Nebezpečnejšia než fronta Druhej svetovej vojny bola cesta naň. Riziko si uvedomuje aj kapitán amerického konvoja (Tom Hanks), ktorý má dopraviť nové posily a zásoby spojencom do Európy. Počas piatich dní plavby cez rozbúrený Atlantik bez vzdušnej podpory je však konvoj napadnutý nemeckými ponorkami. Kapitán a jeho flotila vedia, že jedinou šancou na dopravenie tisícok vojakov na front je vyhrať nepredvídateľný boj s nepriateľom. (Itafilm)

silentname

"Greyhound" ma v jadre bavil, no nemôžem povedať, že by som bol film vysoko chytený. Môže za to jeden zásadný problém. Ale k tomu sa dostanem o chvíľku. Najprv si povedzme pozitíva. V prvom rade ma teší, že ma film veľmi rýchlo dokázal dostať do deja a dokázal som aspoň trošku prežívať to, čo sa našim hrdinom dialo. Tom Hanks na mňa urobil celkom dojem. Kedykoľvek ho vidím, tak si uvedomujem, že je to veľmi talentovaný herec. A dokáže dať svojim postavám potrebnú charizmu. Obdivujem jeho vytrvalosť a odhodlanie. Ani sa nenaje, ani si nezdriemne, lebo má v rukách najväčší boj vo svojom živote. A rozhodne to nie je jednoduchý boj. Ich nepriatelia v ponorkách sú oveľa lepšie chránení a majú silnejšie zázemie. A je skvelé, že dokáže veľmi rýchlo a správne uvažovať. Počas súboja kde budú čeliť dvom ponorkám tu bolo niekoľko skvelých manévrov. Efekty sú podľa mňa celkom dobré. Nikde som nepostrehol, že ma tu niečo rušilo. Akcia je funkčná a film ma nenudil. Je tu len jeden problém, no bohužiaľ je celkom veľký. A to sú postavy. Viete mi povedať niekoho meno? Viete mi priradiť niekoho tvár k postave? Viete mi o niekom (okrem Toma Hanksa) vôbec niečo povedať? Tento film je celý postavený na jednej postave a všetci ostatní sú tu len do počtu. Nepamätám si o nich nič. Ani mená, ani charaktery, ani nejaké zaujímavé momentky. Možno s výnimkou čašníka, ktorý pravidelne nosil Hanskovi jedlo. Ale inak to nie sú ani postavy. Pretože dokopy o nich neviem absolútne nič. O nikom. A myslím si, že keby sme dokázali viac poznať posádku, bolo by to silnejšie, lebo by sme si k postavám vybudovali silnejšiu väzbu. Inak ale hodnotím film ako ľahko stráviteľný akčný vojnový film. A pozeralo sa to dobre. Hodnotenie: B ()

Ratemus

Úžasné....válečný film jak má být...Hanks předvádí svůj klasický excelentní výkon. Tady se ani na vteřinu nevydechne, krátká stopáž absolutně nehraje roli, je to napětí od začátku do konce....fantastické ()

