Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (CinemArt SK)

ditrue

| 20% | Colin Trevorrow pro mě úspěšně zprznil celou legacy trilogii na jeden z mých nejoblíbenějších filmů, kdy zpětně ani moc nechápu, že mi to napoprvé až tak nevadilo a doufal jsem v něco víc. První Jurský Svět měl aspoň sem tam nějaký dobrý nápad, komentář nebo se přinejmenším držel stanoveného tématu, což se o scénáristické zvrácenosti v podobně Zániku Říše nebo neoriginální a zbytečné Nadvládě, vůbec nedá říct. A hrozně mě mrzí, že zrovna pokračování JP se dočkalo takhle hloupého blockbusterového podání. Pokud někdo stojí o více jak hodinový hejt, podívejte se na Geekec #59 a já se rozloučím slovy Jeffa Goldbluma - "Jurassic World? Not a fan." ()

Gilmour93

Jurský svět: Nezvládám! Flambované obří kobylky, exhumace veteránů spojená s neschopností funkčně je propojit s novou gardou, pitomoučký scénář, který opakovaně spouští Boha na kladce a zachraňuje hrdiny pomocí černých bratrů a sester, hořící obří kobylky, zoufalé brnkání na strunu nostalgie dle notové osnovy Williamse a akční finále, které se vykouří z hlavy stejně rychle, jako celý film. Už jsem se zmínil o obřích kobylkách v plamenech? Chtělo by se říct, že Trevorrow stoupnul do triceratopsího lejna, ale on do něj skočil takovou šipku, že mu čouhají jen podrážky.. ()

Eliott

Tak, tohle vážně nevyšlo. Dílo již téměř ztratilo své kouzlo a je plné prázdných akčních scén, které mi sem rozhodně nesedí. Od Jurského světa očekávám diametrálně odlišný zážitek. Ani ve snu by mne nenapadlo, že půjde o další nezajímavou tuctovku, v níž je téměř třetina stopáže plná lidí, kteří se mezi sebou rvou a honí po městě na motorkách. Jde tak téměř o dvě hodiny nudy a finální půlhodinka, která se konečně přesouvá do zajímavějšího prostředí, má pramalou šanci tuhle slátaninu ještě zachránit. Především považuji nešťastné, vystavět hlavní zápletku na kobylkách. Dinosauři, ač to mělo být výhradně o nich, tak byli ve filmu upozaděni a tvořili pouze nedůležité kulisy během natáčení. Dle mého by mnohem lépe dopadl apokalyptický scénář, v němž by po letech přemnožení dinosauři začali vytlačovat ostatní živočichy a to včetně člověka. Tohle však byla odfláknutá trapárna. Abych taky něco napsal k světlým stránkám, tak nepopírám, že se mi velice zalíbil nápad opět začlenit původní herce z Jurského parku a seznámit je s těmi současnými. Výsledek byl bohužel nanjevýš předvídatelný a k uzoufání nudný. Nejen, že diváka při sledování vůbec nic nepřekvapí, ale jakoby se tu řada scén odehrála jako přes kopírák. Na závěr lze spekulovat, zda to vlastně nebyla pohádka pro mladší publikum. Ani na chvíli mi nepřišlo, že by mohly být klíčové postavy v nebezpečí a podtrhl to i fakt, že nikdo nebyl sežrán nebo zraněn. Přitom z původních filmů jsem měl pocit zcela odlišný a to včetně jedničky Jurského Světa. Doufám tedy, že tímto je série uzavřena a ustanou pokusy o další dojení původně legendárního nápadu. 40% ()

Ainy

Jak je možné, že jakýkoliv plac pro obživlé prehistorické ještěry kdekoliv na světě hned lehne popelem? To by ale pak nebylo na co jít do kina, že.  Potěšilo mě obsazení zásadních herců ze všech předchozích dílů. Nicméně mi zde chyběl ten pěkný temný napnelismus, jež by u mě způsobil kýženou cukatůru v podobě roztřeseného hrníčku s ovocným čajem v mých dlaních, případně obavu z nutné návštěvy latríny. Rovněž jsem se těšila na zásadnější roli Blue. Její štěk na začátku a na konci mě docela zklamal. Takže pokud někoho nenapadne natočit ještě další pokračování, vnímám tento díl jako takový příjemný, lehký, rozlučkový večerníček pro batolata. ()

