Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Cejny

Moje nejoblíbenější sci-fi. Kdo by neznal Luka Skywalkera, Obiho-Wan Kenobiho, R2-D2 a Chewbaccu. Ve své době dozajisté výborný počin a skvělé triky. // TUTO SÉRII MUSÍM co nejdříve popořadě znovu zhlédnout. ()

mohamedsfinger

Když jsem tohle viděl jako menší (to už byla doba digitálních triků), tak mě tenhle film neproto pohltil a díky němu vznikla má, možná trochu nekritická, láska celé této sérii. Tento díl, sice ještě nedosahuje kvality dalších (mám na mysli hlavně dva následující a jeden "předchozí" díl) filmů, ale byl u zrodu jedné z největších legend filmového plátna a celý filmová svět se mu i podařilo změnit (jestli k lepšímu to už je věc jiná, ale za to film samotný nemůže). Více se rozepisovat nemá cenu, protože na nic nového už se přijít nedá a jen bych se opakoval. ()

The Viper

Vizuální efekty, kostýmy, herci, režie, scénář, hudba, zvukové efekty, výprava....prostě všechno je na VÝBORNOU a také to bylo po právu oceněno. Bravo ! ()

Babous

Pro mě klasika, na které jsem vyrůstal a která mě ovlivnila v chápání popkultury. Z dnešního pohledu už trochu zdlouhavé, ale když si vzpomenu na scénu zničení Alderaanu a jak jsem si říkal, že někdo určitě musí přijít a tu modrou planetu zachránit, tak se mi pořád vybaví silný příběh a hustá atmosféra. ()

Lukoboss

Na tu dobu výborný kulisy a prostředí, efekty vzhledem k roku vydání taky, ale jinak teda nic moc. Příběh je neskutečně nudnou pohádkou, která je přímo úmorná (asi tak, že jsme v polovině usli, tudíž bylo potřeba se na to dodívat až druhej den) a nijak závratně nezaujme. K tomu ještě naprosto nesympatický hlavní postavy (odpudivá princezna s úplně dementním účesem, mladý ucho Luke) a dílo je dokonáno. Celkově to působí kostrbatě a nechápu (asi na to nemám buňky), proč se z toho vlastně stal takovej kult, jakým Star Wars je. ()

civrss

Nádherný a dokonalý základ Sci-fi. Nesmrtelná klasika, kterou můžete vidět i po 30ti letech a stále vás bude bavit. Na rok 1977 neuvěřitelně zpracovaný vesmír a všechny potvory v něm. George Lucas stvořil kult, který překonává hranice filmových možností své doby. Některé scény jsou sice slabší a řekl bych až nesmyslné (viz přestřelka na vysouvacím mostě), ale většina jich je legendárních. Mezi mé nejoblíbenější patří samozřejmě souboj Obi-wana Kenobiho s Darthem Vaderem, drtička odpadu a samozřejmě závěrečná scéna. Trošku nechápu komentáře typu, že film nemá pořádný scénář. Pořádný scénář to je, jen mi přišel občas maličko uspěchaný a některým pasážím bych se věnoval delší dobu. Jinak jako začátek slavné trilogie navěky nesmrtelné dílo. [10/10] ()

LuciusWlk

V této době a po 35 letech od natočení, už to je opravdu trochu komické, a řekněme, zdlouhavé. Nicméně v době, kdy jsme u nás téměř neznali automatickou pračku a já byl jen možná myšlenka, je to neuvěřitelný počin. Dovedu si živě vybavit, jaký rozruch musel být kolem tohoto snímku v době jeho premiéry. I přes jistý kult a piedestal vlastnící tato stará série, ve mě stejně plane malinký plamínek naděje, že se nakonec Lucas rozhodne přetočit i původní starou trilogii, do líbivého hávu nové a bezesporu propracované trilogie. ()

