Real Tom Hardy

"IF ANY OF YOU GENTLEMEN SHOULD FEEL HIS HONOUR STAINED BY MY APPEARANCE, I'M QUITE READY TO GIVE HIM SATISFACTION IN THE USUAL WAY." ----------- Hoci ma možno trošku, ale len trošíčku zaujímalo, ako sa Rakúšania popasovali so sfilmovaním rovnomennej knihy ich krajana Schnitzlera, ktorá tiež poslúžila ako predloha pre posledný Kubrickov film, Traumnovelle som pozerať vôbec nechcel, ale že vôbec, no J.F.B. ma včera prinútil! Násilne. A nechcelo primárne preto, lebo už s vyššie spomenutým Kubrickovým akože opusom Eyes Wide Shut – ktorého prakticky jediné "posolstvo" bolo, že v živote je najdôležitejšie si poriadne... no ako by som to povedal... zaj*bať... zrejme máme s maestrom rozdielne predstavy o tom, čo je dôležité – som sa dosť moril, hoci úľavou boli honosné interiéry/exteriéry anglických sídel a možno jedna či dve zapamätateľné scény. Rakúšania toto spracovali teoreticky identicky a na odkázanie odkazu im stačila jedna hodina. Nie tri! Noblesa niektorých int./ext. a rituálnej scény si zachováva svoje čaro a porovnávať medzi týmto televíznym počinom z konca 60. rokov a (podľa mnohých) "veľdielom génia," bolo zaujímavé, to musím uznať a po zhliadnutí konštatovať, že sa na to nanútenie ani nehnevám x) A Karlheinz Böhm tu vyzeral ako čistý Michael Shannon. ()

Willy Kufalt

„Snění a bdění, pravda a lež dřímí v každém z nás...“ Již zpočátku, kdy ještě tento snový kousek vypadal na zcela tradiční televizní inscenaci se studiovou výpravou (v rakouské televizi ovšem již v roce 1969 barevnou!), na mě dýchal kus tajemna. Ve druhé půli s příchodem hlavní postavy lékaře Fridolina na maškarní ples se to teprve zesilnilo, až se celé dění, aniž by ztratilo svou původní komorní atmosféru, proměňuje v jednu velkou surrealistickou odyseu. Neviděl jsem slavný Kubrickův film Spalující touha (1999), který vznikl podle stejné předlohy, přičemž má dvakrát tak dlouhou stopáž a pohybuje se podle všeho v hodně odlišném žánrovém duchu. Samotný příběh mi v tomto původním rakouském TV filmu připadal nejdřív trochu nezajímavě rozvláčný a k závěru s tak náhlým dějovým zvratem i koncem zase poněkud uspěchaný. Rozehraná zápletka o žárlivosti a svůdném bálu na hraně reality a snového vyprávění mě nijak zvlášť neoslnila, abych se okamžitě podíval i po další verzi, spíše mě zaujaly některé konkrétní scény skrze atmosféru, historický nádech či vizuálně podmanivý výjev. Mezi filmy, které koketují s atmosférou na hraně snů, mám určitě jiné favority a zrovna tento mi asi nemá šanci něčím výrazněji utkvít v paměti. 60% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()