Botič

Auvajs, na tvůrce tohohle filmu by měl někdo zavolat ochránce zvířat. První kousek, který letos vyloženě nenávidím - od nevýrazných herců, hudby až po gangsterskou zápletku s překupníky dinosaurů šmrncnutou eko thrillerem se zmutovanými kobylkami. Celé to působí jak vystřižené ze stránek hodně špatného komiksu. Na ničem se evidentně nešetřilo. ()

3DD!3

Skvělé dílčí scény (jezírko!) poslepované hodně levným lepidlem plným klišé, úlitbami hyperkorektní době, často nelogickým chováním postav a debilními dialogy. Přesto všechno jde o solidní popcorn a čistý fanservis obdivovatelům prvního Jurského Parku, který stojí za vidění. Potěší že hlavní tahouni jsou staroušci Sam Neill a Laura Dearn a jejich naznačovaná love story z jedničky. Znovu jde o klasický boj proti zlé korporaci a za ziskem jdoucí chyby mizerného vedení, s tváří kopie Tima Cooka. I když tentokrát nejde tak úplně o dinosaury jako spíše o klony, genom prehistorických kobylek a starý dobrý whistleblowing. Dinoši jsou spíše pozadí co se plete pod nohy hrdinům při zachraňování světa od kobylek a jakousi zvláštní motivací ke konání. Metaforou k záchraně přírody (musíme něco dělat teď, měli jsme něco udělat...) jinak nic. Stejně jde ale ve finále jen o kvalitní nápaditou akci - sekvence na Maltě je boží (bude nová atrakce v Universal Parku?) - a koho tentokrát trumfne T-Rex + kdo bude jeho ukončovací parťák proti Giganotosaurovi. Nejlepší je ovšem Goldblumův hláškující Malcolm cosi brebentící o psovi co mu odjížděl nohu až z toho měl mozol. P.S: Neskutečně špatně přeložené titulky s faktickými chybami v tom kdo co říká mě nemile překvapily. Pokud podle toho udělají i dabing tak potěš koště. Ty jsi něco slíbil dinosaurovi? ()

Hitman_47

Colin to opět dokázal ... aneb jak ze zajímavého námětu na kulervoucí blockbuster vykřesat nudné 2 a půl hodinové hovno, kde je jedna pořádná akční scéna => svěřte to rutinérskému čučkařovi jménem Colin Trevorrow (nebo Shawnu Levymu). Jedna hvězda za tu jedinou akční scénu v Maroku a druhá za sympatický cast z původní trilogie, bo jako jediní tady jsou to dobří herci a hlavně sympaťáci, všechny ostatní charaktery jsou na přesdržku a hlavně mladá přechytračelá piča ... kam se poděli normální dětští herci, a proč v každém filmu vidíme jen přechytračelé mladé pičuse, co ve volném čase popíjejí pumpkin spice latte a filozofují o tom, že v 10 letech jsou více dospělí než jejich rodiče? Tohle je fakt nehorázná kokotina bez jiskry a jestli tohle dá přes miliardu tak si lidstvo, stejně jakou dinouši, zaslouží vyhynout. ()

Kaka

Těžko pochopit, jak takhle velezkušený tvůrčí ansámbl dokáže vyprodukovat z tak šťavnaté látky, jakou Jurrasic World bezesporu je, takový paskvil. Nepomůže ani stará garda. Typicky zaprdlý Neill a vědátorský Goldblum v rolích, ve kterých jsme je žrali ve slavné jedničce, která je mimochodem VE VŠEM lepší a nebo alespoň stejná jako x-té pokračování. I ty staré dobré mechanické triky, kterých je tu docela hodně, zvládal Spielberg minimálně na stejném levelu, ale lépe na ně napasovat kameru a střihovou skladbu. Současný digifest ani nemluvě a když Bryce Dallas přeskakuje z baráku do baráku jako Bourne v Tangieru je jasné, že tahle snaha o frenetickou živelnou akci ala Bourne, jen s dinousary, opravdu nebude nic inovativního. Kdyby bylo tohle všechno, ještě by se to dalo snést. Alespoň ten popkorn se u toho dá přežvikovat. Ale scénář je z dílny nějakého člověka který je zřejmě soustavně na drogách a fakt, že to celé zmatené, roztěkané, nesourodé dinosauří inferno trvá 150 minut, celý tenhle megalomanský kolos posílá definitivně ke dnu. ()

Spiker01

Třetí sázka na nostalgii na mě již tentokrát nezafungovala a to ani v Imaxu. Možná jistou roli sehrálo momentální rozpoložení a dám tomu druhé zhlédnutí, ale ta délka mě tentokrát už hrozně ubíjela a dokonce ani fakt, že jsem po dlouhých letech v kině viděl Sam Neilla, kterého jsem na přelomu tisíciletí hrozně žral a Jurský park nakoukával stále a stále dokola, ve mně neprobudil pocit konstatní zábavy. Ano, jistě, i tentokrát to má své momenty, Colin Trevorrow se k látce jistojistě rád vrátil, ale za mě je to už vyčerpané. Otázka jak to tedy půjde dále, jelikož tržby zase budou pro studio zajímavé a tlaky na tvůrce o to větší. V kině stále řádí Tom Cruise, dejte raději šanci jemu. ()

Nevka

Rozmáhá se nám tady takový nešvar. Když jdu v poslední době do kina, existuje minimálně 50% šance, že scénář psal někdo, kdo má diváky za naprosté idioty. Rád bych řekl, že přeháním, ale už mám tak nějak dost toho, kolik povedených „náhodiček“ se do jednoho filmu vleze. Máte problém? Na poslední chvíli se zázračně objeví záchrana. Ne jednou Horste! Dokonce ani dvakrát! Hlavní hrdinové jsou POKAŽDÉ ve správnou chvíli na správném místě, takže člověk prakticky nemusí mít strach, že by se mohlo něco pokazit. Výsledkem je, že se v kině brodíte nekonečnou smyčkou nečekaných problémů a nesmyslných záchran. Napětí nula… Moc tomu nepomáhá ani fakt, že „nadvlády“ je tady opravdu jen minimum. Z námětu, který v sobě skrývá hromadu potenciálu se vyklube prachsprosté nic. Když už to totiž vypadá, že by film mohl být (dejme tomu) kreativní, rychle se schováme do nějaké uzavřené lokace, abychom si nemuseli dělat starosti s reálným světem. Chápu, že k tomu přispěly problémy s produkcí, ale jako omluvu to neberu. Vždycky je lepší radši dva roky počkat než vyhodit ven proškrtaný produkt (i když ekonomicky se to nemusí zdát tak jednoznačné)… Jsem každopádně rád, že původní parta funguje skvěle, čímž se trojka Jurského světa drží aspoň částečně nad vodou. Ostatně i Bryce s Isabellou si dokázaly ukrást většinu scén pro sebe. Škoda, že kombinace obou „týmů“ neměla v téhle patlanině větší šanci vyniknout. ()

