Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

Pepinec

Kubrick zavelel k boji s romantiky a zcela jasně se vyslovil, že všechno se točí výhradně kolem sexu. Skvěle hrající Nicol s Tomem (u kterého je to velice milé překvapení), krásné ženy, dramatický hudební doprovod, místy až poetičnost děje a veskrze realistický náhled na partnerský život, to jsou nemalé přednosti Spalující touhy, kterou tak dobře znám(e). ()

Big Bear

Velmi dobrý film, který po druhém zhlédnutí hodnotím na 5 *****. Kubrick opravdu odešel v nejlepším a volba Toma Cruise a Nicole Kidman jako ústřední dvojici byla skvělá. Po Magnolii je to vlastně druhý film, kde Cruise hodně překvapil... O Nicol se nezmiňuji, ta je dokonalá vždy a všude... V jejím případě ji člověk nemusí vidět ani nahou (a zde se divák věru poměje!) a přesto kolem sebe sálá takovým žárem a erotickým dusnem, že hrozí vznícení vzduchu kolem ní... Už jen ta scéna, kde připopilá tančí na vánočním večírku s cizím mužem.... Prostě skvělé. Skvělé drama o žárlivosti. Rozhodně doporučuji vidět. Chválím i skvělý soundtrack. * * * * * ()

Indiana

Jako malej jsem tenhle film nebyl schopnej docenit, ale teď je to pro mě asi nejlepší Kubrick. Občas jsem z tý atmosféry měl i docela šoky a bylo mi líto Cruise, že to čím dál víc kupoval a vždycky mu něco zabránilo v tom, aby si vrznul. Cruise tu byl mega sympatickej a do ty role se mi opravdu hodil, Nicole Kidman mi sympatická nebyla, ale zahrála dobře a Sydney Pollack ve vedlejší roli byl taky hustej. 90% ()

Disk

Odcházet se má v nejlepším. Žánrový chameleon a režisérský mistr Stanley Kubrick to dokázal a odešel z tohoto světa opravdu ve velkém stylu. Eyes Wide Shut je v pozitivním slova smyslu neuvěřitelný film. O Kubrickovi se říká, že to byl génius, a po včerejším zhlédnutí EWS jsem si to znovu uvědomil. Už jen použití barevného spektra je výtečné (modrá - smrt, nebezpečí, červená - rozkoš). Pak ten klavírní motiv pokaždé, když Cruisovi hrozí nějaké nebezpečí (spojené právě s modrou barvou) a k tomu samozřejmě Šostakovič. Kubrick dokázal spojit nespojitelné, co se hudby a hudebních motivů týče. Celé mě to uhranulo a můžu jen litovat, že jsem z Kubrickových filmů viděl jenom pět. ()

salahadin

Kubrick je přesně ten typ režiséra, jehož rukopis já nepřečtu. ŽÁDNÝ jeho film (z těch, co jsem dosud viděl) mě ničím, NIČÍM neoslovil, takže kde je chyba? Tento film zatím vychází nejlépe, hluboká sonda do partnerského života je fajn a herecká harmonie Kidman + Cruise je taky pěkná, ale pocity nudy, zavírání očí, pocit, že křeslo je z kusu skály a já nevím, jak už si mám sednout, to vše je důkaz toho, že já do Kubrickova stylu neproniknul...a neproniknu. ()

Aky

Povedený film, ovšem povedený zejména díky Arthuru Schnitzlerovi. Nic proti Kubickovi, všechny superlativy na něj snesené určitě platí, ale Snová novela jako předloha tohoto filmu je mnohem uměřenější, méně vulgární, jemnější, zkrátka umělečtější. Kdyby jí nebylo a Kubrick by si vymyslel tento film dal bych i pátou hvězdu; ale to srovnání mi to nedovoluje. ()

S.Quentin QUALE

Nevím, co k tomu říkat. Thriller / Drama / Mysteriózní / Erotický/ Tom Cruise/ nahá Nicole Kidnam/ totální nejistota. Víc není potřeba dodávat. Upozornil bych snad jen na stopáž, takže netrpělivci nechť se ženou někam jinam. Skvělý Kubrick odešel ve skvělé formě. Bohužel. ()

misterz

Výborná vzťahová dráma zabalená do typického, mozaikovitého Kubrickového obrazu detailov a inotají. Jedno pozretie určite nestačí, je tu veľa drobností, ktoré na prvý krát uniknú aj pozornému divákovi. Na druhú stranu, myslím, že tentoraz nemal Kubrick šťastie na výber vhodnej herečky pre hlavnú ženskú úlohu, N. Kidman sa sem vôbec nehodila. Vôbec to tu tejto hereckej dvojici neklapalo tak ako napr. v Navždy a ďaleko (1992). 75/100 ()

HAL

Nedivím se že lidé kolem vnímají Eyes Wide Shut jako film příliš chladný vzhledem k tomu že je o vztazích a sexu - ale to je právě jeho pointa, ten film není o emocích, ale o jejich absenci. Takže samozřejmě že tam pak chybí. Brilantní a velmi promyšlené dílo. A v jistých ohledech velmi inspirující pro pořádání různých večírků v reálu, už proto ho budu mít vždycky hodně rád. A ta hudba. I když některých jiných Kubrickovin si jako filmů cením víc. Stejně jako nedávno Verhoeven u Benedetty, a Trier u Nymfomanky, je pro mě fascinující jak silně a brutálně dokáží takoví starci vyprávět o sexu (a přitom to i natočit brutálně sexy). ()

2-Xtreme

Dosť divný film, ale to ma neprekvapovalo, pretože meno režiséra vysvetlí všetko. Kubricka mám hrozne rád a páči sa mi ako natáča jednotlivé filmy. Každý má niečo do seba a občas mi až rozum zostane stať nad tým čo vidím. Eyes Wide Shut je ďalším skvelým filmom na jeho konte. Som rád, že to natočil až v ´99 a nie koncom 60. rokov ako to mal v pláne, pretože vidieť nahé telo Nicole Kidman stojí za pozretie a celkovo hlavná dvojka v podaní Kidman a Cruise je skvelá. Pán Kubrik to dokázal a odišiel na onen svet so skvelou filmovom rozlúčkou. 90% ()

Vavča

Vynikající dílo mistra, bohužel pro nás poslední, no a tenhle film mě hlavně dostal svojí myšlenkou, nejdůležitější na světe je si pořádně ...... Aspoň tak jsem to pochopil já. vynikající Cruise, který je pro mě jinak na zastřelení svými výkony, Nicole Kidmana a její zhulenecká scéna má taky něco do sebe. slušná atmosféra. detektivní dusno. ()

kingik

Divný film, který však ukazuje autorův vyzrálý záměr, ale měl si rozmyslet, koho obsadí do obsedantní manželské dvojice. V případě Nicole Kidman by těch námitek bylo méně, ale Tom Cruise byl ve své roli velmi vyděšený, až jako by zahnaný do kouta, a to se podepsalo na celkovém vnímání jeho úlohy ve filmu. Hvězdné duo mělo působit až autentickým dojmem, ale ne úplně tahle prosba byla vyslyšena. Cruiseova nejistota a tápání pramení z toho, že v té době s podobnými rolemi neměl žádné zkušenosti, a o to hůře jsem mu jeho postavu lékaře věřil. Kidmanová se se svojí rolí popasovala o poznání lépe a do role mrchy vklouzla s větší lehkostí. V konečném vyznění je to trochu nesympatický film, kterému do not hraje jeho syrovost a Kubrickův neopakovatelný režijní styl. 60% ()

sochoking

Spomínam si, ako tento titul na mňa zazeral z kopy VHS-iek bratovej zbierky a stále som ho obchádzal a ignoroval, pretože ten názov mi bol nesympatický a veštil iba nudu. Jedného dňa som však nemal čo pozerať a všetky filmy som už mal zhliadnuté minimále tri krát, takže nebolo iného východiska, len sa pustiť do toho. A dobre som urobil! Odvtedy som videl film nespočetne veľa krát a ešte sa mi nezunoval. Zrejme kvoli jeho špeciálne tajomnej atmosfére. ()

Webb

Velice zručný mistr Kubrick opět natočil kvalitní snímek. Musím pochválit jak kameru tak i herce, spolu s nimi odvedl taky kus práce hudební doprovod. ()

IQ Tiqe

Mělo to v sobě něco originálního, neotřelého, ale to nemění nic na tom, že mě musela jímat nuda, když jsem si někdy v půlce na chvilku zdřímnul, a ani pak se to o moc nezlepšilo. # [viděno: monitor, 5.1, EN sub] ()

Jordan

Dobre, nebol to najlepší Kubrickov film, ale bol to KUBRICKOV film so všetkým, na čo sme si u tohto "majstra" režiséra zvykli. (Nechcem dať dobré hodnotenie filmu len preto, že ho robil významný režisér, ktorý "musí" byť automaticky zárukou kvality a musím priznať, že tento film si takéto "prižmurovanie očí" a prikláňanie sa k lepšiemu hodnoteniu ani nevyžaduje) Skvelé herecké výkony (tým sa u mňa potvrdzuje to, že i keď vám nejaký herec nie je sympatický, ešte to neznamená, že nie je dobrý herec) - klobúk dolu pred dvojicou Kidman a Cruise, úžasná hudba a kamera a to najdôležitejšie (čo v Kubrickových filmoch zbožňujem) - atmosféra, mrazivá, šokujúca, strhujúca a vybudovaná precízne a postupne. Čo však v tomto filme upúta najviac (teda až po tých orgiách:) sú kontrasty (veď už len ten názov). Na pozadí mierumilovných a krehkých vianočných sviatkov sa nám ponúka vskutku hĺbkový pohľad na tie najintímnejšie zákutia ľudskej sexuality. Bizarné rituály a desivé orgie, milostné akty vykonávanné ľuďmi maskovanými v "škeriacich sa" a deformovaných maskách - protiklady vskutku skvostné (v tom najtemnejšom zmysle). No a záver? Mohlo by sa zdať, že pán Kubrick nám akosi "sklzne" do akéhosi hollywoodskeho trendu poučných happyendov, ale pozor! Posledná scéna, posledné slovo, posledný záber, ktorý tento filmový mág stihol vo svojom živote natočiť - to je skvost, ktorému som ochotný dať aj tú piatu hviezdičku. Tomuto sa povie záver! :) ()

Vodnářka

Geniální psychologické drama plné otázek, myšlenek a pocitů, které asi každý bude dlouho zpracovávat. Výborná Nicole Kidman i Tom Cruise v posledním Kubrickově snímku, který se hodně liší od těch předchozích, ale má snad ještě větší kouzlo a hloubku, než všechny ostatní (pokud to vůbec jde). "Only as I am sure that the reality of one night is in that long matter of whole lifetime can never be the whole truth..." ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům