Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

luka4615

Strhující film se silným příběhem který Vás nenechá chladnými. Celé to rámuje zasazení děje do let šedesátých a osmdesátých s plejádou slavných jmen, z níž nejvíce dominují herci Robert De Niro, Kevin Bacon a Dustin Hoffman. ()

jerry12

95%. Neuvěřitelně nadupané drama s geniálně složeným, naprosto fantastickým obsazením herců ve vrcholné formě (Brad Pitt, Dustin Hoffman, Robert De Niro a především naprosto strhující Kevin Bacon), které prostě píše, zvlášť v kombinaci s příběhem o spravedlivé vendetě, kterou by musel podpořit i sám Bůh (a taky že podpořil). Barry Levinson po Rain Manovi zaválel v ještě větším, silnějším a emocionálnějším stylu eleganci a zprostředkoval další geniální zážitek, na který se nezapomíná. ()

seale

Husí kůže, arytmie dechu, slza na kraji: -příběh, hudba, kamera, myšlenka. Tyto klenoty mě baví v kinematografii objevovat. ()

Lacike

Vydareny mix hned niekolkych mojich oblubenych zanrov. Zacne sa to ako pohodovy detsky pribeh o styroch chlapcoch, ktori si len tak blbnu. V tejto casti perfektne funguje dobova atmosfera a prostredie Pekelnej kuchyne je dokonale vykreslene. Potom nastane zlom a stane sa z toho klasicky väzensky film v ktorom musia hrdinovia celit nepriazni osudu a uchylnym parchantom. No a nakoniec sa z toho vykluje súdna drama v ktorej aj ked je proces dopredu naplanovany, tak je cely cas napinavy a vrcholom je svedectvo De Nira. Vyustenie pribehu je horkosladke ale v tej chvíli dokonale uspokojive. Herecke obsadenie je megahviezdne a kazdy predviedol perfektny vykon aj na malej ploche. Asi najnezabudnutelnejsi je parchant v podani Kevina Bacona. Pôsobive sceny maju aj De Niro a Hoffman. Az som si prial, aby ich rozhovor trval dlhsie. Vydarila sa aj hudba so skvelym ustrednym motivom. Pochvalu si zasluzi aj hviezdne obsadeny CZ dabing. Vysledkom je dalsi nadherny devätdesiatkovy film. Sakra to bola doba na super filmy, ktore boli zalozene na silnych pribehoch bez zbytocnych CGI. 9/10. ()

sarume

Taková hezky obsazená rychlokvaška radoby něco řešící. Kniha mě zaujala, ale zas tak zajímavý ten příběh neni. Divat se na to da, ale , že bych se k tomuhle filmu vracela ponekolikrat to asi nehrozi ()

Ai.ma

Dlouho jsem to opomíjel a konečně jsem to dohnal. Kevin Bacon konečně hraje něco, co je mu přirozené. Těžkou vězeňskou svini, která nemá ani za mák svědomí. Jen svoji vlastní pokřivenou pravdu o řádu. Na druhé straně exceluje Robert de Niro v trochu utlumené, ale o to výraznější roli kněze, který je sveden před rozhodnutí, které víře a kterému dobru věřit. Souhlasím s Mattym, že bych si k filmu představoval raději komornější hudbu, ale to je, snad společně s "nezajímavým" Jasonem Patricem asi vše. FIlm i přes délku 150 minut utíká ke konci, a pokládá nám otázky,na které nám sám najde odpověď...takže na konci potom fandíme vrahům. 9/10 - cítil jsem velkou inspiraci Martinem Scorsesem (v některých prvcích) ()

PROROK14

Veľmi dobrý film. Robert DeNiro ako môj veľký obľúbenec v roli tentokrát kňaza. Je to príbeh o priateľstve a pomste a film s Robom. To som si nemohol predsa nechať ujsť. A nesklamalo ma to. ()

rawen

Film se skládá ze třech částí - příběh o dospívání v Americe šedesátých let, příběh o krutém zneužívání ve vězení pro mladistvé a příběh o jednom mazaném soudním procesu. Atmosférou mi tento kousek připomínal skvělý počin Tenkrát v Americe (včetně přibaleného Roberta De Nira), řada dalších hvězd včetně Pitta, Hoffmana a Bacona mi ovšem nedokázala zaplašit dojem, že je vše podáno maličko narychlo a zkratkovitě. Jde každopádně o vyjímečný snímek, kterému ale z mého pohledu ještě něco málo chybí, aby mohl hrát pomyslnou první filmovou ligu. 8/10 ()

BigDeal

Na začiatku to bol príbeh rozprávaný tak silno, že to bolo na jasných 5*, dokonca mi to miestami pripomínalo atmosféru Shawshanku. Druhá časť však mierne poľavila z tempa, no našťastie sa jej ho podarilo na konci nabrať aby sa ukázala myšlienka filmu v plnom svetle a vynorili sa mnohé otázky s ktorými sa budem ešte pár dní určite zaoberať. ()