castor

Steven Spielberg před téměř 30 lety začal něco, co se stalo absolutním fenoménem. Ságu zakončil pouze řemeslný třetí díl z roku 2001, aby o nějakých 14 let později přišel se svým týmem režisér Colin Trevorrow, který okoukal mnohé ze Spielbergova umu a uhnětal poměrně svěží zábavu. U o dost slabšího pokračování si pak připsal pouze kredit za scénář, aby aktuální třetí díl zase i odkoučoval. Znovu platí, že (naštěstí) nejde o nějakou přiblblou popcornovou šílenost, ale i tak mi (stále) chybí dravá a hlavně krvavá podívaná, protože dinosauři draví a nebezpeční jednoduše jsou. A velké plátno jim prostě zatraceně sluší. Pár záblesků nepásové výroby spatřuji kupříkladu v parádní honičce na Maltě, v hejnu hořících kobylek či v tom, že pár postav by mohlo mít zajímavé vlastní dějové oblouky. Jenže ouha. Je tu totiž ještě druhá polovina. A tam už toho moc k radosti úplně není. Protože se začneme opakovat a recyklovat. Pokud jednou hrdina na poslední vteřinu uskočí před masožravým velikánem, vzápětí zas a o pár minut později znovu, už to prostě nebaví. Velké herecké návraty také zrovna nepotěší, protože trio Dern, Neill a Goldblum prostě jen patří mezi jasně definované loutky, které proplují přepláceným (ano, zase ta druhá polovina) předlouhým příběhem. Znovu chybí opravdové překvapení, zoufale pak humor a emoce. Takže za sebe myslím, že na čas stačilo. ()

D.Moore

I když to zpočátku vypadá nadějně, nakonec třetí Jurský svět není o moc lepší než ten druhý. Nebýt doktorů Granta, Sattlerová a (především) Malcolma, nezajímala by mě asi jediná postava, a to přitom ti noví hrdinové byli v prvním snímku téhle trilogie tak zábavní a slibní. Problém asi je, že tvůrci nevěděli, co s nimi dál, šlo jim hlavně o vypuštění dinosaurů do civilizace a s nějakými lidmi si hlavu nelámali. Já jsem se zkrátka moc nebavil, od poloviny filmu dál jsem čím dál víc povytahoval obočí, doufal jsem, že mě alespoň Colin Trevorrow zabaví triky a akcí, jenomže ony ani ty triky nebyly úplně skvělé (jak je možné, že Jurský park i Ztracený svět dodnes vypadají skvěle, zatímco tady vidíte digitální dinosaury, kteří se nehýbou úplně plynule, a animatronické dinosaury, kteří taky vypadají jako nějaké lepší hračky?) a akční či napínavé scény také zrovna nebraly dech (třeba střet lidí s giganotosaurem začne sice výborně, respektive kopírováním Spielberga, ale skončí naprosto směšně) a o nikoho jsem neměl strach. Ne, ani při té scéně s jezírkem, která byla docela jalová. Kromě Sama Neilla, Laury Dern a Jeffa Goldbluma mě tak nezklamal asi akorát Michael Giacchino... A sympatickou DeWandu Wise uvidím rád v něčem lepším. ()

Davies182

Budu se trošku opakovat, ale vážně mě překvapuje, jak dobře tu fungují hned několikeré hororové pasáže! Sice to celé působí spíše jako atrakce v Disneylandu nežli regulérní film, ale pokud hodnotím zážitek, a nikoli umělecké kvality, je Nadvláda solidním béčkem. [SkyShowtime] ()

Big_Boss

Tady u tohohle filmu je vidět, že ani legendární postavy dinosauří značku nespasí. Chyba filmu hned v úvodu je, že film udělal dinosaury žijící s lidmi jako normální věc. Místo toho měla trojka navázat hned na konec dvojky kdy se dinosauři poprvé objeví ve světě a nastane panika. Fyzikální zákony fungují ve filmu stejně dobře jako štít Kapitána Ameriky v MCU. Film je tak presycenej beckovejma akčními scénami, že ani nestíháte myslet nad nelogickym chováním postav, ale na to tvůrci možná tak trochu sázeli. Abych zas ale celej film nehanil, tak uznám, že naháněčka s raptorama na motorce ve městě byla celkem zajímavá a energetická. O postavy nemáte bohužel během sledování filmu nikdy strach, což je něco nemyslitelnýho pokud to porovnáte s prvním Jurským parkem. Další pro mě nemyslitelná věc je, že hlavní zaporák filmu je nějaká další noname organizace, která A TEĎ POZOR, geneticky upravila kobylky, který žerou obilí a lidstvu hrozí vyhynutí z nedostatku potravy. ANO, největší podpásovka filmu je, že hlavní hrozbou v dinosauřím blockbusteru nejsou dinosauři, ale zasraný kobylky. Jo nedělám si prdel. Navíc taky způsob jak se sešli všechny hlavní postavy v závěru filmu vám dává za pravdu, že se už tvůrci přestali jakkoliv snažit berou diváka jako za poacienta po llobotomii, ale hele! Tvůrci nakonec divákům připravili jedno překvapení a udělali jednoho dinosaura opeřenýho, tak jak by to podle historických záznamů mělo být správně, takže snad vše odpuštěno ne? No kurva že ne. 4/10 ()

Xmilden

Nadvláda je divná. Divná v tom, že dobrou první polovinu vlastně není o dinosaurech, je to příběh o lidech, kteří pátrají po unesené holčičce. A do tohoto příběhu jsou digitálně přidáváni, podle potřeby, dinosauři. V žádném díle tento fakt tak moc nečouhá jako tady. Nejhorší akční scénou je jednoznačně honička na Maltě, kdy upravení raptoři dokáží běhat tak rychle jak je pro danou scénu potřeba. Když jede motorka 60km za hodinu, běží šedesátkou, když zrychlí na 120, tak běží 120. Zkrátka chovají se přesně tak, aby vždy Owena tak tak minuli, ale samozřejmě nezasáhli. O postavy se divák opravdu bát nedokáže. Vždy se ze všeho bez problému dostanou. Stará parta nakonec své opodstatnění snad i ukáže. Pro mě je asi největším problémem, už za poslední dobu poměrně častý jev, kdy závěrečný díl místo toho aby byl nejnašlapanější, nejosudovější a vlastně nejlepší, se stává dílem nejslabším, narychlo přilepeným, aby trilogie nějak vůbec dokulhala do cíle. Stalo se mě to stejně tak v případě nejnovější trilogie Star Wars. Tvůrci zkrátka moc neví kudy kam, nápady prakticky došly a závěr se natočit prostě musí. Od Nadvlády toho moc neočekávejte a třeba budete příjemně překvapeni. Možná že následující reprízy dopadnou o poznání lépe. Občas šílené triky to sice nezlepší, ale vnímání příběhu jako takového může být už pouze lepší. Bohužel zatím nejslabší díl z celé šestice filmů o dinoších. 50% ()

darkrobyk

- Nakloňte se doleva. Doleva! A je to...vyvažujeme. Pohoda...ááááááááááá! - Tak mnohem lepší než předchozí počin. Hlavně rychlejší, a tak mi délka ani nepřišla nekonečná, jak jsem si původně myslel. Film sází na akci, což se ukázalo jako nejlepší řešení. Zprvu se mi zdálo, že dvě dějové linie jsou moc a vystačily by každá na jeden film, nakonec se ale zdárně propletly a vše klaplo. A tenhle díl je úplně nejvíce Indiana Jones! A ještě tomu pomáhá dabing J. Štěpničky a moment, kdy S. Neill šmatá po klobouku, což ho může stát život (připomenutí Chrámu zkázy). Nejadrenalinovější akcí je je honička s raptory, co nemá chybu. Člověk má chuť uvěřit, že za nimi opravdu běželi. Celkově by byl film na pěkné 3*, které zvedám kvůli dinosaurům (už se mi po nich stýskalo), perfektnímu vizuálu a skvělým trikům, návratu staré bandy a hercům vůbec a očekávaným účtováním s padouchy. ()