Rebbit

Už od mala je tato původní trilogie vlastně i další tři epizody moje nejoblíbenější sága, nemá cenu se rozepisovat, nic na Star wars nemá... ()

vitekpe

Taaaaaaa taaaaaaa, tatata taaaaaaaa taaaaaaaa, tatata taaaaaa taaaaaaaa, tatata taaaaaaaa.... kazdy zna, kazdy videl, to nej v zanru. :-) ()

Sdoom

Start asi nejslavnější filmové více-logie, na který jsem se dlouho těšil, a tak očekávání byla vysoká. Nicméně stáří snímku nelze bohužel přehlédnout, a to i přes naprosto úchvatnou obrazovou a zvukovou kvalitu, kterou nabízí kombinace Blu-ray a domácího kina. Mark Hamill jako Luke Skywalker byla opravdu hrozná volba a není divu, že už pak nikdy nedostal žádnou výraznou roli. Prostě na to nemá. Ale dost kritiky, vše ostatní diváka pohltí a netrpělivé očekávání dalšího dílu je prostě nevyhnutelné. (Blu-ray, orig.) ()

sedm.1

Rok 2016 začnu komentářem k jednomu ze svých největších filmových restů, a to sérii Star Wars, konkrétně tedy k prvnímu, respektive čtvrtému dílu, Nové naději. Já tedy hned na úvod musím poznamenat, že tento můj rest, lépe řečeno bojkot, byl z mé strany poměrně dost záměrný, neboť všechny tyhle vesmírné taškařice, jako Star Wars a Star Trek mě nikdy nijak moc netankovaly, jednoduše jsem se jim vyhýbal a tu celosvětovou mánii jsem nikdy nechápal. Ale jednou to přijít muselo a já se musím přiznat, že hned Nová naděje mě velice mile překvapila, a to prakticky ve všech ohledech. Co jsem tedy očekával, bylo, že je to celé neuvěřitelně naivní podívaná, která má ze všeho nejblíže k pohádkám. Co jsem ale opravdu nečekal, bylo, že mě ta pohádka bude tak moc bavit. Rozjezd byl tedy takový dost pozvolnější a rozpačitější, ale zhruba po tři čtvrtě hodince to nabralo neuvěřitelné obrátky a až do konce se jednalo doslova o strhující jízdu. Akce bylo více než dost, efekty byly na danou dobu neuvěřitelně výrazné, působivé a fantastické, postavy a jejich představitelé výborné, zápletka měla náboj a napětí, vtěsnaly se sem i fungující momenty humoru, opomenout pak nemohu samozřejmě ani geniální hudební doprovod, který celému filmu dodává skutečně nevídanou sílu, prostě celkově překvapení a zábava jako hrom. Samozřejmě, jak už jsem ale zmiňoval, a to neomluví ani rok vzniku, tak můj jinak v celku pozitivní dojem mi narušovala neskutečná naivita celého tohoto vesmírného dobrodružství, a to též ve všech ohledech, nejvíce se to projevilo ale při soubojích, které působili daleko více směšným, než dynamickým způsobem, ale jelikož jsem to tedy bral jako tu pohádku, tak nějaké drsné a nekompromisní řežby a palby se opravdu očekávat nedaly a ve výsledku mi to nakonec až tak nevadilo. Takže, ikdyž se se stejně Star Wars asi určitě nestanou mou novou kultovní sérií, nestane se ze mě jejich fanoušek number one a ani jí stejně nezačnu považovat za až tak zásadní a převratnou filmovou událost jako ostatní uživatelé, tak přesto jsem se u Nové naděje opravdu nadmíru neočekávaně dobře bavil, a do dalších dílů půjdu už z daleko větší chutí a vervou, ale zároveň i očekáváním, jestli si dokážou nastavenou laťku kvality a zábavy udržet i ony. Zatím tedy ale velice příjemné překvapení. ()

