Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Fanfán

lepší vzpomínka na filmové dětství? No možná cesta do pravěku či vinnetou - ale hvězdný války? Ty jsem si pustil nedávno asi po dvou letech a opravdu jsem nemohl a jak jsem dospěl - proboha, já se zamiloval do Lei, i když se mi dřív nelíbila. Teď bych s ní... Hodnocení všech dílů je na pět hvězdiček, protože je to srdcovka a nemůžu se na film koukat okem filmového kritika, to mi opravdu nepřísluší. Takže se tu projevuje moje závislost, ale kdyby nebylo SW, moje dětství by bylo výrazně chudší ()

Adolf47

Tento film jsem viděl v deseti letech a navždy ovlivnil můj život. Nefascinovali mě ani tak výkony herců (i když Harrison Ford byl skvělý), ani příběh boje "hodné" Aliance proti říši zla. Fascinovalo mě samotné Galaktické Impérium a jeho nejslavnější představitel Lord Darth Vader. Imperiální lodě, stormtroopeři, důstojníci, Hvězda smrti a sandtroopeři. To vše zde bylo vyobrazeno takovým způsobem, že si banda otrhaných Rebelů moje sympatie získat nemohla. George Lucas vytvořil skutečný svět, který překonal rozsah filmů a žije svým vlastním životem. Galactic Empire forever! ()

St0ne

Na svou dobu výborný film se skvělými efekty! Příběh je pro milovníka sci-fi jistě dokonalý. Jenže... Strašně mě to nebavilo. Až/jestli se jednou rozhodnu podívat se na to znovu - z vlastní vůle a ne téměř z donucení (což byl tenhle případ) - třeba se mi to bude líbit víc. Zatím 55 % ()

zurivymlok

Naprostá klasika, která mě jako dítě fascinovala. Pamatuju si ještě dobře, jak jsem jedno zapnul Novu a tam jel zvrovna tento film a jak mě to zaujalo. Mé překvapení bylo o to větší, když jsem poprvé zahlédl Dartha Vadera a poznal, že tento film byl předlohou pro Spaceballs (Války hvězdy naruby), které jsem už tehdy znal zpaměti. ()

fořtajs

Luke Skywalker v podání Marka Hamilla je sice prototyp joudy, ale to bohatě vyváží Han Solo se svým prvním důstojníkem Žvejkem, který jsou k sežrání (což ostatně prý Žvejk občas někomu udělal)... kam se hrabou digitální triky epizod I-III ()

Khanemis

Rozjezd jedné z nejznámnějších flmových ság. Průkopnikcé dílo své doby, které je však spíše klasickým dobrodružným filmem, zahaleným do sci-fi hávu, než pozdější proslulou epickou "pohádkou". Na epizodě IV je vidět, že když Lucas začínal, tak neměl ještě zdaleka vše promyslené do detailu a netušil, jak moc celé jeho dílko v průběhu let nabobtná. A proto je mnoho charakterů ještě nevykreslených (Vader je tu jen jakýmsi silným poskokem Tarkina, nemá zde příliš silnou osobnost), boj se světelným mečem je vyloženě směšný (především ten mezi Vaderem a Kenobim) a spousta dalších věcí ještě nemá svou klasickou podobu (světelným mečem useknutá ruka v kantýně je zakrvácená namísto spálená apod.). Na druhou stranu jakožto první film celé ságy je třeba být k Nové naději trochu shovívavý, stejně, jako u celé původní trilogie, se musí brát ohled na datum vzniku. Ve své době šlo o průkopníka v rámci řady efektů, který přišel se zajímavým konceptem, položil některé základní kameny do žánru a celkově musel půsbit jako zjevení. Podivný a nevyrovnaný je jen výběr herců, Mark Hamill jako Luke mi nikdy nepřišel moc sympatický a Carrie Fisher jako Leia zde zrovna moc pěkná není, přestože se to o ní stále hovoří (překvapivě v dalších epizodách se zdá, že s přibývajícím věkem získala jakousi přirozenou eleganci, která ji zde chybí), Alec Guiness jako Obi je ale naštěstí vcelku dobrou postavou, takový lehce senilní milý stařík a Harrison Ford jako Han je potom největším sympaťákem z hereckého ansámblu (roboti, mimozemštani a další lidé pod maskou se nepočítají). Jestli je epizoda IV nadčasová, to můžu těžko posoudit, jelikož jsem jí viděl už od raného dětství, i když měla již tehdy pěkných pár let, takže můj pohled je již značně ovlivněn. Na každý pád jde o zajímavé dílko, které by byla škoda nevidět. ()

