Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

Hapretor

Jedna hvězda za to, že to nesmyslný lítání a plachtění ve vzduchu je na první pohled zajímavý a ne jednoduchý k provedení. Fyzička herců/ček musí být opravdu na high levelu. Já nejsem však zhulený natolik, abych tohle Angovi sežral. Mám rád kung-fu filmy, bitky v nich atd., ale tohle je fakt přehnaný a ta filozofie do toho? To je navíc pak ještě nudný. Trocha nadsázky nikdy není naškodu, ale tohle je prostě píčovina. Když se dívám na film s velmi dobře choreograficky udělanými bitkami, duely, atd. dávám přednost, když tomu můžu aspoň trochu věřit. Abych věřil tomuhle, musel bych bejt snad na koksu. Čím víc se Asiaté snaží, tím víc jim to škodí. Pane Ang, už to radši nehulte! ()

Iwiiik

Nádherné pohádkové drama, ležící na načechraném obláčku skvělé režie a kamery. Snímek, který spojuje něžnou romantiku s akčním kung fu v typickém, choreograficky dokonalém, hávu Hong Kongské produkce, kde Ang Lee vše namíchal do vyvážené směsi, dávkované tak citlivě, že je spokojen jak milovník bojových umění, tak jemnocitná čtenářka Harlequinek. Zpracování je naprosto čisté, herecké výkony brilantní. Nemám moc co dodat. Není snad člověka, kterému bych Tygra a draka nedoporučil na pohodový večer či odpoledne a je mi líto všech těch, kteří tento film nepochopili a hloupě komentují pouze "nesmyslné létání". ()

Rockerman

Tomuto filmu jsem se chtěl vyhnout, protože jsem věděl, že obsahuje mnoho scén bojového umění, které zrovna moc nemusím. Jenže před několika dny jsem byl nadšen z "Pí a jeho života" a tak jsem chtěl vidět ještě něco od Anga Leeho. Nelituji toho. Je to krásný romanticko-dobrodružný příběh a nakonec jsem i ty "létající" bojovníky vzal na milost a skoro se mi to i líbilo. ()

mrtvej pes

Málem bych sáhla po čtyřech hvězdách, ale ta závěrečná scéna aneb atak létajících veverek? Celému ději silně scházela jakákoliv logická motivace. ()

BeranSon

Co by měl epický, historický velkofilm mít? - Zradu, bolest, lásku, pomstu, válku, smrt... Tygr a drak je epický, historický velkofilm, který dokáže zvednout diváka ze židle, má hluboký vnitřní podtext, který obsahuje všechny vyjmenované prvky a je tak živelně natočený, že nuda jde každým proudem stranou. Jen jediná škoda je, že jsem se ve všech těch čínských názvech, jménech neorientoval na maximum, každopádně hlavní dějová linie mi uniknout nedokázala. Při příštím shlédnutí budu rozhodně opatrnější a více koncentrovaný, než jsem byl při tom prvním. Akční sekvence jsou grandiózně sestříhané, někdy poněkud chaoticky, ale to nemůžu vyčítat, protože pro mé oko je neorientovaná akce ta nejlepší. Co oceňuji na filmu velice, je fakt, že všemožným stylem jsou do něj zasazeny především ženy, které vlastně ani neberu ve filmu jako ženy, ale spíš jako muže. To je velice chytrý tah. Z historických velkofilmů jsem zvyklí vidět dva naolejované, vysvalené chlápky, jak do sebe řežou hlava nehlava. V případě Tygra a draka je to boje jakýmsi stylem zařazena i něžnost a toho si vážím. Přes všechnu chválu a všechny plusy mám několik výtek. Tou největší je někdy až přílišné natahování děje, pokud nejde o akci, tak film jednoduše upouští na plynu. Režijně skvělá práce. - 8/10 - ()

BOURQUE

Bez akýchkoľvek pochybností sa jedná o jeden veľmi dobre natočený „milostný“ príbeh zo starodávnej Číny. Dobre a šikovne natočené bojové scény, ale toho „lietania“ by mohlo byť menej. Trojica Yun-fat Chow, Michelle Yeoh a Ziyi Zhang je fantastická. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

MickeyStuma

Hluboké, komplexní a podnětné drama ve spojení s love story v mystické době staré Číny. Snímek sice svojí kvalitou dosahuje vysoké úrovně, ale v čínské kinematografii není ojedinělý. Takových počinů opírající se o staré čínské legendy a báje (mezi něž patří i létání) i s milostným motivem je daleko více a neméně kvalitních, takže vzniká otázka, co na tomto filmu tak utkvělo, že se dočkal tak honosného ocenění. Poutavý příběh o lásce, zradě, morálce, volby a následků uchvátí hlavně svým citovým projevem s kapkou nějakého toho filozofování doprovázené akčními scénami v podobě soubojů, na kterých si dal choreograf viditelně záležet. Co postava, to osobitý charakter a příběh vyprávěn pomalu a srozumitelně. Pomalejší tempo sice dává pocit natahovanosti, ale některým scénám to dodává větší sílu. Z technického hlediska je film natočen velice dobře. ()

baiskon108

Milostná skladba, bojová elegance. "Létání" není pro každého a přestože i mě to občas přijde směšné, tak to ke snímku nevyhnutelně patří a dává mu to tak jedinečný nádech a tím i odlišnost od ostatních kung-fu řezaček. Film ale primárně funguje díky postavám, které mají emoce, vzájemné vztahy a navíc to nejlepší možné obsazení. ()