Fiftis

Jurassic World: Dominion je typický veľkofilm tejto doby. Príbeh je jednoduchý, zorientujú sa v ňom ľahko aj tí, ktorí snáď minulé filmy nevideli alebo ich dej zabudli. A tí, ktorí si ich pamätajú dobre alebo si ich pred návštevou kina na pripomenutie pustia, majú ako bonus rad odkazov na minulé zápletky. S logikou alebo ľudskými možnosťami si tvorcovia rozhodne nerobili starosti, čo k žánru patrí, a či tak alebo onak, celkom to pobaví. Horšia je dĺžka filmu. Dve a pol hodiny je skutočne príliš, tým skôr, že mnohé sa opakuje, len zakaždým v inom prostredí a medzi rôznymi postavami. Deti, ktoré práve prežívajú svoje dinosaurie obdobie, to možno ocenia, pretože tie nemajú svojich miláčikov nikdy dosť, ale všeobecne je film zábavný zhruba sto minút, tých štyridsať sedem navyše je zbytočných. (3.8.2022) ()

DJ_bart

Jakožto average dinosaur enjoyer jsem zklamán, protože ze všech Jurských filmů je 'Dominion' ten nejnudnější. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, říká se – Jurassic série tohle pravidlo porušila už pětkrát, a kupodivu to dosud ani nevadilo. Jenže tentokrát je to už fakt krok vedle. To že se recykluje stejný koncept už pošesté je však ten nejmenší problém...... První Jurský park byl v roce 1993 nejen technickou revolucí a hotovým zjevením, ale zároveň i definoval novodobý fenomén eskapismu – a tou je obsese dinosaury. A právě interakce s dinosaury nikdy nebyla tak odfkláklá a nezajímavá, jako právě tady. Když si vzpomenu na inovativní vraždící fígle dinoušů z původní Jurský trilogie, tak tohle je downgrade o několik levelů dolů. Což naneštěstí platí i pro dinouše samotné, jelikož zde nepůsobí jako ty oživlý pravěký potvory který vás chcou za každou cenu sežrat, ale jako umělá digitální atrakce z jedniček a nul – což jen potvrzuje všeobecný fakt, že kvalita CGI je rok od roku horší. Původní trojlístek Sam Neill/Laura Dern/Jeff Goldblum potěší, ale spíš zde působí jako pátý kolo u vozu. O naprosto bídný scénaristický prázdnotě která využívá těch nejhloupějších tvůrčích intencí – ať už jde o žánrová klišé, teleportování, potažmo nulový napětí – radši ani nemluvě...... Inu, tenhle pomník Jurské série potvrzuje tezi, že novodobý trend dojení nostalgie z populárních filmových franšíz je důkazem toho, jak Hollywoodu akutně schází originalita. Zatímco Spielberg na filmových plátnech dinosaury oživil, Colin Trevorrow je málem pohřbil – a je to fakt škoda, protože dinosauří filmy jsou chtě nechtě na pokraji vyhynutí. ()

Shakers

Jurský svet znova vrátil Dinosaurom stratený lesk a oprášil ich naozaj dobre a veľkolepo. Pokračovanie Zánik ríše už také dobré nebolo a druhá polka filmu bola celkom sklamanie. Preto som sa tešil, že záverečný diel tejto sequelovej trilógie znova natočil Colin Trevorrow, režisér prvého Jurského sveta. Bohužiaľ ani to nepomohlo, aby dinosaury znova ponúkli gigantický zážitok prvých jurských dielov. Za prvé ma akosi nebavil príbeh, ktorý mi prišiel dosť nudný, nevýrazný a ohraný. A za druhé, na to, že je to zavŕšenie trilógie je tu skutočne malo veľkolepých scén. Nápady tento krát ostali iba na papieri, no čo je ešte je horšie je atmosféra filmu. Vtipy ako od scenáristu Marveloviek úplne zabíjajú akékoľvek napínavé scény. Čo však drží tento diel nad vodou je návrat starých známych, ktorí stále vedia zaujať aj baviť diváka. Tak isto aj efekty, hudba, či výprava vyzerajú fajn, no určite nie len ja som čakal viac. Inými slovami za veľa peňazí malo muziky. Jeden s najslabších dielov s celej série. 70% - 3* ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)