classic

„ŠEDÝ STAVAČ (vzteklý pes)” je jedna zo štyroch vojnových lodí, keď sa dá zároveň i potvrdiť, že taktiež hlavným lídrom, ktorý ochraňuje (chráni) KONVOJ HX-25 s cieľom Liverpool v Anglicku, čo znamená v skratke zrovna toto: 37 lodí s vojakmi a zásobami si to mieri rovno do Británie, pričom oblasť v Atlantiku, známa, ako „Black Pit” , je priam nasiaknutá samými nemeckými ponorkami, medzi ktorými asi úplne najviac vyčnieva „Sivý vlk” , kde sa veľmi intenzívne snaží o to, aby im všetkým, čo najlepšie znepríjemnil studenú, februárovú plavbu, že niekoľko lodí to poriadne schytá... ? A veliteľ Ernest Krause, veliací dôstojník Greyhoundu, musí mať pevné nervy zo železa, keď neustále odoláva samým atakom vo dne a v noci, ktoré sú väčšinou maximálne smrtonosné pre ostatných, kedy ich holé životy, môžu koľkokrát skončiť na totálny „psí tridsiatok” , tak sú často vystavení nebezpečenstvu. Heslo námorníctva znie: „Plnou parou vpred, torpéda nás nezastavia” . Budú sa ním nakoniec riadiť aj muži okolo Krausea ? « Hra mačky s myšou sa môže odteraz začať, alebo sýty vlk naháňa hladného psa, a či naopak ? » / Kameraman a seriálový tvorca i so zopár režisérskymi skúsenosťami - Aaron Schneider, nakrútil dosť pozoruhodný, vojnový počin, odohrávajúci sa výhradne iba na mori, s opulentnými bitkami na priestrannom, atlantickom oceáne, keď som sa ale spočiatku trochu obával „béčkových” , vizuálnych efektov, ktoré mi pripomínali Emmerichov Midway (videl som trailery, a tak som si to spojil dohromady), čo sa vďaka Pánu Bohu našťastie nepotvrdilo, čiže som nezaznamenal žiadne rušivé elementy, týkajúce sa tejto filmovej zložky, ba práve naopak, boli kvalitne koordinované s extra dynamickým ZVUKOM, ktorý náramne presvedčivo "korešpondoval" s hudbou Blakea Neelyho. Tom Hanks, ako jediný výraznejší herec, si v podstate celý film »ukradol« iba sám pre seba, ešte si aj napísal vlastnoručný scenár, čiže zrejme ide o jeho vysnený projekt ? Ostatní, vedľajší herci, príliš nevyčnievajú, možno Stephen Graham, Angličan, je vedľa Hanksa - najznámejší, inak všetko neznámi herci, a to je len pre prospech konečnej veci ! Veľmi dobrý snímok, ktorý na poli 90. minút nemá kedy ani nudiť ! ()

Crocuta

Svižně odsípající plavba přes atlantickou Černou díru, dramaturgicky ne sice bůhví jak skvěle řešená a cit pro gradaci jako by tentokrát Schneidera opustil, leč krátká stopáž uteče jako slaná voda a stále je na co se dívat, byť by to chvílemi byl i jen modlící se nebo na manželku vzpomínající veleslušný a empatický kapitán - podobné figury už zkrátka k Hanksovi patří jako k ponorce torpéda a divák už je na nějakou variaci téhož provedení jeho postav předem připravený. Když to shrnu - válka v Atlantiku podaná přesvědčivě a po filmařské stránce kvalitně, za mne velmi slušné 3*. ()

Arsenal83

Obával som sa, že tento film ani neuzrie svetlo sveta, pretože v jeho úvode odznie hlas Winstona Churchilla a to bol podľa palmových demonštrantov z Black Lives Matter a ich verných prefetovaných prisluhovačov vraj rasista. Nakoniec to nejakým zázrakom cenzúrou prešlo. Tom Hanks sa na lodi už osvedčil skôr ako Kapitán Phillips a to bol veru lepší film, hoci hodnosť tam mal rovnakú. Pár vyhnutí sa torpédam, trošku streľby a jeden generálny stret z tohto neurobil vojnovú drámu, na ktorú sa nedá zabudnúť. Nezachránila to ani štandardne dobrá hudba. ()

Marze

Je zde vše co člověk očekává od ponorkového filmu. Film je perfektní i řemeslně. Jen jsem postrádal trochu větší hloubku postav, abych se mohl emocionálně angažovat. Greyhound je vedoucí lodí režiséra Schneidera. ()

Chrustyn

Tom Hanks a jeho válečný projekt pro Apple TV. Přiznám se, že jsem film nijak neočekával a veškeré ukázky a informace šly mimo mě. O to větší bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se jedná o neskutečně našlapanou a napínavou jízdu, která sice nemá ohromnou výpravu, nebo skvělé triky, ale prakticky od začátku do konce šlape a po celou dobu nezpomalí. V tomto směru se může směle rovnat s Nolanovým Dunkirkem, který byl sice preciznější a velkolepější, ale Greyhound ho tempem častokrát překonává. Příjemné překvapení. ()

Jirka_Šč

Válečný thriller, ve kterém se Tom Hanks snaží ochránit spojenecký konvoj před německými ponorkami v tmavých vlnách severního Atlantiku. Zvláštní film. Zvláštní i tím, že postava, kterou Tom Hanks ztvárňuje, je silně věřící, prožívá bolestně každou smrt a zatímco se muži radují ze zničení první německé ponorky, na jeho tváři můžeme číst bolest ze zmaření lidských životů. Osobní prožívání pocitů je v tomto filmu minimálně v rovnováze s akcí a vytváří velmi autentický celek. Napsal jsem recenzi: https://scobak.blog.sme.sk/c/540463/recenze-filmu-greyhound-2020.html ()

marhoul

Podle recenzí mých některých zdejších, rozmilých, nejoblíbenějších jsem nečekala mnoho, vlastně jsem se obávala, že ještě nadhodili, protože Hanks, ale byla jsem velmi příjemně překvapená! Náhodou? Parádní válečný biják! Šlapal jako fešanda na okresce u Chebu, vynikající scénář, Toma Hankse za tohle pochválím, na scénáře plné patriotismu, patosu a rozcajdaných amerikánských dřístůprdů jsem vysazená, zde se to obešlo a ty dvě-tři pánbíčkářské vsuvky byly natolik stručné, že mě nijak výrazně nepohoršily. Vlastně druhá věc od nakousnutého jabka a opět se mi líbila, čili proč ne? 71% mě docela udivuje, od filmu jsem dostala výbornou podívanou, napínavé, zajímavé, silné, všeho bylo tak akorát, vlastně bych řekla: co víc si od filmu na toto téma přát? Správně: velké plátno. Ráda na to mrknu znovu. ()

Flego

Jednoduchšie sa to ani natočiť nedalo. Veľmi striedma stopáž a osvedčený dobrácky Hanks pomohli filmu ako nikto. Triky na úrovni. Zábava zaručená. ()

luka4615

Bitva o Atlantik hrála v událostech Druhé světové války jednu z nejdůležitějších úloh, díky niž měli obyvatelé Velké Británie jistotu potravin a materiální pomoci. Je tedy vážně velká škoda, že tato kapitola nejhrůznějšího ozbrojeného konfliktu v dějinách lidstva dostala tak zoufale průměrný filmový přepis. Zamrzí zde především vágní režie a plochý scénář, který nadějnou filmovou látku již od prvních vteřin neúprosně sráží. Nastalou situaci nezachrání ani spolehlivý Tom Hanks, sympatická vizuální stránka a střízlivá stopáž 90 minut. Co tedy dodat na závěr? Na snímku Greyhound je téměř okamžitě vidět, že zkrátka "jede na jistotu", která neurazí, avšak v záplavě podobně laděných snímků ani neohromí. Pokud tedy hledáte válečný film s alespoň kapkou invence, poohlédněte se někde jinde. „Greyhound, good luck surviving the night.“ ()

Morholt

Lodě mi nic moc neříkají, pokud na nich zrovna nestraší, nebo je nežere anaboliky napumpovaná prehistorická potvora, takže Greyhounda jsem si pustil spíš z povinnosti, ale nakonec jsem se bavil nad očekávání. Schneider s Hanksem se rozhodli nic neprotahovat, takže hlavní hrdina se stačil akorát pomodlit a hned na to si začal hrát na honěnou s německými ponorkami. Film díky rozumné stopáži prakticky od začátku do konce frčí v tempu, které nedává prostor hluchým místům a všechny aspekty plavby dokáže podat působivě a hlavně zábavně i pro takové suchozemské krysy jako jsem já. Samozřejmě nemá to ty grády pěchotního boje, kde létají utržené končetiny a krev stříká na všechny strany, ale musím uznat, že i takové vyhýbání se torpédům je adrenalinovou záležitostí. Spojení Hankse s II. SV opět zafungovalo. 85% ()

