Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

holub109

Nejhorší díl, to je všeobecně známé. Příběhově to na spoustě místech docela drhne, místy hrozně pohádkové, ale finále to zachrání. Herci, hlavně Liam Neeson, dobří. Akce je jako vždy fantastická, hudba také. Jar Jar neskutečně otravný, nezajímavý, ubírá prostor někomu zajímavějšímu. Každopádně souboj s Darth Maulem spolu s dnes užlegendární hudbou opravdu stojí za to. 70% ()

Inozuka

Je škoda, že díl startující celou ságu je zároveň tím nejslabším. Na Star Wars mě vždycky štvaly komické figurky obou robotů, ty jsem ale nakonec nějak polkl a zvykl si na ně, ale když je komický prvek zesílen ještě Jar Jar Binksem a dětským hlavním hrdinou, dostává celý film lehce parodický a kinder nádech. Naštěstí to zachraňují postavy obou Jediů a Mistr Joda, kteří jsou těmi správnými a ikonickými hrdiny, jaké si tento epos zasluhuje. Takže díky téhle trojici, dávám tři hvězdy. ()

Monggol odpad!

S odstupom času mením hodnotenie na odpad, pretože tu je práve koreň a príčina všetkého zlého ... čo sa týka pokračovania SW. S epizódou I začala vláda zla nielen v jednej ďalekej galaxii, ale aj v tejto galaxii a to priamo na Zemi, totiž vláda halivúdskeho mamonu, ktorý sprznil vcelku logický a ucelený príbeh, čo u americkej produkcie nie je vždy častý jav (ten logicky a ucelený príbeh). Následné epizódy už len dokonali to, čo pán temnoty Jar Jar započal. To je koniec. ()

Likan7

Nebyl jsem fanoušek původní série, takže tohle nepovažuji za úplný zklamání. Jako rozjezd nové trilogie funguje Skrytá hrozba více než solidně. Chápu sice nadávání na Jar Jára i nemastného Anakina. I tak má ale film dost scén, který i dneska fungují dobře. Ať už se dívám na závod s kluzáky, bitvu na poli ne o finální střet 2 vs 1, tyhle scény si rád pustím znovu. Není to skvělý a na tu mamutí stopáž tu je moc vaty, ale jak říkám... Nebyl jsem fanoušek, takže mě to tak nebolelo. ()

gemi

Týjo, být mi deset, tak dávám pět ani nemrknu. Pro dospělého ne-fandu žánru je to přece jenom místy kapku infantilní, ale nuda to není, skoro jsem dal čtyři. ()

GTS_PUNK

Šestnásť rokov po záverečnom filme pôvodnej trilógie Star Wars sa v roku 1999 George Lucas znovu usádza na režisérsku stoličku, aby filmovým divákom - a zarytým fanúšikom série obzvlášť - priniesol nový snímok z vesmírneho prostredia, tentokrát zasadený do doby dlho pred udalosťami odohrávajúcimi sa v pôvodnej trilógii. V dobe vydania filmu je zo série Star Wars už skutočný mainstreamový pojem, čo sa svojím spôsobom odzrkadľuje na tom, ako snímok v konečnom dôsledku vyzerá. Oproti pôvodnej trilógii sa toho logicky zmenilo mnoho. Otázkou však zostáva, či sa tieto zmeny odrážajú aj na samotnej kvalite snímku, alebo či pokračuje v šľapajách svojich predchodcov, respektíve - chronologicky - dejových následníkov? Najvýraznejšou zmenou, ktorá je zreteľná už od samotného začiatku, je kompletná zmena hereckého obsadenia. To, podobne ako film samotný, pôsobí, možno povedať, mainstreamovo. A to z jedného jediného dôvodu. Narozdiel od pôvodnej trilógie, ktorá až na výnimku Harrisona Forda neponúka iného herca skutočne "áčkového" formátu, v tomto prípade je ich hneď niekoľko. A to v hlavných ako aj vedľajších úlohách. Dôležitú dvojicu hlavných postav - Qui-Gon Jinna (Liam Neeson) a mladého Obi-Wan Kenobiho (Ewan McGregor), dopĺňa ako kráľovná Amidala/ Padmé mladá Natalie Portman, vedľa ktorej sa objavuje aj Keira Knightley. Vedľajšiu úlohu tu stvárňuje aj Samuel L. Jackson. Už len tento krátky menoslov dokazuje, že o hereckú kvalitu je v tomto prípade postarané. Alebo aspoň by tomu tak malo byť, lenže za viac než priemerné sa dajú označiť iba postavy stvárnené Liamom Neesonom a Natalie Portman. Zrejme aj preto, že spolu s Jakeom Lloydom, stvárňujúcim mladého Anakina Skywalkera, dostávajú vo filme najviac priestoru. Okrem digitalizovanej postavy mimozemsťana Jar Jar Binksa (s hlasom Ahmeda Besta), ktorý je nanajvýš nesympatickou, otravnou a vôbec nie vtipnou postavou, je obsadenie snímku na vcelku obstojnej úrovni. Na príbehu sa to však, podobne ako v pôvodnej trilógii, príliš neodráža. Naopak, opäť podobne ako v pôvodnej trilógii, je príbeh skôr priemernou záležitosťou, ktorá stavia na súbojoch bzučiacich svetelných mečov a laseroch, pričom sem-tam pridá nejakú v podstate zbytočnú scénu, akou je napríklad pretek vesmírnych strojov, a zaberie ňou hneď niekoľko minút, počas ktorých divák len sedí, pozerá na to, čo sa deje, a úprimne sa nudí. Hoci hlavná dejová línia nie je vystavaná okolo pretekov vesmírnych strojov, ale okolo znovuzískania planéty Naboo, aj tak sa jedná o priemernú, miestami až rozprávkovo naivnú záležitosť, kde dobro poráža zlo. Na rozdiel od pôvodnej trilógie však priemernosť príbehu - hoci má v konečnom dôsledku dopad na celý film - nepredstavuje tak veľký problém, pretože ostatné faktory dokážu snímok posunúť o niečo málo kvalitatívne nahor. Za zmienku v tomto prípade stoja z veľkej časti digitalizovaná výprava, rovnako digitálne spracované efekty a niektoré postavy, ale bodujú aj kostýmy, ktoré sú v mnohých filmoch prehliadanou záležitosťou. V prípade tohto snímku je to však výnimka, diváka dozaista zaujmú, pričom za zmienku stoja najmä kostýmy kráľovnej Amidaly. V kombinácii so zaujímavo pojatým make-upom a účesom je bezpochyby najvýraznejšou a najzaujímavejšou postavou celého filmu. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace je prvou časť prequel trilógie k pôvodnej Star Wars trilógii, a hoci takisto nepôsobí viac než priemernejším dojmom, sleduje sa o poznanie lepšie. Dôvodom nie je o nič lepšie napísaný príbeh, dokonca ani pomerne nabité hviezdne obsadenie nezohráva až tak významnú rolu. Je to hlavne preto, kedy snímok vznikol. CGI efekty, ktorých je film plný, ho dokážu dostať na vyššiu úroveň. A hoci nedokážu priamo ovplyvniť príbeh, ktorý je nakoniec predsa len tým najdôležitejším, vizuálna stránka zohráva takisto dôležitú úlohu. Film by sa tak v skratke dal označiť za dielo pozerateľné, v rámci série vďaka vizuálu mierne revolučné, ale inak nanajvýš priemerné a ničím špeciálne výnimočné. () (menej) (viac)

rublik05

První díl Star Wars, na jednu stranu vyzdvihovaný, na tu druhou nenáviděný. Pro mě byl první díl zajímavý nejen pompézní výpravou, skvělou hudbou a dobrými souboji, ale také dějem, který diváka nechá nahlédnout do úplných počátků Star Wars. Uvidíme mladého Anakina, Obi Wana a jeho mistra Qui-Gona a nebo třeba mladou královnu Padmé. Co mě naprosto učarovalo, byl hlavní záporák Darth Maul, který je pro mě jeden z nejlepších filmových záporáků. Nepromluvit pomalu ani jedno slovo a přesto mít neuvěřitelné charisma (nejen díky vizuálu), to se povede opravdu jen málokomu. Na druhou stranu je škoda, že se ve filmu objevuje spíše sporadicky, protože má ohromný potenciál. Film je také příběhově blíž menšímu publiku, a to zejména díky místy až otravnému Jar Jar Binksovi a spoustě dalších tvorů a potvůrek. Celkově filmu nemám moc co vytknout, celý díl je spíše založen na příběhu a dialozích než na větších monstrózních akcích, nicméně film nenudí, má spád a dokonale diváka uvede do děje dalších dílů Star Wars. 9/10. ()

Lupes

Po letech (a) utrpení z nejnovějších dílů série jsem vzal tento "úvodní" počin stárnoucího autora na milost. Kdysi kritizovanou "dětskost" vyvažuje logický a ucelený děj a dobře napsaný příběh... ostatně, k pradávným mytologiím patří vždy trochu té pohádkovosti. Navíc to oceníte, pokud se na film chcete dívat se šestiletým synem. Vlastně jsem to s ním opět po letech prožíval, jeho očima to byla pecka a motiv Formule 1 v závodu kluzáků je natočen fantasticky. Nechybí humor, a byť se to blíží komediálnímu žánru, hravě to strčí do kapsy rádoby temné autory mileniálů, kteří se berou smrtelně vážně a přitom nedají dohromady uvěřitelnou zápletku (natož vztahy či emoce). Velká škoda, že pak přišel od Lucase veliký průšvih...taky ho budu muset synovi pustit. Ach jo. ()

Nix

Můj začátek. Tímhle jsem začal v tomhle světě. A jako úvod to opravdu skvěle zafunguje. Akorát je to opravdu rozsáhlý, musíte si pamatovat hodně postav, dávat hodně pozor, ale pokud jste na takoví věci, vcucne vás to a nepustí. Ať vás provází síla při dalším sledování. ()

Hellknight12

Prvá, časť slávnej série, doteraz si pamätám ako na túto časť nadávali a ja osobne nechápem prečo. Videl som to toľko krát, že to ani nepočítam. Skvelý začiatok Anakina, vysvetlenie, niektorých základných pravidiel. Máme tu niekoľko momentov, ktoré vedia po prvý krát prekvapiť. Stará dobrá zvučka, hneď na začiatku a v podstate hudba je super celý čas. Zaujímavé dialógy a skvelé herecké výkony.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Abdul

Tohle nejsou Star Wars! Nevím, zda mé neztotožnění se z žádným předhozeným "hrdinou" je chybou po dlouhé odmlce točícího (je to vidět) režiséra, či kastingu. Triky jsou famózní, z čehož především závod kluzáků bere dech, ale původní duch Hvězdných válek vyprchal, jako CO2 z po šestnácti letech otevřené láhve sodovky. ()

Bukiet

Tento film je hodně těžké hodnotit. Zcela určitě nesplnil očekávání, která většina z nás v mysli chovala. Na druhou stranu byli tvůrci nové trilogie ve zjevné nevýhodě, neboť pro nás měli vytvořit již předem známé příběhy, což je značně svazovalo. Všichni jsme věděli, že nová trilogie SW bude vyprávět o Anakinovi Skywalkerovi, budoucím Darth Vaderovi. A ten byl v původní trilogii hlavním padouchem až do svého konečného vykoupení. Problémem prvního dílu je právě neexistence superpadoucha. Darth Sidious, alias Palpatine jím ještě zdaleka není, neboť jeho budoucí role ještě není zřejmá. A Darth Maul jím není v žádném případě. Když si jeho postavu z příběhu odmyslíte, zjistíte, že se skoro nic nestalo. Quin Qona mohl zabít kdokoliv jiný. V prvním díle se dozvíme jen dvě informace důležité pro budoucí příběhy, zjistíme, že kromě hodných rytířů Jedi jsou i ti zlí, Sithové. A pak nám bude sděleno, že Anakin přišel na svět poněkud zázračně, což v kině s českým dabingem celý sál rozesmálo. V originále už to tak trapně nezní. Protože první setkání s hrdiny ságy probíhá v době Anakinova dětství, přišel režisér s neblahým nápadem natočit tuto epizodu jako film pro děti. Hrozný omyl! Dětský a dětsky jednající hlavní hrdina nikomu nevadil, ale Jar Jar Binks měl zůstat zavřený v Bohnicích a nechodit mezi normální válečníky. Celkový dojem z filmu byl takový, že kouzlo se nevrátilo a efekty nezmůžou všechno. Za to ale asi mohou medichloriany, které způsobují Sílu! ()

RedRose

Presto ze jsem sci-fi maniak, tak jsem StarWars dlouha leta ignoroval, protoze jsem kdysi kousek videl a nelibil se mi... Pred nedavnem jsem se donutil ze bych se na to mel podivat a po spusteni prvniho dilu (postup byl 4-5-6-1-2-3) jsem zkoncil az u posledniho!!! Ve dvou dnech jsem schroustal celou sagu a musim se priznat ze me to opravdu nadchlo a presvedcilo! Silne, opravdu velmi silne!!! ()

lift666

Tsunami_X:I have a bad feeling about this too. Já nevím,mně se asi už tyhle přehnaný sci-fi vůbec nelíbí.Nudil jsem,aspoň,že tam byla Natálka ()

Tiiso

Tak jsme na prahu 21. století a díl podle toho vypadá. Já osobně epizodu jedna mám moc rád. Líbí se mě časová smyčka a dostat se na pomyslný začátek je prostě velmi příjemné. Vedou se všude velké řeči a diskuze o tom, zda Jar Jar je zde po právu či ne, a mě je to od srdce lhostejné, jelikož nové hvězdné války opět slušně klapou a já nejsem ortodoxní fanoušek abych nad některými věcmi zde plakal. Dějově se mě snímek také líbí a trikově ani nebudu podotýkat. Největším vrcholem jsou samozřejmě závody kluzáků a věřte, že na velkém zobrazení s dobrým zvukem namíchaným ve Skywalker Studios, přínášejí excelentní zážitek. Ale nejenom samozřejmě tyto závody a technická stránka filmu oplývá kvalitou. Taktéž se výše zmíněné dotýká vlastně čehokoliv, co se Epizodě jedna objeví. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)