Tegreh

Nádherný film o přátelství a čestnosti. Nejkrásnější scéna je souboj v korunách stromů. Chow Yun-Fat a Ziyi Zhang to s mečem umí. ()

levente

Nenapíšu více, než to, že to je dokonalé. 100 krát viděné a přesto se neomrzí. Extrémně mě štvou nadutci, kteří kritizuji ono létání a vůbec veškerou poetiku filmu. ()

Besyn

Kdysi bych dal ještě za čtyři,zejména kvůli poměrně zvláštnímu příběhu,který je tak trošku anonymní až "o ničem".Ale po shlédnutí Hrdiny jsem se do tohoto žánru i stylu velmi zakoukal a filmům jako jsou právě Tygr a Drak a Hrdina bych už těžko mohl dát méně než pět hvězdiček.Zpracování samozřejmě je po všech stránkách uchvátné. ()

JimiH

Tento film má jednu velkou smůlu v mém hodnocení, viděl jsem před ním několik asijských filmů v čele s dokonalým Hrdinou. Je proto těžké dát tomuto filmu pět hvězdiček, když zdaleka není po celou dobu tak napínavý jako Hrdina, nebo zábavný a povedený jako Zatoichi. Má svá slabá místa. Scénář místy vázne, ano je tu pár úžasných scén, ale taky jsou tu scény, které se dali napsat jinak, aby byli kratší a zajímavější. I výtvarná stránka ve srovnání s Hrdinou kulhá, ale myslím, že co je třeba vyzdvihnout jsou perfektní herci a naprosto úžasná choreografie. A navíc je poznat, kde se bratři Wachovští inspirovali v Matrixu. Prostě ten film má ode mě 4* a maximálně 4,5*. Ale na druhou stranu buďme rádi za takové filmy, které nám nekazí chuť jako Poslední Samuraj. ()

deepspace101

Kdybych měla Tygra a draka popsat jedním jediným slovem, bylo by to slovo síla. Síla vyzařující z každého pohybu hlavních hrdinů, z každého jejich pohledu, výrazu, každého nadechnutí. Síla odvahy, moudrosti, odhodlání a bezbřehé intenzity lidského citu... A odkudsi z dálky se nese šumění bambusového háje, třpyt glazovaných tašek na střechách... a možná i víra v nemožné. ()

Pekisan

Cinsky sposob ako nam povedat, ze zivot je kratky, minulosti neutecies a laska je jeden velky carodejnik. Klasicky pribeh lasky (vlastne 2 lasok) so skvelymi bojovymi a vypravnymi scenami. Suboje su jasne, bez rychlych neprehladnych strihov a priam choreograficky dokonale. Je tam velke mnozstvo nadherne poetickych zaberov, ktore si priam pytaju, aby ich niekto zastavil a zavesil na stenu. Obsahovo je to vsak len dalsia rozpravka z dalekeho vychodu. Nieco na sposob naseho "za siedmymi horami", "isiel Janko na vandrovku" na kungfu styl s tradicnou osnovou - nenaplnena laska, cest, pycha, vela kopancov a tragicky koniec. Struktura, ktoru kazdy, kto videl aspon dva azijske bojove eposy, dobre pozna. Stale je to vsak velmi podmaniva "podivana", ktora da nejednemu nadej, ze prava a vecna laska existuje. Asi ako, ze cinania skacu 10 metrove skoky po strechach a lietaju medzi stromami. ()

Ozzy2 odpad!

Všechny tyhle šikmooké kung-fu sraczky jsou na jedno brdo, úroveň žádná, člověk z takového filmu nic nedostane.Nechápu, jak tomu může dát někdo 5 hvězd.Létající ninjové:)))Tak sorry, z toho se i zvedá kufr.Každý ví, že oni umí maximálně šmelit, ne létat. Prostě zdejší komunita vedena golfistou, který viděl úplně všechno a skoro všechno se mu líbí(ten ani snad nehákuje, jen čumí na deset filmů denně) je šílená!!!!Vy neumíte lidi vůbec odddělit zrno od plev.Vám stačí nominace na 4 bezcenné Oscary a hned dáváte full stars.Fakt to nemá tady úroveň. ()

Stíba

Seznámení s filmem trochu ostýchavé a rozpačité ale třeba další projekce v budoucnu otevřou i další brány, které na poprvé zůstaly zavřené. Prozatím obecné nadšení sdílet nemohu a v rámci asijské kinematografie mám po vizuální i duchovní stránce jiné favority. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)