Forsberg11

Takto sa píše filmová história. Pôvodný prvý diel kultovej vesmírnej ságy s potmehútskym označením Epizóda IV zjavne nedisponuje bohvieako prepracovaným scenárom alebo excelentnými hereckými výkonmi. To si musíme jasne priznať. Ale sakra je to parádny filmový zážitok s nádychom niečoho viac ako je samotný film. Z Epizódy IV na diváka každým záberom dýcha takmer duchovný zážitok. Máme možnosť vidieť niečo, čo odštartovalo celú tú mitológiu Hviezdnych vojen. Príbehovo je to viac - menej taká rozprávka pre dospelých s jasne nakreslenými líniami deja. Máme tu boj dobra proti zlu, jasne označenú hlavnú kladnú postavu v podobe Luka Skywalkera a jasne označenú hlavnú zápornú postavu v podobe Dartha Wadera. Tieto dve sily proti sebe bojujú nekonečný boj na plátne ale aj v reálnom živote. George Lucas možno nie je práve najlepším rozprávačom, ale podarilo sa mu takmer dokonale zachytiť fenomén tohto boja v príbehu zasadenom do veľmi vzdialenej minulosti vo veľmi vzdialenej galaxii. Ale presne tak ako keby sa to týkalo priamo nás. Práve preto má táto séria také množstvo prívržencov. Ľudia sa dokážu s danými postavami priam stotožniť a prežívajú s nimi všetky emócie. Pocity ktoré tento film v človeku vyvolávajú sú naviac výborne mixnuté na tú dobu perfektným špeciálnimi efektami. V roku ´77 vidieť niečo takéto v kine tak asi odpadnem. Skutočne luxusná a prvotriedna záležitosť, ktorá sa zapísala do sveta filmu veľmi veľkými písmenami. Najlepšia časť zo série to však nie je a aj preto nemôže mať odo mňa plný zásah. Ten patrí iným epizódam. Ale keďže práve tento film odštartoval celé to dobrodružstvo patrí určite do mojej topky. 80 %!! ()

PALINO

Prvé (štvrté) STAR WARS som po prvýkrát videl ešte ako malý chlapec a okamžite som si ich obľúbil. GEORGE LUCAS vytvoril nezabudnuteľný, kultový a fascinujúci svet, ktorý obohatil vlastnou históriou a osídlil množstvom vynikajúcich postáv. A aj keď bol so svojim výsledkom spokojný iba na 40%, nám divákom neostáva nič iné len uznanlivo smeknout klobúk pred jeho fantáziou. Najsilnejšiu stránku STAR WARS tvoria spolu s príbehom samotné postavy. V máloktorom filme máme možnosť sledovať toľko prepracovaných a sympatických hrdinov akými sú Luke Skywalker, Han Solo, princezná Leia, Chewbacca, Obi-Wan Kenobi, C-3PO s R2-D2, .... a keď k tomu ešte pridáme jedného z najlepších záporákov vôbec, charizmatického Dartha Vadera, vznikajú filmové charaktery, na ktoré sa nezabúda. Po trikovej stránke sa chlapcom z ILM podarila revolúcia a ešte ani v dnešnej digitálnej ére nepôsobí film zastaralo a asi ani nikdy nebude (aj vďaka SPECIAL EDITION a DVD vydaniu). Bez jednej veci by ale STAR WARS neboli plnohodnotné a tým je hudba JOHNA WILLIAMSA. Je neuveriteľne monumentálna, bohatá na motívy a pre svoju kvalitu sa zaraďuje medzi to najlepšie, čo tento hudobný mág zložil. Všetky epizódy STAR WARS sú pre mňa nezabudnuteľnými filmovými predstaveniami, ktoré sledujem so zatajeným dychom a už dnes je jasné, že budú žiť večne. ()

MARTIN*I

Absolutně úžasný film!! Nechápu, jak může mít někdo takovou fantasii jako Lucas, je to obdivuhodný a úžasný!! V té době, kdy točil hvězdné války, kdy byly kamerové efekty v plenkách a podobně, natočit tak propracovaný a hodně dobře natočený scífko, je skoro až nemožný!!! Fakt ho obdivuju!! Ten příběh je skvělej, herci hrají moc dobře... Co dodat!! ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes