Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

iamek

Konečně jsem se k téhle legendární sérii prokopal a udělal jsem dobře. Znáte někdo větší kult než kult Star Wars ? Já ne ! Ve své době to musela být šílená pecka. Efekty a vizualizace snímku je neuvěřitelná stejně jako mistrovská režie a herecké výkony. ()

Jirka_Šč

Když se začaly promítat první Hvězdné války, kina jim nevěřila a jen několik jich tento film promítalo. Lidé tak často usedali do sedadel s tím, že netušili, co je čeká. Kdybych se mohl vrátit v čase, bylo by zajímavé tam sedět s nimi :). ()

Stanislaus

Tak jsem se konečně dokopal k původní Star Wars trilogii, jejíž zhlédnutí jsem stále oddaloval. A nebude to snad znít jako klišé, ale neskutečně jsem se okrádal o jeden z kinematografických skvostů. Kultovní melodie, která vždy doprovází Darth Vadera, nadmíru dobré a na svou dobu přelomové technické zpracování, perfektní práce maskérů a kostymérů - nejen tím vším právě tento film disponuje. Ve výsledku, když jsem viděl všechny staré Star Wars, tak právě tento první (čtvrtý) se mně líbil nejméně, ale přesto nadprůměrně. Zkrátka velmi dobře udělané fantastické sci-fi nepostrádající akci a dobrodružství, které by měl vidět každý milovník těchto žánrů, a určitě by neměl čekat tak dlouho jako já. ()

Šandík

Vlastně nejzajímavější je na tomhle filmu to, jak moc se za těch 45 let posunuly nejen možnosti filmařů, ale také jejich představy. Například všechny scény se stíhačkami ze všeho nejvíc připomínají druhoválečné filmy s leteckými souboji... Celkový dojem: 75% ()

evulienka3

Po dopozeraní celej ságy zhrniem svoje pocity a dojmy do toho jedného komentára, viac sa mi rozpisovať nechce. Ako celok je to výborné a napriek tomu, že mňa to nijak špeciálne na kolená nepoložilo, chápem prečo sa to stalo kultom. Mám totiž skúsenosti s tým ak človek kultu neodolá (stalo sa mi to v prípade Dr. Who) vtedy idú akékoľvek nedostatky bokom, či vlastne ani neexistujú, pardon. Takže nebudem to tu nijak špeciálne rozoberať a len dodám, že po dopozeraní šiestich častí som zdvihla svoje pôvodné štvorhviezdičkové hodnotenie v dvoch prípadoch na päť hviezdičiek, aby som si pre seba, ale možno aj pre tých, ktorých to zaujíma jasne oddelila tie časti, ktoré sa mi najviac páčili. Inak celá táto vesmírma odysea to má u mňa za jasné 4*. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Darneth

"A long time ago in a galaxy far far away..." Tento titulek mne provází už přes dvacet let. Onehdy jsem navázala tak unikátní citový vztah, který léčí neduhy, nadnese denní unylost a spasí můj vesmír. Opravdu netuším, co se odehrávalo na plné otáčky v Lucasově hlavě tehdy, když měl tu "nešťastnou" autonehodu. Snad jej něco osvítilo, ale bylo to asi tuze náramné. George zcela odkojil ideu do puntíku sofistikovaného světa. Neustále vznikají další a další materiály z nichž se dozvídáme o historii národů, jazyce, rasách, technice, důležitých představitelích Temné i Světlé strany. Rozpoutal v nás Novou Naději, On je strojvedoucím nezastavitelného vlaku. Ví, jak příběhy začínají i končí a já se nechám letmě vézt. ()

anais

Základní kámen současného komerčního filmu, filosofická úvaha nad všeprostupující silou, pohádka, na filmovém plátně nepřekonaná space-opera...První (čtvrtý) díl hvězdno-válkovské ságy má nevěřitelné kouzlo. Zatímco všechny ostatní díly jsou nákladné hollywoodské produkce v tom nejdražším slova smyslu, z Nové naděje čiší lacinost, dalo by se možná říci béčkovost. Snad právě nutnost soustředit se na co nejjednodušší vyjádření vede i k přímočařejšímu ději, který se zbytečně nerozvětvuje a působí velice kompaktně, přehledně. Dovolím si jen jedno postesknutí - je škoda že z tv obrazovek (o kinech ani nemluvě) vymizela původní edice. Special edition byla v kině sice skvělá, ale s dnešním odstupem na mě dinosuři na Tatooinu působí víc a víc rušivě. Zvlášť v konfrontaci s triky ze sedmdesátých let. Doporučovat tento film je zbytečné, kdo ho neviděl, má výraznou mezeru ve vzdělání, a měl by si ji rychle doplnit:-) ()

