2001: Vesmírna odysea

• Československo 2001: Vesmírná odysea (viac)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

Helldo

Film, který asi běžného diváka buďto mine, nebo nechá chladným a není se, pro jeho výlučnost, čemu divit. Ale právě tento snímek je důkazem, že filmové veledílo se dá udělat i bez pomoci dnešní moderní techniky, opíraje se o hudbu (Strassův omračující Zarathustra), filozofickou hloubku (Nietzsche aj.) a na svou dobu převratné vizuální zpracování (jež i dnes vypadá famózně). Stanley Kubrick je zkrátka genius. ()

jasanka

Hodně nevyvážený film... Chvíli nestačíte zírat, chvíli se nudíte. To samé s hudbou - některá je geniální, některá příšerná. Chvílemi jsem měla husí kůži, chvílemi jsem si znechuceně říkala "co to sakra je?!". Trochu slabší 3*. ()

Vrata88

Kubrick a Clark předešli svou dobu o několik desetiletí při sepisování scénáře a zobrazily možné problémy s umělou inteligencí, která je na hodně vysoké úrovni. Ale to je jen jedna část filmu, který se povedl. Pro mě je to jeden z nejlepších filmů, jaký jsem kdy viděl. ()

Aere

Filmový klenot jednoho z nejlepších režisérů, co kdy žil, ve kterém hraje hlavní roli naprosto neskutečná atmosféra a geniálně vybraná hudba. Valčík na oběžné dráze se u mě zařadil k jedné z nejúžasnějších scén. Odyssea není jen tak nějaké sci-fi, je to Kubrickovo neobyčejné zamyšlení nad evolucí lidstva. Pokud by někdo chtěl zabrousit trochu hlouběji do podstaty Odyssey, vřele doporučuji tuto výbornou esej Roba Agera, která určitě může některé otázky vyjasnit, jiné vyvolat. ()

TrebleClef

Když už jsem film viděla po páté, začínám mu pomalu rozumět, asi filmově vyspívám:) Hal je pěknej zmrd. Rozhodně je třeba si uvědomit, že jde o snímek starej přes 40let. V té době to musela bejt prostě bomba! Kromě perfektních scén vesmírných stanic k filmu sedí výborně zvolená hudba. Klasika od Strausse tak vymrskla film na místo kultovních snímků. Nic pro mainstream diváky. ()

RockStar01

Fantasticky režírované dílo. Úvodní scény ve vesmíru jsou tak strhující, že jsem si ani neuvědomil, že už se koukám skoro půl hodiny a ještě jsem neslyšel ani slovo. U filmů často tprím nudou, a u tak zdlouhavých scén bych to čekal, ale nestalo se. Záběry byly zkrátka epické a navíc podtržené fantastickou hudbou, která se k nim skvěle hodila. Za mínus považuji Davea Bowmana, myslím, že mu tak něják chyběla osobnost. HAL byl naopak vynikající. Konec je těžce pojmutelný, jeho psychedelické zpracováni ne mě ale udělalo dojem (především zaběry na oko). Myslím, že jednu hvězdičku navíc si film zaslouží za vizuální zpracování, které bylo ve své době převratné. ()

Corny

Na rok 1968 je film plný skvělých a věrohodných záběrů, hudba je sladěna perfektně, ale je tam na můj vkus příliš mnoho zbytečných záběrů,vlastní film by mohl být klidně o hodinu kratší. Film pak na mě díky tomu působil zdlouhavě a nudně. ()

Matli

Autoři to mysleli určitě dobře a sledovat to v 68 roce, tak jsem u vytržení, ale vocaď-pocaď. Už jen sledovat první tři minuty černou obrazovku mě trošku zarazilo, ale budiž. Bohužel další zdlouhavé záběry už nejsou tak impozantní a že proti nim nic nemám, ale hoděj se spíš do westernů, takže celej film bych sestřihal tak do 30 minut. Abych to plnohodnotně pochopil (hlavně ten závěr) tak bych to musel vidět asi víckrát a k tomu se nedonutím ani ve čtvrtým životě (možná tak ve dvanáctým). Hudba samozřejmě výborná, proto jedna hvězdička navíc. 26% ()

paul.cz

Po druhém shlédnutí mám z filmu lepší dojem. I tentokrát mám nicméně pocit, že je film příliš otevřen interpretaci diváka. Pokud bychom tento koncept chtěli dotáhnout do extrému, nezbylo by nic jiného než náhodná sekvence snímků. Vesmírnou Odyseu bych možná nepochopil, kdybych si o ni nepřečetl pár komentářů na internetu. Třeba by ke snadnějšímu pochopení stačilo nejdříve přečíst knihu, netuším, z první 39 stránkové části se však domnívám, že mě kniha bude místy nudit ještě více než film. Líbilo se mi, jak Arthur C. Clark vysvětlil chování HALa -- HAL byl zkrátka postaven do situace, ze které zešílel. Ztvárnění umělé inteligence mi připadá velmi povedené. Líbí se mi snaha filmu ukázat, jak by mohlo vypadat setkání s mimozemskou civilizací. Způsob myšlení a vnímání reality lidí může být natolik odlišné od jiných forem života, že by nám pravděpodobně vůbec nedávalo smysl (stejně jako závěr filmu). V úvodu filmu se záhadný monolit objeví našim předkům, kterým se začne rozvíjet logické myšlení. Poté monolit objeví lidé na Měsíci, což vede k povznesení lidí na vyšší formu. Toto ztvárnění vyšší formy lidí (v podobě "starchild") se mi nelíbí. Asi rozumím, co tím chtěl Kubrick říct, tedy že tento pokrok ve vývoji lidstva nám nemůže dávat smysl, stejně jako bychom našim předkům nedávali smysl my. Atmosféra a hudba je skvělá, o filmu se dá hodiny filozofovat, přesto mě některé zdlouhavé scény hrozně nudily. ()

sirien

blá KLASIKA blá blá GÉNIUS blá blá VIZIONÁŘSKÝ blá blá... blá blá... ----------------------------------------------------------------------- Není příliš mnoho filmů, u nichž jsem usnul, aniž bych byl k smrti unavenej. Co se mě týče, "vizionář" a "génius" Kubrik by mohl jít s klidem dělat do nemocnice anesteziologa. Napodruhé jsem dokoukal pouze s intenzivním fast-forward klikáním. Poznamenávám, že jsem fanoušek SF a Vesmírnou odyseu jsem četl. Kladné hodnocení za těch pár řemeslně dobrých věcí, které asi stojí za to ocenit, ale které na té ředěné polívčičce moc nevyniknou. ()

hanka_h

Treba sa naladiť na veľkolepý vesmírny koncert, pomalé tempo, bez gravitácie a zbytočných rečí, prudkých pohybov, čohokoľvek pozemského, vrátane popcornu a mudrovania. Toto je výlet do vesmíru! S rešpektom sa pozerám, ako Kubrick spracoval víziu, pri zvukoch valčíka, s úžasnými obrazmi hodnými 21. storočia. A obdivujem odvahu natočiť film podľa seba. Čo na tom, že nepripravený divák to možno nezvládne, a počas premiéry v roku 1968 odíde z kina. A možno aj dnes! Rozumom a dojmom hodnotím film ako dokonalý, ale príliš chladný a vzdialený na to, aby prenikol do mojej kategórie srdcoviek. Možno nachvíľu, pri HALovom "I can feel it.." Viac kultový, ako osobný, ale výborný! ()

Omnislash

vratte mi me dve a pul hodiny zivota! 1) jeste dlouho budu mit alergii na vaznou hudbu 2) je opravdu nutne zakomponovat do filmu skoro sedm minut neexponovaneho negativu doprovazeneho pouze hudbou? 3) upravdu muselo mit to zaverecne foukani barevnych bublin skoro 20 minut? 4) jak poznal, ktere zabery jsou ty absolutne nejnudnejsi, aby mohl prave tyhle co nejvice natahovat? film je v mnohe ohledech unikatni, v mnoha smerech nadprumerny. bohuzel je zaroven v mych ocich v mnohem vecech naprosto nestravitelny. mozna kdyby to reziser opravdu pojal jako film, vzniklo by z toho neco uzasneho. takhle si nemohu pomoct a videt v tom neco vice, nez vabnicku pro pozery - 2/5 ()

ASSBURGER

Nepochybne môžem prehlásiť že to najzvláštnejší film ktorý som kedy videl na ten rok brutálne efekty a perfektný scenár. A ešte by som chcel povedať že vybraná hudba bola naozaj skvostom tohoto filmu. Nudná časť tu podľa mňa ani raz nepadla aj napriek tomu že väčšina filmu bola skôr len hudba ale parádna hudba. Viacej k tomu nemám čo dodať... ()

gonga

Těžká a silně přeceňovaná nuda. Vizuálně sice nadčasové , ale film je především vyprávěním a zde Vesmírná odysea zcela selhává. ()

Bozvav

Dlouhé a nabubřelé nic, způsob, jak umučit nepřítele - pouštět mu to pořád dokola. Jednu hvězdu za hudební doprovod. ()

zdeny99

Vesmírná odysea je nejkrásnější film, kterému neporozumíte. Nezbývá nic jiného, než usednout, vypnout mozek a kochat se tou nádhernou podívanou, protože tohle prostě nepochopíte. Pomalým spádem vnímejte hlubokou fylozofii a užívejte si překrásně zpracované vizuální efekty do sebemenšího detailu za podmanivě drásající hudby. [17942. hodnocení, 1393. komentář, 80%, 171. nejoblíbenější film] ()

warrenur

Mnoho z toho, co Kubrick pouzil v tomto filme sa stalo urcujucim a ovplyvnuje filmografiu uz po desatrocia. Klasicka hudba, A.I., kamerove postupy a mnoho dalsieho. Velmi slusny scenar az po metafory v zavere. Urcite nesadne kazdemu a ozvenu casu je tu citit casto. Sucasny divak to aj pociti. Minimalne v "natahovani" niektorych obrazov a scen. Fanusikom zanru, ci filmovym nadsencom odporucam. Ti ostatni mozno film ani nedopozeraju a znudeni siahnu po niecom inom. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (viac)