Lacike

Vojnový film o námorných bitkách v Atlantickom oceáne. Na jednej strane Tom Hanks ako chrabrý ale neskúsený kapitán amerického torpédoborca snažiaci sa uchrániť konvoj a na druhej strane svorka nemeckých ponoriek. Trochu ma mrzelo, že namiesto rovnocenného rozumného súpera sú Nemci len za anonymné zlo, ktoré občas vystrčí periskop ako zlovestný žralok plutvu, čím vzbudzujú strach a filmu to dodáva skoro až hororovú atmosféru. Celkom som si zvykol aj na očividné nonstop CGI priemernej kvality. Síce mi CGI nevadilo, ale ani zďaleka neohromilo. Na to by potrebovali dvakrát toľko peňazí. Najväčším sklamaním je pre mňa absencia nejakej prepracovanejšej taktiky. Je to skôr taká adrenalínová jazda miestami až v bláznivom Fast and Furiours štýle od začiatku filmu do konca. Okrem Hanksovej postavy sa mi stihol trochu zaryť do pamäti výrazný xicht Stephen Graham ako jeden z jeho podriadených a potom ešte otravný čierny kuchár, ktorý pôsobí čisto len ako postava na splnenie súčasných kvót. Nikto ďalší tam už žiadny priestor nemá a ani o Hanksovej postave sa toho veľa nedozvieme. Našťastie vďaka svižnému tempu a 80 minútovej stopáži bez záverečných titulkov, to rýchlo odsýpa, takže výsledkom je solídna jednohubka zo žánru, ktorý sa už príliš netočí. 6/10. ()

JohnCZ

Minimalistická epizodka zachycující dramatickou bitvu o námořní konvoj. Nic víc, nic miň. Digitální, ale líbivý vizuál, pěkné lodní bitvy proti ponorkám, dynamické ozvučení, ale jinak to na mě působilo jaksi nefilmově. Bez výraznějších postav (až na Toma Hankse), se zajímavými, ale nedostatečné prokreslenými záporáky a hlavně, bez větší gradace a dějového vyvrcholení. Při sledování jsem měl pocit, že sleduju pěkně zpracovaný doprovodný film k nějaké hře, ale jinak mi to přišlo chladné jako psí čumák. Dokázal bych si to třeba představit jako součást větší antologie, která by zachycovala různé, méně známé, ale přesto zajímavé momenty války. Jako klasický celovečerák to až tak úplně asi neuspokojí. ()

berny2468

Další z řady hrdinů, které ztvárňuje Tom Hanks a opět to ztvárnil skvěle. Tentokráte zde hraje kapitána lodi Greyhound, který má za úkol chránit flotilu před německými ponorkami. A přestože je to pro něj první plavba, ihned prokáže své kvality a um a potopí 4 ponorky. Film je krátký (82 minut) a tak není divu, že utekl fakt rychle. Postavy se nedaří ani základně vykreslit a nevíme o nich zhola nic. Maximálně jakou pozici zastává. Vše tak drží pohromadě Tom Hanks a jeho nezpochybnitelné charisma, které utáhne snad cokoliv a solidní vizuální stránka. Souboje lodí proti ponorkám jsou přehledné a zajímavě natočené. Nestane se, že bychom netušili o co právě jde. Přestože o moc nejde ve výsledku. Je to pouze krátká povídka natáhnutá téměř do celovečerního hávu. Neurazí ale ani nenadchne. Prostě jedna mála z epizod z bitvy o Antlantik. Ale osobně mě trochu straší představa zaplatit za tohle vstupné do kina. Protože ve výsledku to opravdu působí jako velmi solidní epizoda nějakého seriálu. 5/10. ()

maddy

Za mňa teda nie! Pôvodne som sa tešil, že na plátna kín sa po Dunkirku po dlhom čase dostane ďalší veľkolepý vojnový film, tentokrát dokonca s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe a oscarovými ambíciami, ale nakoniec dobre, že to kúpil Apple a nechal prakticky zakapať na zbytočnej Apple TV. Greyhound je film prakticky bez akéhokoľvek deja, čo by možno nevadilo, keby aspoň ten zvyšok bol akokoľvek zaujímavý. Bohužiaľ nie je, s výnimkou Hanksa ktorý opäť do role dáva všetko a ide si svoju škatuľku rozvážneho hrdinu a charizmatického leadra, nie je vo filme jediná ďalšia či už nosná, zaujímavá alebo dôležitá postava. Navyše ich dialógy sa po celý film výhradne sústredia na vojenské povely a manévre, čo začne byť repetetívne a značne otravné asi po prvých 10 minútach a ten zvyšok ... no ono ani tá akcia nie je vyslovene zaujímavá. Kým sa film k nejakej dopracuje tak uplynie cca 30 minút z už tak dosť krátkeho 80 minútového filmu (čistého času, pokiaľ si odmyslím úvodné a záverečné titulky) a samotné naháňanie sa lodí a ponoriek neponúka nič, čo by vyvolalo aspoň kúsok napätia. K tomu to je celé zaobalené do síce nie zlých, ale v porovnaní s inou hollywoodskou produkciou, iba druhotriednych trikov. Vo výsledku tak značne nezáživný film, ktorý sa aj napriek jeho skromnej stopáži dosť vlečie. CELKOVO: 5/10 ()

baribal

THanks zase navlékl uniformu, ale dvakrát to téže řeky nevstoupíš. Lodě vs. ponorky jsou vždycky napínavé, taktický souboj, kdy každá strana má odlišné výhody a nevýhody, a chyba se rovná stovkám ztrát na životech. Greyhound bohužel tenhle potenciál nedokázal naplno vytěžit a strach o členy posádky všech lodí prakticky nepocítíte, v kontrastu se film snaží velmi tlačit na pilu abyste cítili dojetí, jak se bůh opět přiklonil na stranu spravedlivých. Tohle jsou pro mě nejhorší části filmu, které působí až úsměvně, trochu mě mrzí že tohle Hanksovi nedošlo. Všechny postavy jsou vedlejší, Hanks téměř také, jejich příběh je nedůležitý a na konci vyzní do ztracena, což vlastně ani není škoda, protože v takové stopáži se toho moc uklohnit nedá. A teď k pozitivům.. 90 minut je super, záběry na manévrující loď jsou super, opakování rozkazů a taktizování také. Greyhound je film, kde stroje jsou zajímavější než lidé a mně to k jakési spokojenosti stačí. ()