Nancy

Tak tahle epizoda mi přijde taková nejméně povedená... bohužel už ji trumfly všechny počítačové triky a tak podobně, takže mi přijde taková nudná... ()

eraserhead666

Nejslabší díl z původní trilogie, moc sci-fi, málo klasické SW mytologie, moc uzavřené svébytné dílo, až mě vždycky při jeho sledování napadá, jestli Lucas opravdu měl vymyšlené všechny tři původní filmy již předem a zda při točení tohohle již věděl o budoucím osudu některých postav. Mnohdy mi to tak při sledování Nové naděje nepřipadá. V podstatě nemám žádné výtky, scéna v baru (vždycky jsem zbožňoval tu kapelu) je skvělá, triky a masky obecně taky. ()

BMW12

Tak jsem se rozhodl, že konečně Star Wars musím vidět i já, když všichni ostatní to už dávno viděli. První díl hodnotím pozitivně, George Lucas měl dobrý nápad, vymyslel to dobře, příběh, akce, triky jsou zajímavé. I když v dnešní době už ty triky působí trošku „staře“. Samozřejmě nápady jako světelný meč, kostým lorda Dartha Vadera, Stormtroopeři atd jsou skvělé. ()

MM11

George Lucas je nesporně génius, nabublat ten svět v jediné hlavě značí fantazii, o níž se běžným smrtelníkům ani nesní. A je to parádní tvůrce digitálních efektů, umí je střídmě užívat, aby mu nezestárly příliš, pokud se už tak přece stane, tak je zrenovuje a rozdíl mezi technickou vyspělostí starých a nových epizod nebije tolik do očí. Určitě je to zručný režisér, který si dobře nasvítí a rozvrhne akční scénu a pustí do ní tu bombastickou hudbu, co má k dispozici. Jestli je i dobrý scénárista se neodvážím dlouze rozvádět, každopádně má dar vysvětlit komplex svého světa, aniž by působil jako mentorská příručka, je to manuál silně nevtíravý. A co není? Není člověkem se smyslem pro humor, protože jeho háškostroj C-3PO pobaví jen někdy. A především není dobrý v castingu, má totiž dar (tenhle dar je ovšem dost na pendrek) obsadit ty nejlepší herce do vedlejších až prakticky posluhovačských rolí a do centra sází koženého panáka Marka Hamilla respektive Haydena Christensena (ten ovšem má věčnou slávu za Epizodu III). První natočená epizoda je koncentrátem všeho v dobrém stejně jako ve zlém. ()

jonyyy

Na 4* to v závěru zvýšila stíhačková akce. Myslím si, že tento film je natolik vyjímečný hlavně díky, na rok 77 naprosto neuvěřitelným, efektům, které jsou věrohodné a kvalitní i v dnešní době. Bohužel se tu našlo spousta věcí, co se mi nelíbila - někteří mimozemšťané vypadali opravdu směšně. A určitě nejvíce je třeba ocenit odvahu pana Lucase, že se do projektu, který nikdo nechápal a nikdo mu nevěřil, a dokončil ho i když přesáhl rozpočet. Dokonce i sám Harrison Ford řekl, že nevěděl o co v ději jde a při natáčení jen běhal s nějakým chlupáčem. Někdy se risk vyplatí. 75% ()

Ilicka

31 let od premiéry jsem se i já dokopala ke staré trilogii Star Wars, abych konečně zjistila, co má tolik lidí s "tou Sílou". A byla jsem nadšená. Béčko béčkovaté s chytlavým příběhem, úžasnou hudbou Johna Williamse, prodchnuté osudovým bojem za svobodu. Triky sice působí dnes poněkud úsměvně, ale aspoň na nich není postaven celý film jako u nové trilogie. A navíc, Han Solo, Leia i Luke mi tak nějak za ty dvě hodiny přirostli k srdci...I've got bad feeling about this. ()

JASON_X

Jak už jsem psal u jedničky - Star Wars jsem poprvé viděl až jako dospělý, a tak mě naprosto minul jejich kult... který popravdě ani příliš nechápu, a to mám přitom sci-fi rád. Ale tenhle způsob sci-fi mě fakt neoslovuje. Ale uznávám, že první tři staré díly jsou na svou dobu hodně dobře udělané a baví mě víc, než ty tři novější (často ovšem nechtěně). A propos proč vlastně na konci Hvězda Smrti čekala, až se za obzorem planety vynoří měsíc se základnou povstalců, když mohla jedním výstřelem rozsračkovat celou blbou planetu i s jejím blbým měsícem? ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes