Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

drkaldj

Naprostá klasika, co víc dodat. Film mého dětství díky kterému jsem vyhledával sci-fi žánr. Film jsem viděl hodně krát, především jako dítě a přesto se na něj můžu dívat pořád dokola a pro mě neztratil nic ze svého kouzla. Zvláště díky Fordovi který se snad pro tuto roli narodil, vizuálu a nebo výborné hudbě. ()

borec_01

8,5/10 Film, který změnil svět. Film, který změnil kinematografii. Film, který to celé začal. Úžasný příběh, úžasně natočený s úžasnými efekty na svou dobu, který má skvělé postavy, skvělé herecké výkony, skvělou hudbu a mnoho dalšího. Prostě úžasný film, který by měl vidět každý! ()

Máraˇ5ˇ

Budu hodnotit současným měřítkem, jako u všech filmů. Tohle jsem protrpěl až do konce. Asi až na pátý pokus se mi to povedlo dokoukat. Za mě je to naivní příběh plný těch nejhloupějších klišé dovršený legračním šermířským "soubojem". Nedočkal jsem se ani jednoho překvapivého zvratu za celých 120 minut. K tomu ne moc sympatický hlavní hrdina, otravný robot... Hvězdičku by si to ode mě zasloužilo maximálně za hudbu. ()

Janakin

Totální klasika. Když mi to táta poprvý pustil, byla jsem ještě tak malá, že mi musel občas předčítat titulky. I přes to jsem z toho byla unešená. Seděla jsem na zadku a jen čučela. Dokonalý starý efekty, úžasná hudba, sympatičtí hlavní hrdinové, překrásná princezna a já byla u vytržení. Nebudu lhát jsem do teď. Z příběhu, z napětí, z toho překrásného fantastického vesmíru kde je možné lítat rychleji než je rychlost světla, kde vše ovládá síla, kde můžete bojovat světelným mečem a bydlet na planetě se dvěma slunci. Takže, film s časem určitě neztrácí lesk, ba naopak, přibývá mu na poetičnu a originalitě. Prostě je to velkolepé dílo, který miluju a milovat budu. ()

batik

Jeden z prvých ak nie úplne prvý blokbaster na svete, vyrobený a natočený v podstate za babku. Vesmírna rozprávka s jednoduchým, priamočiarym dejom o boji dobra a zla, skvelými vizuálnymi efektami a fantastickou hudbou. Medzi hercami funguje dokonalá chémia a jednotlivé postavy sa zaradili medzi legendy filmovej histórie, ktoré pozná snáď každý filmový divák. Jednoducho Hviezdne vojny, ako sa tento film pôvodne volal, než prišiel Lucas s epizódami I, II a III, majú v sebe neskutočné čaro, ktoré filmom z novších trilógií proste chýba. Pozrel som si v priebehu pár týždňov všetky SW filmy (I - IX) a jednoznačne musím konštatovať, že prequelové  ani sequelové časti sa na tento film ani náhodou nechytajú, aj keď sú samozrejme čo sa týka výpravy a efektov na úplne inej úrovni. Jedným z mála negatív sú neskutočne otravní roboti (hlavne C-3PO). Klasický to prejav infantilností, ktoré Lucas forsíroval vo všetkých svojich SW filmoch. 75% ()

Krocan505

Od malička jsem vyrostl na sci-fi filmech, pamatuji si jak jsem poprvé tuhle epizodu viděl. Byl to jeden z mých nejlepších filmových zážitků v životě (to si ale uvědomuji až dobou), v té době jsem bohužel hleděl jen na vizuál a efekty a po té co jsem viděl prequely, tak jsem úplně původní trilogii nemusel ale dnes z odstupem času dokážu ocenit tohle dílo daleko více. Třeba právě díky efektům (ano vím že pak vyšel remaster), které na tu dobu byly úžasné, poté příběhovou genialitou Lucase, nebo třeba úžasnou hudbou od Williamse. Dnes mám daleko raději originální trilogii než ostatní filmy, protože jsem pochopil že nejde jen o to že světelný meč vypadá lépe ale že jde o celkovou kvalitu díla, což u Star Wars 4, kterou jsem viděl jako první, není vůbec těžké hledat. po všech stránkách jeden z nejlepších sci-fi, na které jsem měl tu čest se podívat. ()

Grindelwald

"Nauč se ovládat sílu!" Takhle to začalo. George Lucas natočil první díl základní trilogie Star Wars a díky jeho podivuhodnosti se další díly točily téměř do dneška. Na rok 1977 dosud nevídané efekty, výborně napsaný scénář, promyšlenost vesmírného světa, skvělé herecké výkony a hudba Johna Williamse. To jsou jen některá pozitivita tohoto filmu. Hned začáteční scéna s pronásledováním povstalecké lodě diváka ohromí a když se na plátně poprvé ukáže Darth Vader (David Prowse), okamžitě je každému jasné, na jaké úrovni se film ocitá. Mark Hamill je určitě nejlepší volbou pro Luka Skywalkera (žádný jiný herec by tak dobře nezahrál obyčejného mladíka, samotného na opuštěné planetě, stávající ho se povstalcem proti impériu a zároveň výborným pilotem galaxie), Carrie Fisher je pravou princeznou povstalecké aliance a Harrison Ford hrající Hana Sola se mi jeví z celého obsazení jako nejlepší (herci jako Peter Cushing, Anthony Daniels nebo Kenny Baker jsou také nenahraditelní). Film rozhodně patří k mým nejoblíbenějším a ačkoli novější díly mají něco do sebe, základní trilogie nadále zůstává nepřekonanou. PS: Herec Alec Guinness si tu nominaci na oscara stoprocentně zasloužil, takový výkon v jeho věku. 10/10 ()

SLPHR

Je málo filmů, který ovlivnili filmový průmysl, jako Star Wars. Tímto filmem vznikla značka, kterou zná snad každý na celém světě. Tento film nejenže spustil naprosté bláznovství, ke kterému se mimochodem hrdě hlásím, ale zároveň je skvěle udělaný a George Lucas může být spokojen, přestože práce na tomto snímku nebyla úplně lehká. Ještě kvůli jedné věci můžeme děkovat panu Lucasovi, a to že do svého filmu vybral Harrisona Forda, kterého bychom pravděpodobně bez tohoto snímku neznali. ()

bkf1

Ani nic moc netřeba dodávat, je to prostě kult a právem. Jinak hádky "starwarsářů" a "trekies" mi přijdou dost nesmyslné, když jedno je fantasy jak řemen (Star Wars - komplet smyšlené, prostě taková pohádka s vesmírnou tématikou) a druhé sci-fi, které se snaží nabídnout možný vývoj lidstva, hlavně ohledně "dobývání" vesmíru (Star Trek). ()

Marcel25

Majstrovský odrozpravany a remeselné zvládnutý príbeh, ktorým započala jedna veľká legenda. Škoda tej miernej priamočiarosti a jednoduchosti, ktorá sa však zmení s pribúdajúcimi dielmi. ()

Lukas222

Uvedomujem si, že je to klasika. Efekty ma nezaujímajú, na svoju dobu boli slušné. Hudba je dokonalá. Čo mňa hrozne mrzí, je príbeh - alebo skôr kostra príbehu, ktorá je primitívne jednoduchá, priamočiara a úplne bezduchá. Z hľadiska príbehu je pre-sequel trilógia podstatne lepšia. Čo ma ale hnevalo úplne najviac, je C3PO. Jeho otravnosť a nevtipné, trápne hlášky ma neskutočne vytáčali. Stále je to lepšie, než Disney trilógia, ale nie je to žiadna výhra. ()

KritAIk

Oblíbená sci-fi klasika Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje se v posledních desetiletích stala neodmyslitelnou součástí popkultury a filmové historie. Abych byl upřímný, je těžké vybrat jen jeden důvod, proč si tento film získal takovou oblibu. Avšak, pokud bych měl označit jeden faktor, kterým se tento film vyznačuje a díky kterému je stále populární, je to bezesporu jeho hudební čísla místní kapely. John Williamsova úžasná hudba je samozřejmě klasickou součástí, která pomáhá vytvářet jedinečnou atmosféru, ale kapela v Mos Eisley Cantině si zaslouží zvláštní pozornost. Jejich hudební vystoupení je úplně jiné než jakýkoli jiný moment v celé sérii a nabízí trochu lehčí tón v příběhu. Je to nejen zábavné, ale také zcela přirozeně zapadá do prostředí, kde se odehrává. Skvělá atmosféra, kombinovaná s výjimečným světem a úžasnými postavami, činí z Nové naděje jednu z nejlepších sci-fi filmů všech dob. ()

Pito126

Kultovní sci-fi sága, která změnila kinematografii navždy! Epizoda IV je začátkem neuvěřitelného dobrodružství v galaxii daleko, daleko od naší vlastní. I přes uplynulé roky stále působí úžasně. Tato ikonická space opera zanechává nezapomenutelné stopy. Od boje mezi světlem a temnotou po nezapomenutelné postavy jako je Luke Skywalker a Darth Vader. Star Wars je prostě nepřekonatelný fenomén! ()

macikpacik

Píšem recenziu na celú pôvodnú trilogiu, aj keď to dávam do 4-ky... Sú tu recenzie ako: dokonalá klasika, ktorá provžedy změnila kinematografii, alebo Nepřekonatelelná klasika scifi filmov. Jasné, videl som všetky diely, takže aj pôvodnú trilológiu, aj ďalšie filmy tohto univerza. Je zvláštne, že najstaršia, teda pôvodná trilógia, ktorá ani nemala pokračovať - čakalo sa na reakciu divákov, je režírovaná nielen Lucasom, ale aj tuším 3-mi ďalšími režisérmi. Možno práve preto je táto trilógia najlepšia. Ďalšia trilógia, ktorá je prequelom, je len v rukách Lucasa a to asi nebolo najlepšie riešenie. Ďalšia trilógia - Sila sa prebúdza atď.. režírovaná hlavne Abramsom. Keď som videl prvú sezózu seriálu Lost, tak som si povedal - Abrams - to bude v budúcnosti bomba. žiaľ, len prvý diel - Sila sa prebúdza, film je dobrý - hlavne sa mi páči, že nenavazuje priamo na hlavnú trilógiu, ale je poňatá trošku ináč. Ale späť ku 4-6-ke. Teda k tomu, čo skutočne zmenilo vnímanie ľudí na filmy. Poznám, už pomaly chlapov na dôchodku, ktorí sa každodenne hádajú, či to bolo scifi, alebo fantasy. Ako Scifi to nemožno v žiadnom prípade brať, lebo keby som mal vymenovať tie tucty fyzikálnych, gravitačných, astrononomických a pod. blbostí, tak tu píšem hodinu. Ale fantasy to tiež nie je - to by nepotrebovali vesmírne lode, ktoré ich premiestňujú v galaxii. Povedali by nejaké kúzlo a boli by na Dalderaane, alebo na Tatooine. Tam kde hrá Ford - teda, povodná trilógia - tak je to dobré. Ostatní herci nič moc, žiadne hlbšie vzťahy /len náznaky/ - reči o Sile medzi Jedaimi, nepovažujem za utvorenie priateľstva, napokon musím priznať, že najlepšie výkony odviedli roboti. Tí sú vtipní, takmer skutoční, človek si k nim vypestuje vzťah. Čo o ľuďoch nemožno povedať. Neskutočná úprava vlasov princeznej Lei, Harrison to hrá presne tak, ako sa sám v jednom interview vyjadril, že niektoré dialógy sú také debilné, že ich ani nepovedal, lode prilietajúce z vesmíru sklápajú nad zemou krídla... Prečo??????? Každá mašina, ktorú musíš štartovať ako 50-ročný dízlák najprv funí, chrchle, dymí a potom - ajhľa - má to rakety a vie to lietať a už nedymí a nerachodí... Viem, ja som videl prvý krát Star Wars okolo 30-ky a to už človek tak nevytvorí puto k danému univerzu. Súhlasím, že pôvodná trilógia zmenila pohľad na scifi - aj keď pozor! Kubrick natočil Vesmírnu oddyseu v 1969-tom a keď ste boli vonku vo vzduchoprázdne, tak tam nehučali žiadne motory ani nič, lebo Kubrick nebol blbec a vedel, že vo vzduchoprázdne sa predsa zvuk nemôže šíriť;))))))))). Pôvodne som dal 5/5 hviezd, ale po dnešnom trojmaratóne som jednu ubral. Je to sice prelomová vec, ale už ďalšia generácia o nej ani nebude vedieť. ani ju pozerať. Ani by už nebolo dobré snažiť sa už mŕtvu sériu oživiť. ()

betyvlckova

Na rok 1977 je to dobře natočené, ale osobně mě "první" díl moc neoslnil. U první poloviny jsem x krát usnul. Jo jinak nevím jestl to ala dýchání Darth Wadera mělo vypadat cool nebo děsivě, ale mě to teda víc sralo. Vypadalo to jako kdyby se celý film nemohl nadechnout achjo. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes