckej stránky, ale v Skrytej hrozbe je tento faktor na maximu. Príbeh i akcia samozrejme zaujme. Zelené pláne vyzerajú jak zo starej dobrej počítačovej adventúry Neverhood :) ()

Aluska88

Opravdu jsem netušila, že nejslavnější filmová sci-fi sága bude tolik komická. Připadalo mi to, jako by se Hvězdné války snažily parodovat Pixar. Nebo jakoby Pixar parodoval Hvězdné války. Říkala jsem si, "Toto mají být ty slavné Star Wars?" Čekala jsem, že se bude jednat o "seriózní" a "dospělácký" film a zatím jsem již od prvních chvil měla dojem, že se dívám na nějakou animovanou pohádku pro děti předškolního věku. Toto natočil Lucas? Ten George Lucas? Technická a vizuální stránka je sice úchvatná, ale jenom to je, především na Hvězdné války, zatraceně málo. Již asi po hodině jsem začala usínat a celkový tento jakýsi "dětský" koncept filmu mě rozhodně nepodnítil v tom, abych se únavě bránila. Ze zbytku děje mám jen nějaké útržky. Ale zklamána nejsem. Možná proto, že mě Star Wars nikdy nebraly a také jsem od nich nečekala nějakou "mezigalaktickou" slávu. ()

genetique

Začiatok. Pre mnohých to bol však koniec. Šestnásťročné čakanie sa mohlo pre mnohých fanúšikov a fanatikov pôvodnej trilógie stať čímsi neúnosným. Nový koncept, s ktorým prichádza tentokrát Lucas sám a nesie na ramenách obrovskú ťarchu nesklamať verných a potešiť nezasvätených, je naozaj znamenitý. A pre mňa znamenal osvieženie. Celú šeticu filmov som sa totiž rozhodol pozrieť za menej ako jeden týždeň, takže som do sveta medzigalaktických vojen Dobra a Zla nestihol vstúpiť ako zarytý fajnšmeker, ale ako nezávislý pozorovateľ a filmový labužník. Možno preto som s týmto výsledkom tak spokojný. Muchy, ktoré som pôvodnej trilógii vyčítal tvorcovia spoľahlivo vychytali, čo je ale samozrejme spôsobené pokročilým štádiom vyspelej techniky vo filme použitej. A tá tentokrát dala prednosť tomu, čím si získali divákov pôvodné časti. Ale ja mám rád zábavu, akciu, dobrodružstvo, takže som si to naozaj užíval. Dosýta. 80%. ()

ScreamJay

Kouzlo Hvězdných válek, těch původních, jest dlouhá léta ukryto v mém srdci a tady se pod tou záplavou počítačových superefektů pomalu vytrácí. Skrytá hrozba je něco jako Planeta opic po 20ti či více letech. Snaží se držet původního děje, ale stovky nových postav dělají s jasné kresby mazaninu. Efekty samostatně jsou skvělé, obzvlášť mě zaujal design měst. Jenže když kouknete na oblohu, koráby jsou seřazeny jako angličáky na poličce. A pak hodně pokulhává spojení reálného prostředí s tím digitálním. Takže máte chvílemi silný pocit plastičnosti záběrů, kdy počítačové postavy trocha vystupují ze svého pozadí. Ovšem slušnou devizou jsou souboje rytířů Jedi a taky slušně zakomponovaný homor, který z jinak toporné sci-fi udělal slušnou akční podívanou. Jen se s ním naučit trocha zacházet, aby ho zas nebylo moc jako v případě Jar Jara. Zkrátka Epizoda 1 je něco jako jediná kvetoucí kytka na louce, krásně vypadá, ale pokud ste alergici asi se z ní ukejcháte k smrti. Takže 3 a pů hvězdičky především za vizualitu a bez komentování děje. Amen ()

Hellboy

Po deseti letech od vzniku Epizody I., kdy jsem jí viděl poprvé, jsem se na ní znovu podíval. A Jar Jar Binks je skutečně postava, která ničí ten film. Jedna jediná postava, která filmové dílo naprosto degraduje, no kde jinde tohle uvidíte? Ale dovedu si představit sestřih, kde by byla většina scén s ním vystříhána a on sám by byl předabován, hned by se úroveň snímku zvedla asi o 1000%.... __________________ EDIT leden 2011: Dočkal jsem se!!! Našel jsem na internetu hned několik téměř profesionálních sestřihů Epizody I, jejichž cílem je především potlačit Jar Jarovu přítomnost, ale celkově odstraňují všechny nejzávažnější chyby tohoto filmu. V sestřihu Attack of the Federation například droidi nemluví, odstraněn je i dvouhlavý komentátor závodu kluzáků. V sestřihu nazvaném Shadow of the Sith jsou zase vynechány všechny zmínky o "zdanění obchodních cest". Skoro ze všech nových sestřihů zmizely dětinskosti, nadbytečnosti, hlouposti, průlet skrz zemské jádro, midichloriany... a najednou je to docela koukatelný film!!! Samozřejmě už nemá 136 minut, ale spíš tak 90 :) ()

Le_Chuck

Mne sa nová séria páčí. Nejak extra nevnímám spojitosti spôvodnými SW a absolútne vôbec ma netankuje cesta ktorou sa Lucas vybral. Pre mňa je toto zábavné akčná sci-fi rozprávka, ktorá má tempo, nenudí a je dobre natočená (úžasný podvodný svet). Áno jedna vec mi predsa len chýbala. A to poriadne vesmíre to súboje (najväčšia to devíza pôvodej série). ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)