Luciana

Ačkoliv v devadesátých letech dobrých filmů notně ubylo, tento lze zařadit mezi špičku tehdejší produkce. Samotný děj je situován do prostředí svérázné NY čtvrti Hells Kitchen let šedesátých. Ta má svá vlastní nepsaná pravidla a nepřímo jí vládne podsvětí, navzdory tomu (či spíše právě proto) tu vládne relativní klid a pořádek. A právě zde, na tomto „Bohem zapomenutém místě“ žije parta dospívajících kluků, které jednoho líného letního dne nenapadne nic lepšího, než odlákat prodavače a ukrást mu jeho pojízdný stánek s hot dogy. Na tom by nebylo zas až tak nic fatálního, kdyby ovšem při útěku stánek nechtěně nepustili ze shodů dolů a ten vší silou nenarazil do starého muže. Onen muž sice téměř až zázrakem přežije avšak za vykoupení neskutečných doživotních bolestí. Chlapci jsou následně obviněni a odsouzeni k trestu v nápravném zařízení pro mladistvé na severu NY. Trest sám o sobě je sice spravedlivý, ovšem to žádný z nich ještě netuší s čím vším se v tomto „nápravném“ ústavu setkají. Vládnou zde totiž sadističtí dozorci, kteří své svěřence kromě bití ponižují tím nejhorším možným způsobem – znásilňováním. Jedinou útěchou v tomto pekle jsou chlapcům pravidelné návštěvy otce Bobbyho, kterého citlivým způsobem ztvárnil Robert De Niro, jež zároveň vdechl život i jedné z mých nejoblíbenějších filmových postav. „Spáči“ jsou filmem o utrpení a následné pomstě, která sice může přinést určité uspokojení, leč démony z duše nevymýtí. Autorem knižní předlohy je italoamerický spisovatel Lorenzo Carcaterra, který se prostřednictvím své knihy zpovídá ze svých tíživých traumat a dává tak čtenářům nahlédnout za zdi svého osobního utrpení. Samotnou knihu mohu jen doporučit a ačkoliv jsem ji četla až po zhlédnutí filmu, můj zážitek z ní nebyl o nic menší. ()

Agatha

Velmi povedené drama, u kterého se ani na chviličku nenudíte. Avšak dobrý pocit z happy endu nám nebyl dopřán, ale pocit zadostiučinění a pomsty určitě. Tak mě při sledování otřesných praktik odehrávajících se v nápravném ústavu napadlo, co se asi děje v takovýchto ústavech ve skutečnosti a třeba v dnešní době... Radši o tom moc nepřemýšlet. Po herecké stránce to nemohlo být lepší. Vynikající Robert De Niro a velmi výmluvný rádoby právník Dustin Hoffman, kteří své mladší kolegy jaksi zastiňují. Tedy až na Kevina Bacona, ten je nepřehlédnutelný. Postavy mladých delikventů byly obsazeny velmi pečlivě a následně i výborně zahrány. Hudba též nemá chybu. Hold Barry Levinson se nezapře. ()

Terva

Ocenění: Oscar 1996 - nominace: hudba (drama) London Critics Circle Film Awards - vedlejší herečka (M. Driver). .....Scénář : Barry Levinson. Kamera : Michael Ballhaus. Hudba : John Williams ()

MrCreosote

Film, který dělá čest svému názvu - rozvleklé tempo totiž nemusí někteří diváci vydržet a raději to u televize zapíchnou. Příběh určitě je zajímavý, ale na druhou stranu, kolikrát jsme už něco takového viděli? Prostě další lidské a soudní drama s více než kvalitním obsazením (kde ale naprostá většina herců nemá moc co hrát), ale v až příliš konzervativním scénáristicko-režijním provedení bez nějakého výraznějšího tahu na branku. Ale být jedním z hlavních hrdinů bych nechtěl, očumování a zneužívání Kevinem Baconem - mimochodem nejlepší postava filmu - by mi moc neprospělo. ()

villon17

Chybami se holt člověk učí. Názorný příklad toho, jak jsou výchovné ústavy jedno z nejhorších míst. Místo, aby se hříšníci napravovali, pohybují se volně v kolektivu, kde se jejich chování může jedině zhoršit. Naleznou zde kamarády stejného ražení a nejde to s nimi jinak než z kopce. Naše hrdinská čtyřka odolala, a možná právě proto je postihl osud, jehož následky si pamatují celý život. Myšlenka mě velmi zaujala a praktiky přímo připoutaly k obrazovce. Přesto dávám 4*, protože soudní proces se mi zdál příliš zdlouhavý a neúsnosný, co se pozornosti týče. ()

jahol

V rozporu s některými jinými komentáři vnímám první část filmu, přes její nespornou společenskou závažnost, pouze jako velmi citlivě a dobře natočený úvod ke strhujícímu hereckému koncertu v části druhé. Robert de Niro září celý film v roli faráře (Jak moc je mu podobný Jiří Bartoška v o dva roky později dokončeném skvělém "Je třeba zabít Sekala!"), ale když se k němu ve druhé půlce přidá Brad Pitt a ušmajdaný ochlasta Dustin Hoffman, který přes menší prostor vytříská ze své role neuvěřitelné, máme tady sestavu jak z pohádky, a to ji ještě zdařile doplňuje Kevin Bacon, velmi silně klepající na to místo za čelním obloukem, kde mám slabost pro svých deset nejoblibenějších filmových záporáků. Kromě hereckých výkonů bych rád vyzdvihl scénář, který šťastným propojením veškerého děje s polomafiózním prostředím našel ten úplně nejlepší úhel, ze kterého se mohl vyhnout byť jen stopě laciného moralizování. 90%. ()