Volodimir2

Vôbec ma nebaví čítať komentáre, ktoré sú predpojaté ale ani zase prehnané v svojom hodnotení. Idem pozerať film a tešil som sa naň. A keď v celej prvej hodine som mal mierne chvenie na žalúdku vedel som, že som sa dobre rozhodol. Film bol natočený podľa románu anglického spisovateľa Cecil Louis Trounghton Smitha (píšuci pod pseudonymom Cecil Scott "C.S." Forester) pod názvom The Good Shepherd (Dobrý pastier). Približuje nám bitku o Atlantik, ktorá začala 3.10.1939 kedy nemecká ponorka U-100 potopila britský parník SS Athenia v deň kedy Veľká Británia a Francúzsko vstúpili do vojny a pokračovala až do kapitulácie Nemecka. Táto bitka vrcholila v polovici roku 1940 a pokračovala s rôznou intenzitou do konca roku 1943. Posledná loď potopená nemeckou ponorkou bola v Atlantiku dňa 8.5.1945 v blízkosti New Yorku. Bitka o Atlantik hrala v 2. svetovej vojne pre Spojencov veľmi dôležitú úlohu, zabezpečovala pre Britániu istotu potravín a materiálnej pomoci. Jadrom stretnutia bol súboj nemeckých ponoriek, ktoré sa snažili ochromiť spojenecké zásobovacie trasy so spojeneckými námornými a leteckými protiponorkovými silami v oblasti čiernej diery (oblasť takmer 2/3 z celej trasy, ktorá bola mimo dosahu spojeneckých lietadiel). Vedľa vlčích svoriek a konvojov ale zahrňovala i niekoľko stretnutí medzi hladinovými plavidlami. Nemcom sa nepodarilo zastaviť tok strategických zásob do Británie. Toto zlyhanie viedlo k nahromadeniu vojakov a dodávok potrebných pre deň D. Samozrejme, že to bolo za obrovských ľudských a materiálnych strát. Spojenci stratili v bitke o Atlantik 36 200 námorníkov, 36 000 obchodných námorníkov, 3500 obchodných plavidiel, 175 vojnových lodí. Na druhej strane straty nemeckých agresorov bolo padlých 30000 námorníkov a 783 ponoriek. A späť k filmu "Chrt" - Vojna v Atlantiku. Ide síce o fiktívny príbeh, ani torpédoborec USS Keeling s kódovým označením Greyhound neexistoval, ale film sa točil na torpédoborci USS Kidd (DD-661), ktorý aj skutočne v 2. svetovej vojne v Atlantiku bojoval. Ale aj strety s nemeckými ponorkami v taktickom zoskupení ako Vlčia svorka skutočne prebiehali a v omnoho horšej forme, ako to bolo v tomto filme. Kapitán Kraus mal na obranu konvoja 37 lodí k dispozícii ešte dva britské torpédoborce a kanadskú korvetu. A zameraný je práve na oblasť čiernej diery, kedy je konvoj odkázaný sám na seba a na svoju eskortu. A tu začína boj s limitovanou zásobou pohonných hmôt, munície a časom, lebo musia vydržať s čo najmenšími stratami dovtedy pokiaľ sa nedostanú do oblasti, kde už môžu dostať leteckú podporu z ostrovov. Pochopiteľne, že film má aj nedostatky preto aj jedno torpédo som odobral (delostrelecká streľba torpédoborca v rámci konvoja, útok na ponorku torpédoborcom aj strašenie konvoja cez rozhlasové vysielanie), ale to sú len detaily, ktoré mali zapôsobiť na diváka a zapôsobili. Zaujímavá je skutočnosť, že 1,5 hodiny bojujeme z Nemcami a vo filme sme nevideli ani jedného. Veľká vďaka za tento film, nakoľko v opačnom garde z Atlantiku sme videli mnoho filmov, myslím tým z ponorky smerom na hladinu a tento z hladiny na ponorky je mojim druhým v poradí. () (menej) (viac)

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

13.04.2022

Herec Tom Hanks (Most špiónů, Sully: Zázrak na řece Hudson) a jeho produkční partner Gary Goetzman (Zprávy ze světa, Soukromá válka pana Wilsona) si zřejmě našli nový domov na streamovací službě od… (viac)

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

16.07.2020

Válečný snímek Greyhound s Tomem Hanksem se stal nejúspěšnějším titulem na streamovací službě Apple TV+. Film režiséra Aarona Schneidera, k němuž Hanks napsal i scénář, zaznamenal rekordní čísla… (viac)

Sony vše odsouvá na rok 2021

Sony vše odsouvá na rok 2021

31.03.2020

Ačkoliv se americký prezident nechal slyšet, že by rád měl koronavirus za sebou už do Velikonoc, realita se zatím zdá být poněkud jiná, a ve studiu Sony si to uvědomili v podstatě jako první. Místo… (viac)