Chuckiecz

Nádherná scifi pohádka, kterou jsem prvně viděl v dnes již neexistujícím kině Domovina v Praze. A již tenkrát jsem byl unešen. A nejvíce mě dostaly právě filmové triky a výprava. Z postav jsem si pamatoval jen Harrisona Forda jako kapitána Sola, který zastínil ostatní postavy... Nebýt nepřesvědčivých hereckých výkonů v ostatních rolích a trochu předvídatelného děje, dal bych 5 hvězdiček. Ale pohádka, je to krásná a budu se k ní vracet velmi rád. ()

gizi

Je až s podivem, že tak starý film je na svou dobu tak dobře udělán, dokonce si troufám říct, že není o nic horší než nové díly. Obsahově a dějově je zcela srovnatelné, ne-li lepší než Epizody II a III. 80%. ()

platzman

V hlavní roli hudba Johna Williamse, pak vesmír star wars a "síla" (kdo by nechtěl jen pomyslet a .. třeba i jen zhasnout), pak dlouho dlouho nic, až pak herci (a až nakonec Hamill :D) A víte že to úplně stačí? Starou trilogii bych chtěl zase jednou vidět - poprvé. Jaké to muselo být vidět Star Wars v roce 1977 - to musel být větší "wow" efekt než u Avatara a LOTRa dohromady. A překvapení herců, kteří vlastně nevěděli ani co hrajou, když uviděli výsledek a byli okamžitě slavní... Ať je to natočený jakkoliv, dialogy napsané prachbídně - dopad měl film větší než snad kterýkoliv jiný film historie. ()

petrce

Nemůžu si pomoct, ale tento díl pro mě nepatří mezi nejlepší v sérii Star Wars. Je to asi ovlivněno psaním komentáře po postupném shlédnutí I. - III., kdy hlavně Pomsta Sithů byla úžasná. Na druhou stranu to má i výhodu, že člověk na tento díl nahlíží jinak, než když ho viděl bez souvislostí...Na svoji dobu, kdy se natáčel je to ale skvěle odvedená práce a sci-fi zábava - 4,5 *. ()

Scooby..

Konečně jsem se rozhodl po všech těch letech pustit si Star wars pěkně od začátku a užít si tenhle filmový skvost. Abych se přiznal tak jsem tomu moc nevěřil pač to bylo natočené v roce 1977 a říkal jsem si že to nebude ono když jsem zvyklí se dnes koukat na fakt dobré efekty u nových filmů, ale co mě tedy úplně konsternovalo bylo to jak to mely fakt hustě udělaný. Opravdu mi chvílema padala čelist ze všech těch efektů lodí, bojů, robotů ba i zvířat. Abych to shrnul, je to ůžasný film se skvělíma efektama pěkným příběhem a vše co jsem tam viděl tam stálo za to, těším se na dalsí pokračování. ()

h.madlenka

3,5 | V porovnání s ostatními Star Wars je New Hope jednoznačně slabší. Kdybych neměla za sebou první tři epizody, nejspíš by mě to nebavilo vůbec a už vůbec bych nechápala, proč jsou Star Wars kultem. Zvlášť začátek do děje moc nevtáhne. Akce na imperiální lodi je dobrá, akorát je to to jediné, co se v celém filmu děje, a to je škoda. ()

brezi

Tak u tohoto filmu jsem vyrůstal. Hodiny jsem sedával u naší televize a často si film přehrával neustále dokola, tehdy natočený na VHS kazetu z "poláků" s jejich jednohlasým monotónním dabingem. Imperiální vojáci Stormtroopers, Luke Skywalker, Han Solo, Millennium Falcon, laserové zbraně, světelné meče, vesmírné lodě, "May the Force be with you" - naprosto dokonalé, úchvatné, bombastické, revoluční. Pro milovníky žánru nutností a povinností vidět, pro ostatní pouze povinností. Již v době vzniku se film vyznačoval úchvatnými vizuálními efekty, nicméně doposud neztratil nic ze svého lesku. Starý kabát mu prostě sluší, přesto se jej George Lucas rozhodl před nějakým časem vyvětrat od naftalínu a úspěšně oprášil. Epizodu IV, stejně jako V a VI, hodnotím kladněji než nejnovější epizody I, II a III. ()

Mrtvobog

Po dlhom dlhom čase som sa dopracoval k Star Wars a k pozretiu celej série tak ako ide dejovo za sebou. Ak som mal predtým pocit chaotickosti, stratenosti a nechápavosti, tak to len preto, že som videl len pár dielov (aj to nie v správnom poradí a nie v rovnakom čase). Teraz ale musím povedať, že ako celok je to vynikajúca sága (taká dobrá ako Planéta opíc), a vlastne tie staršie diely majú viac, čo do seba, ako tie najnovšie (jedine tam stál za to Darth Maul). ()

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

22.06.2024

Ve vesmíru bude opět pořádná řachanda, klasická sci-fi parodie na ságu Star Wars z dílny oscarového režiséra, scenáristy a herce Mela Brookse (Producenti, Ohnivá sedla) pod názvem Spaceballs z roku… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes